Protokół Nr XXV/2013

Protokół Nr XXV/2013

z sesji Rady Miejski w Kuźni Raciborskiej

z dnia 29 stycznia 2013 roku

XXV sesja Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej odbyła się w sali ślubów Urzędu Stanu Cywilnego Kuźni Raciborskiej przy ul. Słowackiego 4.

Obrady rozpoczęły się o godz. 14.40 a zakończyły ok. godz. 18.30.

W sesji udział wzięli:

1.    Rita Serafin – Burmistrz Miasta

2.    Anna Szostak – Skarbnik Miasta

3.    Dominik Klimanek – Sekretarz Miasta

4.    Zbigniew Grygier – Dyrektor MOPS

6 .  Ireneusz Wojcieski – Dyrektor MBP

7. Michał Fita – Dyrektor MOKSiR

8.   Marian Kostka – Prezes Wod-Kan

9.   Witold Ciuberek – Dyrektor ZGKiM

10. Aleksander Żukowski – radca prawny

10. Paweł Zając – Komendant Powiatowy Policji w Raciborzu

11. Henryk Linek – Komendant Komisariatu Policji w Kuźni Raciborskiej

Ad. 1 Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności.

Otwarcia obrad XXV sesji Rady Miejskiej dokonał Przewodniczący Manfred Wrona. Powitał zebranych, na podstawie podpisów na liście obecności stwierdził prawomocność obrad. Obrady prawomocne, na stan 15 radnych obecni wszyscy.

      Listy obecności stanowią zał. nr 1 i nr 2 do protokołu.

Ad. 2  Przyjęcie porządku obrad.

Manfred Wrona: po punkcie 3 odbędzie się prezentacja dyrektora MOKSiR dotycząca działalności oraz planów rozwoju MOKSiR. Dyrektor przedstawi stan obecny oraz wizualizację przyszłego wizerunku obiektu – proponuję wprowadzić jako punkt 4 – Wniosek nr 1.

Pani Burmistrz zawnioskowała o wprowadzenie do porządku obrad projektu uchwały
w sprawie zmiany uchwały nr XXIII/266/2012 Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej z dnia 29.11.2012 r. w sprawie ustalenia stawek dotacji przedmiotowych dla Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Kuźni Raciborskiej – wniosek nr 2 do projektu porządku obrad sesji.

Wniosek Pani Burmistrz stanowi zał. nr 3 do protokołu.

Wnioski zostały poddane pod głosowanie. W obecności 15 radnych oba wnioski zostały przyjęte jednogłośnie.

Następnie Przewodniczący poddał pod głosowanie porządek obrad po wniesionych zmianach, w wyniku którego porządek obrad XXV sesji został przyjęty  jednogłośnie
i przedstawia się następująco:

1. Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności.

2.     Przyjęcie porządku obrad.

3.    Zatwierdzenie protokołu nr XXIV/2012 z dnia 20.12.2012 r.

4.    Prezentacja działalności i planów rozwoju MOKSiR.

5.     Informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy.

6.    Podjęcie uchwał w sprawie:

6.1   uchwalenia budżetu gminy na 2013 rok,

6.2   Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Kuźnia Raciborska,

6.3   wystąpienia Gminy Kuźnia Raciborska ze Śląskiego Związku Gmin
i Powiatów,

6.4   zmiany uchwały w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych oraz warunków i zasad korzystania z przystanków komunikacyjnych, których właścicielem lub zarządzającym jest Gmina Kuźnia Raciborska,

6.5   podziału Gminy Kuźnia Raciborska na stałe obwody głosowania

6.6   wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy najmu tego samego lokalu użytkowego,

6.7   zmiany uchwały nr XXIII/266/2012 Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej z dnia 29.11.2012 r. w sprawie ustalenia stawek dotacji przedmiotowych dla Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Kuźni Raciborskiej.

7.    Interpelacje, zapytania.

8.    Wnioski.

9.    Informacja z międzysesyjnej działalności Burmistrza Miasta.

10.  Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej dot. spraw bieżących.

11.   Zakończenie obrad.

Ad. 3 Zatwierdzenie protokołu Nr XXIV/2012 z dnia 20.12.2012 r.

Uwag do protokołu nie wniesiono, w związku z czym Przewodniczący poddał go pod głosowanie. Protokół został przyjęty jednogłośnie.

Ad. 4 Prezentacja działalności i planów rozwoju MOKSiR

Dyrektor Michał Fita przedstawił prezentację multimedialną ukazującą stan obiektu przed remontem, w jego trakcie i po remoncie. W multimedialnej formie zaprezentował również sprawozdanie z działalności MOKSiR. Następnie państwo Agnieszka i Robert Robakowie
z pracowni projektowej
 HeroArchitekci we Wrocławiu nakreślili dalsze kroki jakie powinny zostać podjęte w celu poprawy stanu technicznego budynku oraz jego estetyki
i funkcjonalności.

Manfred Wrona: nie rozmawialiśmy o kosztach tego przedsięwzięcia. Propozycja jest kusząca.

Agnieszka Robak: etapowość tego typu przedsięwzięć jest rzeczą normalną w dzisiejszych czasach.  Dyrektor ma przygotowany kosztorys w formie arkusza Excel, gdzie budżet można kształtować zgodnie z cenami jakie obowiązują na lokalnym rynku i zgodnie z możliwościami finansowymi inwestora.

Ad. 5 Informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy.

Informację o stanie bezpieczeństwa przedstawił Henryk Linek, Komendant Komisariatu Policji w Kuźni Raciborskiej.

Komendant zaprezentował również materiał podsumowujący pracę policjantów w 2012 roku.

Paweł Zając: ilość przestępstw w zasadzie nie wzrosła. To była ciemna liczba przestępstw o których nikt nie wiedział. Nie możemy zatem mówić o wzroście przestępczości tylko o jej wykrywalności. Wracamy z narady w komendzie wojewódzkiej. Nasze wyniki są naprawdę dobre.

Henryk Linek: jest mi niezmiernie miło poinformować państwa o tym, że w dniu 31.stycznia Komisariat wzbogaci się kolejny samochód, do czego przyczyniliście się Państwo podejmując uchwałę o przekazaniu części środków na zakup tego samochodu.

Sabina Chroboczek-Wierzchowska: słuchając wypowiedzi Panów ucieszyły mnie informacje o wykrywalności przestępczości dotyczącej narkotyków. Martwią mnie czyny nieletnich. Widzę w tym zakresie dalszą współpracę z placówkami oświatowymi.

Adrian Lepiarczyk: Rudy-– czy jest możliwość zwiększenia czynności prewencyjnych w rejonie Zespołu Klasztorno-Pałacowego?

Henryk Linek: w okresie letnim, praktycznie od kwietnia do października, szczególnie w weekendy działania w tym rejonie będą wzmocnione.

Adrian Lepiarczyk zasugerował wykorzystanie do celów prewencyjnych obrazu z monitoringu z parkingu w Rudach.

Henryk Machnik: czy Komisariat jest jeszcze w posiadaniu miernika prędkości?

Henryk Linek: jest sprawny, jest na naszym stanie, ale od półtorej tygodnia jest w posiadaniu sekcji ruchu drogowego. Chciałbym doprowadzić do sytuacji, aby każda formacja zajmowała się zadaniami, do jakich została powołana. Od działań prewencyjnych w zakresie ruchu drogowego jest sekcja ruchu drogowego. My mamy zadania patrolowo – prewencyjne, które mają inny charakter i nie pozwalają na kilkugodzinne przerwy w merytorycznej pracy funkcjonariuszy na kontrole prędkości.

Sylwester Larysz: mieszkańcy zarzucają nam bezczynność w zakresie ruchu na drodze 919. Jedną z propozycji jest wprowadzenie zakazu wyprzedzania na tym odcinku drogi.

Paweł Zając: w naszym zakresie jest ewentualne opiniowane proponowanych zmian, nie do nas należy inicjatywa.

Manfred Wrona: Komendant Wojewódzki Policji już podjął kroki w tym kierunku, występując do Wojewódzkiego Zarządu Dróg z pismem popierającym działania gminy, w którym wskazuje zdarzenia drogowe mające miejsce na tym odcinku feralnej drogi.

Bernard Kowol: były miejsca w gminie, gdzie radiowóz nie był przez wiele lat widziany. To się zmieniło i za to dziękuję. Chciałem jeszcze poruszyć temat monitoringu w okolicy restauracji Nowomiejska, aby wykorzystywać jego obraz również do zdarzeń mających miejsce w restauracji. Kolejną kwestią jest mój apel o sprowadzanie inicjatorów promowania bezpieczeństwa w ruchu drogowym i choćby w formie przywieszek odblaskowych zbierać te materiały i podążać z nimi do szkół na wsiach w naszej gminie.

Henryk Linek: jeszcze raz przypominam Państwu, że monitoring na Komisariacie Policji nie posiada stałej obsługi. Nie ma całodobowej obsługi typowo do monitoringu.

Paweł Zając: to jest 5 etatów co najmniej i nie stać nas na to.

Jeszcze jedna miła informacja: dwa nasze komisariaty, w Kuźni Raciborskiej i Krzyżanowicach zostały wpisane na listę przeznaczonych do projektu termomodernizacji i remontu.

Ad. 6 Podjęcie uchwał w sprawie:

Ad. 6.1 uchwalenia budżetu gminy na 2013 rok,

Anna Szostak: wszystkie zgłoszone przez Komisję Budżetu i Finansów wnioski zostały uwzględnione i ujęte w projekcie budżetu.

Następnie Pani Skarbnik omówiła projekt uchwały.

Przewodniczący przed przystąpieniem do głosowania przedstawił uchwałę RIO w sprawie pozytywnej opinii o przedłożonym projekcie uchwały budżetowej na 2013 rok oraz pozytywną opinię o  przedłożonym projekcie uchwały o wieloletniej prognozie inwestycyjnej.

Sabina Chroboczek-Wierzchowska: dyskusje na temat projektu budżetu budzą ogromne emocje. Zdaję sobie sprawę, że nie wszystkie życzenia nasze znalazły miejsca w tym budżecie, ale finanse nie są z gumy i musimy mierzyć siły na zamiary. Budżet jest substancją żywą, bo przecież co miesiąc na sesjach dokonujemy w nim zmian. Życie pisze własny scenariusz i musimy się z tym liczyć, że ostatecznie nie będzie on zrealizowany w tej formie jaką dzisiaj przyjmiemy. Tworząc go mieliśmy na uwadze dobro całej gminy i jej zrównoważony rozwój.

Manfred Wrona: z pewnych oczywistych względów w budżecie mamy kwestie, gdzie nie mało będziemy się musieli nagimnastykować, żeby go dobrze zrealizować. Między innymi chodzi o wydatki na ochotnicze straże pożarne. Są też pozycje, które pozwalają mieć nadzieję, że być może zaplanowanych kwot nie będziemy musieli wydać i pomimo, że budżet wygląda na bardzo dopięty to jednak on taki nie będzie.

Następnie radna Sabina Chroboczek-Wierzchowska odczytała projekt uchwały, który następnie Przewodniczący poddał pod głosowanie.

„Za” przyjęciem uchwały głosowało 11 radnych, 4 osoby wstrzymały się od głosowania. Uchwała została podjęta.

Rita Serafin: budżet jest trudny. Zadań dużych, spektakularnych w nim nie ma. Widzimy zagrożenia, że środków może zabraknąć w trakcie roku. Tak jak Pani Przewodnicząca mówiła, budżet jest żywy. Mieliśmy niedawno tego przykład: w przedszkolu nr 1 wystąpiła awaria pieca c.o., udało się go reanimować, ale nie wiadomo czy do końca sezonu grzewczego wytrwa.  Na pewno na kolejny sezon musimy zakupić nowy, a tego wydatku nie planowaliśmy. Musimy bardzo oszczędzać, i zaczynamy od siebie , poprzez wszystkie jednostki organizacyjne. Nie wiemy jak będzie wyglądała sytuacja z funkcjonowaniem po nowemu gospodarki odpadami. Mamy nadzieję że kiedy wystąpią sytuacje trudne, podejdziecie Państwo do tego ze zrozumieniem.

Ad.  6.2 Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Kuźnia Raciborska,

Projekt uchwały omówiła Skarbnik Miasta, Pani Anna Szostak.

Uwag do projektu uchwały nie wniesiono, w związku z czym Przewodniczący poddał projekt pod głosowanie. Za przyjęciem uchwały głosowało 11 radnych, 4 osoby wstrzymały się od głosu. Uchwała został podjęta.

Ad. 6.3 wystąpienia Gminy Kuźnia Raciborska ze śląskiego Związku Gmin i Powiatów,

Sesję opuściła radna Grażyna Tokarska. Głosowanie odbywa się od tej pory w składzie 14 osobowym.

Projekt uchwały omówiła Pani Burmistrz Rita Serafin. Uwag nie wniesiono.

Przewodniczący poddał projekt uchwały pod głosowanie, w wyniku którego uchwałę podjęto jednogłośnie (14 głosami „za”).

Ad. 6.4 zmiany uchwały w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych oraz warunków i zasad korzystania z przystanków komunikacyjnych, których właścicielem lub zarządzającym jest Gmina Kuźnia Raciborska,

Rita Serafin: podejmowaliśmy już taką uchwałę, ale w stosunku do przystanków gdzie byliśmy właścicielem. Musimy ją uzupełnić, o przystanki, które znajdują się naszym zarządzie.

Przewodniczący poddał projekt uchwały pod głosowanie, w wyniku którego uchwałę podjęto jednogłośnie (14 głosami „za”).

Ad. 6.5 podziału Gminy Kuźnia Raciborska na stałe obwody głosowania

Dominik Klimanek: na ostatniej sesji przedstawiłem założenia do tej uchwały. Krótko mówiąc, musimy teraz ustalić miejsca, gdzie wyborcy będą udawać się w celu oddania głosów. Siedziby obwodowych komisji wyborczych wymienione są w załączniku do uchwały. W Rudach podany jest adres Zespołu Szkół Ogólnokształcących, jednak planuje się umiejscowienie siedziby komisji w nowej hali sportowej a nie jak do tej pory w sali gimnastycznej w głównym budynku.

Przewodniczący poddał projekt uchwały pod głosowanie, w wyniku którego uchwałę podjęto jednogłośnie (14 głosami „za”).

Ad. 6.6 wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy najmu tego samego lokalu użytkowego.

Projekt uchwały omówiła Pani Burmistrz, Rita Serafin. Uwag do projektu nie wniesiono, wobec czego Przewodniczący poddał projekt pod głosowanie. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

Ad. 6.7   zmiany uchwały nr XXIII/266/2012 Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej z dnia 29.11.2012 r. w sprawie ustalenia stawek dotacji przedmiotowych dla Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Kuźni Raciborskiej.

Anna Szostak: uchwała wiąże się z uchwałą budżetową, gdzie dokonaliśmy zmian w stosunku do pierwszego projektu. Jest to zmiana stawek dotacji dla Zakładu na bieżący rok. O 50.000 zł zmniejszyliśmy dotację na tzw. „oczyszczanie” a o 15.000 zł zwiększyliśmy na utrzymanie terenów zielonych.

Uwag do projektu nie wniesiono, w związku z czym Przewodniczący poddał projekt pod głosowanie. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

Bernard Kowol: proszę o przypomnienie właścicielom posesji o obowiązkach związanych z utrzymaniem czystości, np. z odśnieżaniem. Można przy okazji wysyłania deklaracji dot. opłat za wywóz śmieci.

Rita Serafin: można to w ramach form edukacyjnych, w postaci ulotki rozesłać do mieszkańców.

Marcelina Waśniowska: Panie Dyrektorze Fita, dzieci od 11 lutego rozpoczynają ferie zimowe i otrzymały ulotkę z ofertą MOKSiRu. Dlaczego tak drogi wyjazd na lodowisko czy na basen? Po 25 zł od osoby to strasznie drogo. Wysyłając dwoje dzieci na taki wyjazd to już jest 50 zł. Skąd taka wysoka cena? Dlaczego na lodowisko aż do Pszowa, skoro lodowisko jest też w Raciborzu?

Michał Fita: jest to spowodowane kosztem wynajmu autobusu. W naszej obecnej sytuacji finansowej nie możemy do tego dopłacać.

Adam Skórka: skąd cena 1 zł za worki na śmieci? Dotychczas były za darmo. Jak ZGKiM wywoził śmieci to worek był na wymianę tzn. za odebrane odpady pozostawiano pusty, nowy worek. Teraz jak to robi Wod-Kan to trzeba płacić. Jak to się ZGKiM- owi opłacało, to dlaczego teraz musimy płacić?

Witold Ciuberek: to nie Wod-Kan pobiera opłatę za worki, tylko my. Związane jest to z obniżeniem dotacji przedmiotowej na oczyszczanie. Nie mam dodatkowych środków na selektywną zbiórkę odpadów. Nie ma natomiast wymogu, żeby to musiały być nasze worki. Można odpady gromadzić we własnych workach, z zachowaniem właściwych kolorów. Nie koniecznie musi to być worek z nadrukiem ZGKiM.

Tadeusz Koral: w listopadzie otrzymaliśmy informacje o terminach wywozu nieczystości. Otrzymaliśmy również pismo podpisane przez Pana i przez Pana Prezesa Wod-Kan-u, Pana Kostkę, w którym informowaliście Państwo o konieczności zakupu worków. Była tam również informacja o tym, że odpady segregowane będą odbierane bez zmian.

Witold Ciuberek: i będą, przynajmniej do lata, kiedy rozstrzygnięty zostanie przetarg na świadczenie tych usług dla gminy.

Manfred Wrona: proponuję Sołtysom, żeby zaopatrzyli się w takie worki, żeby je mieć u siebie na stanie i ludziom wg potrzeb sprzedawać. Wiem, że nie zawsze ktoś jest w domu jak te śmieci odbierają a skoro już nie będą zostawiane na wymianę to żeby nie trzeba było specjalnie do ZGKiM jeździć, można zakupić u Sołtysa.

Ad. 7 Interpelacje i zapytania.

Jan Krybus: mieszkańcy zwrócili się do mnie z pytaniem, czy jest możliwość zbudowania na terenie wsi górki saneczkowej dla dzieci?

Rita Serafin: na terenie osiedla w Kuźni Raciborskiej taka górka jest, natomiast nie sądzę, żeby w tym roku była okazja, żeby taką górkę usypać. Specjalnie do tego zadania podejść nie możemy, ale będę to mieć na uwadze.

Ad. 8 Wnioski.

Adrian Lepiarczyk: wnioskuję o podjęcie działań w kierunku włączenia monitoringu parkingu w Rudach w system, z którym współpracuje Policja.

Dominik Klimanek: Policja do celów operacyjnych i dowodowych może z tego obrazu skorzystać. Jak mówił wcześniej Komendant, nie ma sensu przesyłania obrazu online dlatego, że nie ma specjalnej, oddzielnej obsady do obsługi monitoringu. Jak wystąpi zdarzenie, to informatyk obraz z kamery zgrywa na nośnik i Policji przekazuje taki materiał.

Adrian Lepiarczyk: ponawiam wniosek o naprawienie znaku przy ulicy Brzozowej w Rudach.

Wojciech Węglorz: ponawiam wniosek o naprawę słupka z nazwami ulic przy ul. Ogrodowej  (skrzyżowanie z ul. Raciborską) w Rudzie Kozielskiej. Tabliczki mamy zabezpieczone, ale słupek skorodował i nie nadaje się do dalszego użytkowania.

Jan Krybus: krzyże św. Andrzeja przy przejeździe kolejowym na Siedliska – są zniszczone, należałoby je wymienić. Proszę o wystąpienie w tej sprawie do PKP.

Sabina Chroboczek-Wierzchowska: bezpańskie psy na terenie osiedla. Wielokrotnie już tą sprawę poruszałam. Chodzi o to, że w weekendy schronisko nie przyjeżdża. Co w takich sytuacjach należy robić? Proszę o rozwiązanie tego problemu.

Marcelina Waśniowska: wystąpić z pismem do Zarządu dróg o zamontowanie napisów na znakach z ograniczeniem tonażu, wyłączając z zakazu samochody dojeżdżające do własnych posesji.

Ad. 9 Informacja z międzysesyjnej działalności Burmistrza Miasta.

Informację z międzysesyjnej działalności przedstawiła Pani Burmistrz Rita Serafin. Informacja stanowi załącznik do protokołu.

Ad. 10 Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej dot. spraw bieżących.

Przewodniczący poprosił o sporządzenie planów pracy komisji Rady na kolejną sesję.

Poinformował o korespondencji otrzymanej od Pana Jana Kluski dotyczącej sytuacji oświaty w mieście (list otwarty). Z treścią pisma można zapoznać się w Biurze Rady Miejskiej.

Poinformował również o spotkaniu z Panem Markiem Brodą (Dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych) w sprawie uchwały Sejmiku Województwa Śląskiego dotyczącej Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe” - 99% samorządów podjęło uchwałę opiniującą pozytywnie przedłożony dokument, na naszym terenie tylko my i gmina Lyski nie podjęliśmy tych uchwał, ale z różnych powodów. O ile w Gminie Lyski chodzi o zwiększenie obszaru objętego ochroną, i to wymaga uzgodnienia, o tyle u nas były inne kwestie sporne. Zastanawiam się, czy nie podejść jeszcze raz do tej sprawy, ale po uprzednim bardzo głębokim i wnikliwym jej przeanalizowaniu. Nie chodzi mi tylko o włączenie jej do porządku obrad kolejnej sesji i poddanie jej pod głosowanie. Chciałbym liczyć na to, żeby do poniedziałku przyszłego jakąkolwiek drogą Państwa uwagi do mnie wpłynęły. Postaram się je zebrać razem i wtedy na komisje ten materiał trafi do dyskusji. Pan Broda deklaruje chęć dyskusji w razie takiej potrzeby. Drugą drogą jest niepodejmowanie po raz kolejny tego tematu, a Parki przedłożą swoje dokumenty do Sejmiku z naszą negatywną opinią. Kolejnym dokumentem nad którym będziemy wkrótce wspólnie pracować jest Plan Ochrony Parków Krajobrazowych, i tu już nie możemy mówić o zaopiniowaniu, ale o uzgodnieniu– powiedział Manfred Wrona.

Manfred Wrona: Chciałem się w sposób oficjalny zwrócić do redakcji Nowin Raciborskich i obecnego tu Pana redaktora Wojnarowskiego, czy umieszczono już sprostowanie dotyczące nieprawdziwych informacji na temat diet radnych w gminie Kuźnia Raciborska? Artykuł był Pana autorstwa, nosił tytuł „Zobacz ile zarabiają radni w Kuźni Raciborskiej”. Kiedy otrzymam odpowiedź na pytania zawarte w mailu, jaki do redakcji wysłałem? Czy gazeta ma w ogóle zamiar umieścić sprostowanie? I pytanie bezpośrednio do Pana: dlaczego pisząc tak odpowiedzialny materiał ze względów publicznych nie udał się Pan nie do mnie, nie do Burmistrza, ale do Skarbnika, który udzieliłby Panu pełnych informacji? Czy Pan ma świadomość, że Pan podał nieprawdziwe dane?

 Marcin Wojnarowski: nie mam informacji , że te dane są nieprawdziwe, nie wiem też nic o tym, że wystąpił Pan z takim wnioskiem. Do mnie ta korespondencja nie trafiła. Jeżeli tak jest w rzeczywistości to nikt w redakcji nie uchyli się odpowiedzialności i sprostowanie oczywiście się ukaże.

Manfred Wrona: w takim razie odsyłam do Pani Skarbnik, a w sprawie mojego pisma, jutro wyślę po raz drugi, tym razem drogą pocztową listem poleconym, co nie znaczy, że poczta elektroniczna jest mniej ważna. (Wypowiedź potwierdził radca prawny, Pan Aleksander Żukowski) Nie może być tak, że w tak wrażliwych sprawach podaje się tak rażącą nieprawdę. Nie będę wracał do sprawy odrzucenia przez Radę uchwały Sejmiku w sprawie Parków Krajobrazowych z uwagi na to, że gdzieś tam w tle jest intencja budowy toru gokartowego czy jakiegoś tam na Brantolce w Rudach. Proszę spytać, czy jest na sali choć jedna osoba, która coś takiego słyszała. Niech ktoś podniesie rękę, kto coś takiego słyszał. Natomiast piszecie to w dyskusji na temat oczyszczalni ścieków na Brantolce. Ta informacja jest sprzed 20 lat. Informacja, którą Pan podpisał, którą Pan opisuje w swoim artykule jest nieaktualna. Dlaczego się Pan nie zwróci do Gmin? Będzie Pan pierwszym redaktorem w powiecie, który będzie miał najlepsze materiały, materiały prawdziwe. Proszę sobie przypomnieć kolejną wpadkę z okręgami wyborczymi, gdzie Pan zakomunikował światu, że wszystko jest ustalone, podczas gdy ustalone zostało po półtorej miesiąca. Jeszcze raz, jak już powiedziałem, zwrócę się o sprostowanie, w trybie prawnym, bo macie Państwo obowiązek sprostować to. Czekałem dwa numery i sprostowania nie ma. Dzisiaj prześlę na Pana adres mailowy to, natomiast  jutro wysyłam to pocztą. Proszę również przypomnieć redakcji, że nadal nie otrzymałem odpowiedzi na pismo skierowane do was ponad dwa lata temu. Specjalnie odszukałem dowód nadania i treść tego pisma. Jeżeli to są normy i standardy to gratuluję. Przy pisaniu kolejnych informacji proszę o konsultowanie, sprawdzanie ich u fachowców, którzy odpowiedzą neutralnie.

Marcin Wojnarowski: dzwoniłem do urzędu i podano mi numer uchwały w sprawie ustalania wysokości diet i na tym się oparłem.

Manfred Wrona:  informuję Pana, że informacja, jakoby Przewodniczący Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej otrzymywał miesięczny ryczałt w wysokości  1920 zł – to jest oczywista nieprawda. Wiceprzewodnicząca – 1400 zł – czy to jest prawda?

Sabina Chroboczek-Wierzchowska:  nie.

Manfred Wrona: chyba zdajecie sobie sprawę z tego, że jeżeli wystąpię na drogę sądową to przegracie tą sprawę.

Marcin Wojnarowski: ale to zupełnie o co innego  chodzi, jeżeli nastąpiła pomyłka, to oczywiście zostanie sprostowana.

Manfred Wrona: ja interpretuję, że to nie jest pomyłka. W takiej kwestii nie możemy mówić o pomyłce. Jeżeli tak, to proszę mieć odwagę i sprostować to.

Marcin Wojnarowski:  to nie chodzi o odwagę, to jest kwestia ustalenia, że to jest pomyłka. Powtarzam to trzeci raz.

Radosław Kasprzyk: pewne rzeczy można załatwić na sesji, ale nie wszystkie. Czasem i ja się emocjonuję, natomiast takie besztanie redaktora na sesji jest niestosowne. Mnie się po prostu to nie podoba. Można to pismem zrobić, skierować do sądu czy w jakikolwiek inny sposób. Mnie się to nie podoba i ja się pod tym nie podpisuję. Jeżeli ktoś napisze nieprawdę, spotkać się z redaktorem, spotkać się z właścicielem pisma, czy wydawcą. Sesja nie jest od tego, żeby traktować kogoś w taki sposób. To jest jeszcze sesja i tylko dlatego jeszcze nie wyszedłem.

Marcin Wojnarowski: ja nie mam problemu z tym, że Pan o tym mówi, chodzi po prostu o to, że nie wiedziałem, że Pan wystosował pismo w sprawie sprostowania tej informacji.

Manfred Wrona: to jutro Pan to w redakcji sprawdzi, a ja dzisiaj wysyłam na Pana adres moje pismo.

Ad. 11. Zakończenie obrad.

Porządek obrad XXV sesji został wyczerpany, Przewodniczący Rady Miejskiej podziękował zebranym za dział w sesji i zamknął obrady.

 

Protokół sporządziła Ilona Burgieł

                                                      

                                                                                     Przewodniczący Rady Miejskiej

(-) Manfred Wrona

Powrót

Załączniki

Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu:Protokół Nr XXV/2013
Podmiot udostępniający informację:Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej
Informację opublikował:Aleksander Serafin
Informację wytworzył:
Data na dokumencie:Brak
Data publikacji:14.03.2013 12:18

Rejestr zmian dokumentu

pokaż