Protokół nr XXVII/08

Protokół nr XXVII/2008

z sesji Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej

w dniu 26 czerwca 2008r.

XXVII sesja Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej odbyła się w sali ślubów Urzędu Stanu Cywilnego przy ul. Słowackiego 4. Obrady rozpoczęły się o godz. 14 30 a zakończyły ok.  godz. 1800.

Lista obecności radnych, sołtysów i przewodniczących Zarządów Osiedli w załączeniu. Listy stanowią załączniki nr 1 i nr 2 do protokołu.

Ponadto w sesji udział wzięli:

  1. Rita Serafin – Burmistrz Miasta
  2. Bogusław Wojtanowicz – Zastępca Burmistrza
  3. Dominik Klimanek – Sekretarz Miasta
  4. Zbigniew Wojtyło – Skarbnik
  5. Józef Maślanka – radca prawny UM
  6. Władysław Gumieniak – radny pow. raciborskiego
  7. Mariola Trepiszczonek – dyrektor MOKSiR
  8. Witold Ciuberek – dyrektor ZGKiM
  9. Zbigniew Grygier – dyrektor MOPS
  10. Ireneusz Wojcieski – dyrektor MBP
  11. Marian Kostka – prezes Zarządu GPWiK

1. Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności.

Przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona powitał zebranych i otworzył obrady XXVII sesji Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej.

Na podstawie podpisów na liście obecności stwierdził prawomocność obrad. Na stan 15 radnych obecnych było 13 radnych – obrady prawomocne.

Radni nieobecni:

1) Antoni Głowski

2) Mariola Wajda.

2. Przyjęcie porządku obrad.

 

Manfred Wrona przedstawił porządek obrad XXVII sesji Rady Miejskiej.

Pani Burmistrz Rita Serafin złożyła wniosek o wprowadzenie do porządku obrad projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy najmu tego samego lokalu użytkowego w Kuźni Raciborskiej.

 

Manfred Wrona – proponuję, aby ten projekt uchwały wprowadzić jako 6.9.

Przewodniczący Rady Miejskiej zgłosił również wniosek o zmianę porządku obrad. Zawnioskował, aby po pkt „informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy” wprowadzić dwa tematy. Pierwszy „przygotowanie terenu pod budowę chodnika w Rudach Kolonia Renerowska”, drugi „zaawansowanie budowy chodnika w Rudach przy ul. Rogera”. Zaproponował, aby pierwszy temat otrzymał pkt 5.1, natomiast temat drugi 5.2.

 

Piotr Klichta poprosił Przewodniczącego Rady Miejskiej o uzasadnienie zgłoszonego wniosku.

 

Manfred Wrona – chodzi o przedstawienie sytuacji i uzyskanie pełnej wiedzy w tym zakresie.

 

Piotr Klichta – czy sprawy te są zagrożone? Czy rada będzie podejmować jakieś decyzje?

 

Manfred Wrona – pewne informacje dot. projektu budowy chodnika w Kolonii Renerowskiej zostały przekazane na posiedzeniu komisji. Warto byłoby wysłuchać tych informacji. Natomiast remont chodnika w Rudach trwa i jest wiele uwag mieszkańców. Do tej pory trudno jest dowiedzieć się co i jak ma być robione.

 

Piotr Klichta – czy na sesji będą wykonawcy? Czy chodzi tylko o to, aby sobie podyskutować?

 

Manfred Wrona – chodzi o to, aby podyskutować i ewentualnie wyciągnąć wnioski.

 

Piotr Klichta – w takim razie proponuję to ująć w pkt interpelacje i zapytania.

 

Manfred Wrona powiedział, że punkty te zaproponował na początek obrad dlatego, aby nie zatrzymywać pracownika aż do końca sesji.

 

Piotr Klichta – sądzę, że dyskusja nic nie wniesie.

 

Manfred Wrona – rozmawiać należy, tym bardziej, że kolejna możliwość dyskusji będzie dopiero pod koniec wakacji. Wtedy będzie już po wszystkim.

 

Rita Serafin – na pewnym odcinku chodnika w Rudach jest problem z odwodnieniem. Rozmawiałam z inspektorem nadzoru Panem Ślipko i wkrótce będzie wiadomo jak ten problem rozwiązać.

 

Manfred Wrona – czy są jeszcze inne wnioski?

W związku z tym, że innych wniosków nie było, Przewodniczący Rady Miejskiej poddał zgłoszone pod głosowanie. Za wprowadzeniem do porządku obrad jako pkt 6.9. projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy najmu tego samego lokalu było 12 głosów. Wniosek został przyjęty jednogłośnie.

Następnie Przewodniczący Rady Miejskiej zapytał kto jest za wprowadzeniem do porządku obrad pkt 5.1 o następującym brzmieniu: „omówienie przygotowania terenu pod budowę chodnika w Rudach ; Kolonia Renerowska”.

Wniosek został przyjęty 10 głosami za, przy 2 głosach przeciw.

Następnie poddał pod głosowanie wniosek dot. wprowadzenia jako 5.2 tematu „omówienie przebiegu remontu chodnika w Rudach przy ul. Rogera”.

Wniosek został przyjęty 10 głosami za, przy 2 głosach przeciw.

 

Manfred Wrona – w takim razie zmieni się numeracja punktów porządku obrad sesji.

Za przyjęciem całego porządku obrad XXVII sesji było 12 głosów.

Porządek obrad przedstawia się następująco:

  1. Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności.
  2. Przyjęcie porządku obrad.
  3. Zatwierdzenie protokołu nr XXVI/2008.
  4. Informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy.
  5. Omówienie spraw dot.:

            przygotowania terenu pod budowę chodnika w Rudach; Kolonia Renerowska,

            przebiegu remontu chodnika w Rudach przy ul. Rogera.

  1. Analiza sprawozdania z działalności za 2007 rok:

            Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kuźni Raciborskiej,

            Miejskiej Biblioteki Publicznej.

 

  1. Podjęcie uchwał w sprawie:
  • opłaty targowej na tereni gminy Kuźnia Raciborska,
  • zmian w budżecie gminy na 2008 rok,
  • wyrażenia zgody na wniesienie przez gminę Kuźnia Raciborska wkładów pieniężnych do Gminnego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Kuźni Raciborskiej,
  • zmiany szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze oraz warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat i trybu ich pobierania,
  • wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy tej samej nieruchomości stanowiącej własność Gminy Miasta Kuźnia Raciborska, położonej w Jankowicach,
  • wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy tej samej nieruchomości stanowiącej własność Gminy Miasta Kuźnia Raciborska położonej w Turzu,
  • wyrażenia zgody na zawarcie kolejnych umów dzierżawy tych samych nieruchomości stanowiących własność Gminy Miasta Kuźnia Raciborska położonych w Kuźni Raciborskiej,
  • wyrażenia zgody na zawarcie kolejnych umów dzierżawy tych samych nieruchomości stanowiących własność Gminy Miasta Kuźnia Raciborska położonych w Rudach,
  • wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy najmu tego samego lokalu użytkowego.
  1. Interpelacje, zapytania.
  2. Wnioski.
  3. Informacja z międzysesyjnej działalności Burmistrza Miasta.
  4. Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej dot. spraw bieżących.
  5. Zakończenie obrad.

3. Zatwierdzenie protokołu nr XXVI/2008.

Protokół nr XXVI/2008 w obecności 12 radnych został przyjęty jednogłośnie bez uwag i odczytywania.

4. Informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy.

Kierownicy Posterunków Policji z terenu gminy przesłali pisemne sprawozdania z działalności za okres od ostatniej sesji Rady Miejskiej.

Informację z działalności Posterunku Policji w Kuźni Raciborskiej odczytał Manfred Wrona. Informacja stanowi załącznik nr 3 do protokołu.

 

Marcelina Waśniowska – należy zwiększyć patrole policji w Turzu i w Siedliskach, bo kierowcy nie przestrzegają znaków drogowych, zwłaszcza w godzinach rannych. Ostatnio wszystkie znaki ograniczające tonaż pojazdów ciężarowych są powyrywane. Nie wiem kto ma je naprawić. Dużo pieniędzy „wyrzucono w błoto”, aż strach na to patrzeć.

 

Jan Krybus powiedział, że Policja powinna zwiększyć patrole w Siedliskach i w Turzu, bo samochody jeżdżą przez cały dzień bardzo szybko. Ponadto w dni, gdy są upały niszczą drogę, tworzą się olbrzymie koleiny.

 

Marcelina Waśniowska – na terenie Turza i Siedlisk trzeba byłoby, aby patrole policji zwiększyły kontrole w zakresie tonażu samochodów. Nie są przestrzegane dopuszczalne ładowności pojazdów.

 

Sylwester Larysz – Policja powinna reagować, bo na drogach lokalnych też są wywracane znaki drogowe, zniszczone tablice z nazwą ulic i powyrywane studzienki. Dzieje się to zwłaszcza wtedy, gdy są jakieś imprezy masowe jak np. mecze. Mam pretensje do naszego kierownika, że Policja nie interweniuje, a wiedzą, kiedy są imprezy. Policjanci powinni także zwrócić uwagę na zachowania kierowców po zdemontowaniu świateł. Zbyt szybka jazda stanowi zagrożenie dla innych użytkowników drogi.

 

Krystyna Borutko – zgłosiłam na Policję dewastację stołu do gry w szachy. W nocy z poniedziałku na wtorek stół, który zakupiono dla dzieci i młodzieży za ok. 3.000 tys. zł został przewrócony i całkowicie zniszczony.

 

Tadeusz Koral – należy robić wszystko, aby policjanci przynajmniej raz w miesiącu na sesjach byli obecni. Na komisji był przedstawiciel ruchu drogowego, omawiano m.in. przekraczanie dozwolonych prędkości. Pan z „drogówki” prosił o wskazanie szczególnie niebezpiecznych miejsc na terenie gminy. Powiedział, ze postarają się częściej je patrolować. Dziwię się, że raz w miesiącu nie można skierować policjanta na sesję.

 

Manfred Wrona – o tym była mowa pół roku temu. Jeżeli się z tym nie zgadzamy, to Pana komisja jest właściwa do postawienia takiego wniosku. Komendant Powiatowy Policji Edward Mazur w tej sprawie powiedział, że takie zaproszenie może przyjąć raz, być może dwa razy w roku. Komendant stwierdził, że lepiej jest dla wszystkich, jeżeli policjant w tym czasie, zamiast siedzieć na sesji patroluje teren i wykonuje swoje obowiązki służbowe. Uważam, że to stwierdzenie jest słuszne.

Następnie Manfred Wrona odczytał sprawozdanie z działalności Posterunku Policji w Rudach. Sprawozdanie stanowi załącznik nr 4 do protokołu.

 

Manfred Wrona – czy zostały wysłane i jakiej treści pisma do kopalń w sprawie przestrzegania dopuszczalnej ładowności samochodów?

 

Rita Serafin odpowiedziała, że ich treść była następująca: „w związku z przeładowaniem samochodów należy zwrócić uwagę na dopuszczalną ładowność przy załadunku samochodów”.

 

Manfred Wrona – musimy to wiedzieć, bo chcemy zwrócić się do Policji, aby z kontroli w zakresie przestrzegania dozwolonej prędkości i ładowności przedłożyli protokoły.  

5. Omówienie spraw dot.:

            5.1. przygotowania terenu pod budowę chodnika w Rudach; Kolonia Renerowska.

Rita Serafin poinformowała, że odbyło się spotkanie w Katowicach z dyrektorem Wydziału Transportu Urzędu Marszałkowskiego Panem Jackiem Stumpfem. W budżecie gminy zabezpieczone są środki na dofinansowanie opracowania projektu w wysokości 50 tys. zł. W tym roku ma powstać projekt, natomiast decyzje co do dalszych działań będą uzgadniane, w tej kwestii niebawem gmina ma otrzymać informację. Gdy projekt będzie gotowy, to dopiero wówczas będzie mowa nt. realizacji zadania np. w 2009 roku. Z korespondencji wynika, że jeżeli będzie projekt, to wejście zadania do realizacji będzie realne.

 

Manfred Wrona – a teren pod chodnik?

 

Sylwester Larysz - pytając o teren dowiedzieliśmy się od Pani Małgorzaty Pabian, że rozmowy z Panem Jemczurą w sprawie zamiany terenu były przeprowadzone i jeżeli zajdzie potrzeba, to wszystko będzie załatwione. Wiemy, że Pan Burmistrz powiedział, iż teren nie jest potrzebny gminie bo inwestycja musiałaby być prowadzona na rowie czyli poza pasem drogowym, przez co nie byłoby możliwe finansowanie zadania przez województwo.  Dlaczego nie można inwestora przekonać, aby chodnik był poza rowem?  Gdyby chodnik był budowany na rowie, to trzeba byłoby najpierw rów zakręgować, co znacznie zwiększyłoby koszty zadania. Małgorzata Pabian na posiedzeniu komisji powiedziała, że zdaniem Burmistrza z budową na razie trzeba się wstrzymać, to nie jest inwestycja gminna. 

 

Bogusław Wojtanowicz – jeżeli realizujemy inwestycje na swoim terenie, to gmina musi ponosić koszty. Jednak nie o to tu chodzi. Najważniejszym jest przygotowanie dokumentacji technicznej. Jest tam pas drogowy, którego właścicielem jest Wojewódzki Zarząd Dróg. Po opracowaniu dokumentacji będzie wiadomo o jaką szerokość terenu chodzi, realizacja chodnika itd. W tej chwili nie wiemy ile terenu będzie potrzeba i w którym miejscu będzie chodnik. To wszystko będzie wiadomo po opracowaniu dokumentacji. Mamy w sprawie zamiany gruntu z Panem Jemczurą spisaną notatkę, dogadaliśmy się, lecz musimy poczekać na dokumentację techniczną. Na jej podstawie geodeta podzieli teren. Na etapie tworzenia dokumentacji będziemy rozmawiać z WZD nt. szerokości chodnika. Z szerokością chodnika wiąże się to, jakiej szerokości potrzebny będzie teren. Po co nam kawałek gruntu, który będzie zbędny a oddamy w zamian grunt, który mógłby być sprzedany za dobre pieniądze?

 

Manfred Wrona stwierdził, że powinno się prowadzić kilka spraw równolegle. Skoro stronami są: Urząd Marszałkowski, Zarząd Dróg Wojewódzkich i gmina to najpierw należy wystąpić do ZDW o podanie parametrów geometrycznych chodnika oraz wskazanie miejsca jego usytuowania. Wtedy można rozpocząć dyskusję. Może być taka sytuacja, że będzie gotowy projekt, za który się zapłaci a właściciel gruntu nie zechce gminie oddać potrzebnej ilości terenu.

 

Bogusław Wojtanowicz – tego problemu nie będzie. To, o czym Pan mówi będzie robione na etapie określenia warunków przez Wojewódzki Zarząd Dróg.

 

Manfred Wrona – chodzi o to, aby pomyśleć nowocześnie. Aby chodnik nie był bezpośrednio przy jezdni, bo wtedy są kolosalne koszty. Najpierw trzeba rów zakręgować i zrobić kanalizację, następnie go utrzymywać i odśnieżać. Należy przekonywać ZDW żeby chodnik od Alei Husarii w kierunku centrum „leciał” za rowem. Taka jest sugestia mieszkańców.

 

Bogusław Wojtanowicz – mówiąc szczerze tak samo uważam, bezpieczniej byłoby gdyby chodnik był po drugiej stronie rowu.

            5.2. Omówienie przebiegu remontu chodnika przy ul. Rogera w Rudach.

Manfred Wrona – od poniedziałku rozpoczęły się roboty remontowe. Ludzie mówią: „kładą krawężniki tak, że woda będzie nas zalewać”. Mieszkańcy prosili o podniesienie krawężników w ten sposób, aby woda nie wlewała się do podwórek. Jednak tego nie robią, bo podobno nie ma tego w projekcie. Są natomiast przypadki, że jest za wysoko. Na niektórych odcinkach jest za wysoko, na niektórych za nisko. Ponadto, gdy położono krawężniki na odcinku od kościoła do mostu, to mieszkańcy byli zdezorientowani. Do tej pory była tam jedna drożna studzienka, którą niedawno ZDW lub ZDP zakleił i jej po prostu nie ma. Ludzie są zaniepokojeni, że woda z całego odcinka drogi wpłynie im na posesje. Po interwencjach okazało się, że tam w ogóle nie zostały zaprojektowane studzienki.

 

Rita Serafin potwierdziła, że rzeczywiście na tym odcinku studzienki nie zostały zaprojektowane. Fakt ten potwierdził inspektor nadzoru. Znaleziono jednak rozwiązanie techniczne problemu, które zostanie przedstawione do uzgodnienia. Ma być takie rozwiązanie, które spowoduje, ze posesje mieszkańców nie będą zalewane. 

 

Manfred Wrona – ja nie chcę szukać zwady, ale to robiliśmy prawie przez cały rok. Rozumiem, że ZDW utrudniał sytuację, potem była mowa o studzienkach, które nie zostały zaprojektowane. Nie wyobrażam sobie, aby koło posesji państwa Brzęczków i Pana Starca nie było studzienki. Ci mieszkańcy zgadzają się nawet na to, aby rurą wodę odprowadzić do ogrodu. Mam pretensję do pracowników odpowiedzialnych za weryfikację dokumentacji, że nikt jej nie przejrzał i nie poszedł w teren rozeznać sytuację. Ja jakbym projektował chodnik i studzienki to w największym deszczu przyjrzałbym się jak to faktycznie wygląda i gdzie studzienki są potrzebne.

 

Rita Serafin – inspektor nadzoru powiedział, że na pozostałych odcinkach są studzienki przewidziane i większych problemów w tym zakresie być nie powinno, chyba, że coś wyniknie po zrobieniu odkrywki, gdy okaże się np., że odpływ jest niedrożny.

 

Manfred Wrona – Panie Burmistrzu, proszę zwrócić szczególną uwagę na dwa miejsca, bo Pan głową ręczył, że będzie to zrobione. Ja tych ludzi rozumiem i proszę dopilnować, aby to było zrobione dobrze.

 

Sylwester Larysz – rozmawiałem z Panem Mazurem (właściciel firmy), który wyraził się następująco: „studzienki ściekowe są zaprojektowane „na leżąco”, proponowałbym, aby one były w połowie na chodniku, w połowie na jezdni”.

 

Tadeusz Koral – dziwię się, że nikt nie kontroluje projektów, tym bardziej, że gmina ten projekt robiła. Proponuję zapoznać się z projektem kładki w Kuźni Raciborskiej przy ul. Kozielskiej, aby tam nie wyszły jakieś problemy.

 

Bogusław Wojtanowicz powiedział, że w ub. tygodniu „ściągano” inspektora nadzoru, sprawa jest pilnowana.

Na sesję przybył Adrian Lepiarczyk, stan radnych 13.

6. Analiza sprawozdania z działalności za 2007 rok:

            6.1. Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kuźni Raciborskiej.

Radni materiały otrzymali przed sesją, mieli możliwość dokładnego zapoznania się ze sprawozdaniem z działalności za 2007 rok Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kuźni Raciborskiej (zał. nr 5 do protokołu) i Miejskiej Biblioteki Publicznej (zał. nr 6 do protokołu).

Pytań odnośnie sprawozdania MOPS nie było.

Zbigniew Grygier poinformował, że liczba osób, którym udziela się pomocy społecznej w br. spadła o ok. 5% w stosunku do roku ub. Powodem jest zapewne spadek liczby bezrobotnych i większe zarobki.

            6.2. Miejskiej Biblioteki Publicznej

 

Piotr Klichta – w sprawozdaniu używa Pan sformułowań typu: „nie zrobiłem, nie mogłem tego zrobić”, dlaczego?  

 

Ireneusz Wojcieski – to jest tak, że to samo sprawozdanie składam do Wojewódzkiej Biblioteki, są pytania, na które odpowiada się „tak” lub „nie”, stąd takie sformułowania w sprawozdaniu.

 

Tadeusz Koral poinformował, że w ub. roku w Budziskach uruchomiono punkt biblioteczny, działalność będzie kontynuowana po wyremontowaniu świetlicy.

 

Ireneusz Wojcieski – nie stać nas na zakup prasy. Jest za mało pieniędzy. Prasa młodzieżowa jest na takim poziomie, że właściwie dla młodzieży powyżej 12 roku jej nie ma. Problemem jest zmniejszająca się ilość młodzieży czytającej książki, ciągle jej ubywa, zwiększa się ilość osób starszych. Młodzież nie czyta książek. Taka sytuacja jest w całej Polsce, biblioteki zamieniają się centra informacji.

 

Manfred Wrona powiedział, że być może w przyszłym roku uda się zabezpieczyć środki na  zakup prasy.

Innych pytań nie było.

7. Podjęcie uchwał w sprawie:

            7.1. opłaty targowej na terenie gminy

Skarbnik Zbigniew Wojtyło powiedział, że stawki opłaty pozostają na tym samym poziomie. Zmiana dot. nowych inkasentów, uchwałę dostosowano do aktualnych przepisów. Projekt uchwały przygotowano na wniosek dyrektora ZGKiM. Radca prawny miał wątpliwości, co do inkasentów, którzy są zarówno sołtysami i radnymi. Stąd prośba, aby te osoby nie głosowały, ponieważ dotyczy to ich interesu.

Pytań nie było.

Odbyło się głosowanie, w którym nie brali udziału: Marcelina Waśniowska i Sylwester Larysz. W głosowaniu wzięło udział 11 radnych, za jej podjęciem było 11 głosów.

           

            7.2. zmian w budżecie gminy na 2008 rok.

Piotr Klichta zwrócił się do członków Komisji Budżetu i Finansów i przedstawił nowe pozycje wprowadzone do projektu uchwały. Poprosił Skarbnika o przedstawienie wszystkich zmian w budżecie.

 

Zbigniew Wojtyło powiedział, że zmiana nastąpiła w zał. nr 2 oraz dodano zał. nr 3 w związku z tym, że gmina musi zabezpieczyć część środków własnych na zasiłki i świadczenia społeczne. Wkład własny w dziale pomoc społeczna wynosi 7.554,65 zł. Załącznik nr 4 określa wydatki na wieloletnie programy inwestycyjne, dodano też załącznik nr 5, który określa wydatki na programy i projekty realizowane ze środków, o których mowa w art.5 ust.1 pkt 2 i 3 ustawy o finansach publicznych.

Skarbnik szczegółowo omówił poszczególne załączniki.

 

Piotr Klichta zapytał czy środki przekazywane dla GPWiK, które są m.in. na pokrycie kary.

 

Rita Serafin powiedziała, że kara administracyjna była zawieszona, jest do zapłacenia ok. 190.000 zł. Kwota główna wynosi 120.000 zł, pozostała kwota to odsetki. Jest w tej chwili realizowana inwestycja, a z Unii Europejskiej do tej pory nie otrzymano żadnych środków. Nie ma też pożyczki. Prezes i spółka są w trakcie realizacji wielu innych zaplanowanych zadań i trudno byłoby ze względu na ich zaawansowanie w tej chwili się wycofać. Dodatkowo konieczność uiszczenia kary spowodowała to, że powstały niesamowite problemy finansowe. Wykonawca wstrzymał się z wystawianiem faktur, spółka nie jest w stanie realizować bieżących należności wynikających z przyjętego toku pracy. Wsparcie finansowe na realizację zadań jest niezbędne. Ta kara spółkę finansowo „dobiła”. Przysługuje wprawdzie odwołanie do Sadu Administracyjnego, jednak odzyskanie kwoty głównej nie będzie możliwe, być może uda się odzyskać odsetki.

 

Manfred Wrona - przewidziano ok. 40.000 zł dla Turza z przeznaczeniem na przeróbki budowlane w budynku szkoły przy ul. Raciborskiej. Jak to się ma do tego, że w Polityce Oświatowej jest przewidywana likwidacja placówki? Jakie są zamiary w tym zakresie?

 

Rita Serafin powiedziała, że w kolejnym roku działać się będzie zgodnie z procedurą, likwidację trzeba przeprowadzić zgodnie z ustawą o systemie oświaty. Są jednak realne szanse na utrzymanie tej placówki. Pojawiają się też możliwości uruchomienia przedszkola alternatywnego, będzie można ubiegać się o środki.

 

Piotr Klichta przypomniał, że prezes GPWiK na posiedzeniu komisji zapewnił, a wręcz ręczył głową, że więcej żadnych innych kar spółka płacić nie będzie. W związku z tym zapytał czy na terenie gminy są inne jednostki gminne, za których działalność trzeba będzie płacić publicznymi pieniędzmi i czy publiczne pieniądze będą jeszcze kiedyś przekazywane na inne kary.

 

Rita Serafin – zgodnie z obowiązującymi przepisami oczyszczalnia ścieków musi spełniać konkretne wymogi, przedsiębiorstwo musi dbać o prawidłowy zrzut ścieków. Jeżeli pojawi się niespodziewanie kontroler to być może zajdą przypadki, że jakieś kary będą musieli zapłacić. Tego się nie przewidzi. Jeżeli chodzi o innych odbiorców, to są zobowiązani zgodnie z przyjętym regulaminem utrzymania czystości i porządku, do co najmniej dwukrotnego wywozu szamba w ciągu roku i mieć tego potwierdzenie. Jeżeli tego nie zrobią a w wyniku kontroli fakt zostanie stwierdzony, to można takiego mieszkańca albo instytucję przymusić. Będzie to jednak kara stosowana wg odrębnego systemu prawnego, mieszkaniec luib instytucja nie będzie ścigana przez inspektora ochrony środowiska tylko przez nasze służby gminne.

Za podjęciem uchwały było 13 głosów.

7.3. wyrażenia zgody na wniesienie przez gminę Kuźnia Raciborska wkładów pieniężnych do Gminnego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Kuźni Raciborskiej

Projekt uchwały odczytał Manfred Wrona, pytań nie było.

Uchwała w obecności 13 radnych została podjęta jednogłośnie.

                     7.4. zmiany szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze oraz warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat i trybu ich pobierania

Po przedstawieniu projektu uchwały Piotr Klichta poprosił o wytłumaczenie uzasadnienia do projektu uchwały, ponieważ widać pewne niekonsekwencje.

 

Zbigniew Grygier w uzasadnieniu powiedział, że wiele osób przeszło do wyższej grupy odpłatności ze względu na wyższe z dniem 1 marca br. emerytury i renty. W związku z podwyżką dla większości nastąpiła zmiana odpłatności za usługi opiekuńcze, podwyższono im grupę. Przejścia były o minimalne kwoty. Kryterium były przekraczane o 3,4, 5 zł i osoby te przechodziły do wyższej grupy.

 

Piotr Klichta – nadal tego nie rozumiem, proszę o szczegółowe wyjaśnienie. Następują podwyżki rent i emerytur a MOPS proponuje obniżenie stawek odpłatności, dlaczego?

 

Zbigniew Grygier wyjaśnił radnemu na podstawie przykładu. Osoba, która płaciła 10% za godzinę usługi, w tej chwili musiałby płacić 20%. Zamiast płacić 1.40 zł za godzinę musiałby płacić 2.80 zł, czyli więcej niż poprzednio. Ponieważ uznano, że jest to zbyt duże obciążenie dla osób potrzebujących pomocy w tym zakresie, zaproponowano uchwałę zmienić tak, aby osoba ta pozostała na „starych” stawkach odpłatności.

Innych uwag ani pytań nie było.

Uchwała w obecności 13 radnych została podjęta jednogłośnie.

            7.5. wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy tej samej nieruchomości stanowiącej własność Gminy Miasta Kuźnia Raciborska,  położonej w Jankowicach.

Projekt uchwały odczytał Manfred Wrona a następnie poprosił radcę prawnego o wyjaśnienie dlaczego te uchwały i czy tak do końca jest tu rzeczywisty cel rolny tych działek. Wyrażenie zgody na pierwsze trzy lata dzierżawy należy do gestii burmistrza, natomiast w przypadku kolejnych lat burmistrz musi zwrócić się do rady o podjęcie uchwały. Zapytał ile tych kolejnych odwołań do rady może być np. w przypadku gdy minie 10, 12 lat. Czy z tego tytułu osoba dzierżawiąca przez okres dłuższy nabywa prawo pierwokupu i czy po pewnym okresie dzierżawy i przerwie np. miesięcznej w dzierżawie, można kumulować okres umożliwiający prawo pierwokupu.

 

Józef Maślanka powiedział, że zasiedzenie nie wchodzi w rachubę. W przypadku zasiedzenia jest kwestia samoistnego posiadania i okresu posiadania rzeczy. Posiadacz samoistny nie będący właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od 20 lat w dobrej wierze, natomiast w złej wierze okres ten wynosi 30 lat. Dobra wiara posiadacza polega na usprawiedliwionym w danych okolicznościach przekonaniu, że przysługuje mu takie prawo do władania rzeczą, jakie faktycznie wykonuje. Dobra wiara musi obejmować cały okres posiadania, nie tylko moment objęcia w posiadanie. Utrata dobrej wiary wyklucza zasiedzenie. Dzierżawa nigdy nie doprowadzi do zasiedzenia, bo jest to posiadanie zależne i choćby ktoś dzierżawił nawet 50 lat i płacił chociaż złotówkę czynszu nie doprowadzi się przez to do zasiedzenia. Radca prawny wyjaśnił także dlaczego tego typu uchwał jest coraz więcej. Powiedział m.in., że ustawodawca w ub. roku ustawodawca wprowadził zmiany polegające na tym, że do umów dzierżawy zawieranych po raz kolejny, jest wymagana zgoda rady. Jeżeli gmina zamierza zawrzeć kolejną umowę z tym samym dzierżawcą, wymagana jest uchwała rady. Osoba będzie mogła skorzystać z prawa pierwokupu tylko wtedy, kiedy właściciel, czyli gmina będzie nieruchomość sprzedawała. Wobec tego, gdy gmina będzie sprzedawać, to dzierżawca skorzysta. Jeżeli w planie zagospodarowania przestrzennego grunt jest jako rola, to powinien być użytkowany nadal jako rola.

 

Małgorzata Pabian najpierw wyjaśniła pojęcie „grunt rolny” oraz określiła jego przeznaczenie a następnie odpowiadała na pytania radnego Piotra Klichty dot. gruntów stanowiących nieużytki i wykorzystywania gruntów zgodnie z przeznaczeniem.    

Uchwała w obecności 13 radnych została podjęta jednogłośnie.

            7.6. wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy tej samej nieruchomości stanowiącej własność Gminy Miasta Kuźnia Raciborska położonej w Turzu

Pytań ani uwag nie było.

Uchwałę podjęto 12 głosami,  1 głos był wstrzymujący się.

            7.7. wyrażenia gody na zawarcie kolejnych umów dzierżawy tych samych nieruchomości stanowiących własność Gminy Miasta Kuźnia Raciborska położonych w Kuźni Raciborskiej

Projekt uchwały przedstawił Manfred Wrona. Uwag nie wniesiono.

Uchwałę podjęto 12 głosami za.

            7.8. wyrażenia zgody na zawarcie kolejnych umów dzierżawy tych samych nieruchomości stanowiących własność Gminy Miasta Kuźnia Raciborska położonych w Rudach

Po odczytanie projektu uchwały uwag nie wniesiono.

Uchwała została podjęta 12 głosami.

            7.9. wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy najmu tego samego lokalu użytkowego  

Pytań nie było.

Uchwała została podjęta 11 głosami.

8. Interpelacje i zapytania.

 

Sylwester Larysz podziękował Pani Burmistrz, Zastępcy Burmistrza, Sekretarzowi, dyrektorom jednostek organizacyjnych gminy, strażakom za wspaniale zorganizowaną imprezę w Rudach. Powiedział: „stanęliście państwo na wysokości zadania, a może i więcej. Odbiór był bardzo pozytywny, cieszy to, bardzo dziękuję”.

Po tych słowach na sali obrad rozległy się brawa.

 

Manfred Wrona – przyłączamy się do podziękowań.

 

Piotr Klichta powiedział, że otrzymał materiał nt. zbiorników małej retencji, dokumenty o środki należy składać do 30 września br. Zapytał czy istnieje możliwość zbudowania małego zbiornika retencyjnego w Kuźni Raciborskiej w rejonie, gdzie planowana jest budowa suchego polderu. W rejonie tym znajduje się potok „Raczok” i chodzi o to, aby teren nie wysychał. Zapytał czy we współpracy z PZW Urząd Miejski mógłby wystąpić o dotację na powstanie takiego zbiornika w tym rejonie. Projekt można byłoby umotywować tym, że naruszony jest system wodny.

 

Rita Serafin – termin krótki a fachowość tematu bardzo duża. Musielibyśmy wejść w kontakt zapewne z Zarządem Gospodarki Wodnej w Katowicach, Nadleśnictwem w Rudach, rozeznać czy na obszarze w rejonie suchego polderu można byłoby zbiornik taki wybudować i zrobić dokumentację. Musimy najpierw rozeznać sprawę, a gdyby okazało się, że można zbiornik budować, to dopiero wtedy należałoby podjąć konkretne działania.  

 

Dominik Klimanek  powiedział, że być może byłoby to możliwe do wykonania, ale w 2009r. w ramach programu „gospodarka wodno-ściekowa”.

 

Tadeusz Koral – Panie Burmistrzu, na ostatnim posiedzeniu komisji był przedstawiony projekt ulotki-ankiety w sprawie programu ograniczenia niskiej emisji na terenie gminy. Proszę,  aby rozpropagować ją wśród mieszkańców.

 

Bogusław Wojtanowicz – chcemy ulotkę dać do druku, w sierpniu mieszkańcy powinni ją otrzymać.

 

Rita Serafin dodała, że do ankiety zamierza się dołączyć ulotkę informująca o obowiązku utrzymania czystości i porządku.

 

Tadeusz Koral – czy jest podpisana umowa z kopalnią na sprzątanie piasku?

 

Witold Ciuberek – rozmowy były prowadzone, robimy to ręcznie, nie da się mechanicznie. Pan Grzegorz Wita rozmawiał z dyrekcją kopalni piasku, dowiem się, jakie są ustalenia. Na piśmie nic nie dotarło.

 

Tadeusz Koral – w ub. roku też nie było dożywiania dla dzieci z rodzin ubogich w okresie wakacji.  Dlaczego tego się nie prowadzi?

 

Rita Serafin – nie ma najmniejszego problemu, aby to zorganizować, dożywianie można uruchomić.  

 

Zbigniew Grygier powiedział, że są przygotowani na to, aby dożywianie uruchomić. Stowarzyszenia chciały, aby w przypadku uruchomienia dożywiania, organizować je  poprzez MOPS. 

 

Rita Serafin – w Rudach nigdy nie było dożywiania w okresie letnim. Ze względu na to, że dzieci dojeżdżają z Jankowic i Rudy Kozielskiej to po prostu nie jest organizowane, dyrektor to sprawdzał. Dzieci na obiad nie przyjeżdżają, organizują się w inny sposób. W ub. roku nie było dożywiania, ponieważ po pierwsze szkoły niechętnie do tematu podchodzą, ponadto w okresie tym w szkołach prowadzone są remonty. Posiłki mogą być wprowadzone poprzez tzw. suchy prowiant.

 

Tadeusz Koral powiedział, że dziwi się, bo ciepły posiłek jest dla dzieci najlepszy. Źle się stało, że dożywiania nie ma a w okresie wakacji stołówki mogły gotować ciepłe posiłki, ponieważ pracownicy stołówki są na urlopie tylko jeden miesiąc.

 

Zbigniew Grygier – z doświadczenia lat ub. wiem, że pomimo zorganizowania dożywiania poprzez stołówki szkolne, dzieci z posiłków nie korzystały. Na początku chętnych było 50-60 dzieci a przychodziło ich połowę. Koszty były ponoszone, a dzieci nie przychodziły. Z tej części dzieci, które przychodziły, połowa z nich chciała obiad na wynos.

 

Tadeusz Koral – czy Pan robił jakieś badania i pytał wśród rodziców ilu byłoby chętnych? Trzeba byłoby mieć wiadomość ilu by skorzystało z dożywiania.

 

Zbigniew Grygier – w czerwcu pracownicy ośrodka rozeznali zapotrzebowanie, zgłosiło się tylko ok. 15 osób. W związku z tym nie ma najmniejszego sensu organizowania pomocy w tym zakresie w okresie wakacji tym bardziej, że filozofia pomocy rodzinom jest taka, iż rodzice otrzymują przez dziesięć miesięcy pomoc w postaci obiadów w stołówce, a przez dwa miesiącu powinni się zmobilizować i zapewnić dzieciom ciepły posiłek. W przypadku zapewniania dzieciom obiadów w okresie wakacji wyręczalibyśmy całkowicie rodziców z obowiązku dbania o swoje dzieci. Podobna sytuacja byłaby wtedy, gdybyśmy zabiegali o to, aby dzieci otrzymywały obiady również w soboty i niedziele. Nadopiekuńczość jest niekiedy gorsza aniżeli sama pomoc.

 

Sylwester Larysz – w Rudach od 1 lipca br organizowane będą półkolonie, będą robione posiłki dla dzieci przez Koło Gospodyń Wiejskich. Czy MOPS mógłby przynajmniej przez 3-4 dni zapłacić za posiłki?

 

Zbigniew Grygier powiedział, że nie ma możliwości wspomagania ogólnego.

 

Ernest Drazik zapytał czy akcja związana z remontem dróg gminnych się zakończyła.

 

Rita Serafin – akcja jeszcze trwa.

 

Grażyna Tokarska – co jest z remontem drogi stanowiącej ul. Staszica?

 

Bogusław Wojtanowicz – procedura „leci”. Zniszczona część drogi pomiędzy torami prowadzącymi do FO „Rafamet” zostanie wykonana przez ZDP. Problem jest z koleją. Wymieniliby płyty, położyli nowy asfalt i wymienili część torów, lecz chcą różnych zwolnień z opłat jak np. za zajęcie pasa drogowego czy wykonanie dokumentacji. Dyrektor ZDP Jerzy Szydłowski powiedział, że nie ma technicznych możliwości zrobienia dokumentacji, schematu organizacji ruchu kolei i zwolnienia z opłat za zajęcie pasa drogowego.

 

Sylwester Larysz zapytał o kilka spraw:

1)      do kogo należy sprzątanie przystanków autobusowych,

2)      czyszczenie kratek ściekowych w Rudach, które są niedrożne, bo nigdy nie były czyszczone

Piotr Klichta – informuję, że w Siedliskach, na terenie wydobycia piasku przez kopalnię „Kotlarnia” powstało kąpielisko. Nie ma tam szaletów, parkingu i koszy na śmieci a wodę nie badał Sanepid. Z kąpieliska korzysta tak wiele ludzi, że jest to kąpielisko miejskie. Proszę, aby to dzikie kąpielisko przestało istnieć. Uważam, że skoro jest ono na terenie gminy, to albo poprzez kopalnię, albo poprzez Policję należy je zlikwidować, bo zagraża bezpieczeństwu i higienie. Są ustawione tablice, ale proszę interweniować.

 

Adrian Lepiarczyk – co z latarniami na boisku w Rudach?

 

Bogusław Wojtanowicz – temat jest uruchomiony.

 

Wojciech Węglorz – przy Ośrodku Zdrowia w Rudach jest parking, na którym trudno jest zaparkować samochody dojeżdżające do ośrodka. W poniedziałek jednego mieszkańca ukąsiła żmija przy koszeniu ogródka. Lek dostał dopiero w Gliwicach bo nigdzie w pobliżu go nie było. Byłoby dobrze, żeby w ośrodkach lek był dostępny.

 

Sabina Chroboczek Wierzchowska – na ostatniej sesji zwracałam się o usunięcie gałęzi zalegających po obcięciu drzew na Nowym Świecie. Z tego, co wiem nie są nadal usunięte.

 

Bogusław Wojtanowicz zobowiązał się sprawę rozeznać.

 

Manfred Wrona – na ostatniej sesji mówiliśmy o uzyskaniu przez kuźniańskie pogotowie  numeru 997. Jak to wygląda?

 

Rita Serafin – jesteśmy umówieni, odbędzie się w tej sprawie spotkanie.

 

Manfred Wrona – jakiś czas temu w Rudach była prowadzona akcja wycinki i czyszczenia lasów gminnych. Czy akcja się już zakończyła i kto decyduje o tym co wycinać?

 

Bogusław Wojtanowicz odpowiedział, że prace koordynuje Aleksander Jankowski.

 

Wojciech Węglorz – na Zebraniu Wiejskim w Rudzie Kozielskiej była mowa o obwodnicy miejscowości. Były różne pytania w tej sprawie. Teren uznany wcześniej za rekreacyjny, bez możliwości zabudowy. Jeden z mieszkańców na tym terenie otrzymał pozwolenie na budowę.

 

Rita Serafin – ten pan był w urzędzie, szuka się sposobu rozwiązania problemu.

 

Wojciech Węglorz zapytał jakie będzie połączenie obwodnicy z ul. Wildek? Czy będzie odgrodzona od lasu? W takim przypadku Ruda Kozielska byłaby „odcięta”.

 

Manfred Wrona powiedział, że to wszystko będzie wiadomo, gdy będzie gotowy projekt. Po zapoznaniu będzie możliwe podjęcie działań tak, aby było dobrze.

 

Wojciech Węglorz zgłosił, że należy wykosić brzegi rzeki, ponieważ ludzie chodzą się kąpać w rzece i nie wiedzą gdzie biegnie ścieżka, bo wszystko jest zarośnięte.

 

Manfred Wrona zwrócił się do dyrektora ZGKiM, aby wysłał tam jedną osobę w celu wykoszenia trawy i chwastów. Zwrócił się także do Burmistrza z prośbą, aby sprawdzić umowę dot. budowy elektrowni w Rudach. Powiedziała, że dotychczasowa zapewne już wygasła a prawdopodobnie jest ktoś chętny umowę zawrzeć. 

9. Wnioski

 

Tadeusz Koral – chodzi o pas przy ul. Fabrycznej przy boisku, teren należy uporządkować.

 

Ingeborga Depta w tej kwestii powiedziała, że teren stanowi prywatną własność. Jeden z mieszkańców będzie miał do wywiezienia gruz budowlany i można go będzie tam wywieźć.

 

Manfred Wrona – przed przystąpieniem do koszenia trzeba uzyskać zgodę właściciela gruntu i wtedy ZGKiM może wykosić a potem dopiero wysypać gruz lub żużel.

 

Grażyna Tokarska – mieszkańcy ul. Bema 5 dziękują za zajęcie się ich problemem. Dziękują za to, że w końcu będzie mogła do klatek podjechać np. karetka pogotowia i że będzie ocieplana ściana szczytowa budynku.

 

Piotr Klichta zawnioskował o zwiększenie dodatkowych środków dla Policji, aby w ramach porozumienia zwiększyć patrole w godzinach szczytowych. Zwrócił się także o  dofinansowanie zakupu dla Policji tzw. „suszarek”. 

10. Informacja z międzysesyjnej działalności Burmistrza Miasta.

Informację przedstawiła Burmistrz Miasta Rita Serafin – stanowi załącznik nr 5 do protokołu.

Po przedstawieniu i omówieniu działalności Piotr Klichta zapytał czy skład Rady Nadzorczej w spółce GPWiK jest bez zmian.

 

Rita Serafin odpowiedziała, że jedna osoba się zmieniła.

 

Jan Stanek – 6 lipca w Rudzie będzie festyn, na który serdecznie zapraszam.

11. Informacja Przewodniczącego rady Miejskiej dot. spraw bieżących.

Przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona przedstawił następujące sprawy:

1)     prośbę Zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej w Kuźni Raciborskiej o wydelegowanie jednego przedstawiciela Urzędu Miejskiego do komisji konkursowej, mającej za zadanie ocenić zgłoszone do konkursu „Najpiękniejszy balkon i przydomowy ogródek” posesje i balkony. Pismo przekazał Pani Burmistrz w celu wytypowania kandydata w skład komisji.

2)      Pismo od Pani Anny Iskała, wójta gminy Nędza w sprawie studium i planu zagospodarowania przestrzennego, głównie pod kątem zgody na eksploatację złóż kruszywa. Przewodniczący powiedział, że będzie dążył do spotkania przedstawicieli obu gmin w celu omówienia sprawy i wyjaśnienia niejasnych sytuacji oraz zapoznania się z zamierzeniami i planami w tym zakresie.

3)      Poinformował, że po podjęciu uchwały o likwidacji Miejskiego Zespołu Oświaty odbyły się dwa spotkania. Pierwsze spotkanie odbyło się z władzami gminy, przewodniczącymi: Komisji Oświaty i Komisji Budżetu i Finansów, dyrektorem MZO i dyrektorami placówek oświatowych, na którym omówiono sprawy związane z likwidacją. Drugie spotkanie z pracownikami MZO odbyło się 23 czerwca br., podczas którego wysłuchano szereg uwag pracowników. Planuje się zorganizować jeszcze jedno spotkanie z udziałem Skarbnika, dyrektorów placówek i pracowników MZO. Chodzi o to, aby prace w sprawie transformacji oświaty przebiegały intensywnie.  Generalnie zamierzenia są takie, aby placówki oświatowe pogrupować w trzy grupy. W każdej grupie będzie szkoła i przedszkole. Te propozycje zawierają możliwość zatrudnienia i wykorzystania wszystkich osób dotychczas pracujących w MZO.

12. Zakończenie obrad.

Porządek obrad XXVII sesji został wyczerpany, Przewodniczący podziękował za udział w sesji i zamknął obrady.

 

                                                                                          PRZEWODNICZĄCY

                                                                                             RADY MIEJSKIEJ

                                                                                          (-) Manfred Wrona

Powrót

Załączniki

Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu:Protokół nr XXVII/08
Podmiot udostępniający informację:Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej
Informację opublikował:Aleksander Serafin
Informację wytworzył:
Data na dokumencie:Brak
Data publikacji:01.09.2008 12:51

Rejestr zmian dokumentu

pokaż