Protokół nr L/2010
Protokół nr L/2010
z sesji Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej
w dniu 29 kwietnia 2010r.
L sesja Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej odbyła się w sali ślubów USC przy ul. Słowackiego 4. Obrady rozpoczęły się o godz.
Lista obecności radnych, sołtysów i przewodniczących Zarządów Osiedli w załączeniu. Listy obecności stanowią zał. nr 1 i nr 2 do protokołu.
Ponadto w sesji udział wzięli:
1. Rita Serafin – Burmistrz Miasta
2. Bogusław Wojtanowicz – Zastępca Burmistrza Miasta
3. Anna Szostak – Skarbnik Miasta
4. Dominik Klimanek – Sekretarz Miasta
5. Witold Ciuberek – dyrektor ZGKiM
6. Micha Fita – dyrektor MOKSiR
7. Ireneusz Wojcieski – dyrektor MBP
8. Marian Kostka – prezes Zarządu GPWiK
9. Wojciech Błajda – kierownik Referatu IB
10. Agnieszka Erynkwajt – główna księgowa MOKSiR, MBP
Ad 1. Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności
Otwarcia obrad L sesji Rady Miejskiej dokonał Przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona. Na podstawie podpisów na liście obecności stwierdził prawomocność obrad – obrady prawomocne, w sesji udział wzięło 15 radnych.
Ad 2. Przyjęcie porządku obrad
Porządek obrad L sesji przedstawił Przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona.
Odczytał także wniosek Burmistrza Miasta o wprowadzenie do porządku obrad projektu uchwały w sprawie obciążenia nieruchomości służebnością przesyłu.
Wniosek stanowi zał. nr 3 do protokołu.
Manfred Wrona zaproponował, aby projekt uchwały wprowadzić do porządku obrad jako ppkt 9.5.
Za wprowadzeniem projektu uchwały było 15 głosów.
Porządek obrad L/2010 sesji w obecności 15 radnych został przyjęty jednogłośnie i przedstawia się następująco:
- Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności.
- Przyjęcie porządku obrad.
- Zatwierdzenie protokołów: nr XLVIII/2010 i nr XLIX/2010.
- Przedstawienie wniosku Zarządu spółki „Mixt” z siedzibą w Górażdżach - Choruli dot. przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części złoża kruszywa naturalnego „Ruda”.
- Informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy.
- Informacja na temat zaawansowania zadań inwestycyjnych i remontowych oraz przygotowania projektów przewidzianych do realizacji w 2010 roku.
- Rozpatrzenie sprawozdania z wykonania budżetu gminy za 2009 rok:
7.1. przedstawienie opinii RIO o przedłożonym sprawozdaniu,
7.2. przedstawienie wniosku Komisji Rewizyjnej skierowanego do Rady Miejskiej w sprawie udzielenia absolutorium Burmistrzowi Miasta z tytułu wykonania budżetu gminy za 2009 rok,
7.3. przedstawienie opinii RIO w sprawie wniosku Komisji Rewizyjnej,
7.4. dyskusja,
7.5. podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia sprawozdania z wykonania budżetu gminy za 2009 rok oraz udzielenia absolutorium Burmistrzowi Miasta Kuźnia Raciborska.
- Przedłożenie sprawozdań z działalności za 2009 rok instytucji kultury:
8.1. Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji – podjęcie uchwały,
8.2. Miejska Biblioteka Publiczna – podjęcie uchwały.
- Podjęcie uchwał w sprawie:
9.1. zmian w budżecie gminy na 2010 rok,
9.2. wyrażenia zgody na wniesienie przez gminę wkładów pieniężnych do GPWiK sp. z o.o. z siedzibą w Kuźni Raciborskiej,
9.3. wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości (dz.nr 955 w Rudach),
9.4. wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy najmu tego samego lokalu użytkowego (Kuźnia Raciborska ul. Słowackiego 5),
9.5. obciążenia nieruchomości służebnością przesyłu.
- Interpelacje, zapytania.
- Wnioski.
- Informacja z międzysesyjnej działalności Burmistrza Miasta.
- Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej dot. spraw bieżących.
- Zakończenie obrad.
Ad 3. Zatwierdzenie protokołów: nr XLVIII/2010 i nr XLIX/2010.
Do protokołu nr XLVIII/2010 uwag nie wniesiono, został przyjęty 15 głosami.
Protokół nr XLIX/2010 w obecności 15 radnych został przyjęty jednogłośnie bez uwag.
Ad 5. Informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy.
Informację z działalności Posterunku Policji w Kuźni Raciborskiej odczytała Sabina Chroboczek Wierzchowska. Informacja stanowi zał. nr 4 do protokołu.
Marcelina Waśniowska – wystąpić do Komendanta Powiatowego Policji w Raciborzu o wyjaśnienie dlaczego Policja nie interweniowała na zgłoszenie, jakie miało miejsce nad ranem z 17-18 kwietnia 2010r. Pomimo zgłoszenia zdarzenia przez mieszkańca Turza i prośby o interwencję, nie podjęto żadnych działań. Mieszkaniec Turza dzwoniący na numer 112 uzyskał połączenie z Komendą Policji w Kędzierzynie Koźlu, gdzie zgłosił zdarzenie. Policjanci z Kędzierzyna Koźla zgłoszenie przyjęli i przekazali do KPP w Raciborzu. Ponieważ przez długi czas nie podjęto żadnej interwencji, mieszkaniec Turza zadzwonił ponownie na numer 112 i ponownie zgłosił się dyżurny z Komendy Policji w Kędzierzynie Koźlu, który poinformował dzwoniącego, że sprawę przekazano do KPP w Raciborzu. Policjanci z KPP w Raciborzu nie podjęli żadnych działań, przez co powstały znaczne straty mienia a było można złapać wandali na gorącym uczynku.
Aleksandra Bartoń – bardzo proszę aby Policja zwiększyła patrole w Siedliskach, ponieważ kierowcy ciężarówek po południu nie stosują się do znaków i jeżdżą przez wieś.
Andrzej Kubiczak – ponawiam pytania i wnioski pod adresem Policji w Kuźni Raciborskiej:
1) czy i jak wykorzystywany jest monitoring na terenie miasta?,
2) czy znani są „,malarze” graffiti, którzy pomalowali niektóre budynki na terenie miasta?,
3) czy Policja kontroluje szybko jeżdżących ul. Moniuszki w Kuźni Raciborskiej? Odcinek ulicy od kiosku warzywnego do leśniczówki jest wykorzystywany jako trasa testowa dla motocykli i samochodów, urządzane są wyścigi.
Marcelina Waśniowska – dopłacamy do dyżurów Policji. Proszę o informację jak to wyglądało w ub. roku? W informacji należy wskazać:
1) ilość przepracowanych dodatkowo godzin,
2) wysokość zapłaconej przez gminę kwoty,
3) działania, jakie w tym czasie policjanci podejmowali,
4) osobę sprawującą nadzór nad pracą policjantów,
5) efekty dodatkowych dyżurów.
Sabina Chroboczek Wierzchowska odczytała sprawozdanie z działalności Posterunku Policji w Rudach – zał. nr 5 do protokołu.
Adrian Lepiarczyk – proszę poinformować Policję w Rudach, że „łamany” jest zakaz parkowania koło kościoła. Teren ten powinien być częściej patrolowany, zwłaszcza w soboty, niedziele i święta.
Piotr Klichta – na jakich zasadach wykorzystywany jest miernik prędkości przez funkcjonariuszy z Rud i Kuźni Raciborskiej? Jak często używany jest radar w Kuźni Raciborskiej?
Manfred Wrona – wystąpić do kierowników Posterunku Policji w Rudach i Kuźni Raciborskiej aby wprowadzili do sprawozdania przedkładanego co miesiąc Radzie informację o ilości dniówek kiedy używany był miernik pomiaru prędkości. Byłoby dobrze od przyszłego roku przekazać Policji wykaz imprez organizowanych na terenie gminy. Chodzi o to, aby Policja z wyprzedzeniem znała terminy imprez. Koło klasztoru bywa tak, że w jednym czasie jest setki samochodów, trudno zaparkować, łamane są zakazy parkowania.
Ad 6. Informacja na temat zaawansowania zadań inwestycyjnych i remontowych oraz przygotowania projektów przewidzianych do realizacji w 2010 rok.
Informację przedstawił Wojciech Bajda. Informacja stanowi zał. nr 6 do protokołu.
Piotr Klichta zapytał co dzieje się w sprawie modernizacji ciągu komunikacyjnego na Osiedlu.
Rita Serafin powiedziała, że termin rozstrzygnięcia konkursu przesunięto na pierwsze dni czerwca. Przy formalnej ocenie wniosku wystąpiły problemy, ponieważ projekt był składany w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Oceniający eksperci z Urzędu Marszałkowskiego doszli do wniosku, że gmina powinna przedłożyć pozwolenie na budowę, które uzyskuje się dopiero po wykonaniu projektu budowlanego. W systemie „zaprojektuj i wybuduj” przebieg realizacji zadania wygląda w ten sposób, że na podstawie programu funkcjonalno – użytkowego tworzy się dokumentację projektową a następnie wyłania wykonawcę. Gmina koresponduje z Urzędem Marszałkowskim przedstawiając w oparciu o prawo budowlane możliwości, jakie były w momencie składania wniosku do projektu „zaprojektuj i wybuduj”. Wszystko skazuje na to, że gmina konkursu nie wygra, bo wniosków złożono dużo a pieniędzy jest niewystarczająca ilość. Zabezpieczony jest wkład własny w wysokości 376 tys. zł i w tym przypadku za te pieniądze zleci się wykonanie projektu na wybudowanie dwóch zatok i wymiany chodnika asfaltowego przy ZSOiT w Kuźni Raciborskiej oraz projektu przebudowy skrzyżowania ul. Moniuszki - Świerczewskiego. Projekt zobrazuje rzeczywiste koszty robót i wtedy okaże się czy zabezpieczonych pieniędzy wystarczy. Realizacja zadania w tym roku budżetowym w całości jest nierealna, być może uda się zrobić fragment zadania a kontynuować się będzie w latach następnych.
Piotr Klichta – jest mi przykro z tego tytułu, że wniosek dot. modernizacji skrzyżowania ul. Moniuszki i Świerczewskiego ma już 4 lata. Dlaczego z niewiadomych mi przyczyn tak długo musi to trwać? Realizacja wniosku przesuwana i odkładana jest z roku na rok.
Ad 7. Rozpatrzenie sprawozdania z wykonania budżetu gminy za 2009 rok:
7.1. przedstawienie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach o przedłożonym sprawozdaniu.
Opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach o przedłożonym przez Burmistrza Miasta Kuźnia Raciborska sprawozdaniu z wykonania budżetu gminy Kuźnia Raciborska za 2009 rok wraz z uzasadnieniem odczytał Przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona. Uchwała Nr 4100/IV/44/2010 IV Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach stanowi załącznik nr 7 do protokołu.
7.2. Przedstawienie wniosku Komisji Rewizyjnej skierowanego do Rady Miejskiej w sprawie udzielenia absolutorium Burmistrzowi Miasta z tytułu wykonania budżetu gminy za 2009 rok.
Wniosek Komisji Rewizyjnej z dnia 08 kwietnia 2010 rok w sprawie udzielenia absolutorium Burmistrzowi Miasta Kuźnia Raciborska z tytułu wykonania budżetu gminy za 2009 rok przedstawiła przewodnicząca komisji Marcelina Waśniowska. Wniosek stanowi załącznik nr 8 do protokołu.
7.3. Przedstawienie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej w sprawie wniosku Komisji Rewizyjnej.
Uchwałę nr 4100/IV/58/2010 z dnia 12 kwietnia 2010 roku IV Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach w sprawie pozytywnego zaopiniowania wniosku Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej przedstawił Manfred Wrona. Opinia stanowi załącznik nr 9 do protokołu.
7.4. Dyskusja.
Marcelina Waśniowska powiedziała, że absolutorium dotyczy wykonania budżetu a nie działalności Burmistrza i Rada Miejska nie może wykorzystywać absolutorium do oceny całokształtu działalności Burmistrza, ponieważ taka ocena powinna odbywać się poza tą procedurą.
Piotr Klichta – jestem mile zaskoczony sprawozdaniem Komisji Rewizyjnej. Po raz pierwszy usłyszałem wiele ciekawostek. Sprawozdanie jest zrobione perfekcyjnie za co komisji bardzo dziękuję.
Innych głosów w dyskusji nie było.
7.5. Podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia sprawozdania z wykonania budżetu gminy za 2009 rok oraz udzielenia absolutorium Burmistrzowi Miasta Kuźnia Raciborska.
Projekt uchwały w sprawie rozpatrzenia sprawozdania z wykonania budżetu gminy za 2009 rok oraz udzielenia absolutorium Burmistrzowi Miasta Kuźnia Raciborska przedstawił Przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona.
Uchwała w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie.
Manfred Wrona – proszę zwrócić uwagę na niektóre cyfry dochodów budżetowych, gdzie wykonanie jest w 99%. Świadczy to o tym, że budżet był dobrze zaplanowany. Dziękuję bardzo wszystkim tym, którzy pracowali nad przeprowadzeniem ubiegłorocznego budżetu. Dziękuję Pani Burmistrz, Pani Skarbnik, Zastępcy Burmistrza, Sekretarzowi Miasta i wszystkim radnym. Gratuluję jednogłośnego udzielenia absolutorium.
Rita Serafin podziękowała serdecznie za udzielenie absolutorium. Powiedziała, że przedstawione sprawozdanie Komisji Rewizyjnej pokazuje jak bardzo skomplikowane są finanse gminne i jak bardzo trzeba uważać aby budżet był realizowany prawidłowo. Wraz z Panią Skarbnik starają się pamiętać o tym, że za przewinienia związane z finansami publicznymi „milion równy jest groszowi”. Pani Burmistrz za współpracę i pracę przy realizacji budżetu podziękowała Przewodniczącemu Rady Miejskiej, radnym, Burmistrzowi, Pani Skarbnik, Sekretarzowi i kierownikom referatów. Powiedziała, że ze sprawozdania z wykonania budżetu za ub. rok wyraźnie wynika, że pieniądze nie są konsumowane tylko angażowane w rozwój i infrastrukturę gminy.
Przewodniczący Rady Miejskiej zarządził kilkuminutową przerwę w obradach.
Ad 8 Przedłożenie sprawozdań z działalności za 2009 rok instytucji kultury:
8.1. Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji – podjęcie uchwały
Michał Fita powiedział, że pracę w MOKSiR rozpoczął w IV kwartale ub. roku i trudno jest mu odwoływać się do tego, co było wcześniej. Poinformował o imprezach organizowanych przez MOKSiR oraz o tym, że dzięki podejmowanym działaniom MOKSiR za 2009r. uzyskał zysk. Dyrektor powiedział, że starają się robić dużo małym kosztem i tak, aby pokazać mieszkańcom gminy, że instytucja kultury, jaką jest MOKSiR funkcjonuje. Organizowane są imprezy za niską cenę za bilety, jest stała, określona liczba uczestników.
Piotr Klichta – dyrektor wraz z księgową byli obecni na posiedzeniu komisji i to co chcieliśmy się dowiedzieć to wiemy. Komisja pozytywnie zaopiniowała sprawozdanie z działalności MOKSiR za 2009r.
Manfred Wrona odczytał projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego instytucji kultury pod nazwą MOKSiR w Kuźni Raciborskiej za 2009 rok.
Uchwała w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie.
8.2. Miejska Biblioteka Publiczna – podjęcie uchwały
Ireneusz Wojcieski – na bieżącą działalność, wyposażenie i drobne remonty pieniędzy w 2009 roku wystarczyło. Potrzeby byłyby większe, ale działalność musi być oparta o przyznane środki.
Pytań ani uwag nie było.
Manfred Wrona odczytał projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego instytucji kultury pod nazwą MBP w Kuźni Raciborskiej za 2009 rok.
Uchwała w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie.
Ad 9. Podjęcie uchwał w sprawie:
9.1. zmian w budżecie gminy na 2010 rok.
Zmiany w budżecie przedstawiła Anna Szostak.
Tadeusz Koral zapytał które hydranty będą robione.
Piotr Klichta – na posiedzeniu Komisji prosiliśmy o przygotowanie informacji, które hydranty będą remontowane.
Bogusław Wojtanowicz – lista hydrantów przeznaczonych do remontu jest przygotowana.
Marian Kostka – lista jest u p. Morcińca. Każdego roku pewna ilość jest remontowana. W tym roku będą remontowane te, które Pan Morciniec wybierze i na wskazane hydranty będzie robiona kalkulacja.
Piotr Klichta – chcielibyśmy wiedzieć, które będą robione, niektóre z listy są już wyremontowane. Jesteśmy ciekawi czy będą robione te, które były już remontowane, czy są to inne, jeszcze nie remontowane.
Marian Kostka powiedział, że hydranty, które były remontowane a uległy uszkodzeniu, naprawiane są w ramach gwarancji. Będą remontowane te, które do tej pory nie były remontowane w ostatnich trzech latach. Mogę przygotować wykaz hydrantów, które były zrobione w ciągu trzech lat.
Rita Serafin – nie może być też tak, że w jednej miejscowości wszystkie hydranty są sprawne a w innej wszystkie niesprawne. Z punktu widzenia bezpieczeństwa pożarowego trzeba tak robić, aby była możliwość czerpania wody na wypadek pożaru.
Marian Kostka – w tamtym roku były robione w każdej miejscowości po 2-3 hydranty ujęte na liście.
Marcelina Waśniowska – dawaliśmy do budżetu zapotrzebowanie na zabudowę jednego hydrantu w gęstej zabudowie, koło posesji Zachłoda i Brzóski.
Marian Kostka – jeżeli jest tam sieć i Pan Morciniec miejsce wyznaczy to możemy hydrant zabudować, natomiast jeżeli sieci wodociągowej tam nie ma, to niestety hydrantu zabudować nie można.
Piotr Klichta – Komisja Przestrzegania Prawa była w Turzu ul. Kościuszki obejrzeć dzikie wysypisko. Będą tam zamontowane dwie lampy, czy będą one oświetlać wysypisko?
Rita Serafin – lampy będą zamontowane przy drodze.
Marcelina Waśniowska – trzeba podjąć działania w sprawie wysypiska w Turzu. Kilkakrotnie rozmawiałam z mieszkańcami i okazuje się, że winę jeden zrzuca na drugiego a wszyscy śmieci wysypują, nawet z Kuźni Raciborskiej. Trzeba podjąć działania i je zlikwidować.
Manfred Wrona – oglądałem wiele miejsc i nie jest to najgorsze miejsce w naszej gminie, są o wiele gorsze.
Projekt uchwały odczytał Manfred Wrona, za podjęciem uchwały było 15 głosów.
9.2. wyrażenia zgody na wniesienie przez Gminę Kuźnia Raciborska wkładów pieniężnych do GPWiK sp. z o.o. z siedzibą w Kuźni Raciborskiej
Projekt uchwały przedstawił Manfred Wrona.
Marian Kostka powiedział, że wkłady pieniężne będą przeznaczone na zakup agregatu prądotwórczego dla Rudy Kozielskiej.
Rita Serafin – była już akceptacja Rady, nie ma innej możliwości przekazania środków na zakup urządzenia jak tylko przez podjęcie uchwały. Zapis tej pozycji jest ujęty w budżecie gminy na 2010 rok.
Piotr Klichta zapytał jak wysoki jest wkład gminy do spółki. Czy w kwocie 8 mln zł uwzględniony jest nowy budynek i wszystkie pomieszczenia.
Marian Kostka powiedział, że wartość wkładu jest bez oczyszczalni.
Uchwała w obecności 15 głosów radnych została podjęta jednogłośnie.
9.3. wyrażenia zgody na zbycie nieruchomości (dz. nr 955 w Rudach)
Bogusław Wojtanowicz wyjaśnił o jaki teren chodzi.
Manfred Wrona przedstawił projekt uchwały.
Za podjęciem uchwały było 13 głosów, 2 głosy były wstrzymujące.
9.4. wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy najmu tego samego lokalu użytkowego,
Pytań ani uwag nie było.
Uchwała w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie.
9.5. obciążenia nieruchomości służebnością przesyłu
Bogusław Wojtanowicz powiedział, że służebność umożliwi firmie Vatenfall dojazd do urządzeń przesyłowych położonych na dz. nr 921 w Rudach.
Za podjęciem uchwały było 15 głosów.
Ad 10. Interpelacje i zapytania.
Jan Krybus zapytał czy są pieniądze na zbiórkę odpadów wielkogabarytowych w Siedliskach. Pracownik UM sugerował, że należy się wstrzymać bo nie wiadomo czy pieniędzy wystarczy. Zdaniem sołtysa lepszym rozwiązaniem jest wystawianie odpadów przed dom i odbiór ich przez ZGKiM.
Anna Szostak powiedziała, że Pan Masełko poinformował, że wygospodarował kwotę 5 tys. zł i można przesunąć na ten cel.
Bogusław Wojtanowicz powiedział, że było odstawionych 15 kontenerów kosztować będzie ok. 22 tysiące zł. W budżecie było zabezpieczonych na ten cel 30 tysięcy zł. Szacuje się, że w Kuźni Raciborskiej będzie 4 kontenery i po 2 kontenery w Budziskach, Turzu, Siedliskach i Rudzie Kozielskiej. Do tej pory zbiórka odbyła się w Rudach, Jankowicach i Rudzie.
Manfred Wrona powiedział, że trzeba wyszacować ile byłoby potrzebnych pieniędzy na zorganizowanie zbiórki w pozostałych sołectwach. Należy się zastanowić czy zbierać się będzie odpady wystawione przed domy, czy z jednego, wcześniej wyznaczonego miejsca. Wielkim zaskoczeniem w Rudach był fakt wyrzucenia na miejsce zbiórki odpadów trzech wywrotek opon samochodowych. Osoba, która je wyrzuciła została ustalona i poinformowana, że zostanie obciążona kosztami wywozu.
Witold Ciuberek – eksperymentalnie próbujemy w Rudzie Kozielskiej zbierać odpady sprzed domów, będziemy je wywozić bezpośrednio do kontenerów. W tej chwili też sporo czasu kosztuje zbieranie odpadów z hałdy, która ciągle się powiększa, ludzie cały czas odpady dowożą. Zaobserwowałem, że bardzo dużo jest śmieci, które powinny być wyrzucane do kubłów. Obawy budzą koszty wywozu.
Jan Stanek powiedział, że w Rudzie, gdy organizowano akcję zbiórki odpadów wielkogabarytowych, informację podano do publicznej wiadomości poprzez rozplakatowanie, ponadto każdy mieszkaniec otrzymał pisemną informację o tym, że odpady mają być składowane przed domami. Następnego dnia odpady były zbierane do kontenerów. Akcja trwała jeden dzień.
Aleksandra Bartoń – mamy kilka nowych placów zabaw w sołectwach, kto jest za nie odpowiedzialny, kto robi przeglądy i wymienia piasek?
Bogusław Wojtanowicz – chcielibyśmy, aby zarządcą był ZGKiM, ale to będzie wiązało się z kosztami. Rozsądnym byłoby aby rada sołecka zabezpieczyła we własnym budżecie środki na tego typu roboty.
Witold Ciuberek – place zabaw są bardzo drogie w utrzymaniu. Sanepid kontroluje nie tylko stan urządzeń ale piasku.
Rita Serafin – problemem jest kwestia odpowiedzialności w przypadku wypadku, problemem może być wypłata odszkodowania. Rada sołecka nie może być stroną. W przyszłym roku może być tak, że wszystkie place zabaw będą musiały być ogrodzone. Podmiotowość prawna i odpowiedzialność z tytułu odszkodowań stanowić może problem.
Henryk Machnik – place zabaw powinny być kontrolowane, z przeglądów powinny być sporządzane protokoły i ewentualne zalecenia. Dwa lata temu przechodziłem przez prawie nowy plac zabaw w Jankowicach i zauważyłem, że huśtawka jest krzywa. Huśtawka się przewróciła i gdyby tam było jakieś dziecko, to doszłoby do nieszczęścia. Kontrole okresowe są niezbędne.
Bogusław Wojtanowicz – byłoby dobrze spotkać się z sołtysami i poczynić ustalenia w tym zakresie.
Witold Ciuberek – mam uprawnionych ludzi, którzy kontrolują ale nie wiem czy urządzenia są atestowane. Możemy je przejąć lecz na to potrzebne są środki.
Andrzej Kubiczak – rady sołeckie powinny przeznaczyć środki na stały dozór przez ZGKiM nad placami zabaw. ZGKiM wtedy będzie odpowiadał za urządzenia i place zabaw.
Adrian Lepiarczyk – do kogo zwrócić się o przycięcie gałęzi, które zasłaniają światło latarni i krzewy, które zasłaniają zakręt? Czy można to zrobić samemu?
Rita Serafin odpowiedziała, że obowiązki te należą do właściciela gruntu. Jeżeli cięcia wymagają drzewa lub krzewy rosnące przy drodze gminnej, wówczas obowiązek ten należy do gminy.
Adrian Lepiarczyk zgłosił, że w Rudach na skrzyżowaniu nie świeci lampa.
Sabina Chroboczek Wierzchowska zapytała jak wygląda sprawa remontu drogi nr 425 w Kuźni Raciborskiej.
Rita Serafin powiedziała, że kwota 3 mln zł, która uchwałą Sejmiku została wprowadzona do budżetu z przeznaczeniem na remont drogi nr 425, wymagała określenia zakresu robót. Wykonanie całego odcinka drogi w mieście kosztowałoby ok. 11 mln zł. Wyznaczono fragment drogi do zrobienia - od przejścia dla pieszych na Rynku w kierunku kościoła. Będzie ogłoszony przetarg na roboty za kwotę 3 mln zł. Roboty będą prowadzone do wyczerpania pieniędzy. Byłoby dobrze, aby roboty objęły rozjazd na ul. Klasztorną. Będą prowadzone rozmowy nt. zasilenia tej kwoty dodatkowymi pieniędzmi, tak aby wykonać jak największy zakres robót. Początkowo rozważano możliwość wykonania nawierzchni od ul. Arki Bożka w kierunku centrum. Uznano jednak, że odcinek ten jest nieco lepszy od fragmentu drogi przy szkole, kościele i banku. Wykonanie odcinka drogi przy ul. Arki Bożka wymagałby położenia rury do kanalizacji jednak bez przyłączy. Po weryfikacji ostatecznie wytypowano fragment od pasów na Rynku. Prawdopodobnie rozważane jest przy tej okazji wykonanie fragmentów chodnika, który jest w najgorszym stanie. W związku z tym, że ma być wykonany murek przy parkingu obok fotografa, aby utrzymać tempo prac, uznano że gmina za własne środki w trybie awaryjnym mogłaby wykonać chodnik w tym miejscu. Roboty byłyby prowadzone jeszcze w tym roku, prawdopodobnie w miesiącu lipcu. Technologia wykonywania drogi przy jednostronnym jej zamknięciu się nie sprawdziła, dlatego też na spotkaniu rozważana była możliwość zamknięcia i wyłączenia z ruchu fragmentu drogi w całości. Most nie będzie rozkopany, zostanie położony jedynie dywanik w zakresie niezbędnym.
Bogusław Wojtanowicz dodał, że ważne jest to, iż w planach Marszałka woj. zapisano, że jest to realizacja pierwszego etapu remontu drogi.
Manfred Wrona – bardzo proszę, abyście państwo mieli świadomość, że mieszkańcy na remont drogi bez remontu chodnika mogą różnie reagować. Wprawdzie ustalono, że najgorsze fragmenty chodnika będą robione, lecz trudno sobie wyobrazić jak to faktycznie będzie wykonywane. Uciążliwości związane z robotami i wyłączeniem z ruchu odcinka drogi trzeba będzie bezwzględnie przetrzymać. Na pewno podejmiemy próby pozyskania pieniędzy na większy zakres, jednak czy tak się stanie, trudno powiedzieć.
Krystyna Borutko – mieszkańcy Osiedla wzorem mieszkańców ul. Bema 5 i 7 robią rabatki koło bloków we własnym zakresie.
Manfred Wrona – Panie Burmistrzu, proszę zapisać, aby wyregulowano czas zapalania się lamp w Rudach na odcinku od sklepu meblowego do kładki. Lampy zapalają się za późno, ok. godz. 21.15 -21.30.
Ad 11. Wnioski
Marcelina Waśniowska – jak najszybciej przeprowadzić remont dachu na Ośrodka Zdrowia w Turzu.
Sylwester Larysz – na ul. Mickiewicza nawieźć frezu, mieszkańcy frez rozplantują.
Ad 12. Informacja z międzysesyjnej działalności Burmistrza Miasta.
Informację z międzysesyjnej działalności przedstawiła Rita Serafin – zał. nr 10 do protokołu.
Pani Burmistrz poinformowała także o tym, że jest rozstrzygnięcie Sejmiku Woj. Śląskiego dot. wsparcia finansowego rozwoju bazy sportowej na halę sportową w Rudach. Gmina wnioskowała o kwotę milion 750 tysięcy zł, co stanowiło ok. 33% kosztów budowy. 33% kosztów budowy części sportowej wyniosło milion 790 tysięcy zł. Wniosek na dofinansowanie w okresie dwóch lat złożono 15 stycznia. W roku 2010r. gmina miała otrzymać milion zł a w 2011r. 790 tysięcy zł. W wyniku prac w Urzędzie Marszałkowskim, w uchwale Sejmiku Woj. Śląskiego określono dofinansowanie w wysokości: rok 2010 – milion, 2011 – 300 tysięcy zł, 2012 – 220 tysięcy zł. Ogólna kwota dofinansowania wynosi milion 520 tysięcy zł. Gminie zależy, aby jak najwięcej prac było wykonanych do końca 2011 roku dlatego, aby skorzystać w 2011 roku z dofinansowania Ministra Edukacji na wyposażenie obiektów edukacyjnych. Warunkiem pozyskania tego dofinansowania jest zakończenie budowy i przygotowanie do montażu wyposażenia. Natomiast ubieganie się o środki dla części świetlicowo – stołówkowej uwarunkowane jest budowlanym „zamknięciem” obiektu. Po rozstrzygnięciach przetargowych na roboty będzie ogłaszany przetarg na kredyt i wtedy ustali się warunki realizacji kredytu. Niebawem będzie ogłaszany przetarg na roboty budowlane. Zainteresowane są różne firmy, w tym firma kaliska, która do tej pory prowadziła prace budowlane. Gdyby się okazało, że ta firma przetargu nie wygra, musiałaby zdemontować ogrodzenie, zaplecze socjalne i opróżnić plac budowy. Kolejny wykonawca będzie odpowiedzialny za kontynuację budowy.
Manfred Wrona – ta sytuacja o której mówiła Pani Burmistrz ma plusy i minusy. Plusem jest to, że firmy będą konkurencyjne w cenie. Musi być określona jednoznaczna odpowiedzialność gwarancyjna na roboty budowlane. Z dotychczasowej firmy wykonawczej jesteśmy zadowoleni, jednak jakie będzie rozstrzygnięcie przetargu, trudno powiedzieć.
Sabina Chroboczek Wierzchowska odczytała kondolencje złożone przez ks. Opata Adalberta Kurzeję w związku z katastrofą samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem.
Pani Burmistrz powiedziała, że list kondolencyjny zostanie podany na stronie internetowej Urzędu Miejskiego i dołączony do księgi kondolencyjnej. Powiedziała także, że ks. Opat Adalbert Kurzeja jest w kontakcie z gminą, zawsze przesyła życzenia świąteczne i listy, natomiast od gminy otrzymuje wszelkiego rodzaju publikacje dot. gminy i raciborszczyzny. Godna podziwu jest wiedza, sprawność intelektualna i takt Opata oraz ogromna kultura osobista.
Ad 13. Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej dot. spraw bieżących
Przewodniczący Rady Miejskiej:
1) przypomniał o obowiązku złożenia w terminie do dnia 30 kwietnia oświadczeń majątkowych.
2) Zapytał o sprawę budowy wałów przeciwpowodziowych.
Bogusław Wojtanowicz powiedział, że trwa proces wydzielania stopy wałów i wywłaszczanie gruntów. Aby uzyskać pozwolenie na budowę brakuje zgody kilku właścicieli,
2) Firma handlowo – usługowa „Aktywni” organizująca spływy kajakowe rzeką Ruda zwróciła się o przeprowadzenie remontu lub usunięcie elementów konstrukcji stalowej na moście w Rudach – Brantolce oraz usunięcie powalonych do rzeki drzew.
Bogusław Wojtanowicz - sprawę przekazano do SZWiM, który odpowiedział, że wskazane prace będą zrobione, pousuwają także powalone drzewa. Pismo jest do wglądu.
3) Manfred Wrona zapytał o organizację uroczystości 1 i 3 Maja.
Dominik Klimanek powiedział, że na stronie internetowej podano informację, że 1 maja odbędzie się wyścig kolarski kobiet i turniej brydżowy natomiast
3 maja o godz. 10.00 odbędzie się msza św. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami poczet sztandarowy na uroczystości majowe wystawi Urząd Miejski.
Manfred Wrona - w związku z tym, że przedstawiciele firmy „MiXT” nie przybyli na sesję, wnioskuję o wykreślenie punktu z porządku obrad.
Za wykreśleniem było 15 głosów.
Ad 14. Zakończenie obrad.
Porządek obrad L sesji Rady Miejskiej został wyczerpany, Przewodniczący Rady Miejskiej podziękował za udział w sesji i zamknął obrady.
Protokół sporządziła Elżbieta Podolec
PRZEWODNICZĄCY
RADY MIEJSKIEJ
(-) Manfred Wrona
Metryka dokumentu
Tytuł dokumentu: | Protokół nr L/2010 |
---|---|
Podmiot udostępniający informację: | Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej |
Informację opublikował: | Aleksander Serafin |
Informację wytworzył: | |
Data na dokumencie: | Brak |
Data publikacji: | 02.06.2010 14:48 |
Rejestr zmian dokumentu
02.06.2010 14:48 | Utworzenie dokumentu. (Aleksander Serafin) |
---|