Protokół nr XX/2004

 Protokół nr XX/2004

z sesji Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej

z dnia 27.05.2004 r.

Sesja Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej odbywała się w sali ślubów Urzędu Stanu Cywilnego w Kuźni Raciborskiej przy ul. Słowackiego 4.

Obrady rozpoczęły się o godz. 1430 a zakończyły ok. godz. 1730.

Lista obecności radnych, sołtysów i przewodniczących Zarządu Osiedla w załączeniu.

W sesji ponadto udział wzięli :

1. Ernest Erich – Burmistrz Miasta

2. Rita Serafin – Zastępca Burmistrza

3. Andrzej Migus – Sekretarz Miasta

4. Zbigniew Wojtyło – Skarbnik Miasta

5. Józef Maślanka – radca prawny Urzędu Miejskiego

6. Wiesława Czogała – dyrektor MZO

7. Rozalia Konieczny – dyrektor MOPS

8. Witold Ciuberek – dyrektor ZGKiM

9. Kazimierz Worobiec – prezes GPWiK

10.Tomasz Kijko – księgowy GPWiK

11.Katarzyna Kobiela – przedstawicielka „Arcadis Ekokonrem” Sp. z o.o. w Katowicach

12.Małgorzata Pabian – kierownik Referatu Geodezji Urzędu Miejskiego

Ad 1. Otwarcie obrad

Przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona powitał burmistrza, zastępcę burmistrza, sekretarza, skarbnika, radnych, sołtysów, kierowników i dyrektorów gminnych jednostek organizacyjnych i Katarzynę Kobiela - przedstawicielkę „Arcadis Ekokonrem” z Katowic oraz wszystkich pozostałych, zebranych na sali obrad.

Ad 2. Sprawdzenie kworum, stwierdzenie prawomocności

Na podstawie podpisów na liście obecności Manfred Wrona stwierdził prawomocność obrad. Obrady prawomocne, w sesji udział wzięło 14 radnych. Nieobecny z powodu choroby Tadeusz Kobylański.

Ad 3. Zatwierdzenie porządku obrad

Porządek obrad XX sesji Rady Miejskiej przedstawił Manfred Wrona.

 

Ernest Emrich – w moim imieniu zmiany do porządku obrad sesji wniesie Sekretarz Miasta.

 

Andrzej Migus – Wydział Nadzoru Prawnego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach zwrócił się do nas z zapytaniem czy droga, dla której Rada Miejska w Kuźni Raciborskiej uchwałą nr XIX/163/2004 w dniu 28 kwietnia 2004 r. nadała nazwę „ulica Solarska” stanowi drogę publiczną. Okazało się, że droga ta nie stanowi drogi publicznej, w związku z tym proponuje się uchylić uchwałę podjętą na ostatniej sesji. Wnioskuję o ujęcie w porządku obrad sesji projektu uchwały w sprawie uchylenia uchwały nr XIX/163/2004 Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej.

Manfred Wrona – wniosek burmistrza proponuję ująć w porządku obrad jako pkt 7.9.

Kto jest za wprowadzeniem do porządku obrad sesji projektu uchwały w tej sprawie?

Za ujęciem w porządku obrad sesji pkt 7.9.  było 14 głosów.

Porządek obrad przedstawia się następująco:

  1. Otwarcie obrad.
  2. Sprawdzenie kworum, stwierdzenie prawomocności.
  3. zatwierdzenie porządku obrad.
  4. Zatwierdzenie protokołu nr XIX/2004 z dnia 28.04.2004r.
  5. Informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy.
  6. Prezentacja projektu Planu gospodarki odpadami dla Gminy Kuźnia Raciborska.
  7. Podjęcie uchwał w sprawie :

7.1.            zmniejszenia stopnia organizacji Szkoły Podstawowej w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Turzu,

7.2.            rozwiązania Towarzystwa Budownictwa Społecznego Kuźnia Raciborska spółka z o.o. w Kuźni Raciborskiej,

7.3.            zatwierdzenia taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków,

7.4.            szczegółowych zasad i trybu umarzania, odraczania lub rozkładania na raty wierzytelności jednostek organizacyjnych gminy, do których nie stosuje się przepisów ustawy – Ordynacja podatkowa,

7.5.            zmiany uchwały ustalającej wysokość minimalnych stawek czynszu za wynajem lokali użytkowych stanowiących własność Gminy Kuźnia Raciborska,

7.6.            zmian w budżecie gminy na 2004 rok,

7.7.            inkasa podatków: rolnego, leśnego i od nieruchomości od osób fizycznych,

7.8.            zmian w statucie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kuźni Raciborskiej,

7.9.            uchylenia uchwały nr XIX/163/2004 Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej.

  1. Informacja Burmistrza Miasta z międzysesyjnej działalności.
  2. Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej dot. spraw bieżących.
  3. Interpelacje i zapytania.
  4. Wnioski.
  5. Zamknięcie obrad.

Porządek obrad w obecności 14 radnych został zatwierdzony jednogłośnie.

Ad 4. Zatwierdzenie protokołu nr XIX/2004 z sesji Rady Miejskiej w dniu 28.04.2004r.

Protokół nr XIX/2004 z sesji Rady Miejskiej w dniu 28.04.2004r. w obecności
14 radnych został zatwierdzony bez uwag i odczytywania jednogłośnie.

Ad 5. Informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy

Manfred Wrona – przed sesją otrzymałem informację, że na sesji nie będzie kierowników Posterunków Policji. Kierownik Posterunku Policji w Kuźni Raciborska przekazał pisemną informację, którą o odczytanie proszę Burmistrza Miasta.

Informację dot. zagrożenia stanu bezpieczeństwa przestępczością na terenie działania Posterunku Policji w Kuźni Raciborskiej w okresie od 29.04. do 27.05.2004 r. odczytał Ernest Erich (informacja stanowi załącznik do niniejszego protokołu.)

Następnie Manfred Wrona przedstawił wniosek Sołtysa Sołectwa Rudy Krystiana Kozielskiego następującej treści: „w związku z zaistniałymi ostatnio częstymi włamaniami do prywatnych posesji, lub próbami włamań, mieszkańcy Rud żądają zwiększenia częstotliwości patroli nocnych (w godz. 200 – 300) na terenie całego Sołectwa.” Po odczytaniu wniosku Przewodniczący Rady Miejskiej powiedział, że ten wniosek i inne, zgłoszone pod adresem Policji zostaną przekazane Kierownikom Posterunków Policji.

Romana Serafin – zmniejszyła się ilość młodzieży jeżdżącej samochodami w rejonie kompleksu garaży na Osiedlu, ale pojawiło się nowe zagrożenie. Młodzież jeździ motorami. Niepokoją mieszkańców organizowane przez młodzież w rejonie kompleksu garaży i okolicznych ulicach wyścigi motorami. Proszę o przekazanie Policji tej uwagi z prośbą o przeprowadzanie częstszych kontroli w tym rejonie miasta.

Ernest Emrich – administrator wałów powodziowych w Turzu przekazał prośbę o zwrócenie uwagi na jazdę konną po wałach, które w ten sposób są niszczone. Przejażdżki konne powinny odbywać się wyłącznie po wyznaczonych drogach.

Janusz Brzeźniak – Komendant Posterunku Policji w Kuźni Raciborskiej rozesłał do mieszkańców ankiety z prośbą o wypełnienie i zwrot w terminie do 15 maja br. Prosiłbym, aby kierownik na podstawie zwróconych ankiet podsumował wyniki przeprowadzonej akcji. Mieszkańcy przyjęli prośbę kierownika Posterunku Policji z mieszanymi uczuciami, niektórzy odebrali je jako pewną formę donosicielstwa na sąsiadów. Wydaje mi się, że z tego powodu wiele ankiet nie zwrócono. Moja osobista uwaga dotycząca tej kwestii to taka, że może zaistnieć sytuacja, gdzie pewna grupa osób działając w zmowie może wskazać osoby uczciwe, robiąc im w ten sposób krzywdę.

 

Andrzej Migus – wysłano 2 500 ankiet a z powrotem otrzymano ich 180. Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych miała podobne wątpliwości do tych, przedstawionych przez radnego J. Brzeźniaka. Pytania zredagowane przez komendanta zostały przez komisję „okrojone”, pozostały jedynie te, które dla działań operacyjnych były niezbędne. Intencją kierownika było szerokie dotarcie do społeczeństwa i nawiązanie współpracy z mieszkańcami. Obawy podania nieprawdziwych wskazań należy na razie uznać za przedwczesne. Po analizie ankiet
i ich weryfikacji będzie wiadomo więcej, wtedy też okaże się czy akcja przyniosła zamierzone efekty.

Manfred Wrona – poprosimy kierownika Posterunku Policji w Rudach
o przedstawienie na najbliższej sesji Rady Miejskiej informacji na temat narkomanii wśród dzieci i młodzieży i sposobach eliminowania zjawiska oraz podjętych działaniach po kontroli przeprowadzonej w skansenie kolejki wąskotorowej w Rudach.

Marcelina Waśniowska – uważam, że Policja powinna zwiększyć patrole w miejscach, w których odbywają się imprezy masowe, ponieważ w tym czasie następują liczne włamania do mieszkań.

Ad 6. Prezentacja projektu Planu gospodarki odpadami dla Gminy Kuźnia Raciborska

Małgorzata Pabian – obowiązek sporządzenia przez gminy planu gospodarki odpadami nakłada art. 14 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach. Plany opracowywane są na szczeblu: krajowym, wojewódzkim, powiatowym i gminnym. Projekt gminnego planu gospodarki odpadami tworzony jest w trybie i na zasadach określonych w przepisach o ochronie środowiska, podlega zaopiniowaniu przez zarząd województwa oraz zarząd powiatu. Organ opiniujący udziela opinii w terminie nie dłuższym niż 2 miesiące od dnia otrzymania projektu. Plany gospodarki odpadami podlegają aktualizacji nie rzadziej niż co 4 lata. Przetarg na opracowanie Planu gospodarki odpadami dla Gminy Kuźnia Raciborska wygrała spółka „Arcadis Ekokonrem” z Katowic, której przedstawicielka Katarzyna Kobiela przedstawi koncepcję i zawartość opracowania.

Katarzyna Kobiela przedstawiła projekt planu gospodarki odpadami dla Gminy Kuźnia Raciborska na lata 2004-2015. Przedstawiła podstawy, koncepcję i metodykę opracowania oraz zawartość dokumentu (projekt planu stanowi załącznik do protokołu.)

Ernest Emrich -  przedstawiony dzisiaj projekt planu gospodarki odpadami dla Gminy Kuźnia Raciborska skierowany zostanie do zaopiniowania, nie powinno być w nim  raczej zasadniczych zmian. Zaproponowany kierunek postępowania z odpadami na terenie naszej gminy powinien pozostać taki, jak zaproponowano.

Manfred Wrona – pewne kierunki działania dot. gospodarki odpadami podjęliśmy już w momencie ustalania zasad zbiórki i odpłatności za śmieci. Okazuje się, że podjęte przez nas kierunki działania są trafne, „walczymy” z tym, aby na poboczach dróg
i obrzeżach lasu nie powstawały dzikie wysypiska śmieci.

Katarzyna Kobiela -  przy opracowywaniu planu działań w sferze gospodarki odpadami komunalnymi, ze względu na położenie gminy w obrębie Parku Krajobrazowego Rud odpady powinny być wywożone poza teren gminy tj. na składowiska: w Raciborzu, Knurowie lub Polskiej Cerekwi. Zbieraniem i transportem odpadów budowlanych z miejsc ich powstawania zajmować się będą wytwórcy tych odpadów lub specjalistyczne firmy. Na terenie gminy planuje się budowę punktu tymczasowego gromadzenia odpadów budowlanych.

Preferowane będzie kompostowanie odpadów organicznych we własnym zakresie.

Romana Serafin – właściciele jednorodzinnych domów kompostują trawę i inne odpady organiczne, papiery spalają a inne, pozostałe odpady wywożone są na wysypisko.

Manfred Wrona – zaplanowany kierunek gospodarki odpadami jest dobry. Projekt planu jest do wglądu w Urzędzie Miejskim, każdy zainteresowany może się zapoznać i wnieść uwagi.

Ad 7. Podjęcie uchwał w sprawie :

7.1. zmniejszenia stopnia organizacji Szkoły Podstawowej w Zespole Szkolno Przedszkolnym w Turzu

Rita Serafin – w lutym br. rada podjęła uchwałę w sprawie zamiaru przekształcenia sześcioklasowej Szkoły Podstawowej w Turzu, z klas I-VI do I-III. Śląski Kurator Oświaty w Katowicach postanowieniem pozytywnie zaopiniował zamiar zmniejszenia stopnia organizacji Szkoły Podstawowej w Turzu i dzisiaj można taką uchwałę podjąć.

 

Manfred Wrona – czy spełniony będzie zapis §2 ust.3 stanowiący: pracownicy pozostają pracownikami Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Turzu?

 

Rita Serafin – ci pracownicy, którzy pozostają, będą pracownikami zespołu.

Antoni Głowski – czy w §2 ust. 1 nie byłoby dobrze zamiast wyrażenia „będą” zapisać „mogą”? Chodzi o to, że prawdopodobnie niektórzy uczniowie zamierzają kontynuować naukę w Budziskach.

 

Wiesława Czogała – zmniejszając stopień organizacji Szkoły Podstawowej w Turzu, zapewniamy z dniem 1 września 2004r. uczniom likwidowanych oddziałów warunki do nauki w Szkole Podstawowej w Kuźni Raciborskiej. Jeżeli rodzice niektórych uczniów zechcą, aby ich dzieci uczęszczały do Szkoły Podstawowej w Budziskach to jest ich wola.  Organ prowadzący szkołę zapewnia warunki w Szkole Podstawowej w Kuźni Raciborskiej.

Marcelina Waśniowska – jak będzie wyglądał projekt organizacyjny Szkoły Podstawowej w Kuźni Raciborskiej od 1 września 2004r.? Chodzi mi ilość oddziałów klasy VI.

 

Wiesława Czogała – w związku z tym, że rodzice dzieci z Turza zwrócili się z prośbą, aby ich dzieci były w jednej klasie, w projekcie organizacyjnym szkoły prośba ta została uwzględniona.

Marcelina Waśniowska – jakie powstaną oszczędności w oświacie w wyniku takich działań? Czy nie jest to sztuczne utrzymywanie stanowisk pracy?

Franciszek Kozłowski – chciałbym, aby wszyscy pracownicy zatrudnieni w szkole w Turzu pracy nie utracili. Chodzi o to, aby żaden pracownik w wyniku naszych posunięć nie pozostał bez pracy. Czy prawdą jest, że jeden pracownik nie będzie miał zatrudnienia?

Wiesława Czogała – wszyscy pracownicy znajdą zatrudnienie, jednemu z pracowników  zaproponuje się pracę w Państwowym Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Kuźni Raciborskiej.

Marcelina Waśniowska – z tego co wiem, schemat organizacyjny od 1 września br. przewiduje 4 oddziały klasy VI. Jednak do końca nie wiadomo czy taka ilość oddziałów będzie, ponieważ część dzieci faktycznie może kontynuować naukę w szkole w Budziskach. Co w tym przypadku będzie z pracownikiem?

Wiesława Czogała -  jeżeli taka sytuacja powstanie to będziemy się we wrześniu nad tym zastanawiać. Pracownik ten na pewno będzie zatrudniony w szkole w Kuźni Raciborskiej.

Manfred Wrona – spełniony został postulat rodziców aby dzieci z Turza były w jednej klasie. Jeżeli 1 września br. okaże się, że nie ma potrzeby tworzenia planowanej ilości oddziałów, to na pewno nikt sztucznie oddziałów takich tworzył i utrzymywał nie będzie.

Komisja Oświaty .. sprawę tę będzie „pilotować”. Zamiarem organu prowadzącego nie jest jakikolwiek „zamach” na nauczyciela.

Wiesława Czogała – z całą stanowczością jeszcze raz powtarzam, że przeniesiony ze szkoły w Turzu nauczyciel mianowany na pewno będzie miał zapewnioną pracę
w pełnym etacie.

Janusz Brzeźniak – przypominam sobie „w jakim bólu rodziła się” poprzednia uchwała.  Zapewniano nas wówczas, że wszyscy nauczyciele zostaną zagospodarowani w innych placówkach. Były wtedy pewne deklaracje z których w tej chwili nie można się wycofywać.

Rita Serafin – na dzień dzisiejszy spośród osób tam zatrudnionych wszyscy znajdą zatrudnienie w innych placówkach, nawet takie osoby, które były zatrudnione na czas określony.  W tej sprawie prowadzone są rozmowy.

Więcej głosów w dyskusji nie było, Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał projekt uchwały i poddał pod głosowanie. Uchwała w obecności 14 radnych podjęta została
12 głosami, przy 1 głosie przeciw i 1 wstrzymującym się.

7.2. rozwiązania Towarzystwa Budownictwa Społecznego Kuźnia Raciborska spółka z o.o. w Kuźni Raciborskiej  

Rita Serafin  ze względu na zbyt małe zainteresowanie mieszkaniami TBS, towarzystwo w Kuźni Raciborskiej straciło podstawę bytu. Spółka posiada pewien kapitał zgromadzony na lokacie, jednak cały czas „jest w uśpieniu”. Zgodnie z Kodeksem spółek handlowych, spółki tego typu powinny posiadać radę nadzorczą, składającą się kompetentnych, legitymujących się specjalnymi uprawnieniami osób. Dlatego też zdecydowaliśmy się przygotować projekt uchwały w sprawie rozwiązania TBS w Kuźni Raciborskiej.

Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał projekt uchwały i poddał pod głosowanie. Uchwała w obecności 14 radnych została podjęta jednogłośnie.

Marcin Rak – proponuję skierowanie pieniędzy z lokaty TBS na remont budynków komunalnych.

7.3. zatwierdzenia taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków

 

Manfred Wrona – Zarząd Gminnego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Kuźni Raciborskiej złożył do Rady Miejskiej wniosek o zatwierdzenie taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków. Ustawowa procedura została zachowana, służby burmistrza wniosek sprawdziły, uwag nie wniesiono. 

Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał projekt uchwały i stanowisko Komisji Budżetu i Finansów o następującym brzmieniu: „ komisja ze względu na zbyt drastyczną podwyżkę stawek wnosi o rozpatrzenie przez Radę Miejską możliwości dotacji dla GPWiK w wysokości 10-15 gr do m3 sprzedanej wody.”

Po odczytaniu opinii komisji zapytał :czy członkowie komisji zastanowili się skąd wziąć środki na dopłatę do wody?

 

Marcelina Waśniowska -  jeżeli gmina dofinansuje stawki to podwyżka dla odbiorców wody nie będzie tak drastyczna. Wiemy, że inne gminy dotują swoje przedsiębiorstwa wodociągowe. Na razie nie zastanawialiśmy się nad tym skąd wziąć pieniądze na dofinansowanie.

Antoni Głowski – pieniądze na dopłatę można wziąć np. ze zlikwidowanej lokaty TBS. Jeżeli stawek nie podwyższymy, to spółka będzie miała bardzo duże straty.

 

Manfred Wrona – jeżeli rada uchwały nie podejmie, to stawki i tak wejdą w życie
z mocy ustawy. Stawki za wodę i ścieki od września 2001 roku nie były podwyższane.

Ernest Emrich – gdybyśmy zdecydowali się dopłacać, to byłaby to kwota ok. 40 tys.zł rocznie.

 

Marcelina Waśniowska – dopłata obowiązywałaby w okresie jednego roku, ponieważ taryfy ustalane są na okres roku.

Marcin Rak – mieszkańcom gminy coraz trudniej się żyje, szczególnie tym na Osiedlu. W najbliższym czasie znacznie wzrastają opłaty za centralne ogrzewanie i czynsz.

Sylwester Larysz- sąsiednie gminy mają dużo wyższe stawki za wodę niż obowiązują u nas. Przez długi okres czasu nie podwyższaliśmy stawek, przedsiębiorstwo posiada straty, nie możemy doprowadzić do jego zadłużenia.

Wojciech Kudla – niektórzy radni coraz więcej „życzeń” składają pod adresem prezesa spółki, domagamy się różnych inwestycji. Ażeby mógł zadania realizować, potrzebne są pieniądze. Jestem za podwyższeniem taryf.

Romana Serafin -  niektóre posesje  z terenu miasta podłączone są do kanalizacji
i płacąc za pobraną wodę, płacimy za odprowadzone ścieki w tej samej ilości. Opłata za ścieki  jest wysoka, znacznie wyższa niż opłata za wywóz szamba. W związku z tym, że część wody nie jest wprowadzana do kanału, ale zużywana np. do podlewania ogródków, chciałam zapytać czy jest możliwość w okresie letnim płacić za wprowadzone ścieki mniej niż wskazuje licznik pobrania wody?

 

Kazimierz Worobiec – ustawa przewiduje dostawę wody bezpowrotnie pobranej np. do podlewania ogródka, lecz wtedy musi być zabudowany dodatkowy licznik. W Kuźni Raciborskiej mamy deficyt wody i dopóki sytuacja w tym zakresie nie ulegnie poprawie, nie wyrażę zgody na podlewanie ogródków wodą pitną.  Być może w przyszłości, gdy zostaną wybudowane nowe ujęcia wody, sytuacja ulegnie poprawie, będzie możliwość zabudowania wodomierzy na dostawę wody bezpowrotnie pobranej.

Marcelina Waśniowska – nie ulega wątpliwości, że taryfy za wodę i ścieki muszą być podwyższone. Nasze obawy budzi inna kwestia – gdy znacznie wzrosną stawki, zmniejszy się pobór wody a to z kolei może niekorzystnie wpłynąć na kondycję finansową przedsiębiorstwa, stąd wniosek Komisji Budżetu i Finansów.

Przewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie projekt uchwały, uchwała została podjęta 10 głosami „za”, przy 3 głosach przeciw i 1 wstrzymującym się.

7.4. szczegółowych zasad i trybu umarzania, odraczania lub rozkładania na raty wierzytelności jednostek organizacyjnych gminy, do których nie stosuje się przepisów ustawy – Ordynacja podatkowa

Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał projekt uchwały, opinię Komisji Budżetu
i Finansów z dnia 27 maja br. w sprawie projektu uchwały, oraz zapis § 5 uchwały włączony do projektu na wniosek komisji z którego komisja ostatecznie się wycofała.

Antoni Głowski – wycofaliśmy zapis § 5 dlatego, ponieważ znaleźliśmy nieco lepsze rozwiązanie. Przedstawię zapis zaproponowany przez komisję, który brzmi następująco :

” 1. Decyzje (porozumienia) w sprawie umarzania, odraczania terminu zapłaty oraz rozkładania na raty należności głównej do kwoty … zł przysługujących gminnym jednostkom organizacyjnym podejmują kierownicy tych jednostek po uzyskaniu akceptacji Burmistrza Miasta.  

2. Decyzje (porozumienia) w sprawie umarzania, odraczania terminu zapłaty oraz rozkładania na raty należności głównej, dotyczące zadań realizowanych przez Urząd Gminy podejmuje Burmistrz, jeżeli wierzytelność główna nie przekracza kwoty … zł.

3. W przypadkach określonych w ust.1, jeżeli kwota wierzytelności przekracza … zł, decyzję podejmuje Burmistrz.

4. W przypadkach określonych w ust.2, jeżeli kwota wierzytelności głównej przekracza kwotę … zł decyzję podejmuje Burmistrz po zasięgnięciu opinii Rady Miejskiej.

5. Kwoty wierzytelności tego samego dłużnika wynikające z różnych tytułów nie ulegają kumulacji.”

Manfred Wrona – co będzie w przypadku (§ 1 ust.1 pkt c uchwały) gdy praktyki dłużników nie posiadających żadnego majątku z którego można by dochodzić należności, wobec których egzekucje okażą się bezskuteczne staną się „plagą” ?

Ponadto proponuję w § 2 uchwały uprawniającym do umarzania należności wprowadzić następujący zapis:

1)      w ust. 1 pkt b – „Burmistrz Miasta – do wysokości 5.000 zł.,”

2)      w ust.1 dodać pkt c – „Burmistrz Miasta – w wysokości powyżej 5.000 zł., po uzyskaniu pozytywnej opinii Rady Miejskiej,”

3)      dodać ust.2 „w zakresie realizacji § 2 ust. 1 a, b i c Burmistrz Miasta składa informację Radzie Miejskiej na każdej sesji.”

Zgłoszone przez Przewodniczącego Rady Miejskiej propozycje zapisu § 2 uchwały zostały zaakceptowane, Manfred Wrona odczytał projekt uchwały ze zmianami i poddał pod głosowanie.  Uchwała w obecności 14 radnych została podjęta jednogłośnie.

7.5. zmiany uchwały ustalającej wysokość minimalnych stawek czynszu za wynajem lokali użytkowych stanowiących własność Gminy Kuźnia Raciborska

Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał projekt uchwały, dyskusji nie było, uwag nie wniesiono. Uchwała w obecności 14 radnych została podjęta jednogłośnie.

           

7.6. zmian w budżecie gminy na 2004 rok

Projekt uchwały odczytał Manfred Wrona, natomiast zmiany przedstawił Skarbnik Miasta.

Uchwała została podjęta 14 głosami „za”.

 

7.7. inkasa podatków; rolnego, leśnego i od nieruchomości od osób fizycznych

Przewodniczący Rady Miejskiej po odczytaniu projektu uchwały powiedział, że § 6 należy uzupełnić poprzez dodanie zapisu: „od osób fizycznych”, ponieważ tak brzmi uchwała Rady Miejskiej nr VIII/87/2003.  Za podjęciem uchwały było 13 głosów, 1 głos był wstrzymujący się.

7.8. zmian w statucie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kuźni Raciborskiej

Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał projekt uchwały i poddał pod głosowanie. Uchwała w obecności 14 radnych została podjęta jednogłośnie.

7.9. uchylenia uchwały nr XIX/163/2004 Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej

Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał projekt uchwały i poprosił Sekretarza Miasta
o przedstawienie sprawy.

Andrzej Migus – Rada Miejska w maju nadała nazwę „ulica Solarska” drodze w Kuźni Raciborskiej, przy której położona jest nieruchomość stanowiąca własność Nadleśnictwa Rudy. Jednak aby ulicy nadać nazwę, musi ona stanowić drogę publiczną zgodnie z ustawą o drogach publicznych i ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.  W związku z tym, że nieruchomość nie jest położona przy drodze stanowiącej drogę publiczną za najszybsze załatwienie sprawy uznano następujące działanie : przygotować na sesję projekt uchwały w sprawie uchylenia uchwały Rady Miejskiej nr XIX/163/2004, nieruchomość przyporządkować do ulicy Kozielskiej a budynkowi nadać numer.

Projekt uchwały został poddany pod głosowanie, uchwałę w obecności 14 radnych podjęto jednogłośnie.

Ad 8. Informacja Burmistrza Miasta z międzysesyjnmej działalności

Informację z międzysesyjnej działalności przedstawił Burmistrz Miasta Ernest Emrich.

W pierwszej kolejności przedstawił wydane zarządzenia a następnie poinformował o udziale w następujących spotkaniach :

29.04 – wskazanie przez projektanta trasy przebiegu wału przeciwpowodziowego rzeki Odry Turze – Ruda.

30.04.-01.05. –festyn w Bolaticach z okazji wejścia Polski i Czech do Unii Europejskiej.

01.05. – międzynarodowy wyścig kolarski kobiet – etap w Kuźni Raciborskiej.

02.05. – uroczystości w Rudzie Kozielskiej w związku z obchodami 120-lecia OSP.

03.05. – uroczysta Msza św. za Ojczyznę i strażaków.

05.05. – podpisanie w Rudach umowy partnerskiej współpracy między powiatem raciborskim a Rensburgiem.

06.05. – Walne Zgromadzenie Gmin Dorzecza Górnej Odry.

06.05.;12.05.;18.05. – spotkanie z konsultantami w sprawie kanalizacji gmin.

15.05. – wystawa „budowlana” w Pietrowicach Wielkich.

19.05. – spotkanie „robocze” dot. wspierania odbudowy Zespołu Klasztorno-Pałacowego w Rudach, podpisanie listu intencyjnego.

19.05. – wspólne po siedzenie komisji i zespołu ds. utrzymania czystości i porządku.

20.05. – posiedzenie Komisji Przestrzegania Prawa, prezentacja projektu planu gospodarowania odpadami na terenie gminy.

22.05. – „Pływało 2004” -  udział w imprezach w Raciborzu, Turzu i Dziergowicach.

26.05. – konsultacje z Wiceprezydentem Kędzierzyna – Koźla, dyrektorem Wodociągów i Kanalizacji w Kędzierzynie – Koźlu i wójtem Gminy Bierawa
w sprawie kanalizacji.

Rita Serafin – już w okresie, gdy podejmowana była uchwała Rady Miejskiej w sprawie przejęcia przez gminę zadań organu prowadzącego dla Zespołu Szkół Technicznych
w Kuźni Raciborskiej przy ul. Jagodowej zakładaliśmy, że szkoła ta docelowo powinna mieścić się w budynku przy ul. Piaskowej. Założenia takie powstały ze względu na ciągle postępujące zmiany demograficzne, zmniejszeniem się ilości oddziałów w szkołach prowadzonych przez gminę i w wyniku tego niewykorzystaniem w pełni obiektu przy ul. Piaskowej. Działania nasze zmierzają do ograniczenia kosztów utrzymania szkół. Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących Piotr Sroka składając rezygnację ze stanowiska przyspieszył nasze działania.  Na temat zagospodarowania obiektu przy ul. Jagodowej trwają rozmowy z dyrektorem Caritas Diecezji Gliwickiej ks. Badurą. Po wstępnych oględzinach obiektu zainteresowani stwierdzili, że adaptacja obiektu z przeznaczeniem na dom opieki całodziennego pobytu jest możliwe.
Być może uda się nam od 1 września br. przenieść młodzież ZST do obiektu przy ul. Piaskowej. Obowiązki dyrektora przez okres dwóch lat pełniłby p. Marian Kapelusz, który ma bardzo dobrą opinię w Starostwie Powiatowym w Raciborzu i Kuratorium Oświaty. Nasza współpraca z nim układa się także bardzo dobrze, należycie wywiązuje się ze swoich obowiązków. Dyrektorowi w zarządzaniu szkołami pomagaliby dwaj wicedyrektorzy – jeden w Gimnazjum, drugi w Zespole Szkół Technicznych. Jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji należy zwrócić się do Kuratorium Oświaty o opinię i wyrażenie zgody na włączenie Gimnazjum do ZST.

          Koncepcję włączenia Gimnazjum do Zespołu Szkół Technicznych przedstawiliśmy Radom Pedagogicznym obu szkół z prośbą o wydanie opinii. Rada Pedagogiczna ZST wydała opinię pozytywną, natomiast Rada Pedagogiczna Gimnazjum negatywną. Spotkanie w szkole przy ul. Jagodowej przebiegało spokojnie, natomiast w szkole przy ul. Piaskowej miało przebieg odmienny. W imieniu nauczycieli pytania zadawał ks. Jacek, padło tam wiele nieprawdziwych zarzutów i stwierdzeń. 

Julian Zieliński – Komisja Oświaty na posiedzeniu w dniu 19 maja 2004r. po przeanalizowaniu sprawy, pozytywnie zaopiniowała propozycję włączenia Gimnazjum w Kuźni Raciborskiej do Zespołu Szkół Technicznych w Kuźni Raciborskiej. Wpływ na wydanie pozytywnej opinii miały następujące kwestie :

- pogłębiający się niż demograficzny i w związku z tym zmniejszenie się oddziałów,

- bardzo dobre wyposażenie budynku szkoły przy ul. Piaskowej (np. hala sportowa),

- niewykorzystanie w pełni obiektu przy ul. Piaskowej

Komisja Oświaty miała obawy dotyczące dwóch spraw : zmiany w zatrudnieniu i wyboru wicedyrektorów. Członkowie komisji uważają, że konsekwencji włączenia Gimnazjum do ZST nie mogą ponosić pracownicy obu szkół oraz, że wicedyrektorzy powinni być wyłonieni spośród dotychczasowego grona tj. Gimnazjum i ZST.

Franciszek Kozłowski -  uważam, że najlepszą drogą prowadzącą do kompromisu są rozmowy. Brałem udział w spotkaniu z Radą Pedagogiczną Zespołu Szkół Ogólnokształcących i z wieloma stwierdzeniami, które padły się nie zgadzam. Proponuję, aby sprawę włączenia Gimnazjum do ZST ponownie przeanalizowała Komisja Oświaty.

Janusz Brzeźniak – chcę powiedzieć, że nie jest to temat łatwy. Zdumiewa mnie jednak fakt podważania przez niektórych uczestników spotkania w Gimnazjum kompetencji Komisji Oświaty. Komisja Oświaty jest jedyną komisją składającą się
z nauczycieli i podważanie naszych kompetencji mnie obraziło. Komisja podtrzymuje swoje stanowisko zajęte w dniu 19 maja br.

         Nie od dziś wiadomo, że grono pedagogiczne w Zespole Szkół Ogólnokształcących jest podzielone, ale „wróg jednoczy” i w tej chwili ta właśnie sprawa je scementowała. Musimy o tym wszystkim głośno mówić.

Manfred Wrona – znam przebieg spotkania z relacji osób biorących w nim udział
i z tego wszystkiego wynika, że grono pedagogiczne chyba nie chce, aby ich placówka była mocną, gwarantującą im pracę.

Romana Serafin – popieram stanowisko radnego J. Brzeźniaka. Wypowiedź na temat kompetencji komisji i jej członków jest niestosowna. Ponadto uważam, że nie można wypowiadać się źle na temat ZST i jego uczniów.

Manfred Wrona – uważam, że powinniśmy zaakceptować zamierzenia władz gminy dot. włączenia Gimnazjum do ZST i udzielić pełnomocnictwa do dalszych działań
w tym zakresie.

Wojciech Kudla – zmiany w zarządzaniu oświatą były po to robione, aby wszystkie tego typu sprawy uporządkować. Chcemy „zrobić porządek”.

Rita Serafin – po włączeniu Gimnazjum do ZST powstałaby placówka o nazwie „Zespół Szkół”. Działania te podejmujemy w trosce o szkołę i dobro dzieci. Zaproponowaliśmy „taką drogę”, ponieważ uznaliśmy, że w tej chwili jest ona najbardziej korzystna i najszybsza.

Wiesława Czogała – działania nasze, poprzez rozmowy i konsultacje zmierzają do tego, aby szkoła, której dyrektor złożył rezygnację prawidłowo funkcjonowała
i posiadała odpowiednią osobę zarządzającą. W tej chwili możliwe są dwa rozwiązania:

1)      powołanie dyrektora Gimnazjum w drodze konkursu i do czasu przeniesienia ZST do budynku przy ul. Piaskowej szkoły będą funkcjonowały oddzielnie,

2)      proponowane wcześniej włączenie Gimnazjum do ZST.

Manfred Wrona – z dyskusji wynika, że Rada Miejska popiera działania władz gminy zmierzające do włączenia Gimnazjum do Zespołu Szkół Technicznych w Kuźni Raciborskiej, które wstępnie zaopiniowała Komisja Oświaty. 

Ad 9. Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej dot. spraw bieżących.

Manfred Wrona – informuję, że wszyscy radni złożyli w ustawowym terminie tj. do 30 kwietnia oświadczenia majątkowe wraz z kopią zeznania rocznego o osiągniętym
w 2003 r. dochodzie. Dokonam analizy złożonych dokumentów, w przypadku niejasności zwrócę się o ich wyjaśnienie.

Następnie Manfred Wrona poinformował o :

- przekazaniu przez Burmistrza Miasta do zaopiniowania przez komisje rady zapytania kierownika ZLA „Amicis-Med” w Kuźni Raciborskiej dot. możliwości uruchomienia na terenie Ośrodka Zdrowia apteki,

- wstąpieniu Burmistrza Miasta Kuźnia Raciborska do Wojewody Śląskiego
w Katowicach i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach w sprawie zaopiniowania wniosku dot. zgody na przeznaczenie gruntów leśnych o pow.
134,45 ha na cele nieleśne. Obszar ten obejmuje złoża kruszyw mineralnych,

- posiedzeniu komisji i zespołu ds. utrzymania czystości i porządku na terenie gminy
i podjętych wnioskach,

- przeprowadzonej na terenie sołectwa Ruda i części Turza zbiórki przedmiotów „dużogabarytowych”, oraz ustalonych terminach zbiórki w innych sołectwach.
W związku z zaistniałą sytuacją dotyczącą zaginięcia prezesa „Komartu” Henryka Makarowicza powiedział, że
nie będzie się hamować akcji zbiórki przedmiotów
o dużych gabarytach, przeprowadzone zostaną w tej sprawie rozmowy
z przedstawicielami spółki „Komart”.

Ad 10. Interpelacje i zapytania.

Marcelina Waśniowska – bardzo serdecznie dziękuję Kazimierzowi Worobcowi za pomoc w organizacji imprezy „Pływadło 2004” tj. za doprowadzenie 200 metrów kabla energetycznego.

Janusz Brzeźniak – dziękuję w imieniu pielęgniarek dojeżdżających do pracy w Szpitalu w Raciborzu za wystąpienie do PPKS o przedłużenie kursu autobusu Kuźnia Raciborska – Racibórz do ul. Gamowskiej. Kurs został przedłużony,  mogą w tej chwili bezproblemowo dojechać do pracy i z niej wrócić.

                        Następna sprawa, o którą chcę zapytać dotyczy uruchomionego
w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej pomieszczenia dla ofiar przemocy w rodzinie. Czy ktoś już z tego pomieszczenia skorzystał? Jak organizacyjnie wygląda umieszczenie kogoś potrzebującego w tym pomieszczeniu?.

 Rita Serafin – opracowano wstępny regulamin korzystania z pomieszczenia i ustalono pewną procedurę postępowania. Do tej pory nikt z pomieszczenia nie skorzystał.

Julian Zieliński – czy jest możliwość ingerowania w termin zwołania następnej sesji?  Chodzi o to, że rozpoczynają się wakacje, wiele osób wyjeżdża na urlop a do rozpatrzenia zostały ważne sprawy dotyczące oświaty.

 

Manfred Wrona – jeżeli wszystko uda się zorganizować, to sesja może odbyć się jeszcze w czerwcu, przed wyjazdem na obóz do Pleśnej.

Ad 12. Zamknięcie obrad.

Porządek obrad XX sesji został wyczerpany, Przewodniczący Rady Miejskiej dziękując za udział w sesji, zamknął jej obrady.

PRZEWODNICZĄCY

RADY MIEJSKIEJ

(-) MANFRED WRONA

Protokół sporządziła: Elżbieta Podolec

Powrót

Załączniki

Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu:Protokół nr XX/2004
Podmiot udostępniający informację:Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej
Informację opublikował:Aleksander Serafin
Informację wytworzył:
Data na dokumencie:Brak
Data publikacji:05.07.2004 10:57

Rejestr zmian dokumentu

pokaż