Protokół nr XLIII/2006

Protokół nr XLIII/2006

z sesji Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej

w dniu 22.06.2006r.

 

 

XLIII sesja Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej odbyła się w sali ślubów Urzędu Stanu Cywilnego przy ul. Słowackiego 4.

Obrady rozpoczęły się o godz. 1430 a zakończyły o godz. 1845.

 

Lista obecności radnych, sołtysów i przewodniczących Zarządów Osiedli w załączeniu.

Ponadto w sesji udział wzięli:

1.      Ernest Emrich – Burmistrz Miasta

2.      Rita Serafin – Zastępca Burmistrza Miasta

3.      Andrzej Migus – Sekretarz Miasta

4.      Zbigniew Wojtyło – Skarbnik Miasta

5.      Adam Zapotoczny – Posterunek Policji w Kuźni Raciborskiej

6.      Sebastian Sienkiewicz – Posterunek Policji w Rudach

7.      Wiesława Czogała – dyrektor MZO

8.      Mariola Trepiszczonek – dyrektor MOKSiR

9.      Kazimierz Worobiec – prezes GPWiK

10.  Witold Ciuberek – dyrektor ZGKiM

11.  Zbigniew Grygier – dyrektor MOPS

12.  Ireneusz Wojcieski – dyrektor MBP

13.  Wojciech Błajda – kierownik Referatu IB

Ad 1. Otwarcie obrad.

Obrady XLIII sesji Rady Miejskiej otworzył Przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona.

Ad 2. Sprawdzenie kworum, stwierdzenie prawomocności.

Na podstawie podpisów na liście obecności Przewodniczący Rady Miejskiej stwierdził prawomocność obrad XLIII sesji. Obrady prawomocne, na stan 15 radnych na liście obecności podpisanych było 14 radnych. Nieobecny Tadeusz Kobylański.

Ad 3. Zatwierdzenie porządku obrad.

Porządek obrad XLIII sesji Rady Miejskiej przedstawił Manfred Wrona.  

Po przedstawieniu porządku obrad Burmistrz Miasta Ernest Emrich zawnioskował, aby do pkt 8 wprowadzić ppkt 8.9 projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały nr IX/69/99 Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej z dnia 9.07.1999r. w sprawie formy i zakresu informacji o przebiegu wykonania budżetu gminy za I półrocze. Burmistrz powiedział, że zmieniła się ustawa o finansach publicznych i instytucje kultury zobowiązane są do składania informacji o przebiegu wykonania planu finansowego za I półrocze w formie sprawozdania opisowego. Należy dokonać zmiany uchwały Rady Miejskiej nr IX/69/99 poprzez dodanie pkt 5.

Wniosek został poddany pod głosowanie. Za wprowadzeniem do porządku obrad projektu uchwały było 13 głosów (stan radnych 13, zwolnił się radny Janusz Brzeźniak ze względu na wyjazd do szpitala).

Porządek obrad w obecności 13 radnych został zatwierdzony jednogłośnie.

Porządek obrad XLIII sesji Rady Miejskiej w trakcie sesji uległ zmianie, ponieważ na wniosek Burmistrza Miasta wprowadzono do porządku obrad projekty następujących  uchwał: w sprawie zmiany zasad udzielania stypendiów dla uczniów i studentów oraz projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2006 rok.

Porządek obrad XLIII sesji Rady Miejskiej przedstawia się następująco:

  1. Otwarcie obrad.
  2. Sprawdzenie kworum, stwierdzenie prawomocności.
  3. Zatwierdzenie porządku obrad.
  4. Zatwierdzenie protokołu nr XLII/2006  z dnia 25.05.2006r.
  5. Informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy.
  6. Informacja dotycząca realizacji Porozumienia Międzygminnego w sprawie Programu Kanalizacji Sanitarnej Gmin Dorzecza Górnej Odry z odprowadzaniem ścieków do oczyszczalni w Raciborzu.
  7. Rozpatrzenie skargi Pana Emila Kostki na działalność Burmistrza Miasta Kuźnia Raciborska – podjęcie uchwały.
  8. Podjęcie uchwał w sprawie:

8.1.przystąpienia do sporządzenia zmiany „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Kuźnia Raciborska”,

8.2.porozumienia na realizację zadania publicznego p.n. „Dożynki Powiatowe 2006”,

8.3.wyłapywania bezdomnych zwierząt na terenie gminy Kuźnia Raciborska oraz o dalszym postępowaniu z nimi,

8.4.trybu postępowania o udzielenie dotacji z budżetu gminy podmiotom niezaliczanym do sektora finansów publicznych i niedziałających w celu osiągnięcia zysku, na realizację zadań publicznych, innych niż określone w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie,

8.5.dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli w roku 2006,

8.6.zmian w budżecie gminy na 2006 rok,

8.7.zmiany uchwały nr XXVIII/240/2005 Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej z dnia 28.02.2005 w sprawie zmiany nazwy przysiółka „Ruda” w miejscowości Ruda,

8.8.zmiany wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy Kuźnia Raciborska do 2006r.,

8.9.zmiany uchwały nr IX/69/99 Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej z dnia 9.07.1999r. w sprawie formy i zakresu informacji o przebiegu wykonania budżetu gminy za I półrocze,

8.10.zmiany zasad udzielania stypendiów dla uczniów i studentów,

8.11.zmian w budżecie gminy na 2006 rok.

9.      Informacja Burmistrza Miasta z międzysesyjnej działalności.

10.  Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej dot. spraw bieżących.

11.  Interpelacje, zapytania.

12.  Wnioski.

13.  Zamknięcie obrad.

Ad 4. Zatwierdzenie protokołu nr XLII/2006 z dnia 25.05.2006r.

Protokół nr XLII/2006 z sesji Rady Miejskiej w dniu 25.05.2006r. w obecności 13 radnych został zatwierdzony bez odczytywania jednogłośnie.

Ad 5. Informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy.

Informację z działalności Posterunku Policji w Rudach przedstawił Sebastian Sienkiewicz natomiast informację z działalności Posterunku Policji w Kuźni Raciborskiej Adam Zapotoczny.

Po przedstawieniu informacji Romana Serafin poprosiła, aby Policja zwracała uwagę na nowo otwarty plac zabaw dla dzieci na Osiedlu i karała młodzież niszczącą urządzenia. Powiedziała m.in. „Policja powinna ukarać dla przykładu chociażby po to, aby inni nie zechcieli niszczyć.”

 

Adam Zapotoczny odpowiedział, że dla przykładu nikogo karać nie mogą. Jedną z form kary jest pouczenie i najpierw tę formę będą stosować. 

 

Marcelina Waśniowska podziękowała za wzmożone patrole policyjne na terenie Sołectwa Turze podczas dwudniowej imprezy „Pływadło”. Natomiast Jan Krybus podziękował za patrole w wyniku których zmniejszyła się ilość samochodów ciężarowych przejeżdżających przez Siedliska.

 

Franciszek Kozłowski zapytał czy Policja interweniowała w Kuźni Raciborskiej po pierwszym przegranym przez Polaków meczu na Mundialu.

 

Adam Zapotoczny odpowiedział, że trudno mu w tej chwili cokolwiek na ten temat powiedzieć, musi najpierw przejrzeć notatki policyjne. 

 

Wojciech Kudla zgłosił problem, jaki stanowią samochody ciężarowe ustawiające się o godz. 4-5 rano wzdłuż głównej drogi w oczekiwaniu na kolejkę i załadowanie żwirem. Stwarzają zagrożenie, droga na pewnym odcinku jest zupełnie zablokowana. Drugim tematem, jaki radny poruszył to zajście na kąpielisku w Dziergowicach w ub. niedzielę, gdzie była konieczność interwencji znacznej ilości policjantów. Zapytał czy prawdą jest, że brała w nim udział młodzież z Kuźni Raciborskiej.

 

Adam Zapotoczny ani nie potwierdził ani nie zaprzeczył.

 

Manfred Wrona odczytał następującą treść pisma, jakie skierował do Komendanta Powiatowego Policji w Raciborzu „ w związku z uzasadnionym zaniepokojeniem mieszkańców gminy Kuźnia Raciborska i radnych Rady Miejskiej wyrażonym na sesji w dniu 25.05.2006r. dot. przekraczania dozwolonej prędkości jazdy przez samochody ciężarowe przejeżdżające przez teren gminy Kuźnia Raciborska stanowczo domagam się podjęcia skutecznych działań zmierzających do wyeliminowania zagrożenia dla innych u użytkowników dróg i pieszych. Jednocześnie przekazuję stanowisko mieszkańców Rud, Siedlisk, Rudy Kozielskiej i Kuźni Raciborskiej, że w przypadku zaniechania i nie podjęcia skutecznych działań zmuszeni będą bronić się przed zagrożeniem poprzez organizowanie stosownych akcji protestacyjnych przewidzianych prawem. Na sesji Rady Miejskiej został także złożony wniosek o przedłożenie przez Komendanta Powiatowego Policji w Raciborzu informacji na temat podjętych interwencji w powyższej kwestii, w szczególności chodzi o ilość przeprowadzonych kontroli drogowych pojazdów wielkogabarytowych, ilość nałożonych mandatów karnych za przekroczenia prędkości, przekroczenia dopuszczalnego ciężaru ładunkowego i za parkowanie i postój w miejscach niedozwolonych.” Po odczytaniu pisma powiedział, że niewiele robi się w celu wyeliminowania problemu, jaki stanowią piraci drogowi. Szczególnie niebezpiecznie jest w godzinach porannych miedzy godz. 430 a 9 na moście w Rudach. Zwrócił się do Burmistrza Miasta, aby zastanowić się nad zaapelowaniem do kierowców wyjeżdżających z piaskowni o ostrożną i bezpieczną jazdę np. poprzez wręczanie przy ważeniu samochodów na terenie żwirowni karteczek, aby nie stwarzali niebezpieczeństwa dla innych użytkowników dróg. Chodzi o to, aby nie doszło do tragedii. Zastanawiał się również nad ustawieniem przy drogach fotoradarów.

 

Franciszek Kozłowski zasygnalizował, że w Siedliskach na wyrobisku istnieje niebezpieczeństwo, może dojść do tragedii w związku z tym, że kąpią się tam dzieci i młodzież.  

Ad 6. Informacja dotycząca realizacji Porozumienia Międzygminnego w sprawie Programu Kanalizacji Sanitarnej Gmin Dorzecza Górnej Odry z odprowadzaniem ścieków do oczyszczalni w Raciborzu.

Przewodniczący Rady Miejskiej udzielił głosu Panu Andrzejowi Barteli, pełnomocnikowi ds. realizacji projektu Funduszu Spójności.

 

Andrzej Bartela – porozumienie międzygminne zawarto w styczniu 2004 roku mając nadzieję, że powstanie spółka z przekształconych wodociągów raciborskich, która miała być beneficjentem końcowym całego przedsięwzięcia polegającego na modernizacji kanalizacji we wszystkich gminach uczestniczących w porozumieniu i podłączenie ich do kanalizacji w Raciborzu. Po analizie okazało się, że całe przedsięwzięcie musi być podzielone na dwa etapy. W pierwszym etapie realizuje się wyłącznie kanalizacje w Raciborzu, natomiast w drugim etapie kanalizację gmin objętych porozumieniem. Problemem wówczas było to, że zakład budżetowy nie mógł występować jako beneficjent. Złożono wniosek do komisji europejskiej na zakres czynności obejmujących kanalizację deszczową, sieć wodociągowa i sanitarną na kwotę 20,5 mln Euro. Wniosek został przyjęty, otrzymano decyzję na realizację tego zakresu i od stycznia 2005r. rozpoczęto realizację I etapu. Niedawno odbyło się spotkanie z Przewodniczącym Miasta Raciborza i wszystkimi uczestnikami porozumienia.  Uczestnicy doszli do wniosku, że nadszedł czas rozpocząć rozmawy o II etapie. Tym bardziej, że wszystkie gminy są „odnotowane” nie tylko w Warszawie ale i w komisji europejskiej jako te, które chcą realizować II etap. Dlatego, że realizowany jest już I etap inwestycji, II etap ma zdecydowanie większe szanse na realizację. Jeżeli każda gmina chciałaby sama, oddzielnie zadanie realizować to wydaje się, że ma dużo mniejsze szanse aniżeli wszystkie gminy w porozumieniu występujące. Do porozumienia zechciała dołączyć także Gmina Lubomia. Wczoraj odbyła się sesja Rady Miasta Raciborza na której została podjęta uchwała w sprawie przekształcenia zakładu budżetowego w spółkę handlową a konkretnie w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością i realizacja II etapu jest możliwa.

Andrzej Bartela przedstawił także zakres i stopień realizacji I etapu inwestycji.  Powiedział również o problemach z określeniem aglomeracji, dla której na 1 km sieci kanalizacyjnej powinno przypadać 120 odbiorców. Stwierdził, że należy w tej sprawie prowadzić rozmowy w taki sposób, aby określone parametry były osiągnięte.

 

Ernest Emrich wypowiedział się na temat aglomeracji, którą na danym terenie ustala wojewoda. Powiedział, że gmina Kuźnia Raciborska wraz z Raciborzem i pozostałymi gminami tworzy aglomerację. Gdyby Kuźnia Raciborska chciała być oddzielną aglomeracją, wówczas musiałaby wystąpić do wojewody o uznanie. Aglomeracja najmniejsza tj. od 2000-10000 mieszkańców ma obowiązek się skanalizować do 2015 roku natomiast te jeszcze mniejsze po 2015 roku. Inne kryteria określone są dla sieci. W tej chwili na 1 km sieci musi przypadać 120 odbiorców, co w przypadku naszej gminy jest praktycznie niemożliwe „do przeskoczenia”.

 

Andrzej Bartela – z tego co dowiedziałem się w Urzędzie Wojewódzkim to jeżeli na danym terenie jest oczyszczalnia ścieków, wówczas stanowi on osobną aglomerację. Jeżeli np. w Raciborzu byłyby dwie lub trzy oczyszczalnie ścieków to i tak byłaby to jedna aglomeracja raciborska. Jeżeli w Kuźni Raciborskiej byłaby oczyszczalnia ścieków i gdyby np. do tej oczyszczalni była podłączona gmina Nędza to byłaby aglomeracja kuźniańska. Jeżeli natomiast oczyszczalnie są w dwóch gminach, wówczas tworzy się oddzielne aglomeracje. Proszę jednak te informacje traktować jako nieoficjalne, ponieważ w przyszłym tygodniu będą w tej sprawie prowadzone rozmowy.

 

Wojciech Kudla – jakie jest Pana zdanie na temat zapisu porozumienia międzygminnego dot. Kuźni Raciborskiej „z odprowadzaniem ścieków do Raciborza”. Czy jest możliwe aby tego sformułowanie nie było? My mamy oczyszczalnię ścieków na którą ze względu na stan techniczny WIOŚ nałożył kary Jest to pewnym paradoksem w tym kraju, ponieważ są miejscowości bez oczyszczalni i na nich nikt kary nie nałoży. Jak to w tej chwili wygląda? Czy po wyznaczeniu pewnych dat rozpoczęcia i zakończenia inwestycji kary zostaną anulowane lub umorzone? Czy przedsiębiorstwo nasze nie będzie musiało płacić?

 

Andrzej Bartela – jeśliby próbować rozumować logicznie, to jeśli przystąpimy do realizacji II etapu i stworzymy aglomerację obejmującą Kuźnię Raciborską odprowadzającą ścieki do Raciborza a istniejąca w Kuźni Raciborskiej oczyszczalnia ścieków z jakiś powodów zostanie zamknięta to wydaje się, że nie ma podstaw do tego, aby kary były naliczane. Gmina przecież podjęła działania, aby  ścieki były prawidłowo odprowadzane i utylizowane.  Zgadzam się z Panem, że są gminy, które nie posiadają oczyszczalni ścieków a tu jest oczyszczalnia, która w jakiś sposób ścieki oczyszcza. Myślę, że w waszym przypadku istnieje problem budowlany a nie w sensie samego faktu oczyszczania. Sugerowałbym jednak pójście w tę stronę. Jeżeli jednak państwo zadecydujecie, że modernizujecie swoją oczyszczalnię, to wtedy musielibyśmy odpowiednio szybko o tym fakcie wiedzieć. Jeśliby część ścieków z Kuźni Raciborskiej była odprowadzana do oczyszczalni w Kuźni Raciborskiej a część do Raciborza, wówczas Kuźnię Raciborską trzeba byłoby podzielić na dwie aglomeracje. W moim przekonaniu wydaje się, że trzeba będzie zrezygnować ze starej oczyszczalni bo nakłady jakie trzeba ponieść na wybudowanie nowej infrastruktury nie da się praktycznie wykorzystać. Oczyszczalnia ścieków w Raciborzu oddana była do użytku kilkanaście lat temu i właściwie wymaga już modernizacji i to w znacznym stopniu. Teraz należy przygotować mapy i inne potrzebne dokumenty do określenia aglomeracji.

 

Ernest Emrich  zgodnie z pierwszymi ustaleniami cena ścieków miała zależeć od kosztów wyznaczonych wskaźnikami. Obecnie gminy porozumienia uważają, że ceny powinny być uśrednione.

 

Andrzej Bartela – Unia Europejska wychodzi z założenia, że wszystkie koszty związane z budową i eksploatacją urządzeń wchodzących w skład muszą być realizowane na zasadzie „zanieczyszczający płaci”. A zanieczyszczającym jest każdy mieszkaniec poszczególnych gmin. Wszystkie kwestie związane z obliczeniami tę formułę muszą bezwzględnie przestrzegać. Ten problem występuje nie tylko u nas, ale zapewne w całej Polsce.

 

Wiktor Baszczok – załóżmy, że rusza II etap, proszę podać datę, a konkretnie rok w którym będzie uruchomiony kolektor w Kuźni Raciborskiej?

 

Andrzej Bartela – całą inwestycję w Raciborzu mamy zakończyć do grudnia 2008r. Na dzień dzisiejszy jest ok. pół roku opóźnienia. W roku 2008 najpóźniej w 2009 będziemy gotowi do przejęcia ścieków ze wszystkich gmin. Nie mamy harmonogramu robót żeby dokładnie na to pytanie odpowiedzieć.

 

Antoni Głowski – Racibórz „bawi” się kanalizacją już cztery lata. Mam pytanie, czy zdąży Pan przez następne cztery lata tj. od 2009 do 2013 z tak dużym obszarem jakim jest teren wszystkich gmin, uczestników porozumienia? W Kuźni Raciborskiej stan oczyszczalni ścieków jest katastrofalny, w każdej chwili może dojść do katastrofy i co wtedy?

 

Andrzej Bartela – w czerwcu 2004r. złożyliśmy wniosek, natomiast decyzję otrzymaliśmy na przełomie 2004/2005r., czyli inwestycje tę realizujemy praktycznie półtora roku. Na całą realizację zostało nam trzy lata. W sytuacji, kiedy jest siedem gmin uczestniczących w porozumieniu to na roboty powinno być siedem niezależnych kontraktów. W każdej gminie roboty prowadzone będą równolegle. Uważam, że gdybyśmy zaczęli realizację II etapu to do 2013 roku powinniśmy sobie z tym poradzić. Trudno mi jest jednak odpowiedzieć na drugie pytanie dot. stanu oczyszczalni w Kuźni Raciborskiej, ponieważ jej nie widziałem i nie jestem ekspertem technicznym ani budowlanym.

 

Antoni Głowski odczytał informację uzyskaną na stronie internetowej Raciborza dot. oczyszczalni ścieków. W informacji tej jest stwierdzenie, że zasadniczym celem inwestycji jest kompleksowe rozwiązanie problemu gospodarki wodno – ściekowej w Raciborzu, w tym jakości wody pitnej a realizacja inwestycji przyczyni się do osiągnięcia polskich i europejskich standardów w tym zakresie. Stwierdził, że nie ma nic o gminach i zapytał dlaczego.

 

Andrzej Bartela odpowiedział, ze jest to I etap. Całe przedsięwzięcie a szczególnie jeśli chodzi o modernizację oczyszczalni ścieków w Raciborzu to zależy nam na tym, aby do niej podłączyły się gminy.. Jest to brane pod uwagę i tak inwestycja jest prowadzona. 

 

Rita Serafin – wspomniał Pan o tym, że jednym z kryteriów uznania za aglomerację jest fakt posiadania oczyszczalni ścieków na danym terenie. My oczyszczalnię ścieków mamy.

 

Andrzej Bartela – sprawę rozeznam, skontaktuję się z Burmistrzem i informację na ten temat przekażę.

 

Ad 7. Rozpatrzenie skargi Pana Emila Kostki na działalność Burmistrza Miasta Kuźnia Raciborska – podjęcie uchwały.

Przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona odczytał skargę Pana Emila Kostki zam. w Rudzie przy ul. Młyńskiej 3 na działalność Burmistrza Miasta Kuźnia Raciborska dot. utworzenia w Rudzie przy rzece dzikiego wysypiska odpadów oraz pismo dyrektora Wydziału  Środowiska i Rolnictwa Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach przekazujące skargę Radzie Miejskiej w Kuźni Raciborskiej. Zgodnie z art. 229 pkt 3 Kodeksu postępowania administracyjnego rozpatrywanie skargi dotyczącej działań Burmistrza w sprawach należących do zadań własnych gminy należy do Rady. Do zadań własnych gminy należą sprawy ładu przestrzennego, gospodarki nieruchomościami, ochrony środowiska i przyrody, utrzymania czystości i porządku. Skargę analizowała Komisji Przestrzegania Prawa i Porządku Publicznego. Przewodniczący Komisji Przestrzegania Prawa Franciszek Kozłowski powiedział, że komisja po dokładnym zapoznaniu się ze sprawą i wyjaśnieniach uzyskanych od kierownika Referatu GN jednogłośnie uznała, że skarga jest bezzasadna. Powiedział, że odpowiednie służby sprawę rozeznały w terenie i okazało się, że wiele zarzutów było przesadzonych. Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał uzasadnienie stanowiące załącznik do uchwały i poddał projekt uchwały w sprawie uznania skargi za bezzasadną pod głosowanie. Uchwała w obecności 13 radnych została podjęta jednogłośnie.

Ad 8. Podjęcie uchwał w sprawie:

8.1. przystąpienia do sporządzenia zmiany „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Kuźnia Raciborska”.

Burmistrz Miasta Ernest Emrich poprosił, aby w § 3 projektu uchwały dokonać zmiany poprzez wykreślenie wyrazu „uchwalenia” i zastąpienie go wyrażeniem: ”przystąpienia do aktualizacji”. Powiedział, że stosowna komisja projekt uchwały zaopiniowała pozytywnie.

Uwag ani pytań nie było. Przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona odczytał projekt uchwały i poddał go pod głosowanie. Uchwała w obecności 13 radnych została podjęta jednogłośnie.

8.2. Porozumienia na realizację zadania publicznego p.n. ”Dożynki Powiatowe 2006”.

Ernest Emrich – nasza gmina a konkretnie sołectwo Rudy jest organizatorem tegorocznych dożynek gminnych i powiatowych. Dożynki odbędą się 10 września br. Powiat Raciborski na realizację zadania zobowiązał się przekazać kwotę 8.000 zł., konieczne jest zawarcie z powiatem porozumienia.

Projekt uchwały odczytał Manfred Wrona. Uchwała została podjęta 13 głosami.

8.3. Wyłapywania bezdomnych zwierząt na terenie gminy Kuźnia Raciborska oraz o dalszym postępowaniu z nimi.

Burmistrz Miasta Ernest Emrich powiedział, że zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom oraz ich wyłapywanie należy do zadań własnych gminy. Wyłapywanie bezdomnych zwierząt, które ma charakter stały lub okresowy oraz rozstrzyganie o dalszym postępowaniu z tymi zwierzętami odbywa się wyłącznie na mocy uchwały rady podjętej po uzgodnieniu z powiatowym lekarzem weterynarii. W związku z tym, że Gmina Kuźnia Raciborska takiej uchwały do tej pory nie posiadała sporządzono projekt uchwały i przedstawiono do uchwalenia.

Uwag ani pytań nie było. Uchwała w obecności 13 radnych została podjęta jednogłośnie.

8.4. Trybu postępowania o udzielenie dotacji z budżetu gminy podmiotom niezaliczanym do sektora finansów publicznych i niedziałających w celu osiągnięcia zysku, na realizację zadań publicznych, innych niż określone w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

 

Zbigniew Wojtyło powiedział, że zgodnie z art. 176 ustawy o finansach publicznych podmioty niezaliczane do sektora finansów publicznych i niedziałające w celu osiągnięcia zysku mogą otrzymywać z budżetu gminy dotacje na realizację zadań  publicznych. Tryb postępowania o udzielenie dotacji na inne zadania niż określone w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, sposób jej rozliczania oraz sposób kontroli wykonywania zleconego zadania określa w drodze uchwały Rada.

 

Antoni Głowski zwrócił uwagę na błędny zapis w §3 zdanie pierwsze. Zamiast wyrażenia: „po zaciągnięciu” powinno być: „po zasięgnięciu”.

Powyższa uwaga została uwzględniona.

Innych uwag ani pytań nie było, Manfred Wrona odczytał projekt uchwały i poddał pod głosowanie. Uchwała w obecności 13 radnych została podjęta jednogłośnie.

            8.5. Dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli w roku 2006.

Projekt uchwały przedstawił przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona i udzielił głosu Zastępcy Burmistrza Miasta. Pani Rita Serafin powiedziała m.in., że uchwała w tej sprawie musi być podejmowana każdego roku. Poinformowała, że projekt uchwały uzyskał pozytywna opinie Komisji Oświaty. Uwag nie zgłoszono. Uchwała w obecności 13 radnych została podjęta jednogłośnie.

            8.6. Zmian w budżecie gminy na 2006 rok.

Przewodniczący Rady Miejskiej przedstawił projekt uchwały i powiedział, że Komisja Budżetu i Finansów nie wydała opinii odnośnie projektu.

Proponowane zmiany w budżecie przedstawił Skarbnik Miasta Zbigniew Wojtyło. Następnie głos zabrał Burmistrz Miasta Ernest Emrich i wyjaśnił budzące wątpliwości niektórych radnych zwiększone wydatki na wieloletnie programy inwestycyjne dot. budowy hali sportowej w Rudach i budowy ośrodka kulturalno – sportowo - rekreacyjnego w Turzu.   

 

Julian Zieliński – czy aż tak można było się pomylić? Dla Rud była określona kwota 3 mln zł, obecnie nakłady finansowe zwiększa się do 6 mln. Natomiast  dla Turza było określone 1 mln zł., obecnie kwota ta wzrosła do około 1,5 mln zł. Jest to dla nas niezrozumiałe. Jeżeli mieszkaniec Kuźni Raciborskiej na to spojrzy to nas zastrzeli. Proszę przedstawić jakie nakłady gmina na te inwestycje już poniosła.

 

Ernest Emrich -  nie budowaliśmy jeszcze hali sportowej więc trudno było na samym początku dokładnie określić wysokość środków na tę inwestycję. Po sporządzeniu kosztorysu inwestorskiego okazało się, że kwotę należy podwyższyć. Na obie te inwestycje staramy się pozyskać środki unijne, ponieważ nie jesteśmy w stanie sami ponieść tak wysokich kosztów a kredytu gmina też nie może zaciągnąć. Ujęliśmy te wydatki po to, aby zapewnić w przyszłym roku realizację zadań w całości.

 

Manfred Wrona – jest to aktualizacja wydatków na plany inwestycyjne. Na pewno jednak nie będzie to 6 mln zł. Sądzę, że w br. tych pieniędzy się nie wyda.

 

Ernest Emrich dodał, że przygotuje się dokumentację na modernizację węzłów sanitarnych w szkołach.

 

Julian Zieliński – czy kiedykolwiek wpłyną do nas jakieś pieniądze?

 

Manfred Wrona – sądzę, że tak. Myślę, że już wkrótce pojawią się potężne kwoty na budowę wodociągu w Kuźni Raciborskiej.

 

Zbigniew Wojtyło – z Burmistrzem Miasta i Prezesem spółki doszliśmy do wniosku, że finansowanie inwestycji związanej z budową wodociągu będzie tańsze w przypadku prowadzenia jej przez spółkę.

 

Rita Serafin – w załączniku nr 2 ujęte są dwa zadania modernizacja centrum wsi Turze i centrum wsi Rudy. W tej chwili program się już zakończył i nie ma możliwości pozyskania pieniędzy. Pojawią się zapewne mniejsze programy, w których dokumentacje te będą mogły być wykorzystane.

Romana Serafin – są to bardzo duże pieniądze a nie mieliśmy możliwości dokładnego zapoznania się z projektem uchwały, ponieważ nową wersję otrzymaliśmy tuż przed sesją. Mam różne odczucia, nie jestem w stu procentach przekonana o słuszności propozycji.

Ernest Emrich dodał, ze wykorzystane są kwoty jedynie na sporządzenie dokumentacji.

Innych pytań nie było, Przewodniczący Rady Miejskiej poddał projekt uchwały pod głosowanie. Za przyjęciem uchwały było 5 głosów, przeciw było 5 głosów, 3 głosy były wstrzymujące się.

Uchwała nie uzyskała większości i nie została podjęta.

8.7. Zmiany uchwały nr XXVIII/240/2006 Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej z dnia 28.02.2005. w sprawie zmiany nazwy przysiółka „Ruda” w miejscowości Ruda.

Andrzej Migus powiedział, że dyrektor Departamentu Administracji Publicznej MSWiA w związku z wnioskiem Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej w sprawie nazwy przysiółka Ruda na Ruda Brzeg poinformował, że Komisja Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych rozpatrzyła przedłożony wniosek i zaopiniowała pozytywnie powyższą zmianę pod warunkiem, że pisownia nazwy miejscowości Ruda – Brzeg będzie z łącznikiem, zgodnie z obowiązującymi zasadami języka polskiego.

Uwag ani pytań nie było, uchwała została podjęta 13 głosami.

8.8. Zmiany wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy Kuźnia Raciborska do 2006r.

Rita Serafin powiedziała, że projekt uchwały powstał dlatego, że coraz częściej pojawiają się sytuacje, że podopieczni MOPS znajdują się w trudnych warunkach mieszkaniowych i należy udzielić im pomocy w tym zakresie. Osoba ta będzie mogła mieszkać w lokalu do czasu rozwiązania swojego problemu. Nie będą to mieszkania o wysokim standardzie.

 

Wojciech Kudla – czy są już jakieś lokale wskazane?

 

Rita Serafin odpowiedziała „jeszcze nie”.

Propozycję przekazania dwóch lokali do dyspozycji dyrektora MOPS z przeznaczeniem na lokale przejściowe dla podopiecznych poparła Romana Serafin przewodnicząca Społecznej Komisji Mieszkaniowej i Marcin Rak jej członek. Marcin Rak poprosił, aby Społeczna Komisja Mieszkaniowa była informowana o tym, komu lokal przejściowy został przyznany.

Uchwała w obecności 13 radnych została podjęta jednogłośnie.

8.9. Zmiany uchwały nr IX/69/99 Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej z dnia 9.07.1999r. w sprawie formy i zakresu informacji o przebiegu wykonania budżetu gminy za I półrocze

Projekt uchwały odczytał Manfred Wrona natomiast Ernest Emrich powiedział, że zmiany wynikają ze zmian w ustawie o finansach publicznych.

Uchwała w obecności 13 radnych została podjęta jednogłośnie.

Ernest Emrich - w związku z tym, że po zmianie przepisów stypendia mogą być przyznawane również w gotówce wnioskuję o wprowadzenie do porządku obrad projekt uchwały w sprawie zmiany zasad udzielenia stypendiów dla uczniów i studentów. Wnioskuję także o wprowadzenie do porządku obrad projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie na 2006 rok w formie przedstawionej radnym, jednak bez §2 i załącznika nr 2.

 

Manfred Wrona – proponuję powyższe wnioski przegłosować.

Wnioski zostały przegłosowane oddzielnie. Za wprowadzeniem do porządku obrad projektu uchwały w sprawie zmiany zasad udzielania stypendiów dla uczniów i studentów było 13 głosów. Taką samą ilość głosów uzyskał wniosek drugi dot. wprowadzenia do porządku obrad projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy.

           

8.10. Zmiany zasad udzielania stypendiów dla uczniów i studentów.

Wiesława Czogała poprosiła o podjęcie uchwały w sprawie zmiany zasad udzielania stypendiów dla uczniów i studentów, ponieważ w tej chwili stypendia unijne można wypłacać także w gotówce a nie tylko jak było do tej pory na podstawie faktur. Stypendia w formie pieniężnej można będzie pobierać w kasie MZO na podstawie zaświadczenia dyrektora szkoły o uczestnictwie ucznia w zajęciach szkolnych, oświadczenia ucznia lub osoby podpisującej w imieniu ucznia umowy o przekazywaniu stypendium o wykorzystaniu przyznanego stypendium na cele edukacyjne i przedstawienie na koniec roku szkolnego świadectwa ukończenia klasy lub świadectwa maturalnego. Stypendystę wykluczyć może opuszczenie więcej niż 10 godzin zajęć szkolnych nieusprawiedliwionych w ciągu roku. Stypendia kierowane są do uczniów, którzy mają niskie dochody w rodzinie, nie mają tu znaczenia stopnie.

 

Julian Zieliński – 10 godzin w ciągu roku to niewiele dla dzieci pochodzących z rodzin patologicznych. Niekiedy rodzic nawet nie wie, że dziecko do szkoły nie chodzi.

 

Wiesława Czogała – chodzi o to, aby uczeń stypendysta był świadomy, że ma do szkoły chodzić a do wychowawcy klasy należy przypominanie usprawiedliwianie nieobecności. Do tej pory było tak, że ci uczniowie, którzy stypendium otrzymywali lekcji nie opuszczali. 

 

Manfred Wrona odczytał projekt uchwały.

Uchwała w obecności 13 radnych została podjęta jednogłośnie.

            

8.11. Zmian w budżecie gminy na 2006 rok.

Zaproponowane przez Burmistrza zmiany w budżecie przedstawił Skarbnik Miasta Zbigniew Wojtyło.

 

Jan Krybus zaproponował, aby do przedstawionego projektu uchwały włączyć wykonanie sanitariatów szkołach.

 

Wojciech Kudla – Burmistrz zaproponował projekt uchwały w tej wersji i proponuję innych kwestii dzisiaj nie rozstrzygać.

Uchwała w obecności 13 radnych została podjęta 12 głosami, 1 głos był wstrzymujący się.

Ad 9. Informacja Burmistrza Miasta z międzysesyjnej działalności.

Informację z międzysesyjnej działalności przedstawił Burmistrz Miasta Ernest Emrich – informacja stanowi załącznik do protokołu.

Ofertę imprez w okresie wakacji organizowanych przez MOKSiR i inne organizacje z terenu gminy w ramach „Akcji Lato 2006” przedstawiła Rita Serafin. Każde dziecko przy rozdaniu świadectw otrzyma szczegółowa informację na ten temat. Cała akcja zakończona będzie dwudniowym festynem w Kuźni Raciborskiej w dniach 26 i 27 sierpnia na który dzieci z terenu całej gminy będą dowożone.

Ad 10. Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej dot. spraw bieżących.

Przewodniczący Rady Miejskiej przedstawił następujące sprawy:

1)      Decyzję dyrektora Wydziału Prawnego i Nadzoru Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach o umorzeniu postępowania nadzorczego wszczętego w sprawie stwierdzenia nieważności uchwały nr XXXIX/340/2006 z dnia 30.01.2006r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Kuźnia Raciborska.

2)      Informację Zarządu Dróg Powiatowych w sprawie zmiany organizacji ruchu na drogach: nr 920 i 921 zalecającą objazd przez Rudy i informację Zarządu Dróg Wojewódzkich dot. remontu drogi na 921. Przystąpiono do procedury przetargowej w celu wyłonienia wykonawcy remontu drogi na długości 2,5 km. Przewidywany termin zakończenia robót to 16.10.2006r.

3)      Odpowiedź na wniosek z sesji w sprawie przekazania wozu strażackiego z FO „Rafamet” dla OSP Budziska. Obecnie toczy się proces likwidacji OSP przy FO „Rafamet” i wykreślenie z Krajowego Rejestru Sądowego. Po zakończeniu procesu będzie możliwa darowizna na rzecz gminy ze wskazaniem OSP w Budziskach.

4)      Odpowiedź na wniosek z sesji dot. sporządzenia wykazu dzierżawionych nieruchomości stanowiących własność gminy.

Ad 11. Interpelacje, zapytania.

Ad 12. Wnioski.  

Manfred Wrona zwrócił się do prezesa GPWiK o wyjaśnienie kwestii związanej z budową wodociągu w Rudach i wejściem w teren bez uzgodnienia z właścicielami gruntów.

 

Kazimierz Worobiec odpowiedział, że jest problem, ponieważ projektant na etapie opracowywania projektu nie dopełnił swoich obowiązków i nie uzyskał od niektórych właścicieli nieruchomości zgody na wejście w teren. Właściciele posesji w ogóle nie wiedzą, że przez ich nieruchomość będzie prowadzony wodociąg. W tej chwili spółka jako wykonawca realizując obowiązek powiadomienia o wejściu w teren informuje mieszkańców o tym, że przystępują do prac. Mieszkańcy wyrażają zgodę, spisywane są ugody. Ustalono z mieszkańcami, że po wybudowaniu wodociągu każdy otrzyma mapkę z naniesioną siecią oraz na ich żądanie gwarancję, że będzie możliwość przyłączenia wydzielonych działek budowlanych do wodociągu.

 

Manfred Wrona – podobno kilka lat temu, kiedy była remontowana ul. Łąkowa w Rudach, obiecano ludziom, że zostanie uregulowana sprawa cofnięcia płotu jednego z mieszkańców. Niektórzy mieszkańcy teren sprzedali z nieuregulowaną sytuacją.  

 

Ernest Emrich – należy to sprawdzić.

 

Romana Serafin – oddano do użytku nowy plac zabaw dla dzieci na Osiedlu. Apelowaliśmy do społeczeństwa i młodzieży, aby powstały grupy, które zwracałyby uwagę na zamontowane tam urządzenia. Chodzi o to, aby nie zostały zdewastowane.  Zwracam się do dyrektora ZGKiM o wyremontowanie piaskownic dla dzieci.. Otrzymałam odpowiedź na mój wniosek zgłoszony na sesji z której wynika, że piaskownice zostały wyremontowane. Nie jest to prawdą. Należy sprawdzić wszystkie piaskownice i zniszczone  wyremontować.

Burmistrz Miasta Ernest Emrich poinformował, że po wypadku jaki niedawno miał miejsce na Śląsku, w którym na placu zabaw zginęło dziecko wojewoda zalecił przeprowadzenie kontroli wszystkich urządzeń znajdujących się na placach zabaw na terenie gminy. Dokonano takiego przeglądu i wiele urządzeń wycofano.

 

Wojciech Kudla odnośnie pilnowania urządzeń na placu zabaw powiedział, że jest to skomplikowana sprawa. Wypowiedział się także na temat jakości urządzeń na placu zabaw.

 

Antoni Głowski – otrzymałem odpowiedź na część wniosków i interpelacji zgłoszonych podczas sesji. Kiedy mogę spodziewać się dalszych odpowiedzi?

 

Ernest Emrich – proszę zgłosić się do mnie, porozmawiamy na ten temat.

 

Wojciech Kudla zapytał kiedy będzie rozwiązany problem kładek w Kuźni Raciborskiej i Rudach oraz na jakim etapie załatwiania jest skarga gminy złożona do Trybunału Konstytucyjnego?

Odpowiedzi na temat kładek udzieliła Rita Serafin.

 

Ernest Emrich odnośnie skargi do TK powiedział, że wskaźniki subwencji dla gminy obliczane są m.in. na podstawie wielkości zastosowanych przez gminę umorzeń. W związku z tym, że w roku, który był decydującym do obliczenia subwencji,  gmina w ramach restrukturyzacji umorzyła niektórym zakładom znaczne kwoty i decyzje te wpłynęły na obniżenie subwencji. Zbigniew Wojtyło dodał, że stanowisko Ministerstwa Finansów dotyczy niezgodności rozporządzenia z ustawą natomiast nie ustosunkowali się do zgodności ustawy z Konstytucją.

 

Manfred Wrona – jak wygląda sprawa wycinki drzew w Jankowicach?

 

Rita Serafin – wszczęto postępowanie, w najbliższy poniedziałek odbędzie się wizja lokalna w terenie.

 

Manfred Wrona – jeżeli  dla konkretnej miejscowości nie ma planu zagospodarowania przestrzennego jest szczególna procedura przy wydawaniu pozwolenia na budowę. W Jankowicach jest taka sytuacja, że osoba zakupiła ok. 4 ha gruntu, podzieliła go na mniejsze działki i sprzedała. Czy nowi właściciele mają prawo do zabudowy?

 

Józef Maślanka odpowiedział „nie”. W takim przypadku muszą oni spełniać kryteria. Stwierdził, że jest to indywidualna decyzja dla konkretnej osoby.

 

Henryk Machnik poinformował, że zainteresowana osoba zaproponowała pokrycie kosztów wykonania planu zagospodarowania przestrzennego.

 

Józef Maślanka – wnioskodawcą może być mieszkaniec, lecz plan opracowuje gmina.

 

Ernest Emrich – pani, która wystąpiła o opracowanie planu dla tej działki nie spełnia kryterium do uzyskania indywidualnej decyzji.

 

Wojciech Kudla – rozmowy dzisiejsze na temat kanalizacji i odprowadzania ścieków do Raciborza niewiele wniosły nowego. Czy spotkania w tej sprawie będą kontynuowane? Czy do tematu jeszcze wrócimy?  Sprawa jest bardzo poważna, może się skończyć postawieniem wniosku na sesji o wystąpienie z porozumienia. Jeżeli nie uda się wyłączyć z porozumienia zwrotu: ”z odprowadzaniem ścieków do istniejącej oczyszczalni ścieków w Raciborzu” to chyba postawimy wniosek i sami przystąpimy do budowy oczyszczalni.  

 

Ernest Emrich – decydującym w sprawie będzie to, czy WIOŚ w Katowicach zaniecha pobrania od spółki naliczonych kar. Możemy określić, że np. do 2013 roku ścieki z gminy będą oczyszczane w nowej oczyszczalni i zapytać czy w tym przypadku zaniecha się ich naliczanie. Jeżeli okaże się, że nie zwolni to spółki z płacenia kar to decyzja będzie jednoznaczna.

Romana Serafin poinformowała o możliwości wyjazdu na obóz do Pleśnej, oraz organizowanej przez TPD akcji „Lato w mieście”.   

Zgłoszono następujące wnioski:

 

Jan Krybus – ustawić znak „zakaz kąpieli” przy dzikim kąpielisku w Siedliskach powstałym po wydobyciu piasku (były teren p. Goli).

Henryk Machnik – wesprzeć działania mieszkańców Jankowic zmierzające do poprawy zasięgu telefonii komórkowej.

 

Jan Stanek – przeznaczyć w budżecie środki na remont i podniesienie dachu na budynku remizy OSP w Budziskach.

 

Antoni Głowski – 1) do porządku obrad każdej sesji wprowadzić punkt „odpowiedzi na interpelacje i wnioski z poprzedniej sesji”. 2) W celu zapoznania się radnych z protokołem z sesji Rady Miejskiej, należy przesyłać zainteresowanym radnym protokół emailem.

 

Marcelina Waśniowska podziękowała Kazimierzowi Worobcowi za pomoc i wkład pracy w przygotowanie imprezy „Pływadło 2006” natomiast Witoldowi Ciuberkowi za sprawne uprzątniecie terenu po imprezie. Powiedziała także, że z każdym rokiem wzrasta zainteresowanie tą imprezą.

Do udziału w festynie organizowanym przez Sołectwo Budziska w dniu 16 lipca br. zaprosiła Sołtys Ingeborga Depta.

 

Ad 13. Zamknięcie obrad.

Porządek obrad XLIII sesji Rady Miejskiej został wyczerpany, Przewodniczący Manfred Wrona podziękował za udział w sesji i zamknął obrady.

                                                                                  Przewodniczący Rady Miejskiej

                                                                                             (-) Manfred Wrona

Protokół sporządziła Elżbieta Podolec

Powrót

Załączniki

Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu:Protokół nr XLIII/2006
Podmiot udostępniający informację:Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej
Informację opublikował:Aleksander Serafin
Informację wytworzył:
Data na dokumencie:Brak
Data publikacji:28.07.2006 09:56

Rejestr zmian dokumentu

pokaż