Protokół nr XVII/2007

Protokół nr XVII/2007

z sesji Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej

w dniu 25.10.2007r.

XVII sesja Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej odbyła się w sali ślubów Urzędu Stanu Cywilnego przy ul. Słowackiego 4. Obrady rozpoczęły się o godz. 1430 a zakończyły ok. godz. 2100.

Listy obecności radnych, sołtysów i przewodniczących zarządów osiedli w załączeniu.

W obradach udział wzięli również:

  1. Rita Serafin – Burmistrz Miasta
  2. Bogusław Wojtanowicz – Zastępca Burmistrza
  3. Dominik Klimanek – Sekretarz Miasta
  4. Zbigniew Wojtyło – Skarbnik
  5. Mariola Trepiszczonek – dyrektor MOKSiR
  6. Wiesława Czogała – dyrektor MZO
  7. Marian Kostka – prezes Zarządu GPWiK
  8. Witold Ciuberek – dyrektor ZGKiM
  9. Zbigniew Grygier – dyrektor MOPS
  10. Ireneusz Wojcieski – dyrektor MBP
  11. Tadeusz Magdziak – dyrektor ZSP w Budziskach
  12. Barbara Zastawniak – Pracownia Urbanistyczno-Architektoniczna „Plan” z Krakowa
  13. Ewa Szamańska – Pracownia Urbanistyczno-Architektoniczna „Plan” z Krakowa
  14. Bernard Simon – dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Rybniku

  1. Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności.

Obrady otworzył Przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona.

Na podstawie podpisów na liście obecności stwierdził prawomocność obrad - obrady prawomocne, w sesji w chwili otwarcia obrad uczestniczyło 14 radnych.

Nieobecny Adrian Lepiarczyk.

W sesji udziału nie wziął sołtys Sołectwa Siedliska Jan Krybus – usprawiedliwiony.

Przewodniczący Rady Miejskiej powitał wszystkich zebranych. Imiennie powitał zaproszonych gości w osobach: Barbara Zastawniak, Ewa Szamańską i Bernard Simon.

 

Przyjęcie porządku obrad.

Porządek obrad XVII sesji przedstawił Manfred Wrona.

Do porządku obrad Burmistrz Rita Serafin zawnioskowała, aby wprowadzić projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla województwa śląskiego (dot. budowy chodnika w Kolonii Oenerowskiej).

Zbigniew Wojtyło zaproponował, aby ten projekt uchwały wprowadzić jako pkt 6.14, a zmiany w budżecie analizować jako pkt 6.4.

Innych uwag ani propozycji nie było.

 

Manfred Wrona zapytał, kto jest za tym, aby wprowadzić pkt 6.14. Za wprowadzeniem tego punktu było 14 głosów.

Następnie Manfred Wrona zapytał, kto jest za tym, aby zmiany w budżecie przesunąć jako pkt 6.4. Za wnioskiem było 14 głosów.

Porządek obrad został przyjęty 14 głosami i przedstawia się następująco:

  1. Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności.
  2. Przyjęcie porządku obrad.
  3. Zatwierdzenie protokołu nr XV/2007 i XVI/2007
  4. Omówienie stanu technicznego dróg oraz plany w zakresie budowy i remontów na terenie gminy Kuźnia Raciborska dróg będących w utrzymaniu Zarządu Dróg Powiatowych w Rybniku.
  5. Informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy.
  6. Podjęcie uchwał w sprawie:

          6.1. miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w miejscowości Jankowice dla obszaru obejmującego działkę nr 110,

               6.2. zamiaru likwidacji Przedszkola w Budziskach,

6.3. zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej przy Zespole Szkolno-  Przedszkolnym w Budziskach,

               6.4. zmian w budżecie gminy na 2007 rok,

               6.5. udzielenia pomocy finansowej dla Powiatu Raciborskiego,

               6.6. udzielenia pomocy finansowej dla Województwa Śląskiego,

              6.7. uchylenia uchwały nr IX/54/2007 Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej z dnia 24.04.2007r. w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Województwa Śląskiego

               6.8. udzielenia pomocy finansowej dla Gminy Kłomnice,

            6.9. wyrażenia zgody na wniesienie przez gminę Kuźnia Raciborska wkładów pieniężnych do GPWiK spółka z o.o. z siedzibą w Kuźni Raciborskiej,

               6.10. podatku od środków transportowych,

               6.11. określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości,

             6.12. zabezpieczenia środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w formie weksla in blanco,

              6.13. zatwierdzenia planu pracy Komisji Promocji, Rozwoju Gminy, Sportu i Rekreacji,

                6.14. udzielenia pomocy finansowej dla Województwa Śląskiego.

 7. Wybór ławników:

      7.1. przedstawienie opinii zespołu

      7.2. wybór Komisji Skrutacyjnej,

      7.3. głosowanie tajne,

      7.4. ogłoszenie wyników głosowania,

      7.5. podjęcie uchwały.

8.  Informacja na temat realizacji zadań z zakresu świadczeń rodzinnych.

9. Informacja o stanie zabezpieczenia pomocy dla osób biednych, bezdomnych i bezrobotnych na okres zimy 2007/2008.

  1. Interpelacje i zapytania.
  2. Wnioski
  3. Informacja z międzysesyjnej działalności Burmistrza Miasta.
  4. Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej dot. spraw bieżących.
  5. Zakończenie obrad.

  1. Zatwierdzenie protokołów

Protokół nr XV/2007 został przyjęty bez uwag 13 głosami, 1 głos był wstrzymujący się.

Protokół nr XV/2007 został przyjęty bez uwag 14 głosami.

  1. Omówienie stanu technicznego dróg oraz plany w zakresie budowy i remontów na terenie gminy Kuźnia Raciborska dróg będących w utrzymaniu Zarządu Dróg Powiatowych w Rybniku.

Przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona przypomniał, że na terenie gminy ZPD w Rybniku utrzymuje drogi: od Rybnika do Rud, odcinek na Białym Dworze, z Rud w kierunku Kuźni Raciborskiej aż do miejscowości Solarnia.  

 

Piotr Klichta zapytał dyrektora jak długo zarządza tą substancją drogową.

 

Bernard Simon  – odpowiedział, że 33 lata, jako dyrektor jednostki 8,5 roku, a wcześniej  jako zastępca kierownika.

 

Piotr Klichta – w takim razie wie Pan o każdej dziurze w drodze, przepustach, braku chodników, itd.

 

Bernard Simon – są to drogi administrowane przez ZDW w Katowicach, my zajmujemy się bieżącym utrzymaniem. Do bieżącego utrzymania należą remonty cząstkowe, czyli remonty o pow. nie większej niż 5 m2. Należy też utrzymanie zieleni tj. wycinka drzew zgodnie z planem ZDW, dwukrotne koszenie poboczy w ciągu roku, utrzymanie oznakowania poziomego i pionowego oraz zimowe utrzymanie dróg zgodnie ze standardami. Natomiast wszystkie remonty, budowy, modernizacje należą do właściciela drogi.

Następnie na pytania radnych dyrektor uściślił na czym polega remont drogi o pow. nie większej niż 5 m2.

Dyrektor poinformował także, że ZDP w Rybniku nie utrzymuje dróg na terenie Miasta Rybnika, tylko poza miastem. Utrzymywanie dróg na terenie gminy zaczyna się od Paproci. Utrzymują także drogi na części pow. raciborskiego, wodzisławskiego, mikołowskiego wraz z Miastem Orzesze, oraz prawie cały pow. rybnicki.

 

Henryk Machnik zgłosił, że drogi na terenie gminy w okresie zimy są źle utrzymywane, niektóre odcinki są nieprzejezdne lub tak śliskie, że trudno się po nich poruszać. Najgorsza sytuacja jest na drodze z Rudy Kozielskiej w kierunku Kuźni Raciborskiej.

 

Bernard Simon – dość często jeżdżę drogami po tym terenie i nie miałem nigdy większych problemów. ZDW ustala standardy utrzymania. Są trzy standardy zimowego utrzymania. Pierwszy dotyczy autostrad, w drugim posypywane są całe odcinki dróg, natomiast w trzecim posypywane są tylko miejsca niebezpieczne, czyli łuki, spadki pow. 5% i przejazdy kolejowe. Droga, o której Pan mówił jest w trzecim standardzie zimowego utrzymania.

 

Henryk Machnik powiedział, że droga, o której wcześniej wspomniał nie jest w ogóle posypywana. Na drodze pozostaje ujeżdżony śnieg, robią się „kocie łby”, które nocą zamarzają. Jest to bardzo niebezpieczne, zwłaszcza przy mijaniu się samochodów.

 

Mariola Wajda – dlatego ta droga jest tak niebezpieczna, że jest źle utrzymywana. Na tej drodze nawet gdy nie ma śniegu a popada deszcz i jest przymrozek to lód w lesie utrzymuje się bardzo długo. Trzeba byłoby zadbać o tę drogę i ją odśnieżać.

 

Bernard Simon – parametry techniczne drogi decyzją o tym, w których miejscach się posypuje. Na tym odcinku drogi są dwa miejsca niebezpieczne, które się posypuje. Jest to skrzyżowanie w Rudach i skrzyżowanie w Kuźni Raciborskiej. Gmina może występować do ZDW o podniesienie standardów tej drogi. Mamy takie standardy i musimy drogi utrzymywać zgodnie z obowiązującymi standardami. Wolelibyśmy, aby droga ta była w wyższym standardzie, bo wtedy byłaby możliwość wysłania solarki a tak, tego robić nie mogą, ponieważ posiadają określoną ilość środków chemicznych, z których muszą się rozliczać.

 

Manfred Wrona – skoro widzicie państwo, że jest potrzeba posypywanie tej drogi, to dlaczego nie wystąpiliście o podwyższenie jej standardu?

Dyrektor B. Simon odpowiedział, że rzadko która droga jest w drugim standardzie, gdyż jej utrzymanie jest znacznie kosztowniejsze. Parametry techniczne drogi, miejsca niebezpieczne decydują o standardzie drogi. Wiele razy na telefoniczne zgłoszenie kieruje się tam sprzęt i posypywany jest cały odcinek drogi.

 

Manfred Wrona – jesteśmy w sytuacji, że drogi wojewódzkie i powiatowe na terenie gminy obsługiwane są przez dwa zarządy dróg tj. ZDP w Rybniku i ZDP w Raciborzu, które mają wytyczne tego samego administratora. Standard utrzymania dróg jest diametralnie inny. Czy to wynika z dobrej woli?  

 

Bernard Simon odpowiedział, że wielokrotnie po terenie gminy przejeżdżał w nocy drogami i były w dobrym stanie. Inne drogi jak np. nr 919 były w dużo gorszym stanie.

 

Mariusz Brześniowski zapytał czy do tych standardów zalicza się również szerokość drogi zimą? Zimą drogi na wskutek odśnieżania zwężają się. Zapytał dlaczego jest tak, że gdy wjeżdża się w granicę administracyjną pow. rybnickiego na tej samej drodze jest zupełnie „inny świat”.

 

Bernard Simon - Miasto Rybnik przeznacza na utrzymanie dróg 7 razy więcej środków niż my mamy na cały rok. Są to zupełnie inne pieniądze. Mamy jeden „worek pieniędzy”. Pieniądze, które wydamy w okresie zimowym uszczuplają budżet w okresie letnim. Czyli w okresie letnim nie zrobi się remontów cząstkowych, wycinki drzew czy koszenia poboczy. Nie zwracamy się o wpisanie tej drogi do drugiego standardu, bo za tym nie „idą” pieniądze. Na waszych drogach jest bardzo duży ruch, na pewno będziemy na te drogi zwracać uwagę. Władze gminy mogą poświadczyć, że wielokrotnie sypiemy cały odcinek drogi. Musimy być w ciągłym kontakcie. Postaramy się to robić, lecz jeżeli wydamy pieniądze zimą, to nie będziemy mieć ich latem.  

Na wcześniej zadane pytanie przez Mariusza Brześniowskiego odpowiedział, że trzeba byłoby pomyśleć o przeorganizowaniu drogi. Pługi nie są w stanie zmrożonego śniegu wyrzucić poza drogę. Są odcinki, na których przy dużych opadach nie ma gdzie śniegu składować.

Gerard Hanusek – kto decyduje o remoncie dróg po zimie?

 

Bernard Simon powiedział, że o kolejności remontu dróg na terenie gminy decyduje wyścig kolarski, który odbywa się bardzo wcześnie. Jest to robione w pierwszej kolejności. Droga z Rud do Kuźni Raciborskiej jest ewenementem. ZDP robił remont drogi aż do łuku w Rudzie Kozielskiej. Dziury na tej drodze wypadają praktycznie przez cały rok. Drogę z Rud do Kuźni Raciborskiej trzeba byłoby non stop remontować.

 

Manfred Wrona – tak do końca to nie jest. Droga nr 921 przebiegająca przez Biały Dwór  w ub. tygodniu była przygotowywana do remontu. Były robione wycinki asfaltu. Stan drogi Rudy – Rybnik jest też w bardzo złym stanie.

 

Bernard Simon – przebudowa czy modernizacja należy do ZDW. Tam się już nie da trzeba łatać, trzeba zrobić nakładkę.

 

Sylwester Larysz poprosił o odpowiedź na pytanie kto ma czyścić przepusty przy drogach, sprzątać pobocza i rowy. Na łuku drogi w Paproci ciągle wypadają Tiry, trzeba byłoby się zastanowić nad tym co tam zrobić. Latem, kiedy dzieci jeżdżą wąskotorówką jest niebezpiecznie. Trzeba się zastanowić jak ten problem rozwiązać. Zapytał czy nie byłoby dobrze dogadać się z Miastem Rybnik, aby drogę utrzymywali na dłuższym odcinku np. do skrzyżowania w Rudach a gmina partycypowałaby w kosztach.

 

Bernard Simon odpowiedział, że są przepusty drogowe i przepusty pod podjazdami. Drogowe to te, które znajdują się pod koroną drogi. Są one w utrzymaniu służb drogowych a konkretnie w zarządzie Wydziału Mostów ZDW. ZDP nie ma porozumienia w tym zakresie. Przepusty pod wjazdami należą do właścicieli posesji.

 

Manfred Wrona – pomimo, że znajdują się w pasie drogowym? Czy nie pytając nikogo można wkopywać rury, zasypać i zrobić np. chodnik?

 

Bernard Simon - w pasie drogowym ten, kto chciałby to robić musi mieć pozwolenie i projekt. Ponadto musi płacić za zajęcie pasa drogowego, roboty musi zrobić na własny koszt i zapłacić za odbiór. Płacenie za oświetlenie przy drogach należy do gminy. Jeżeli chodzi o łuk w Paproci to tam dość dużo zostało zrobione. Ustawimy małe „sierżanty” od strony Rybnika, być może to coś pomoże. Kierowcy jeżdżą na łuku bardzo szybko. Aby Rybnik utrzymywał drogę aż do skrzyżowania, to musieliby się w tej sprawie dyrektorzy dogadać. Wykaszanie i sprzątanie należy do ZDP. Uważam, że koszenie jest robione w wysokim standardzie. W ciągu roku raz kosimy pas drogowy, drugi raz pobocze.

 

Ernest Drazik zapytał kto odpowiada za stan znaków pionowych i poziomych np. przejścia dla pieszych.

 

Bernard Simon – w stu procentach my.

 

Ernest Drazik – występowaliśmy kilkanaście razy o pomalowanie pasów „przejście dla pieszych” w Rudzie Kozielskiej przy sklepie.

 

Bernard Simon odpowiedział, że przejście dla pieszych może być wtedy, gdy z dwóch stron drogi jest chodnik. Nie można wprowadzać pieszego na pobocze. Wnioskujący o wykonanie lub odnowienie przejścia dla pieszych wskazuje lokalizację, ZDP rozeznaje, organizuje spotkanie z Policją i przedstawicielem zarządu dróg, robi projekt i na pewno informuje czy to zrobi czy nie.

 

Ernest Drazik zapytał czy może być zamontowane lustro w Rudzie Kozielskiej na zakręcie.

 

Bernard Simon – musi być wniosek.

 

Antoni Głowski – czy w Pana gestii należy odśnieżanie chodników?

 

Bernard Simon – nie odśnieżamy chodników. Należy do właściciela posesji. Jeżeli nasz grunt przylega do chodnika to odśnieżamy, w innych przypadkach nie.

 

Antoni Głowski - a w przypadku, gdy nikt nie mieszka albo jest oddzielony od drogi pasem zieleni?

 

Bernard Simon – chodnik odśnieża właściciel posesji. Gorzej jest, gdy odśnieżamy a chodnik położony jest bezpośrednio przy pasie drogowym. Wtedy jest to syzyfowa praca.

 

Antoni Głowski – czy możemy liczyć na odtworzenie lustra w Kuźni Raciborskiej za mostem?

 

Bernard Simon – trzeba wskazać, w którym miejscu, na pewno ustawimy.

 

Sabina Chroboczek-Wierzchowska – chodzi o remont chodnika od Kościoła w kierunku Rynku. Chodnik ma ubytki, ludzie starsi i chorzy mają problemy z poruszaniem się po chodniku. Jakie są szanse, aby został wyremontowany?

 

Rita Serafin - chodnik jest ujęty do wykonania w 2008 roku, będzie wymieniana kostka. Będzie też naprawa chodnika przy barze piwnym i przy ul. Kozielskiej aż do ul. Morcinka.

 

Bernard Simon – wiele chodników buduje się w ten sposób, że 20% kosztów ponosi gmina, 80% ZDW. W br. remontujemy odcinek chodnika od stacji gazowej „Auto-Gaz” do ul. Morcinka i część odcinka od mostu na rzece Ruda do zatoki autobusowej. Natomiast w przyszłym roku planujemy wykonać chodnik od zakładu pogrzebowego do ul. Klasztornej, za wjazd do szkoły.

 

Piotr Klichta – mam wrażenie, że to my jesteśmy winni iż posiadamy drogi na swoim terenie, którymi Pan zarządza. Nie chcę psuć kontaktów pomiędzy Panem a Panią Burmistrz ale dziwię się, że Pan nie jest niczemu winien. Wprawdzie to, co do Pana należy to Pan robi, ale na wszystko ma Pan odpowiedź i przepis. Skoro są takie trudności, to może zrezygnujecie z zarządzania tym odcinkiem drogi.

 

Bernard Simon – nie mówię, że mam z czymś, co nas drogowców dotyczy trudności i problemy. Uczciwie odpowiadam na zadane pytania. Wydaje mi się, że drogi utrzymujemy we względnym standardzie w okresie zimy, podałem względy, które przemawiają za naszym działaniem. Na żaden z pięciu powiatów, które administrujemy nie przeznaczyliśmy tyle środków, ile na Rudę Kozielską. Rozumiemy to, tyle pieniędzy na nią ma iść, bo jest tak zniszczona. Jeśli chcecie nas „uwolnić” od tej drogi, to nie mamy nic przeciwko. 

 

Piotr Klichta powiedział, że byłoby dobrze powiedzieć radnym, jakie jest Pana stanowisko w tych sprawach jako obywatela a nie urzędnika.

 

Bernard Simon – nie obiecam, że zrobię nakładkę od Rybnika aż granicy woj. Opolskiego z tego względu, że nie do mnie to należy. Na bieżące utrzymanie mamy niewielkie środki. Uważam, że zadania w ramach bieżącego utrzymania wykonujemy należycie, zgodnie z posiadanymi środkami. Nie robi się natomiast tyle remontów jezdni, ile byłaby potrzeba. Chętnie robilibyśmy dywaników więcej, ale zapewne z braku pieniędzy więcej się nie robi.

 

Aleksandra Bartoń poprosiła o przedstawienie planów na 2008r w zakresie budowy, remontów dróg i chodników.

 

Bernard Simon – w ramach bieżącego utrzymania ZDP planuje łatać dziury, wymienić pojedyncze oznakowania poziome, dwa razy w roku kosić, co dwa lata malować środkowy osiowy pas jezdni. Na 100 km dróg ZDP na rok, na wszystkie zadania ma ok. 2 mln zł. Dla porównania podam, że na utrzymanie 100 km dróg w pow. rybnickim mamy ok. 8 mln zł.

Manfred Wrona – Panie dyrektorze, temat jest trudny dotyka nas praktycznie codziennie, niezależnie od pory roku. Po okresie zimowym jest zawsze duży „bałagan”. Na terenie naszej gminy znaczną część robót jak np. sprzątanie wykonujemy we własnym zakresie organizując różnego rodzaju akcje, część robót wykonuje Nadleśnictwo a część ZDP. Wzdłuż dróg zbieramy tysiące worków śmieci. Jesteśmy skazani na współpracę. Chodzi o to, aby nam Pan pomógł w wywózce zebranych śmieci. Powinniśmy zastanowić się nad ustawieniem kontenera lub koszy w kilku newralgicznych miejscach, głównie tam, gdzie są parkingi czy zjazdy z dróg. Inną kwestią jest sprawa koszenia. Druga faza koszenia „wyszła” dużo lepiej niż pierwsza. Proszę zwrócić uwagę na jakość koszenia, zdarza się, że niszczone są słupki ustawione wzdłuż drogi. Służby drogowe dyrektora Szydłowskiego z ZDP w Raciborzu mogą pod tym względem być wzorem. Tematem porządkowym jest również malowanie pasów na jezdni. Pasy osi jezdni są niezbędne przy nie najlepszej pogodzie oraz podczas jazdy nocą. Jeżeli chodzi o drobne remonty po zimie, to uważam, że stanowczo za późno ogłaszane są przetargi na roboty.

 

Bernard Simon – z remontami cząstkowymi jesteśmy gotowi w kwietniu. Już w styczniu mamy wyłonionego wykonawcę na roboty. Roboty wykonujemy już przy temperaturze +7 stopni. Po wykonaniu remontów cząstkowych dziury łatamy natryskowo, robimy to w zasadzie w lipcu. Odnośnie śmieci możemy współpracować.

Więcej pytań nie było.

Przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona podziękował dyrektorowi za przybycie na sesję.

  1. Informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy.

Pomimo zaproszenia, na sesję nie przybyli kierownicy Posterunków Policji.

Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał odpowiedź na pismo Pani Burmistrz otrzymaną od Komendanta Powiatowego Policji w Raciborzu Edwarda Mazura. Komendant napisał: „zgodnie z ustawą o Policji jestem uprawniony na swoim terenie do powoływania nowych jednostek organizacyjnych, w tym posterunków policji. Posterunek Policji w Kuźni Raciborskiej zgodnie ze swoim zakresem czynności obsługuje teren Gminy Nędza, z nałożonych obowiązków wywiązując się w stopniu dobrym. W ostatnim czasie Wójt Gminy Nędza wyznaczył lokal użytkowy przeznaczony na potrzeby policji. W siedzibie interesantów przyjmował będzie dzielnicowy, dotychczas obsługujący teren Gminy Nędza. W zależności od potrzeb, również policji służby kryminalnej, wykonywane będą czynności z udziałem mieszkańców gminy Nędza, do tej pory wykonywane w siedzibie Posterunku Policji w Kuźni Raciborskiej. Tego rodzaju rozwiązanie w sposób właściwy wpłynie na poprawę relacji obywatel – policjant, ułatwiając jednocześnie kontakt oraz zapewni mieszkańcom Gminy Nędza możliwość sygnalizowania o zdarzeniach i sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu ludzi i mienia a także bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu. Stworzy także warunki umożliwiające szybką reakcję Policji na sygnały i zgłoszenia. Zmiany te w żaden sposób nie wpłyną negatywnie na stan bezpieczeństwa w Gminie Kuźnia Raciborska. Stan etatowy Posterunku Policji w Kuźni Raciborskiej nie ulegnie zmianie, jak również w obecnym czasie nie będzie tworzony Posterunek Policji w Nędzy. Na temat relacji prasowych o tworzeniu Posterunku Policji w Nędzy wypowiadać się nie mogę, gdyż nie udzielałem takich informacji.”

Pani Burmistrz powiedziała, że Komendant Powiatowy Policji w Raciborzu poinformował, że Posterunek Policji w Kuźni Raciborskiej będzie przechodził kapitalny remont, koszt przedsięwzięcia ok. 800 tys. zł, w najbliższych dniach ma być ogłoszony przetarg, w przyszłym roku prace powinny być zakończone.

 

Piotr Klichta stwierdził, że remont posterunku nie poprawi sytuacji w zakresie bezpieczeństwa na terenie gminy.

  1. Podjęcie uchwał w sprawie:

6.1.    miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w miejscowości Jankowice dla obszaru obejmującego działkę nr 110

 

Rita Serafin powiedziała, że niejasności, jakie powstały na ostatniej sesji zostały wyjaśnione, uchwała przyjęła taką postać, jaką akceptuje nadzór wojewody. Nie ma zapisów niejasnych.

 

Barbara Zastawniak powiedziała, że planowana inwestycja polega na usytuowaniu na działce nr 110 w Jankowicach obiektu usługowego związanego z całoroczną obsługą turystyczną, czyli zajazdu z częścią gastronomiczno-noclegową. Działka nie wymaga zgody na zmianę przeznaczenie gruntu rolniczego na nierolniczy, ma klasę V (łąka). Część terenu pozostaje jako teren zielony. Plan zapewnia utrzymanie powierzchni biologicznie czynnej, są zachowane określone odległości od granicy lasu. Określa formy zabudowy, które powinny być zastosowane, zasady ochrony środowiska przyrodniczego i kulturowego, zabudowy i zagospodarowania terenu, wyposażenia i obsługę w komunikację i infrastrukturę techniczną, zasady ochrony przez występującymi i potencjalnymi zagrożeniami. Do uchwały dołączone są trzy załączniki. Sporządzono pełną dokumentację planu, są wszystkie potrzebne opinie i uzgodnienia.

 

Rita Serafin – w kwestii wyjaśnienia, została zmieniona treść załączników, która jest obecnie do przyjęcia.

 

Piotr Klichta – projekt uchwały podpisał radca prawny i teraz możemy spokojnie uchwałę podjąć.

Przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona poddał projekt uchwały pod głosowanie.

Uchwała w obecności 14 radnych została podjęta jednogłośnie.

 

6.2.    zamiaru likwidacji Przedszkola w Budziskach

 

6.3.    zamiaru likwidacji SP w Budziskach

Radny Tadeusz Koral zawnioskował o 5-cio minutową przerwę w obradach.

Po przerwie rada obradowała w pełnym składzie, przybył Adrian Lepiarczyk.

 

Tadeusz Koral zabrał głos i powiedział, że w poniedziałek odbyło się spotkanie, podczas którego dokonano pewnych ustaleń i zgłoszono wnioski. Na spotkaniu padło pytanie, dlaczego projekty tych uchwał są tak szybko wprowadzane pod głosowanie. Odpowiedź Pani Burmistrz była taka, że do końca lutego trzeba wszystkie formalności zakończyć. Poinformował, że zadzwonił do Kuratorium Oświaty w Rybniku i rozmawiał z Panią Marzeną Suchińską Majorek, która powiedziała, że wystarczy jeżeli do końca lutego wpłynie uchwała intencyjna o zamiarze likwidacji szkoły czy przedszkola. Uważa, że uczestnicy spotkania zostali wprowadzeni w błąd, gdyby nie taka odpowiedź na spotkaniu, wówczas opinie i wnioski byłyby inne. Inne byłoby też stanowisko rodziców. Uważa, że uchwala jest podejmowana za szybko, można je podjąć nawet w lutym. Powiedział, że ma świadomość, iż uchwały te muszą być podjęte, ale chodzi o fakt wprowadzenia rodziców w błąd.

 

Janusz Brzeźniak – nie ukrywam, że wystąpienie radnego Korala wprawiło mnie w zakłopotanie. Na posiedzeniu Komisji Oświaty wysłuchaliśmy informacji Pani dyrektor MZO, która przedstawiła procedury, jakie mają być zachowane przy likwidacji placówki. Aby szkoła mogła być uruchomiona przez stowarzyszenie, najpierw musi być podjęta uchwała o zamiarze likwidacji, a następnie nawet już po miesiącu uchwała o likwidacji. Biorąc pod uwagę fakt, że mówiła to osoba odpowiedzialna za system oświaty w gminie, w myśl uzyskanej wiedzy komisja jednomyślnie pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały. Jeżeli dzisiaj dowiaduję się, że są inne procedury, to budzi to mój niepokój.

 

Rita Serafin – przepis ustawy o systemie oświaty stanowi, że szkoła publiczna może być zlikwidowana z końcem roku szkolnego przez organ prowadzący po zapewnieniu uczniom przez ten organ możliwości kontynuowania nauki w szkole publicznej tego samego typu i o odpowiednim profilu kształcenia. Organ prowadzący jest obowiązany na co najmniej sześć miesięcy przed terminem likwidacji zawiadomić o zamiarze likwidacji szkoły rodziców, uczniów i właściwego kuratora oświaty. Tej procedury nie przeprowadzamy po raz pierwszy. Dotychczas było tak, że uchwała o likwidacji szkoły trafiała do końca lutego do kuratorium. Granicznym terminem rozpoczęcia procedury był grudzień lub styczeń, w lutym była podejmowana uchwała. Nie wiem jak Pan rozmawiał w kuratorium, być może tym razem kuratorium przyjęłoby rozwiązanie takie, że w lutym powiadamiamy rodziców o zamiarze likwidacji, podejmujemy uchwałę i przedłużamy okres 6-cio miesięczny. W dyskusji prowadzonej w Budziskach była mowa, że jesteśmy teraz w trochę innej sytuacji,  dlatego iż dyskutujemy o całkiem innym rozwiązaniu  organizacyjnym dla Budzisk, które będzie kontynuowane w momencie ostatecznej decyzji stowarzyszenia o prowadzeniu szkoły. Gmina ma pewne zamierzenia w zakresie prowadzenia szkoły w Budziskach ustalone w Polityce Oświatowej. Jeżeli okazałoby się, że nie dojdzie do rozpoczęcia edukacji w szkole prowadzonej przez stowarzyszenie w 2008/2009r., to musi być zmiana stopnia organizacji szkoły. Ta uchwała jest teraz podejmowana pod potrzeby stowarzyszenia. Zapis ustawy wyraźnie określa, że zamiar likwidacji ma być przedłożony na co najmniej 6 miesięcy. Nie ma tutaj żadnego błędu formalno-prawnego. Lepiej, że będziemy mieli więcej czasu na wypracowanie stanowiska. Na zebraniu z rodzicami była podnoszona też kwestia wskazania szkoły gminnej, w której odbywać się będzie edukacja dzieci i brak wskazania, że będzie to robić stowarzyszenie. Nie mogliśmy wskazać szkoły, której jak na razie nie ma. Jest jeszcze kwestia, czy rodzice wybiorą szkołę prowadzoną przez stowarzyszenie. Wybór szkoły należał będzie do rodziców. Dzisiaj o tym mówimy dlatego, aby te wszystkie sprawy załatwić z odpowiednim wyprzedzeniem. Moim zdaniem dobrze, że jest czas na rozmowy o zamiarze likwidacji szkoły.

 

Janusz Brzeźniak zapytał jaką rolę będzie pełnił tu Kurator Oświaty. Czy może być taka sytuacja, że kurator może nie wyrazić zgody na likwidację szkoły?

 

Rita Serafin – gdy rozmawialiśmy o zamiarze likwidacji szkoły w Turzu, Kurator Oświaty pozytywnie wyrażał się w sprawie jej likwidacji, byłaby zgoda na jej likwidację. Jednak później zmieniło się stanowisko kuratora i nie wyrażał zgody na likwidację małych szkół. Jakie będzie stanowisko w stosunku do tej uchwały, trudno powiedzieć. Musimy przed kuratorem wykazać się tym, że poinformowano rodziców o zamiarze likwidacji szkoły, przekazaniem uchwały o zamiarze likwidacji i wtedy kurator oceni czy decyduje się na likwidację szkoły przez gminę.

 

Janusz Brzeźniak – gdy teraz po wyborach formułuje się rząd, w województwie funkcjonują stare struktury, czy nie byłoby lepiej w tej sytuacji zaczekać?

 

Rita Serafin – to jest m.in. argument, który przemawiałby za podjęciem tematu. My tę szkołę zamierzamy likwidować nie dlatego, że tak chcemy, ale dlatego, że szkołę chce prowadzić stowarzyszenie. W chwili obecnej w uchwale nie można wskazać stowarzyszenia jako jednostki, której będzie przekazane mienie ruchome, bo nie jest jeszcze uprawnione do prowadzenia działalności edukacyjnej. Ponadto nowa szkoła nie może wpisać miejsca swojej siedziby przy ul. Szkolnej w Budziskach, bo tam jest nadal szkoła gminna. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ostateczną uchwałę o likwidacji szkoły podejmować np. w grudniu, po uzyskaniu opinii Kuratora.

 

Tadeusz Koral – wyjaśnienia Pani Burmistrz mnie nie zadowalają, bo te kwestie Pani inaczej przestawiła rodzicom. W związku z tym rodzice mogli wysunąć inne wnioski.

Pani Burmistrz Rita Serafin odpowiedziała radnemu, że gmina musi w takich przypadkach wypełnić odpowiednią procedurę, która jest długotrwała.

 

Dominik Klimanek przedstawił wnioski ze spotkania w dniu 22 października 2007r. władz gminy z rodzicami i nauczycielami szkoły w Budziskach.:

1.      w dniach 29-30 lub 31 października 2007r. odbędzie się spotkanie przedstawicieli stowarzyszenia z przedstawicielami organu prowadzącego w sprawie naliczania wysokości dotacji wg zasad określonych w uchwale Rady Miejskiej.

2.      Stowarzyszenia określi, czy mechanizm wyliczenia dotacji zabezpiecza środki na funkcjonowanie szkoły i przedszkola.

3.      Przedłożenie Radzie Miejskiej uchwały o likwidacji będzie uzależnione od wyników rozmowy w sprawie zasad finansowania.

4.      Jeżeli stowarzyszenie podejmie się prowadzenia szkoły i przedszkola, to władze gminy podejmą czynności formalno-prawne w celu nieodpłatnego przekazania stowarzyszeniu do dyspozycji budynku szkoły z mieniem ruchomym. 

Przewodniczący Rady Miejskiej udzielił głosu Pani prezes Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Budziska Pani Irenie Kowol.

 

Irena Kowol - na razie nie mam nic do dodania, ponieważ wszystko „rozchodzi” się o pieniądze. Dalsze posunięcia będą po spotkaniu.

 

Piotr Klichta – z wniosków przedstawionych przez Sekretarza wynika, że odbędzie się spotkanie w celu ustalenia mechanizmów. Co będzie, jeżeli się nie porozumieją?

Pani Burmistrz Rita Serafin odpowiedziała, że mechanizm polega na tym, że w uchwale tzw. dotacyjnej jest zapis dot. wysokości dotacji oraz sposobu jej liczenia. Na sumę ostateczną składają się pewne składniki. W tej chwili dyskusja trwa na temat, jak poszczególne składniki mają być liczone. Sposób naliczania dotacji przedstawiony przez gminę różni się od sposobu liczenia przez stowarzyszenie. Spotkanie w zaproponowanych dniach będzie miało na celu wypracowanie konsensusu.  

 

Piotr Klichta zapytał, czy istnieje ewentualność, że stowarzyszenie inaczej zinterpretuje mechanizmy naliczania?

 

Rita Serafin odpowiedziała tak.

Następnie radny P. Klichta zapytał, co będzie w przypadku, gdy gmina nie dojdzie do porozumienia ze stowarzyszeniem.

Manfred Wrona odpowiedział, że chodzi o interpretacje uchwały. Ustawa stanowi: „nie mniej niż” i w tym zakresie jest dyskusja. Szkoła na ten rok dysponuje kwotą 450-480 tys. zł, wstępne wyliczenia dokonane na bazie 2007r. wskazują, że może to być kwota ponad 300 tys. zł. Stanowisko stowarzyszenia, poparte również pewnymi wyliczeniami określa kwotę realną na utrzymanie szkoły, która wynosiłaby ok. 400 tys. zł. Na spotkaniu w Budziskach padła deklaracja Pani Burmistrz, że w momencie, gdy stowarzyszenie podejmie się prowadzenia szkoły i przedszkola, to gmina dopracuje porozumienie dot. mienia tj. obiektu i sprzętu. Na dzień dzisiejszy jest deklaracja, że stamtąd nic się nie zabiera.

Przewodniczący Rady Miejskiej poddał projekt uchwały w sprawie zamiaru likwidacji Przedszkola w Budziskach pod głosowanie.

Uchwała w obecności 15 radnych została podjęta 12 głosami, przy 3 głosach wstrzymujących się.

Następnie Manfred Wrona poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Budziskach.

Uchwała w obecności 15 radnych została podjęta 12 głosami, 3 głosy były wstrzymujące się.

Przewodniczący Rady Miejskiej potwierdził, że uchwały zostały podjęte.

6.4.    zmiany w budżecie gminy na 2007 rok

Zmiany w budżecie omawiając po kolei poszczególne załączniki przedstawił Skarbnik Miasta Zbigniew Wojtyło.

Na pytania radnych odpowiadała Pani Burmistrz Rita Serafin.

Uchwała w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie.

6.5.    udzielenia pomocy finansowej dla Powiatu Raciborskiego

Projekt uchwały omówił Skarbnik Miasta Zbigniew Wojtyło. Poinformował, że aby umowę podpisać musi być podjęta uchwała.

W obecności 15 radnych uchwała została podjęta jednogłośnie.

6.6.    udzielenia pomocy finansowej dla Województwa Śląskiego

Projekt uchwały przedstawił Manfred Wrona.

Uwag ani pytań nie było.

Uchwała w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie.

6.7.    uchylenia uchwały nr IX/54/2007 Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej z dnia 24.04.2007r. w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Województwa Śląskiego 

Projekt uchwały przedstawił Manfred Wrona a wyjaśnień udzielił Zbigniew Wojtyło.

Uwag ani pytań nie było.

 Uchwała została podjęta 15 głosami.

6.8.    udzielenie pomocy finansowej dla gminy Kłomnice

Uchwała bez uwag w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie.

6.9.    wyrażenia zgody na wniesienie przez gminę Kuźnia Raciborska wkładów pieniężnych do GPWiK spółka z o.o. z siedzibą w Kuźni Raciborskiej

Skarbnik Miasta powiedział, że zwiększone będą udziały w spółce na zadania realizowane przez spółkę, zwłaszcza na budowę oczyszczalni i łącznika wodociągowego z ul. Browarną, oraz zbiornika zapasowego na wodę pitną. Łączny udział gminy w spółce na podstawie uchwał od roku 1994 do dnia 9 sierpnia 2007r. wynosi 5 mln 707 tys. zł.

Innych pytań nie było.

Uchwałę w obecności 15 radnych podjęto jednogłośnie.

6.10.podatek od środków transportowych

Skarbnik Miasta przedstawił zmiany, jakie wprowadzane są w stosunku do stawek dotychczas obowiązujących. Powiedział, że wszystkie stawki wzrosły o 6%. Skutek finansowy dla gminy wynosi ponad 7 tys. zł. Zaznaczył, że od nowego roku tę kwotę gmina utraci w związku z tym, że samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej równej 3,5 tony nie będą podlegać opodatkowaniu.

Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Piotr Klichta poinformował, że komisja projekt uchwały zaopiniowała pozytywnie.

Uchwała w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie.

6.11.określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości

Przewodniczący Rady Miejskiej poprosił Skarbnika o szczegółowe przedstawienie projektu uchwały.

Do projektu uchwały dołączone zostały następujące materiały:

  1. porównanie stawek podatku od nieruchomości za 2007 rok – zał. nr 1 do protokołu
  2. skutki związane z proponowanymi zmianami stawek podatku – zał. nr 2 do protokołu
  3. określające powierzchnię obiektów podatkowych w podatku od nieruchomości osób fizycznych i prawnych na 2008 rok – zał. nr 3 do protokołu.

Zbigniew Wojtyło powiedział, że wszystkie stawki podatku wzrastają średnio o 3% w stosunku do roku poprzedniego z wyjątkiem gruntów pozostałych, które wzrastają o 13%. Stawka obowiązująca w br. wynosiła 0,26 zł, zaproponowano na 2008r. stawkę 0,30 zł.

Manfred Wrona przedstawiał po kolei zaproponowane na 2008r. stawki i obowiązujące dotychczas. Stawki w wyniku dyskusji zostały szczegółowo omówione.

 

Ernest Drazik zawnioskował o wprowadzenie w §1 ust. 1 lit. e stawki w wysokości 0,28 zł.

 

Piotr Klichta poinformował, że Komisja Budżetu i Finansów przeanalizowała zaproponowane stawki i pozytywnie zaopiniowała wszystkie pozycje, oprócz stawki gruntów pozostałych. Powiedział, że wysokość stawki podatku ujętego w §1 ust. 1 lit. e dotyczy największej ilości osób i najbardziej „uderza” w społeczeństwo. Ustalając wysokość podatków należy brać to pod uwagę.

 

Antoni Głowski  w imieniu Klubu Radnych „Gmina w dobrych rękach”  zawnioskował, aby stawka ta  wynosiła 0,29 zł.

 

Piotr Klichta zapytał jaki będzie skutek finansowy dla gminy w przypadku, gdy zamiast 0,30 zł rada ustali stawkę 0,28 zł.

 

Zbigniew Wojtyło – 1 grosz stanowi kwotę 16 751, 56 zł.   

 

Manfred Wrona – mamy trzy wnioski: 0,30 zł, 0,28 zł i 0,29 zł.   

Przewodniczący Rady Miejskiej zgłoszone propozycje poddał pod głosowanie. Przed głosowaniem zaznaczył, że każdy radny musi opowiedzieć jeden raz za konkretną propozycją.

Najpierw poddał pod głosowanie propozycję przedstawioną w projekcie uchwały tj. stawkę 0,30 zł/m2 gruntów pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego.

Za tą propozycją nie było ani jednego głosu.

Następnie poddał pod głosowanie stawkę zaproponowaną przez radnego E. Drazika.

Za tym, aby stawka ta wynosiła 0,28 zł było 11 głosów.

Za propozycją klubu radnych, aby stawka podatku wynosiła 0,29 zł były 4 głosy

Przewodniczący Rady Miejskiej stwierdził, że radni w wyniku głosowania przyjęli stawkę 0,28 zł.

W związku z tym, że innych wniosków nie zgłoszono, Manfred Wrona poddał pod głosowanie uchwałę w całości.

Za podjęciem uchwały było 15 głosów, czyli uchwała została podjęta jednogłośnie.

6.12.zabezpieczenia środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w formie weksla in blanco.

Skarbnik Miasta Zbigniew Wojtyło powiedział, że uchwałą wyraża się zgodę na zawarcie przez Burmistrza Miasta Kuźnia Raciborska umowy na dofinansowanie przedsięwzięcia p.n. „budowa wielofunkcyjnego boiska sportowego, ogólnodostępnego dla dzieci i młodzieży w Kuźni Raciborskiej” przy Szkole Podstawowej.

 

Piotr Klichta zapytał, czy otrzyma zapewnienie, że w przypadku, gdy przedsięwzięcie się nie uda, wystawienie upoważnienia nie spowoduje kłopotów.

 

Józef Maślanka odpowiedział, że zabezpieczenie polega na tym, że w przypadku, gdy nie będą wykonane określone czynności to weksel jest gwarancją. Wtedy się go uruchamia. W procesie inwestycyjnym odpowiadają wszyscy, zgodnie z zawartymi umowami. Bank udziela określonej pożyczki i żąda gwarancji jako zabezpieczenia. Jednym zabezpieczeniem jest weksel. Jeżeli gmina nie wywiąże się z warunków umowy to będzie uruchomione zabezpieczenie.

Skarbnik dodał, że gdyby zabezpieczenia wekslowego na zrobiono, to praktycznie nie można przystąpić do żadnego programu.

Innych pytań nie było.

Uchwała w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie.

6.13.zatwierdzenia planu pracy Komisji Promocji, Rozwoju Gminy, Sportu i Rekreacji.

Przewodniczący komisji Adrian Lepiarczyk przedstawił plan pracy komisji a radny Piotr Klichta zapytał o środki w wysokości 10 tys. zł ujęte w zmianach budżetowych z przeznaczeniem na promocję.

Na pytanie odpowiedział Zbigniew Wojtyło. Powiedział, że w kwocie 10 tys. zł uwzględniono kwotę 2 tys. zł na wykonanie Biuletynu Informacyjnego UM, zakup książek na kwotę 1 tys. zł, publikacje dot. Rud 3 tys. zł, nagrody w konkursie 300 zł, 1.300 zł na upominki z okazji święta listopadowego i pamiątka dla zaprzyjaźnionego Miasta Odry 500 zł.

Innych pytań ani uwag nie było.

Uchwała w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie.

6.14.udzielenia pomocy finansowej dla Województwa Śląskiego

Manfred Wrona wyjaśnił konieczność podjęcia uchwały.

Uchwała w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie.

  1. Wybór ławników

7.1.    przedstawienie opinii zespołu.

Opinię zespołu odczytał Janusz Brzeźniak. Opinia stanowi załącznik nr 4 do uchwały.

7.2.    wybór Komisji Skrutacyjnej.

W skład Komisji Skrutacyjnej zaproponowano następujących radnych: Grażynę Tokarską, Ernesta Drazika, Aleksandrę Bartoń. Zaproponowane osoby wyraziły zgodę na pracę w komisji.

Regulamin tajnego głosowania dla dokonania wyboru ławników do Sądu Rejonowego w Raciborzu i wyboru ławnika do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych przedstawił Ernest Drazik. Regulamin stanowi załącznik nr 5 do protokołu.

7.3.    głosowanie tajne.

Komisja Skrutacyjna rozdała radnym dwie karty do głosowania. Radni głosowali kartami opatrzonymi pieczątką „Rada Miejska w Kuźni Raciborskiej”. Na jednej karcie umieszczono 12 nazwisk, obok każdego nazwiska trzy kratki za, przeciw, wstrzymuję się. Radni przy wybranych nazwiskach powinni postawić znak x w jednym z trzech kwadratów. W związku z tym, że Rada Miejska w Kuźni Raciborskiej winna wybrać ośmiu ławników, znak x mógł być postawiony przy najwyżej ośmiu nazwiskach. W przypadku, gdy znak x byłby postawiony przy więcej niż ośmiu nazwiskach głos uważany był za nieważny. Na drugiej karcie do głosowania w sprawie wyboru ławnika do Sądu Rejonowego w Raciborzu do orzekania w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych umieszczone zostało jedno nazwisko. Przy nazwisku kandydata umieszczono trzy kratki. Znak x należało postawić w jednym z trzech kwadratów: za, przeciw, wstrzymuję się. W przypadku postawienia znaku x obok nazwiska w więcej niż jednej kratce głos uważany był za nieważny.

Komisja Skrutacyjna przeprowadziła tajne głosowanie.

Radni po zagłosowaniu wrzucali karty do urny.

Po oddaniu głosów przez wszystkich radnych Komisja Skrutacyjna oddaliła się do innego pomieszczenia w celu obliczenia głosów i sporządzenia protokołu z głosowania.

W międzyczasie, gdy komisja liczyła głosy omawiano pkt 8 porządku obrad – informacja na temat realizacji zadań z zakresu świadczeń rodzinnych.

 

Zbigniew Grygier przedstawił informację na ten temat. Informacja stanowi załącznik nr 6 do protokołu.

Do pisemnej informacji dyrektor MOPS dodał, że nastąpił wzrost zasiłków rodzinnych w roku o ok. 4%. W ciągu roku zauważa się jednak spadek świadczeń z powodu wyjazdu do pracy z granicę, lepsze zarobki lub przejścia na zasiłki rodzinne zagraniczne. Są problemy ze zwrotem świadczeń niesłusznie pobranych. Pieniądze na wypłatę świadczeń rodzinnych MOPS otrzymuje od wojewody, część środków będą zmuszeni oddać, bo zakładano, że świadczeń będzie więcej. W br. mieszkańcy składali wnioski systematycznie. W dniu 7 września br. Sejm uchwalił ustawę o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Do tej pory MOPS zajmował się wypłatą zaliczek alimentacyjnych. Jest ok. 40 świadczeniobiorców. Ustawodawca wprowadził zmiany, zaliczki alimentacyjne nie będzie mógł realizować MOPS, obowiązek ten przejmie gmina. Ustawa wchodzi w życie od 1 października 2008r.

 

Janusz Brzeźniak – przepisy ustawy o pomocy społecznej określają ilość pracowników społecznych potrzebnych do obsługi konkretnej liczby mieszkańców. Na ilu mieszkańców przypada jeden pracownik socjalny?

 

Zbigniew Grygier - świadczenia rodzinne nie dotyczą pomocy społecznej, obsługiwane są przez referentów. Ustawa pomocy społecznej zobowiązuje, aby na jednego pracownika socjalnego nie przypadało więcej niż 2000 mieszkańców. W tej chwili pracuje czterech pracowników socjalnych, jeden pracownik niedługo wróci po urlopie macierzyńskim czyli będzie ich pięciu. Pracowników socjalnych powinno być sześciu, wystąpiono do wojewody o sfinansowanie kosztów zatrudnienia jeszcze jednego pracownika socjalnego.

Innych pytań nie było.

 

Informacja została zaakceptowana.

  1. Informacja o stanie zabezpieczenia pomocy dla osób biednych, bezdomnych i bezrobotnych na okres zimy 2007/2008.

Zbigniew Grygier przedstawił informację, która stanowi załącznik nr 7 do protokołu. Do pisemnej informacji dopowiedział, że jest zabezpieczona pomoc na okres zimy dla osób biednych, bezdomnych i bezrobotnych. Na dożywianie pozyskano dodatkowo 12 tys. zł, dzięki temu zasiłki na dożywianie wypłacane „do ręki” we wrześniu wynosiły 50 zł na osobę dorosłą, w okresie zimowym zwiększy się kwota do wysokości 120 zł. Dla dzieci też środki będą zwiększone z 30 do 60 zł. MOPS daje też zasiłki na zakup węgla. Ważną sprawą jest też pomoc udzielana osobom, które są bezdomne. Tę sprawę załatwia się w porozumieniu z Domem dla bezdomnych w Raciborzu. Podobnie jest z noclegownią, gdzie przyjmowane są osoby tylko na noc. Osoba bezdomna, jeżeli będzie spełniała określone warunki może być kierowana do Domu dla bezdomnych w Raciborzu.

 

Sylwester Larysz zapytał, co będzie z osobą, która mieszka w Rudach a nie jest zameldowana.

 

Zbigniew Grygier – jeżeli przebywa na terenie naszej gminy to też udzielamy pomocy. Ważne jest miejsce pobytu. Zameldowanie jest ważne po to, aby obciążyć gminę w razie pobytu w Domu dla bezdomnych. Płaci ta gmina, na której terenie osoba miała ostatnio zameldowanie na pobyt stały.

 

Janusz Brzeźniak zapytał dyrektora czy na terenie gminy są takie osoby, które w okresie zimy były umieszczane w Domu dla bezdomnych? Zapytał też o obowiązujące procedury zgłaszania i umieszczania osób bezdomnych w Domu dla bezdomnych.

 

Zbigniew Grygier odpowiedział, że były 2 osoby. Na okres zimowy znalazły miejsce w Domu dla bezdomnych, wiosną dom opuszczały, funkcjonowały przy pomocy opiekunki środowiskowej. Dyrektor powiedział także, że nie można nikogo przymusić do tego, aby w takim domu zamieszkał.

            7.4. ogłoszenie wyników głosowania

Protokół Komisji Skrutacyjnej z tajnego głosowania odczytał przewodniczący komisji Ernest Drazik. Protokół Komisji Skrutacyjnej wraz z kartami stanowi załącznik nr 8 do niniejszego protokołu. Rada dokonała wyboru sześciu ławników, w winna wybrać ośmiu. Brak było rozstrzygnięcia co do dwóch miejsc. Przewodniczący Rady Miejskiej zarządził II turę głosowania. Kandydatki na ławników: Kosiarska Wiesława, Serafin Romana i Wyjadłowska Halina otrzymały po 9 głosów, w związku z tym nie nastąpiło rozstrzygnięcie. Zgodnie z zapisem pkt 5 Regulaminu głosowania „w przypadku braku rozstrzygnięcia ze względu na otrzymanie równej ilości głosów, głosowanie się powtarza biorąc pod uwagę tych kandydatów, co do których brak jest rozstrzygnięcia”.

Radni w II turze głosowania winni wybrać 2 ławników. Ławnikami wybrane zostają te kandydatki, które uzyskają największą ilość głosów.

Przygotowano 15 kart do głosowania, na których w porządku alfabetycznym umieszczono trzy nazwiska: Kosiarska Wiesława, Serafin Romana, Wyjadłowska Halina.

Po zagłosowaniu przez wszystkich radnych, Komisja Skrutacyjna pozbierała do urny oddane głosy i udała się do oddzielnego pomieszczenia w celu przeliczenia głosów i sporządzenia protokołu z głosowania.

Przystąpiono do omawiania pkt 12 porządku obrad.

 

12. Informacja z międzysesyjnej działalności Burmistrza Miasta

Informację przedstawiła Burmistrz Miasta Rita Serafin. Informacja stanowi załącznik nr 10 do protokołu.

Pani Burmistrz wypowiedziała się także nt. remontu drogi w Rudzie Kozielskiej, budowy kładki w Rudach, budowy chodnika w Rudach i Kolonii Renerowskiej, montażu fotoradarów.

Gdy Komisja Skrutacyjna powróciła na salę obrad, Przewodniczący Rady Miejskiej poprosił o przedstawienie wyników głosowania.

Przewodniczący Komisji Skrutacyjnej Ernest Drazik odczytał protokół z II tury głosowania. Protokół wraz z kartami stanowi załącznik nr 11 do niniejszego protokołu.

            7.5. podjęcie uchwały w sprawie wyboru ławników do Sądu Rejonowego w Raciborzu

Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał projekt uchwały w sprawie wyboru ławników do Sądu Rejonowego w Raciborzu, wymieniając z nazwiska i imienia ławników, którzy zostali wybrani.

Uchwała w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie.   

  1. Wnioski

Janusz Brzeźniak zgłosił następujące wnioski:

1. W przyszłorocznym budżecie powinny być zabezpieczone pieniądze na zajęcia pozalekcyjne, które cieszą się dużym powodzeniem.

2. Rozważyć możliwość dowożenia dzieci niepełnosprawnych do szkoły w Raciborzu.

3. Dokonać regulacji płac dla pracowników administracji i obsługi w szkołach.

4. W celu przeprowadzenia badań dzieci z terenu gminy Kuźnia Raciborska przez specjalistów Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej, podjąć rozmowy, aby co najmniej raz w miesiącu pedagog i psycholog powinien przyjechać do Kuźni Raciborskiej.

5. Rozważyć możliwość uruchomienia w Kuźni Raciborskiej filii Stowarzyszenia „Persona”.

Rita Serafin – sprawę dowozu dzieci niepełnosprawnych do szkoły w Raciborzu chcieliśmy rozwiązać wspólnie z Gminą Nędza. Jednak w ocenie rodziców dzieci z Nędzy, dowóz jest prawidłowy, dzieci jeżdżą autobusami, nie mają żadnych zastrzeżeń i Gmina Nędza nie chce do tego tematu przystąpić. Niezależnie od tego, będzie od listopada br. ranny kurs do Raciborza. Koszt uruchomienia kursu przez okres 2 miesięcy tj. do końca roku to ponad 6 tys. zł. Z powrotem nasz gimbus zabiera dzieci do Raciborza Ilość ich różnie się kształtuje, czasami jest kilka. Część dzieci dojeżdża autobusem, mają bilety miesięczne, opłacane przez gminę. Sytuacja związana z kursowaniem gimbusa zmieni się w momencie, gdy będzie remontowany most w Raciborzu. Ze względu na wydłużenie się czasu dojazdu gimbusa do Raciborza, nie będzie on mógł kursu realizować, bo nie zdążyłby wrócić i dowozić dzieci zgodnie z rozkładem. Jednak skoro rozpoczęliśmy tę akcję, to będziemy ją kontynuować i w związku z tym trzeba będzie zabezpieczyć środki na ten cel w budżecie przyszłorocznym. Natomiast jeżeli chodzi o zorganizowanie badań psychologiczno-pedagogicznych przez specjalistyczne przychodnie to poradnia nie chce pójść na ten układ z powodu tego, że nie są w stanie całego potrzebnego aparatu na czas badań przeprowadzić do Kuźni Raciborskiej oraz dlatego, że ich zdaniem dziecko zupełnie inaczej poddaje się badaniu na terenie obcym a inaczej wyglądałoby to na terenie szkoły czy miejscowości w której zamieszkuje. Te względy przemawiają za tym, ze dziecko należy badać w warunkach i atmosferze w poradni. Badanie w poradni jest bardziej wiarygodne. Jednak to nie wyklucza podjęcia rozmowy kolejny raz na ten temat.

 

Henryk Machnik – zwrócić się o wyregulowanie oświetlenia ulicznego w Jankowicach. Po zmroku lampy gasną.

 

Jan Stanek zawnioskował, aby zorganizować spotkanie w sprawie budowy wałów przy Odrze, na które należy zaprosić Pana Kostkę, który nie podpisał zgody dot. gruntów. Jeżeli nadal uparcie będzie trwał przy swoim stanowisku, to należy  wystąpić o ich wywłaszczenie.

Sołtys powiedział, że niektórzy mieszkańcy wymieniają azbestowe pokrycia dachowe. Zaproponował, aby komisja wraz z pracownikiem  Urzędu Miejskiego sprawą się zajęła i rozeznała gdzie jest wywożony azbest i czy posiadają stosowne potwierdzenie o jego utylizacji. Są przypadki, że azbest wywożony jest do lasu i tam zakopywany.

 

Piotr Klichta – dokonaliśmy zmian w budżecie w dziale promocja, zatwierdziliśmy kwotę 10 tys. zł. Kiedy podliczyłem szczegóły, wyszła kwota 8.100 zł. Wnioskuję, aby za kwotę 1.900 zł zakupić oświetlenie świąteczne. Ponadto wnioskuję, aby zakupić mikrofon do nagrywania sesji.

 

Ernest Drazik – rolnicy skarżą się na nierzetelne wycenianie szkód spowodowanych przez zwierzynę leśną. Szkody są zaniżane, coś z tym trzeba zrobić.

 

Manfred Wrona – tak dzieje się od dawna, były przypadki, że pracownicy Urzędu Miejskiego prowadzili negocjacje. Za spowodowane szkody płacą koła łowieckie, które zapewne nie są zainteresowane płaceniem zbyt wysokich odszkodowań. 

 

Sylwester Larysz dodał, że w przypadku, gdy rolnik nie zgadza się z wysokością odszkodowania, wówczas powoływana jest komisja.

 

Tadeusz Koral – sytuacja związana z wyjazdem z kopalni Ruda nie uległa poprawie, mieszkańcy mają pretensję. Trzeba coś z tym zrobić. Ten odcinek drogi jest bardzo niebezpieczny. Drugi wniosek dotyczy czyszczenia kanału przez Wojewódzki Zarząd Urządzeń i Melioracji Wodnych. Czyszczenie kanału od stawu do przepustu pod mostkiem nic nie dało. Trzeba wystąpić o wyczyszczenie przepływu, woda zapełniła kanał, brak jest odpływu.

 

Bogusław Wojtanowicz – mamy zapewnienie, że to będzie robione jeszcze w tym roku.

 

Sabina Chroboczek-Wierzchowska - na słupach oświetleniowych zniszczone są skrzynki, szczególnie na słupach zlokalizowanych na Osiedlu. Ich zły stan stanowi zagrożenie. Należy wystąpić o dokonanie przeglądu i wymianę.

10. Interpelacje, zapytania

 

Adrian Lepiarczyk – czy podczas spotkania z Nadleśnictwem w sprawie polderu była poruszana sprawa mostków w parku w Rudach?

 

Bogusław Wojtanowicz odpowiedział nie. Mostki w parku leżą w gestii Nadleśnictwa. Jest to temat znany. 

 

Adrian Lepiarczyk zapytał na jakim etapie jest budowa toalet w Rudach. Zapytał czy prace będą do końca października zakończone.

 

Bogusław Wojtanowicz – mają być zakończone, trzeba rozeznać.

 

Rita Serafin dodała, że tam jest problem techniczny z pojemnikami na szambo. Trzeba zakupić nowe pojemniki i w związku z tym czas zakończenia prac się wydłuża.

 

Adrian Lepiarczyk – podjęliśmy uchwałę o udzieleniu pomocy dla województwa na budowę chodnika w Kolonii Renerowskiej w ciągu drogi wojewódzkiej. Chcę zwrócić uwagę, że przy ul. Rybnickiej jest podobna sytuacja,  samochody zjeżdżają do rowu, ludzie nie mają gdzie uciekać. Czy ktoś o tym myśli?

 

Sylwester Larysz – czy jest możliwość zakupienia lamp parkowych, podobnych do tych, które kiedyś Rafamet robił i zamontować je przy boisku w Rudach,  gdzie w ogóle nie ma oświetlenia.

 

Manfred Wrona powiedział, że takich lamp w tym miejscu nie powinno się montować, bo będą zaraz zniszczone.

 

Henryk Machnik – w Jankowicach brak jest chodnika. Mieszkańcy Jankowic walczą o budowę chodnika od lat 90-tych. Jestem za tym, aby mieszkańcy Kolonii Renerowskiej chodnik mieli, ale chciałbym też, aby mieli go również mieszkańcy Jankowic. Czym różnią się mieszkańcy Kolonii Renerowskiej z całym szacunkiem dla nich, którzy od niedawna domagają się budowy chodnika od mieszkańców Jankowic, którzy walczą o chodnik od kilku lat? Kiedy możemy go mieć? W Jankowicach jest tragicznie, nie ma gdzie uciec. Kierowcy w ogóle nie zważają na pieszych, samochody wręcz ocierają się o ubranie. Będzie chodnik w Szymocicach i Kolonii Renerowskiej a co z Jankowicami? Trudno będzie mieszkańcom to wytłumaczyć. Trzeba coś w tym zakresie robić, aby mieszkańcy widzieli, że nie pozostawia się ich samych z problemem.

 

Bogusław Wojtanowicz – rozmawialiśmy o budowie chodnika wzdłuż całej drogi, łącznie z Jankowicami.

 

Rita Serafin – dyr. Stumpf powiedział, że w Jankowicach istnieje problem techniczny. Nie wiadomo jak chodnik w tym miejscu wykonać.

 

Henryk Machnik powiedział, że może dyrektorowi Stumpfowi podpowiedzieć jak zrobić chodnik w Jankowicach i to niskim kosztem.

 

Manfred Wrona powiedział, że nadszedł już czas, że należy zacząć walczyć z jakością transportu samochodowego. Gmina Kuźnia Raciborska podobnie jak Gmina Nędza może udowodnić, że po naszych drogach i mostach nie może ciężki transport się przemieszczać. Przy mostach zaczynają znikać znaki o ich nośności. Jednak dylematem jest to, czy „walczyć” uparcie do końca, czy też dyplomatycznie do sprawy podchodzić. Trzeba wspólnie z tymi problemami się uporać.

 

Henryk Machnik powiedział, że tu chodzi o zasadność działania. Trzeba podjąć działania na „szeroką linię” a nie tak, jak jest obecnie, że jeżeli ktoś bardziej naciska to ma w pierwszej kolejności. Trzeba opracować strategię działania, bo tylu chodników nie wybudujemy od razu.

 

Tadeusz Koral powiedział, ze w Sołectwie Budziska sytuacja w zakresie chodników jest też bardzo zła. Następnie zwrócił się do sołtysów w sprawie opracowania na wniosek Komisji Przestrzegania Prawa i Ochrony Środowiska stosownych materiałów. Powiedział, że materiały sołtysi przygotują w zupełnie innej formie aniżeli wzór opracowany przez kierownika Referatu IB. Będzie to wzór tabeli bardziej czytelny i zrozumiały.

 

Piotr Klichta zapytał jak wygląda zaawansowanie robót przy budowie chodnika „Górna Huta”.

 

Zbigniew Wojtyło odpowiedział, że robiony jest projekt.

Następnie Piotr Klichta zapytał w sprawie remontu drogi wojewódzkiej przez Kuźnię Raciborską. Zapytał czy uwzględniony jest jej remont w 2008rok?

 

Rita Serafin odpowiedziała, że dyrektor w tej kwestii nie chciał jeszcze się wypowiadać.

 

Piotr Klichta zapytał również w sprawie monitoringu Kuźni Raciborskiej.

 

Bogusław Wojtanowicz na temat monitoringu odpowiedział, że sprawa na razie jest rozeznawana.

 

Piotr Klichta – chciałbym się skupić nad tematem dot. spółki Amicus-Med. a konkretnie sytuacji w spółce. Dr Rudzka złożyła wypowiedzenie. Bardzo mnie to boli, bo jest to mój lekarz pierwszego kontaktu, ponadto jest to jedyny lekarz, który ma uprawnienia do badań w zakresie medycyny pracy. Ten lekarz się zwalnia i w związku z tym zadaję sobie pytanie co się dzieje w Amicus-Med.? Jeżeli lekarz, który jest mieszkańcem naszego miasta się zwalnia to zastanawiam się czy kierownik jednostki właściwie zarządza tą firmą. Wiadomo, nawet od pani doktor, która tego nie ukrywa, że jest to klasyczny mobbing na swoim podwładnym. Zastanawiam się nad tym czy Pani Burmistrz nie powinna przeprowadzić odpowiednich rozmów z kierownikiem spółki, bądź podjąć inne procedury, nie mówiąc o rozwiązaniu umowy z „Amicus-Med.”, chociaż i na takie rozwiązanie jestem gotów przystać. Jeżeli miejscowy lekarz, szanowana osoba zwalnia się na wskutek mobbingu, to coś w tej firmie się źle dzieje. Albo kierownik jednostki poda się do dymisji i zarządzanie firmą przejmie ktoś inny, albo rozwiążmy umowę z firmą. Nikt oficjalnie nie chce nic mówić, ale wiemy, że tam dobrze nie jest. Spółka jest poza całkowitą kontrolą. Jeżeli stracimy lekarza medycy pracy to nie będzie miał kto przebadać ani pracowników Rafamet-u ani żadnego innego zakładu. Następnym tematem jest sprawa funkcjonowania Ośrodka Zdrowia w Turzu i przeprowadzenia tam remontu. Zastanawiam się czy nie należałoby się przypatrzeć tym wszystkim procedurom, które dot. spółki „Amicus-Med.”. Najpierw dyrektorem był dr Schubert, wszystko było prowadzone bardzo ładnie, jasno i czytelnie. Wszystko odbywało się na zasadzie dobrych stosunków gmina-spółka. Teraz wszyscy „nabrali wody w usta” i nie wiadomo o co chodzi. Lekarz nie może się dowiedzieć ilu ma zadeklarowanych pacjentów, bo kierownik jednostki takich informacji nie udziela. Wszystko owiane jest wielką tajemnicą, co nie powinno mieć w ogóle miejsca. Tajemnicą objęte są tylko kwestie chorobowe a nie ilość zadeklarowanych pacjentów do konkretnego lekarza. Wszędzie można się tego dowiedzieć tylko nie w naszej gminie. Ja mogę się tego dowiedzieć, ale nie mogę o tym mówić. Jest to chora sytuacja. Uważam, że Pani Burmistrz musi to wiedzieć. Mówię to również dlatego, bo bardzo rozeźlił mnie fakt złożenia przez Panią Burmistrz i Pana Burmistrza gratulacji i podziękowań kierownikowi jednostki za wspaniałą działalność jednostki na rzecz poprawy stanu zdrowotnego społeczeństwa i super pracy w służbie zdrowia. To podziękowanie, które wisi w Ośrodku Zdrowia wygląda jak kpina. Dlatego proszę albo o dyskusję albo o spotkanie w sprawie rozwiązania problemu. Jeżeli kierownik jednostki nie radzi sobie i wprowadza złą atmosferę w służbie zdrowia to nie powinien tą jednostką zarządzać.

 

Manfred Wrona – przypominam, że Komisja Rewizyjna zamierza na jednym z posiedzeń zająć się sprawą umowy ze spółką.

 

Piotr Klichta dodał, że chciałby, aby dr Rudzka się nie zwalniała.  

 

Rita Serafin powiedziała, że temat ten od dawna jest napięty. Rozmów z dr Głowskim na temat funkcjonowania spółki przeprowadzono dużo. Rozmowy jednak do niczego nie doprowadziły. W spółce „Amicus-Med.” podobnie jak i w „Rafamecie” który również jest spółką sytuacja jest taka, że są to samodzielne zakłady pracy. Te dwa zakłady różnią się jedynie tym, że ZLA realizuje nasze zadania. Z punktu widzenia prawa pracy i stosunków wewnątrz pracowniczych gmina „przełożenia” nie posiada pod warunkiem , że nie ma takiej sytuacji jak np. w Turzu gdzie dotyka przyjmowania pacjentów.

 

Piotr Klichta – jeżeli tego lekarza nie będzie to gdzie będziemy robić badania?

 

Rita Serafin – z tego, co dr Głowski powiedział lekarz medycy pracy podejmie pracę, nie będzie takiej sytuacji, że lekarza nie będzie. Ośrodek Zdrowia nie zostanie bez lekarza, lekarz będzie przyjmował pacjentów.

 

Piotr Klichta – to dla zabezpieczenia własnych spektakularnych interesów robi się takie sytuacje.

 

Marcelina Waśniowska – Pani Burmistrz, jeżeli Pani twierdzi, że lekarz będzie przyjmował to proszę powiedzieć jak to się ma do tego, że w momencie przyjścia położnej do nowo narodzonego dziecka, obojętnie gdzie to jest, położna informuje matkę dziecka i rodzinę, że dziecko należy zarejestrować do Ośrodka Zdrowia w Kuźni Raciborskiej, ponieważ dr Rudzka odchodzi i w Ośrodku w Turzu nie będzie przyjęć. Cała rodzina leczy się u dr Rudzkiej a z dzieckiem muszą jechać do Kuźni Raciborskiej. Jest bardzo duże zaniepokojenie tym, że sami pracownicy „sieją ferment”, że lekarza nie będzie.

 

Manfred Wrona  – czy państwo upoważnicie mnie do przeprowadzenia rozmów i negocjacji w tych sprawach z dr Głowskim?

 

Piotr Klichta w tym momencie powiedział bardzo proszę.

Głosów sprzeciwu nie było.

 

Andrzej Kubiczak – na ostatnim posiedzeniu komisji ustaliliśmy, że takie spotkanie ma się odbyć w najbliższym czasie z Pana udziałem, udziałem Pana Głowskiego i przedstawiciela NFZ.

 

Rita Serafin - na spotkaniu w Turzu, w którym uczestniczył także Pan Głowski, dr Rudzką zapytano czy zdecydowałaby się wycofać wypowiedzenie. Tu jest jeszcze kwestia taka, czy pracodawca zechciałby wycofanie wypowiedzenia przyjąć. Wtedy dr Rudzka powiedziała, że nie wyobraża sobie pracy w Kuźni Raciborskiej, w Turzu chętnie pracę podejmie. Z deklaracją wycofania wypowiedzenia nie wystąpiła, wypowiedzenie biegnie, kończy się 30.XI.

 

Janusz Brzeźniak – sądzę, że spotkanie ustalone przez komisje musiałoby odbyć się początkiem listopada.

Radny Brzeźniak poprosił Mariolę Wajda o potwierdzenie czy zabezpieczony będzie lekarz medycy pracy.

 

Mariola Wajda – lekarz medycyny pracy będzie. Zakłady pracy mają zapewnienie, bo przedłużyliśmy umowę na rok następny. Gdyby tego lekarza nie było to aneksy do umów poszłyby innej treści.

Ponieważ więcej głosów w dyskusji na ten temat nie było, Przewodniczący Rady Miejskiej zapytał Panią Burmistrz czy wiadomo jest, jakie zmiany nastąpiły lub nastąpią we władzach „Rafamet-u”.

Pani Burmistrz odpowiedziała, że sytuacja, co do losów zarządu spółki ma się rozstrzygnąć 29 października. Powiedziała, że podobno sytuacja w relacji prezes-załoga jest bardzo napięta, nie wiadomo, jakie będą rozstrzygnięcia personalne.

13. Informacja Przewodniczącego RM

Przewodniczący Rady Miejskiej przedstawił następujące sprawy:

  1. informację Wojewody Śląskiego dot. oświadczeń majątkowych złożonych przez Przewodniczącego Rady Miejskiej i Burmistrza Miasta. Przedmiotowe oświadczenia zostały złożone prawidłowo, w terminie ustawowym.
  2. Informację Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kędzierzynie Koźlu w sprawie analizy oświadczeń majątkowych Sekretarza Miasta Dominika Klimanka i dyrektora ZSP w Budziskach Tadeusza Magdziaka.

W sprawie swojego oświadczenia majątkowego wypowiedział się Sekretarz Miasta Dominik Klimanek. Poinformował, że w tej sprawie rozmawiał z pracownikiem Urzędu Skarbowego, który stwierdził, że oświadczenie US badał, nie oczekuje żadnych wyjaśnień a informację przesyła radzie, ponieważ jest do tego zobowiązany.

      3. Pismo przesłane przez Zastępcę Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Katowicach w sprawie kontroli przeprowadzonej w kwietniu 2007r. w Zakładzie Przetwórstwa Mięsnego „Maxpol” w Kuźni Raciborskiej. Podczas kontroli stwierdzono, że ZPM nie posiada pozwolenia wodno-prawnego na odprowadzanie ścieków do „cudzych” urządzeń kanalizacyjnych tj. do stacji zlewnej na terenie oczyszczalni ścieków GPWiK. Zarządzeniem pokontrolnym zobowiązano zakład do uregulowania stanu formalno-prawnego w zakresie gospodarki ściekami. Ponadto podczas kontroli ustalono, że spółka usuwała tłuszcz z separatorów w sposób selektywny, lecz mieszała go ze ściekami i wywoziła do oczyszczalni GPWiK. Zarządzeniem pokontrolnym zobowiązano zakład do wybierania tłuszczu z separatorów w sposób właściwy i przekazywanie go firmie posiadającej odpowiednie zezwolenia.

       4. Przedstawił wyniki wyborów parlamentarnych do Sejmu i Senatu na terenie naszej gminy. Uprawnionych było 9726 osób, frekwencja wyniosła 39,3%. Wydano 3823 karty do głosowania. Henryk Siedlaczek zdobył na terenie gminy 2225 głosy natomiast w sumie uzyskał ok. 35 tysięcy głosów. Na terenie gminy największą liczbę głosów do Senatu uzyskał Antoni Motyczka, zdobył 2218 głosy.

       5. Zaapelował o wzięcie udziału w dniu 12 listopada br. w obchody Święta Niepodległości. Msza św. odbędzie się o godz. 1600. Przypomniał, że w uroczystości należy brać udział wraz z pocztem sztandarowym.

14. Zakończenie obrad

Porządek obrad XVII sesji został wyczerpany, Przewodniczący Rady Miejskiej podziękował zebranym za udział w sesji i zamknął obrady.

                                                                                              PRZEWODNICZĄCY

RADY MIEJSKIEJ

(-) Manfred Wrona

Protokół sporządziła Elżbieta Podolec                                            

Powrót

Załączniki

Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu:Protokół nr XVII/2007
Podmiot udostępniający informację:Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej
Informację opublikował:Aleksander Serafin
Informację wytworzył:
Data na dokumencie:Brak
Data publikacji:30.11.2007 10:23

Rejestr zmian dokumentu

pokaż