Protokół nr XV/2004

Protokół nr XV/2004

z sesji Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej

w dniu 29 stycznia 2004 r.

Sesja Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej odbyła się w sali ślubów Urzędu Stanu Cywilnego w Kuźni Raciborskiej przy ul. Słowackiego 4.

Obrady rozpoczęły się o godz. 1430 a zakończyły ok. godz. 2130.

Lista obecności radnych, sołtysów i przewodniczących Zarządów Osiedli w załączeniu.

W sesji ponadto udział wzięli:

1. Ernest Emrich - Burmistrz Miasta

2. Rita Serafin - Zastępca Burmistrza Miasta

3. Zbigniew Wojtyło - Skarbnik Miasta

4. Mariola Trepiszczonek - dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji

5. Wiesława Czogała - dyrektor Miejskiego Zespołu Oświaty

6. Kazimierz Worobiec - prezes Gminnego Przeds. Wodociągów i Kanalizacji

7. Witold Ciuberek - dyrektor Zakładu Gosp. Komunalnej i Mieszkaniowej

8. podinspektor Ryszard Węglarz - Kierownik Posterunku Policji w Kuźni Rac.

9. sierż. sztab. Ireneusz Tokarczyk - Kierownik Posterunku Policji w Rudach

Ad. 1 Otwarcie obrad.

Przewodniczący Rady Miejskiej, Manfred Wrona powitał radnych, sołtysów, przewodniczących Zarządów Osiedli, dyrektorów jednostek organizacyjnych oraz Kierowników Posterunków Policji.

Ad. 2 Sprawdzenie kworum, stwierdzenie prawomocności.

Na podstawie podpisów na liście obecności Manfred Wrona stwierdził prawomocność obrad – obrady były prawomocne, bowiem w sesji wzięło udział 13 radnych.

Ad. 3 Zatwierdzenie porządku obrad.

Przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona odczytał proponowany porządek obrad. Następnie zwrócił się z pytaniem, czy są uwagi do złożonej propozycji.

Głos zabrał Burmistrz Ernest Emrich, który zawnioskował o wprowadzenie do porządku dziennego ppktu 8.4. podjęcie uchwały w sprawie współpracy i partnerstwa dla opracowania programu aktywizacji gospodarczej i społecznej obszaru Cysterskich Kompozycji Krajobrazowych Rud Wielkich.

Uwag w sprawie wniosku nie zgłoszono. Przewodniczący poddał wniosek Burmistrza pod głosowanie. Radni jednogłośnie zdecydowali, że projekt uchwały został wprowadzony do porządku obrad jako ppkt. 8.4.

Przewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie przyjęcie następującego porządku obrad sesji:

  1. Otwarcie obrad.
  2. Sprawdzenie kworum, stwierdzenie prawomocności.
  3. Zatwierdzenie porządku obrad.
  4. Przyjęcie protokołu nr XIV/2003 z dnia 29.12.2003 r.
  5. Informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy.
  6. Przedłożenie sprawozdań z działalności w 2003 roku i planów pracy na 2004 rok przez poszczególne komisje:

          6.1 Komisja Rewizyjna

          6.2 Komisja Budżetu i Finansów

          6.3 Komisja Oświaty, Zdrowia, Kultury, Sportu, Rekreacji i Pomocy Społecznej

          6.4 Komisja Przestrzegania Prawa i Ochrony Środowiska

          6.5 Komisja Rolnictwa i Gospodarowania Zasobami Komunalnymi Gminy.

7.  Przedstawienie informacji na temat zawartego Porozumienia ze Starostwem Powiatu Raciborskiego w zakresie przyjęcia przez gminę Kuźnia Raciborska zadań organu prowadzącego dla Zespołu Szkół Technicznych w Kuźni Raciborskiej oraz przyjęcia darowizny położonej przy ul. Jagodowej 15.

8.   Podjęcie uchwal w sprawie:

8.1 powołania zespołu opiniującego kandydata na ławnika

8.2 szczegółowych zasad i trybu umarzania, odraczania lub rozkładania na raty wierzytelności jednostek organizacyjnych gminy, do których nie stosuje się przepisów ustawy Ordynacja podatkowa.

8.3 obniżenia wskaźników procentowych do obliczania wysokości dodatku mieszkaniowego.

8.4 Współpracy i partnerstwa dla opracowania programu aktywizacji gospodarczej i społecznej obszaru Cysterskich Kompozycji Krajobrazowych Rud Wielkich

9.  Analiza projektu budżetu gminy na 2004 rok – dyskusja.

10. Informacja Burmistrza Miasta z międzysesyjnej działalności.

11. Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej dot. spraw bieżących.

12. Interpelacje i zapytania.

13. Wnioski.

14. Zamknięcie obrad sesji.

Porządek obrad został przyjęty jednogłośnie (13 głosów “za”).

Ad. 4 Przyjęcie protokołu nr XIV/2003 z 29.12.2003 roku.

Radni nie wnieśli uwag do protokołu, który w wyniku głosowania został zatwierdzony jednogłośnie.

Ad. 5 Informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy.

Jako pierwszy głos zabrał Kierownik Posterunku Policji w Kuźni Raciborskiej, Pan Ryszard Węglarz. Przedstawił informację w formie sprawozdania ze stanu bezpieczeństwa za okres 12 miesięcy 2003 roku. Sprawozdanie stanowi załącznik nr 1 do protokołu.

Przewodniczący zwrócił się do obecnych na sesji o zadawanie pytań w sprawie przedłożonego sprawozdania.

Ernest Emrich - czytał Pan o zatrzymanych w Turzu nietrzeźwych kierujących. Czy byli to mieszkańcy Turza, czy tylko zatrzymani na terenie wsi?

Ryszard Węglarz - w obecnej chwili nie mam danych personalnych tych osób, ale chodzi o osoby zatrzymane na terenie danej miejscowości, w tym przypadku – Turza.

Następnie Przewodniczący Rady udzielił głosu Kierownikowi Posterunku Policji
w Rudach, Panu Ireneuszowi Tokarczyk, który odczytał sprawozdanie ze stanu bezpieczeństwa na terenie działania PP w Rudach, za okres 0d 29.12.2003 do 29.01.2004 r. Sprawozdanie stanowi załącznik nr 2 do protokołu.

I. Tokarczyk poinformował, że w sprawie wniosku zgłoszonego na Zebraniu Wiejskim w Rudach dot. kontroli prędkości pojazdów na terenie Rud, interweniował
w Komendzie Powiatowej w Raciborzu. Uzyskał zapewnienie, że Sekcja Ruchu Drogowego zajmie się tą sprawą.

Przewodniczący otworzył dyskusję nad sprawozdaniem:

Franciszek Kozłowski - zwróciłem uwagę na spadek wykrywalności
w stosunku do informacji, jakie składał ówczesny Komendant Komisariatu Policji, Pan Stanisław Melnarowicz. Nasuwa się pytanie, czy aby dane ujęte w tamtych sprawozdaniach nie były zawyżone? Bardzo proszę o przedłożenie kserokopii sprawozdań obu Kierowników Posterunków do Komisji Przestrzegania Prawa
i Ochrony Środowiska w celu analizy.

Ryszard Węglarz - w sprawozdaniu, które przytoczyłem podałem statystyki dotyczące tylko kilku kategorii przestępstw. Z tych danych może wynikać wniosek,
o którym Pan mówi. Jednak na ogólny wynik wpływają także dane, które moim zdaniem, ujęte w sprawozdaniu zaciemniają rzeczywisty obraz sytuacji. Są to dane dot. spraw związanych np. z doprowadzeniem na rozprawę osób uchylających się od alimentów, itp. My te wyniki określamy potocznie “na tacy”. Być może stąd pochodzi wrażenie, o którym Pan mówił. Podsumowując, ogólny wskaźnik wykrywalności jest wzrostowy.

Ireneusz Tokarczyk – ja również w swoim sprawozdaniu nie ujmowałem danych, o których mówił kolega. Również wyrażam opinię, że podawanie
w statystykach, które mają charakter informacyjny, danych dotyczących wszystkich kategorii przestępstw mija się z zamierzonym celem.

Janusz Brzeźniak – w ostatnich dniach miało miejsce spotkanie użytkowników garaży pod lasem, w okolicach ul. Wesołej i Nowotki. Odnotowałem szereg spraw, między innymi, chyba najbardziej dokuczliwą, a mianowicie “dziupla”. Jeden z garaży przemienił się w miejsce, gdzie młodzi ludzie składają motory, a później następuje “ujeżdżanie” ich wokół osiedla. Zastanawia fakt, że proceder ten ma miejsce o różnych porach, od przedpołudniowych (kiedy większość z tych chłopców powinna być
w szkole!), do późnych godzin wieczornych. Bardzo proszę o zwrócenie uwagi na to zjawisko. Wspomniany garaż znajduje się w ostatnim szeregu, ma drzwi pomalowane na zielono.

Drugi mój wniosek dotyczy prośby do Pana Węglarza, Kierownika PP Kuźnia Raciborska. W swoim sprawozdaniu ujął teren objęty działaniem Posterunku, który obejmuje również gminę Nędza. Uprzejmie proszę o przedstawienie tylko danych dotyczących działań na terenie naszej gminy.

Na zakończenie chciałbym jeszcze raz poprosić aby Policjanci zwrócili uwagę na kierowców, którzy nie respektują znaków ograniczenia szybkości na terenie osiedla.

Romana Serafin – Potwierdzam fakt dotyczący motorów, które bez ustanku kursują wokół ciągu garaży, osiedla i okolicznych domków. Mieszkam w tej okolicy
i naprawdę jest to bardzo uciążliwe. Uważam, że należy częściej kontrolować okolice garaży.

Zwróciłam uwagę na dane dotyczące ilości kradzieży samochodów. Z podanej przez Pana Węglarza statystyki wynika, że giną średnio dwa samochody miesięcznie. Pamiętam, że jakiś czas temu Policji udało się zatrzymać część członków “szajki” zajmującej się kradzieżą samochodów. Podejrzewam, że część z tych osób została już wypuszczona na wolność. Uważam, że dobrze byłoby przyjrzeć się takim osobom, środowisku, w którym przebywają. Myślę, że zainteresowanie Policji mogłoby nieco “ostudzić” zapał “miłośników” cudzych samochodów. Z własnego doświadczenia (próbowano skraść samochód należący do mojej córki) wiem, że najbardziej narażone na kradzież są samochody osób, które przyjechały na odwiedziny z Niemiec. Uważam, że właściwe byłoby zadaniowanie patroli pod tym kątem w okresie nasilenia takich odwiedzin, tj. w okresie świąt i wakacji.

Franciszek Kozłowski - chciałem zwrócić uwagę Pana Kierownika PP
w Kuźni Raciborskiej na fakt nieprzestrzegania przez sporą część kierowców znaku zakazu ruchu na ul. Piaskowej.

Marcelina Waśniowska – co z moim wnioskiem, który zgłosiłam na poprzedniej sesji? Czy będzie dodatkowy dzielnicowy? Poza tym chciałam zapytać jak wygląda sprawa wzmożonych patroli w czasie, kiedy organizowane są dyskoteki dla młodzieży (weekendy). W Turzu znowu zniszczono znaki drogowe! To są prawie zawsze te same osoby, i co najważniejsze, wiadomo kto to robi. Proponuję skontaktować się z Dyrektorami szkół w tej sprawie.

Manfred Wrona – pamiętamy o wakatach, o których Panowie mówili na poprzedniej sesji. Zgodnie umową czekamy na rozwiązanie problemu do końca lutego. Po tym terminie będziemy interweniować u Komendanta Powiatowego Policji
w Raciborzu.

Ryszard Węglarz – dni, w których występuje zagrożenie przestępczością są dodatkowo wzmacniane patrolami. Dzielnicowi obecnie opracowują terminarz spotkań – pogadanek z młodzieżą w szkołach.

Mariusz Kulon – w ostatnim czasie udało nam się w Siedliskach zorganizować dwie dyskoteki dla dzieci i młodzieży. Zabawy odbywały się w godzinach od 1900 do 2300 . W obu przypadkach wystąpiłem do Kierownika Posterunku Policji w Kuźni Raciborskiej. Patrole pojawiły się na obu imprezach, za co dziękuję. Nurtuje mnie jednak inna sprawa. Podczas rozmowy z funkcjonariuszami dowiedziałem się, że mogą przyjechać na patrol tylko do godz. 2200, bo potem muszą jechać do Raciborza, dlaczego?

Ryszard Węglarz – Policjanci mają obowiązek odprawienia służby i pobrania na służbę nocną długiej gładko lufowej broni. Ponieważ Posterunki nie pełnią już służby całodobowej i nie ma dyżurnych, obowiązku tego muszą nasi funkcjonariusze dopełniać w KPP w Raciborzu.

Ireneusz Tokarczyk – to są procedury, które musimy stosować. To nie jest tak, że funkcjonariusz przychodzi na służbę, przebiera się w mundur i wychodzi na patrol. Każdorazowo musi nastąpić odprawa, zadaniowanie na poszczególne służby. Na służbę nocną priorytetowo. Długa broń, o której mówił kolega nie jest pobierana na służbę dzienną.

Sylwester Larysz – mieszkańcy Rud są zadowoleni ze zmiany struktury organizacyjnej Policji. Działalność Policjantów w Rudach jest widoczna niemal na każdym kroku, o każdej porze.

Krystian Kozielski – efekty są bardzo widoczne. Dziękuję w imieniu Rady Sołeckiej i mieszkańców Rud.

Manfred Wrona – w Rudach widać Policję, ja bym powiedział “aż nadto”. Środowisko tzw. “półświatka” jest zszokowane! Ich działania zostały sparaliżowane. Chciałbym w tym momencie podziękować Panu Tokarczykowi, który pozyskał dla Posterunku w Rudach meble z PZU w Raciborzu. Udało się otrzymać dodatkowy komputer, drukarkę, fax. Są kłopoty z łącznością radiową, ale trwają rozmowy ze Starostą w sprawie zasilacza. Wyniknął problem z garażowaniem radiowozu. Korzystano z prywatnego garażu. Okazało się, że takie rozwiązanie jest niedopuszczalne. Obecnie samochód garażowany jest w boksie wynajętym od Nadleśnictwa. Opłata wynosi 102 zł za rok. Zadeklarowałem darowiznę na ten cel.

Niebawem wprowadzona zostanie kolejna “nowość”, a mianowicie motocykl. Jeden
z funkcjonariuszy Posterunku w Rudach posiada wszelkie uprawnienia do kierowania motocyklem i będzie patrolował teren na motorze.

Janusz Brzeźniak – Cieszy pozytywna opinia jaką wypracowują sobie Policjanci z Rud. Brawo!

Chciałem jeszcze zapytać od czego zależy ilość policjantów na posterunku? Czy zdaniem Pana liczba etatów w Kuźni jest wystarczająca?

Ryszard Węglarz – z tego co mi wiadomo, przy ustalaniu liczebności załogi bierze się pod uwagę ilość mieszkańców, obszar działania, analizę zagrożenia przestępczością, itp.

Na pytanie dotyczące mojej opinii nt liczebności etatów w Kuźni, odpowiem wiążąco po zakończeniu pierwszego kwartału, kiedy dokonam porównania wyników działań.

Manfred Wrona – podobno niektórzy policjanci pełnią służbę również
w Raciborzu, czy to prawda?

Ryszard Węglarz – raz w miesiącu policjanci odbywają szkolenie. Jeżeli wykłady zakończą się wcześnie, to zdarza się, że dysponenci służby wysyłają ich do służby w Raciborzu na kilka godzin.

Ireneusz Tokarczyk – miasto Racibórz podpisało z Komendą Powiatową Policji porozumienie w sprawie płatnych służb. Polega to na tym, że policjant w czasie wolnym może podjąć służbę, za którą otrzymuje dodatkowe wynagrodzenie (finansowane przez miasto).

Chciałem jeszcze poruszyć pewną sprawę. W ostatnim czasie otrzymałem informację o przygotowywanej imprezie w Jankowicach praktycznie dzień przed zabawą. Udało mi się zmienić dyslokację służby, ale na przyszłość prosiłbym
o wcześniejsze powiadamianie mnie o terminach planowanych imprez za co z góry dziękuję. Ułatwi mi to właściwe lokowanie służby.

W związku z tym, że nie zgłoszono więcej pytań do Kierowników Posterunków Policji, Manfred Wrona podziękował Panom Węglarzowi i Tokarczykowi za przybycie na sesję.

Ad. 6 Przedłożenie sprawozdań z działalności w 2003 roku i planów pracy na 2004 rok przez poszczególne komisje.

6.1. Komisja Rewizyjna

Sprawozdanie (załącznik nr 3) i plan pracy Komisji Rewizyjnej (załącznik nr 4) przedstawiła Przewodnicząca Komisji, Pani Romana Serafin.

Przewodnicząca poinformowała, że plan pracy Komisji jest otwarty na uwagi
i propozycje radnych.

Uwag nie zgłoszono.

6.2. Komisja Budżetu i Finansów

Sprawozdanie (załącznik nr 5) i plan pracy Komisji Budżetu i Finansów (załącznik nr 6) przedstawiła Przewodnicząca Komisji, Pani Marcelina Waśniowska.

Uwagi:

Mariusz Kulon – czy współpraca z przedstawicielami jednostek pomocniczych polega na zapraszaniu sołtysów na posiedzenia, których tematem jest dane sołectwo, lub sprawy dotyczące tego sołectwa? Kiedyś odniosłem wrażenie, że moja obecność na posiedzeniu nie będzie mile widziana. Prosiłbym o pisemne powiadamianie mnie
o posiedzeniach komisji.

Marcelina Waśniowska – posiedzenia są otwarte, każdy może wziąć udział. Nie przypominam sobie sytuacji, o której mówił Pan sołtys Kulon.

6.3. Komisja Oświaty, Zdrowia, Kultury, Sportu, Rekreacji i Pomocy Społecznej.

Sprawozdanie (załącznik nr 7) i plan pracy Komisji (załącznik nr 8) przedstawił Przewodniczący Komisji Oświaty, Zdrowia, Kultury, Sportu i Pomocy Społecznej, Pan Julian Zieliński.

Uwag nie zgłoszono.

6.4. Komisja Przestrzegania Prawa i Ochrony Środowiska.

Sprawozdanie (załącznik nr 9) i plan pracy Komisji (załącznik nr 10) przedstawił Przewodniczący Komisji Przestrzegania Prawa i Ochrony Środowiska, Pan Franciszek Kozłowski.

Uwag nie zgłoszono.

6.5. Komisja Rolnictwa i Gospodarowania Zasobami Komunalnymi Gminy.

Sprawozdanie (załącznik nr 11) i plan pracy Komisji (załącznik nr 12) przedstawił Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Gospodarowania Zasobami Komunalnymi Gminy, Pan Sylwester Larysz.

Uwag nie zgłoszono.

Informację o przeprowadzonej kontroli realizacji wniosków przedstawiła Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej, Pani Romana Serafin.

W wyniku kontroli komisja stwierdziła, że wszystkie zgłoszone przez radnych (na posiedzeniach Komisji i sesjach) i mieszkańców (na zebraniach) wnioski zrealizowano lub są w trakcie realizacji.

Manfred Wrona – tak właśnie wygląda praca społeczna. Jest ona jednak potrzebna. To jest tak jak w domu, jak samemu się rozwiązuje jakiś problem, to zawsze wydaje się trudniejszy. Dziękuję, za te wszystkie godziny poświęcone na pracę
w samorządzie, w imieniu własnym i Burmistrza.

Ad. 7 Przedstawienie informacji na temat zawartego Porozumienia ze Starostwem Powiatu Raciborskiego w zakresie przyjęcia przez gminę Kuźnia Raciborska zadań organu prowadzącego dla Zespołu Szkół Technicznych w Kuźni Raciborskiej oraz przyjęcia darowizny położonej przy ul. Jagodowej 15.

O zabranie głosu w tej sprawie Manfred Wrona poprosił Burmistrza Miasta, Ernesta Emricha, który powiedział między innymi : miesiąc temu, podczas XIV sesji RM podjęta została uchwała w tej sprawie. Na sesji Rady Powiatu Raciborskiego, która odbyła się 30 grudnia 2003 roku toczyła się burzliwa dyskusja w sprawie Porozumienia. Udało nam się przeforsować korzystne dla Gminy zapisy. Radni Powiatu podjęli stosowną uchwałę, której załącznikiem jest Porozumienie.

Rita Serafin – zastrzeżenia budził zapis, który mówił, że zobowiązania ZST zaciągnięte w roku 2003 pokrywa organ prowadzący. Chodziło o niewypłacone nauczycielom tzw. “trzynaste pensje”. Punkt ten został jednak wykreślony. Nic na tym nie tracimy, gdyż kwota ta jest ujęta w subwencji, która jest naliczana według wskaźników ZST.

Teraz pozostaje kwestia naboru do szkoły, gdyż to jest jedyna droga do sukcesu.
W przypadku, kiedy pomimo wszystko nie będzie naboru do szkoły, majątek pozostanie w Gminie.

Historia i plany co do budynku były różne. Najpierw chciano obiekt sprzedać, potem zaproponowano zamianę nieruchomości. Ostatecznie jednak przekazano obiekt do Gminy. Uroczyste przekazanie kluczy nastąpi 10 lutego br. Wczoraj, wyprzedzając oficjalną uroczystość wręczyliśmy Staroście list z podziękowaniami.

Manfred Wrona – koło historii zatoczyło krąg i znowu mamy w gminie szkołę średnią. Sporo mamy do zawdzięczenia Staroście. Trzeba przyznać, że bez jego poparcia liczby zadecydowałyby inaczej.

Janusz Brzeźniak – sprawa szkoły, to był temat – centrum zainteresowania społeczeństwa, nauczycieli, młodzieży. We własnym i ich imieniu składam podziękowania za to, że szkoła nie zginęła z sieci placówek oświatowych. W tym roku jest pięć klas maturalnych, a więc spora część młodzieży odejdzie. Uważam, że po feriach należy wystąpić z ciekawą, dobrze przygotowaną, profesjonalną kampanią, która w efekcie zaowocuje naborem na nowy rok szkolny.

Wiemy, że planowana jest fuzja ZST z ZSO. Jakie są plany co do zagospodarowania budynku ZST? Nie chcielibyśmy, aby powtórzyła się historia budynku Zasadniczej Szkoły Zawodowej przy ul Powstańców. Czy istnieje jakaś wizja zagospodarowania obiektu w przyszłości?

Manfred Wrona – być może już na następnej sesji zostanie złożona informacja na temat planów co do nieruchomości w przypadku przeniesienia szkoły do innego obiektu. Należy podkreślić, że szkoła nie zostanie zlikwidowana.

Ernest Emrich – nie jest tajemnicą, że budynkiem były zainteresowane władze Gliwickiej CARITAS. Jednak na dzień dzisiejszy za wcześnie mówić o szczegółach. Wiemy, że są też inni chętni potencjalni inwestorzy.

Manfred Wrona – W dniu 26.01.br Rada Powiatu podjęła pakiet uchwał
w sprawie przekazania samorządowi województwa śląskiego prowadzenie ośrodków specjalnych o znaczeniu ponadregionalnym. Jeżeli jednak taka będzie wola obu stron, może dojść do zawarcia porozumienia, w którym województwo przekaże kompetencje organu prowadzącego starostwu. Na terenie powiatu mamy trzy takie placówki:

  • Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Kuźni Raciborskiej
  • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Rudach
  • Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Niesłyszących i Słabosłyszących
    w Raciborzu.

Musimy zadbać, aby w przypadku, gdy zostanie zawarte takie porozumienie, uregulowano sprawę losów budynku w przypadku likwidacji placówki.

Ad. 8 Podjęcie uchwał w sprawie:

8.1. powołania zespołu opiniującego kandydata na ławnika

Manferd Wrona odczytał treść uchwały. Przypomniał, że już wcześniej Rada podejmowała uchwałę w tej sprawie. Teraz należy przedstawić opinię o kandydacie na ławnika do Sądu Rejonowego w Raciborzu. Są to wybory uzupełniające, gdyż
w pierwszej turze nie wybrano wystarczającej ilości ławników.

Zaproponował, aby w skład zespołu weszły te same osoby, co poprzednim razem, tj:

  • Danuta Domańska
  • Jan Stanek
  • Wiktor Baszczok
  • Janusz Brzeźniak.

Propozycja została zaakceptowana.

Przewodniczący poddał uchwałę pod głosowanie. Radni podjęli ją jednogłośnie.

8.2. szczegółowych zasad i trybu umarzania, odraczania lub rozkładania na raty wierzytelności jednostek organizacyjnych gminy, do których nie stosuje się przepisów ustawy Ordynacja podatkowa.

Manfred Wrona udzielił głosu Burmistrzowi, który poprosił, aby genezę powstania uchwały przedstawił Skarbnik Gminy, Pan Zbigniew Wojtyło.

Zbigniew Wojtyło – Rada Miejska może podjąć uchwałę w celu wyposażenie Burmistrza w podstawy prawne do dokonywania czynności wymienionych w uchwale oraz określenie zasad dokonywania tych czynności.

Na posiedzeniu Komisji Budżetu i Finansów w dniu 23 stycznia br. Zaproponowano następujące poprawki:

  • wprowadzić § 4 w brzmieniu:

  1. Czynności wymienione w § 2 i 3 dokonywane są przez uprawnione organy wyłącznie po uzyskaniu pozytywnej opinii Komisji Budżetu i Finansów.
  2. Dyrektorzy jednostek organizacyjnych gminy składają Burmistrzowi Miasta informację o dokonanych czynnościach, o których mowa w § 2 i 3.
  3. Burmistrz Miasta składa na sesjach Rady Miejskiej informację o dokonanych czynnościach wymienionych w § 2 i 3

- w związku z wprowadzona zmianą dokonać zmiany numeracji paragrafów; 4 na 5, 5 na 6, 6 na 7.

Podczas dokonywania zmian pojawiły się wątpliwości natury prawnej, o wyjaśnienie których prosiłbym Radcę Prawnego.

Marcelina Waśniowska – zaproponowaliśmy poprawki, ponieważ uważaliśmy je za konieczne. Chcemy, aby Komisja Budżetu i Finansów była informowana
o umorzeniach. Czy to są tylko wątpliwości, czy istnieje jakich wyraźny zapis
w przepisach, który zakazuje dokonania takiego zapisu?

Józef Maślanka – jest to kwestia podziału kompetencji. Komisja nie posiada uprawnień organu jakim jest Rada Miejska. Delegacja ustawodawcy jest inna. Ponadto uważam, że Rada sama dla siebie nie może być organem kontrolnym. To Burmistrz jest narzędziem Rady, która z kolei może kontrolować jego działania.

Ujęcie w uchwale proponowanych przez Komisję poprawek jest ewidentnym przekroczeniem kompetencji Rady. W tym momencie Burmistrz staje się jedynie statystą. Zapisy pierwotnego projektu uchwały są niemal identyczne jak
w Rozporządzeniu Rady Ministrów w analogicznej sprawie.

Reasumując, moja opinia na temat wprowadzenia poprawek Komisji Budżetu
i Finansów jest negatywna, w zakresie zapisu pkt 1 § 4 wniosku .

Ernest Emrich – gdyby taki zapis się znalazł, to zmusza mnie do firmowania opinii Komisji i do odpowiadania za nią.

Marcelina Waśniowska – w takim razie, czy można inaczej zapisać pkt “d”. Dokładnie sprecyzować, co to jest “ważny interes podatnika”?

Józef Maślanka – klęski żywiołowe, wypadki losowe, inne, rozpatrywane indywidualnie, sporadyczne. Gdyby były nadużycia, to zawsze można się z tej uchwały wycofać.

Manfred Wrona – moim zdaniem najbliżej prawdy był Skarbnik, który powiedział, że Rada Miejska może podjąć uchwałę. Może, ale nie musi. Jeżeli to mają być przypadki “sporadyczne” , to dlaczego nie mogą być “sporadycznie” rozpatrywane na forum Rady?. Nie twórzmy prawa na obecną chwilę. Dzisiaj mamy praworządnego, uczciwego Burmistrza, ale przecież nie wiemy kto przyjdzie po nas.

Opinia, to nie jest nakaz a jedynie wyrażenie zdania. Dlaczego Burmistrz nie chce mieć pewności co do całkowitego poparcia ze strony Rady przy podejmowaniu tak ważnych decyzji. Moim zdaniem trzeba przekonstruować tą uchwałę, dokładnie sprecyzować
o jakie wierzytelności chodzi. A jeżeli to się stanie korupcjogenne? To jest tylko moje zdanie. Każdy z Państwa będzie miał swój głos w tej sprawie.

Zbigniew Wojtyło – Rada nie podejmuje dzisiaj decyzji o umorzeniu jakiejś zaległości. Jeżeli uchwała nie zostanie podjęta, to Burmistrz i tak może dokonywać tych czynności , ale na ogólnych zasadach. Rada w ten sposób pozbawia się formy kontroli. Podjęcie uchwały jedynie porządkuje ten temat, nie wnosi nic nowego, do czego wcześniej Burmistrz nie byłby upoważniony.

Romana Serafin – moim zdaniem, jeżeli prawnik zaakceptował projekt uchwały w pierwszej wersji, to jest to dobra uchwała, i należy ją podjąć.

Manfred Wrona – w tym zapisie Rada traci uprawnienia kontrolne.

Zbigniew Wojtyło – dzisiaj też ich nie ma.

Manfred Wrona – to po co wogóle podejmujemy uchwałę?

Zbigniew Wojtyło – są różne interpretacje tych przepisów. Moim zdaniem, jak już wcześniej mówiłem, Burmistrz może dokonywać czynności wymienionych
w uchwale. Stanowisko organów kontroli jest odmienne, uważają, że konieczne jest podjęcie uchwały. Zazwyczaj po kontroli gminy takie uchwały podejmują.

Manfred Wrona – dobrze, w takim razie, kiedy się zaczyna “ważny interes dłużnika”, kto to oceni, co było przyczyną tej trudnej sytuacji? Proszę mi przytoczyć jeden zarzut RIO w sprawie dotychczas dokonanych umorzeń. Ja za uchwałą w tej formie głosował nie będę. Jest tu zbyt szerokie spektrum działania. Najbardziej kontrowersyjne są punkty “c” i “d” § 1. Proszę Państwa, przypomnijmy sobie sytuację sprzed roku, kiedy obniżyliśmy wydatki na dodatki mieszkaniowe o 400 tys. zł. Mieliśmy i nadal mamy problemy ze sprawdzeniem każdego wniosku. A to są “tylko” dodatki. Kto oceni rzeczywistą sytuację w sprawie umorzeń?

Józef Maślanka – jeżeli uchwała nie zostanie podjęta, to Burmistrz będzie dokonywał umorzeń na podstawie ogólnych przepisów.

Zbigniew Wojtyło - na tych samych przesłankach, które wymienione są
w uchwale.

Manfred Wrona – ale bez delegacji Rady!

Marcelina Waśniowska – Panie Burmistrzu, proszę nie brać tego do siebie, bo nie mamy do Pana żadnych zastrzeżeń, ale tak jak mówił wcześniej Przewodniczący, nie wiemy kto przyjdzie po nas. Po prostu nie chcemy stworzyć narzędzia do działań korupcyjnych.

W związku z powyższym wnoszę o oddalenie projektu uchwały w całości i powrócenie do sprawy w przypadku, gdy kontrola nam zarzuci niepodjęcie uchwały jako błąd.

Ernest Emrich – do tej pory nie umorzyłem żadnej należności cywilno-prawnej.

W ostatnim czasie wynikła sprawa Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kuźni Rac. Źle zinterpretowano przepisy i nie wywiązywano się z obowiązku opłacania należności względem Gminy. MOW nie posiada środków na uregulowanie tych zaległości, dlatego chciałem to umorzyć. Po konsultacji z Radcą Prawnym
i Skarbnikiem zdecydowałem przedłożyć Radzie projekt tej uchwały.

Józef Maślanka – jeżeli byłaby wola podjęcia uchwały, to kwota 1000 EU,
o której jest mowa w uchwale, jest naszą propozycją i można ją zmniejszyć.

Manfred Wrona – popieram wniosek Pani Waśniowskiej. Chciałbym go uzupełnić : wnoszę o oddalenie projektu uchwały i wystąpienie o pełną i jednoznaczną interpretację prawną.

Franciszek Kozłowski – jakie będą konsekwencje niepodjęcia uchwały?

Rita Serafin – wniosek Ośrodka Wychowawczego będzie negatywnie rozpatrzony do czasu wyjaśnienia sprawy.

Julian Zieliński – jeżeli MOW nie będzie miał tych zaległości umorzonych, to ośrodek “padnie”.

Rita Serafin – czyli pytanie jest takie – czy Burmistrz i Dyrektorzy jednostek organizacyjnych bez tej uchwały mogą dokonywać tych czynności, czy nie.

Głosowanie nad wnioskiem Marceliny Waśniowskiej i Manfreda Wrony:

Oddalić projekt uchwały i wystąpić o interpretację prawną.

Wynik: “za” wnioskiem – 5 głosów, “przeciw” –2 głosy, 6 osób wstrzymało się od głosowania.

Projekt uchwały w sprawie szczegółowych zasad i trybu umarzania, odraczania lub rozkładania na raty wierzytelności jednostek organizacyjnych gminy, do których nie stosuje się przepisów ustawy Ordynacja podatkowa został oddalony.

8.3 obniżenia wskaźników procentowych do obliczania wysokości dodatku mieszkaniowego.

Manfred Wrona otworzył dyskusję nad projektem uchwały.

Marcin Rak – proszę o przełożenie tych zapisów i ich skutków na język zrozumiały dla potencjalnego świadczeniobiorcy.

Ernest Emrich – skutki podjęcia uchwały najbardziej dotkną najbiedniejszych mieszkańców naszej gminy, którzy korzystają z dodatku mieszkaniowego. Moim zdaniem korzystniejsze byłoby podniesienie progów, zamiast obniżania wskaźników, ale ustawa nie przewidziała takiej możliwości. W przypadku podjęcia uchwały Gmina zaoszczędziłaby ok. 10 tys. zł rocznie.

Juliusz Zieliński – Komisja Oświaty zajmowała się tą sprawą na posiedzeniu. Nie będzie to popularna decyzja. Szukajmy gdzieś indziej tych oszczędności. To nie jest dużo w skali budżetu, ale bardzo dotknie tych najuboższych.

Janusz Brzeźniak – zwiększy się ilość osób korzystających z pomocy Ośrodka Pomocy Społecznej. Może też wzrosnąć kwota zadłużeń mieszkaniowych, bo wielu nie będzie stać na płacenie pozostałej części czynszu.

Marcelina Waśniowska – celem Komisji Budżetu i Finansów (opinia – zmniejszyć wskaźnik z 70 na 50%) jest wyeliminowanie osób, które poprzez nie ujawnienie faktycznych dochodów niesłusznie korzystają z dodatku mieszkaniowego. “Zaoszczędzone” w ten sposób pieniądze planowaliśmy przekazać do OPS, aby wspomóc te rodziny, które najbardziej potrzebują naszej pomocy.

Marcin Rak – nie bardzo rozumiem, czy ta uchwała spowoduje, że każdy dodatek będzie mniejszy o 20 %.

Marcelina Waśniowska – to nie jest takie proste. My też wpadliśmy w tą pułapkę. Planując budżet kwotę bazową obniżyliśmy o 20%. Procedura jednak jest inna.

W dalszej części wypowiedzi Marcelina Waśniowska omówiła kilka przykładów, symulacji obliczania dodatku mieszkaniowego.

Manfred Wrona – podjęcie tej uchwały skutkuje tym, że Gmina na dodatki będzie wydawała mniej pieniędzy. Jednocześnie mniej pieniędzy trafi do ludzi. Nie mamy jednak gwarancji, że dodatki faktycznie otrzymują osoby najuboższe. Temat jest radnym znany. Jest propozycja, aby zaoszczędzone pieniądze przekazać do OPS, który ma bardziej skomplikowane procedury przyznawania świadczeń. Od tego roku Wojewoda nie dopłaca już do tego zadania, jest ono w całości przekazane Gminie. Jeżeli będziemy wielkoduszni, to nie będziemy mieć pieniędzy na inne cele. Budżet nie jest z gumy. Możemy jedynie przesuwać środki, nie zmieniając ich wielkości.

Julian Zieliński – ilu jest tych naprawdę biednych, a ilu “naciągaczy”? Pani Waśniowska mówiła o dokładnych statystykach.

Marcelina Waśniowska – w styczniu wypłacono 287 dodatków mieszkaniowych.

Marcin Rak – ile wniosków jest sprawdzanych przez pracownika socjalnego?

Rozalia Konieczny – wywiadów dokonuje nasz pracownik, ale na zlecenie Urzędu Miejskiego. Z moich informacji wynika, że przeprowadza około 16 - 20 wywiadów miesięcznie.

Marcin Rak – wydaje mi się, że w ten sposób wzrośnie zadłużenie mieszkańców wobec ZGKiM. Każdy z świadczeniobiorców z trudnością, ale płacił pozostałą część czynszu, aby nie stracić dodatku. Jeżeli teraz mają z tym problemy, to taka “podwyżka” spowoduje, że ludzie po prostu przestaną płacić.

Rita Serafin – przyczyną takiej sytuacji finansowej wielu rodzin jest niejednokrotnie patologia. W tym momencie rodziny nie otrzymują pieniędzy, tylko pomoc w formie dopłaty do czynszu. Może się zdarzyć, że jeżeli taka rodzina dostanie pieniądze z “opieki” to nie przeznaczy ich na czynsz, ale na zgoła inny cel.

Manfred Wrona – można wydawać np. bony. Jest wiele sposobów na dotarcie z pomocą do każdego, kto jej potrzebuje.

Rozalia Konieczny – progi kwalifikujące do otrzymania pomocy z Ośrodka Pomocy Społecznej są prawie o połowę niższe niż te, które są stosowane do dodatków mieszkaniowych. Kiedyś już tak było, że ośrodek płacił swoim podopiecznym część czynszu, ale ludzie nie płacili swojej części. Sytuacja może się powtórzyć.

Janusz Brzeźniak – temat się już przewijał. Cechą charakterystyczną jest to, że z miesiąca na miesiąc kwota dodatków jest coraz niższa. Podejrzewam, że jeżeli uchwałę podejmiemy, to “popalić” dostaną najubożsi. Proponuję, aby dokładniej sprawdzać dochody wnioskodawców, a podjęcie uchwały odłożyć na termin późniejszy, powiedzmy za miesiąc, po dokonaniu weryfikacji wniosków.

Manfred Wrona – radny Brzeźniak nie jest z nami od początku kadencji, gwoli informacji powiem, że w projekcie budżetu na 2003 rok na dodatki mieszkaniowe zapisano 800 tyś zł. Podjęliśmy decyzję o zatrudnieniu pracownika socjalnego, który sporządza wywiady u wnioskodawców. Jeżeli stwierdzi “rażące dysproporcje pomiędzy deklarowanymi dochodami a zastaną sytuacją materialną” odmawia się przyznania dodatku. W ten sposób zaoszczędziliśmy ok. 400 tyś. zł. Chodzi o to, aby kierować pieniądze do ludzi, ale w bardziej przemyślany sposób. Zaległości czynszowe były, są i będą.

Romana Serafin – sprawa ta była dziś jednym z tematów obrad sejmu. Podejrzewam, że w niedługim czasie pojawi się nowa ustawa w tej sprawie.

Manfred Wrona – rząd w zamian za wpływy do gminy dochodów wynikających z CIT i PIT scedował na gminę wszystko co tylko można, nie dokładając ani złotówki.

Marcin Rak – uważam, że przez to “sito” nie przecisnęło się sporo tych “naciągaczy”. Większość stanowią naprawdę biedni ludzie. To w nich uderzy ta uchwała.

Julian Zieliński – a czy można zróżnicować, 50 lub 70 %?

Manfred Wrona – niestety nie. Możemy jedynie zmienić wskaźnik o 20% na plus lub minus.

Następnie Przewodniczący odczytał treść uchwały.

Janusz Brzeźniak – zgłaszam wniosek o nie rozpatrywanie projektu uchwały
i bardziej szczegółowe wywiady.

Manfred Wrona poddał wniosek pod głosowanie. Wynik; “za” wnioskiem – 7 głosów, “przeciw” – 6 głosów. Wniosek przyjęto. Projekt uchwały w sprawie obniżenia wskaźników procentowych do obliczania wysokości dodatku mieszkaniowego został odrzucony.

 

8.4. współpracy i partnerstwa dla opracowania programu aktywizacji gospodarczej
i społecznej obszaru Cysterskich Kompozycji Krajobrazowych Rud Wielkich.

Manfred Wrona odczytał projekt uchwały i list intencyjny w tej sprawie.

Uwag nie zgłoszono, wobec czego uchwała została poddana pod głosowanie. Radni podjęli uchwałę jednogłośnie, przy 12 obecnych (jeden z radnych opuścił salę).

Ad. 9 Analiza projektu budżetu gminy na 2004 r. – dyskusja.

Manfred Wrona - Obecny projekt budżetu różni się nieco, od tego, który został przedłożony Radzie. Prosiłbym, aby dyskusję oprzeć na pierwszym projekcie.

Pewne wydatki są obligatoryjne. Gmina musi je ponieść, kwestia tylko czy w takiej wysokości. Największy zakres budżetu obejmuje Oświata i Edukacyjna Opieka Wychowawcza (świetlice). Uchwalać budżet będziemy w okolicach 20 lutego, dzisiaj prosiłbym jedynie o dyskusję i składanie swoich propozycji i opinii.

Chciałbym jeszcze zwrócić Państwa uwagę, że nie wszystkie jednostki pomocnicze są “równo obdzielone” środkami i zadaniami. W tym roku ograniczamy się do prac niezbędnych. Są też takie pozycje w budżecie, nad którymi można się zastanowić, np. Termomodernizacja ZSO ( 1.400.000 zł).

Ernest Emrich - Można zaproponować podzielenie tej inwestycji na etapy (szkoła + hala). Na ta inwestycje zaciągamy pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Można po pewnym czasie wystąpić o częściowe jej umorzenie. Dodam jeszcze, że podana kwota to koszt wynikający z kosztorysu inwestorskiego. Po przetargach może i na pewno ulegnie zmianie. Trzeba dokonać dokładnych kalkulacji, gdyż kwota pożyczki zależna jest od kwoty, jaką stanowi udział własny. Jest to tzw. montaż finansowy.

Manfred Wrona – zasięgnąłem opinii w Starostwie Powiatowym, gdzie dokonano niedawno termomodernizacji Technikum Mechanicznego. Raty kredytu pokrywa szkoła z oszczędności na opale.

Wiesława Czogała – we wszystkich szkołach wybudowanych w tym okresie zostały już wymienione okna. W budynku, o którym Pan mówi wykonano to zadanie kompleksowo, tzn łącznie z wymianą okien. U nas nie będzie oszczędności, dopóki nie wymieni się okien, największe utraty ciepła są spowodowane nieszczelnymi oknami.

Ernest Emrich – budynek ZSO zostanie docelowym obiektem szkolnym
w gminie i będzie służył aż do śmierci technicznej.

Manfred Wrona – ostateczną decyzję co do kształtu proponowanej inwestycji podejmiemy, kiedy zostaną przedłożone różne warianty poprowadzenia tego zadania
i symulacje finansowe.

Janusz Brzeźniak – w budżecie największą ilość pieniędzy pochłania oświata. Są to jednak wydatki inwestycyjne, płace itp. Nie zauważyłem zabezpieczenia nawet minimalnej kwoty na awarie. Zmorą wielu budynków są ciągi kanalizacyjne. Bez przerwy coś pęka, cieknie, czy ulega innej awarii. Czy można by kwotę wynikającą
z różnic po przetargach przeznaczyć na remonty bieżące? Skoro ZSO ma zostać docelowo jedyną placówką szkolną na poziomie szkoły ponadpodstawowej, to trzeba ją dowartościować.

Zauważyłem również, że w budżecie oświaty nie ma żadnego zapisu dotyczącego dofinansowania działalności Szkolnego Związku Sportowego. Jest to forma organizowania wolnego czasu młodzieży. Wszystkim nam przecież zależy, aby młodzież miała gdzie spędzać wolny czas i aby była to bezpieczna forma. Uważam, że taki zapis, choćby niewielki, powinien się w budżecie znaleźć.

Mam jeszcze pytanie, czy można stwierdzić, czy firmy, które są źródłem dochodu gminy mają jakieś zaległości wobec budżetu?

Zbigniew Wojtyło - w tej chwili osoby fizyczne mają wobec budżetu zaległość z tytułu podatku od nieruchomości w wysokości 95.260 zł, osoby prawne z tego samego tytułu – 2.293.930 zł. Trzeba jednak pamiętać o restrukturyzacji, w wyniku której ogólna suma zaległości wyniesie 1.419.015 zł.

Manfred Wrona – Skarbnik sporządził zestawienie źródeł dochodów budżetu za 2003 rok, w rozbiciu na poszczególne sołectwa i miasto. (załącznik nr 13 do protokołu). Wynika z niego, że w sprawie podatku od nieruchomości rzetelnie wypełnione zostały jedynie deklaracje z Turza. Nasuwa się pytanie, ile z deklaracji zostało sprawdzonych? Jeżeli tak niskie wpływy podatku wynikają z błędnie wypełnionych deklaracji, to należy je zweryfikować. To są dochody gminy, nie pozbawiajmy się ich.

Wojciech Kudla – czy na przyszłość można wprowadzić zwyczaj, aby dane dotyczące Kuźni również były rozbijane na jednostki pomocnicze?

Rita Serafin – można tak zrobić, ale obraz będzie niejasny, ze względu na fakt wykupu mieszkań na osiedlu.

Wojciech Kudla – uważam, że te rejony gminy, które przynoszą największy dochód należy promować kierowaniem tam inwestycji.

Rita Serafin – nie można tak robić, to jest pułapka natury politycznej.

Ernest Emrich – będą przeprowadzone kontrole wyrywkowe deklaracji podatkowych. Panie z ref. podatkowego były w terenie, pomagały przy wypełnianiu deklaracji. Zanim wyślę je na kontrolę, to wolałbym podać informację o planowanej kontroli, aby dać czas podatnikom na złożenie ewentualnych korekt deklaracji.

Manfred Wrona – czy wzrost na funduszu płac w Urzędzie o 7,5 % polega na uwzględnieniu inflacji? Czy w ubiegłym roku pracownicy dostali “podwyżki”?

Ernest Emrich – w ubiegłym roku nie. W tym roku pracownicy, którzy podnoszą kwalifikacje mogą otrzymać dopłatę do czesnego. Nie wszyscy studiujący pracownicy będą mogli z tego skorzystać. Zastosowałem szereg kryteriów, które należy spełnić.

Romana Serafin – jestem działaczką Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Zgodnie
z uchwałą Rady Miejskiej z 31.03.2003 ( w sprawie trybu postępowania o udzielenie dotacji, przez podmioty nie zaliczone do sektora finansów publicznych, sposobu jej rozliczania oraz sposobu kontroli wykonywania zleconego zadania) również nasze Towarzystwo może o taką dotację wystąpić. Otrzymałam mylącą mnie informację, że
w podanym terminie wnioski mogą składać jedynie kluby sportowe. Podano mi kolejny termin, styczniowy, który znowu przesunięto na okres letni. To jest nieuczciwe, gdyż dzieci właśnie latem najchętniej korzystają z form spędzania wolnego czasu, które oferuje TPD. Może się okazać, że niestety, nie będzie na to pieniędzy.

Jan Stanek – na ostatniej sesji była mowa o spotkaniu w sprawie inwestycji,
w którym mają wziąć udział sołtysi. Dlaczego się nie odbyło?

Drugą sprawą jest prośba o zapraszanie sołtysów na posiedzenia komisji (zwłaszcza Komisji Budżetu i Finansów), których tematem są sprawy dotyczące danego sołectwa. Mówił już o tym sołtys Siedlisk, Pan Kulon. Ja się do tego wniosku dołączam.

Manfred Wrona – takie spotkanie odbędzie się w przyszłym tygodniu. Wszyscy sołtysi zostaną o nim powiadomieni.

Wojciech Kudla - zwróciłem uwagę na zapis, o możliwości uzyskania dofinansowania, refundacji dot. utylizacji świetlówek. Proponowałbym dopisać, że można również korzystać z tych środków, na utylizację eternitu.

Ernest Emrich – można uzyskać do 50 % zwrotu kosztów remontu polegającego na usuwaniu i utylizacji eternitu, składając odpowiedni wniosek
w starostwie.

Wojciech Kudla – w tym roku nasza Kuźniańska OSP obchodzić będzie jubileusz 100-lecia istnienia. Moim zdaniem powinniśmy uczcić to święto umożliwieniem jednostce zakupu nowego wozu bojowego.

Manfred Wrona – jakie korzyści Gmina czerpie z członkostwa w Euroregionie SILESIA? Płacimy składki, a w jaki sposób z tego członkostwa korzystamy? Trzeba się nad tym zastanowić.

Mam pytanie do Skarbnika, czy można zwiększyć rezerwę budżetową?

Zbigniew Wojtyło – maksymalna wysokość rezerwy wynosi 1% dochodów.

Ernest Emrich – zmieniła się procedura wprowadzania zmian w planie zagospodarowania przestrzennego. Każda uchwała w tej sprawie musi być poprzedzona szeregiem czynności.

Manfred Wrona – pytanie do sołtysów, czy wydatki na bieżące sprawy jednostek pomocniczych są zdaniem Państwa wystarczające?

Jan Stanek – moim zdaniem nie. Proponowałbym zwiększenie do 1,5 – 2 tyś. na jednostkę.

Manfred Wrona – wiemy, że zapotrzebowanie klubów sportowych jest większe niż to co jest zaplanowane w budżecie. Proszę o zabranie głosu Pana Zielińskiego.

Julian Zieliński – udało się utrzymać dotacje dla klubów na tym samym poziomie, co w roku ubiegłym. Są to jednak krople w morzu potrzeb. Brak pieniędzy ma swoje odzwierciedlenie w efektach sportowych (albo w braku efektów). Kluby są w długach. Kłopoty są różne, na przykład Klub MAXPOL skarży się na niemożność wycięcia drzew, które niszczą ogrodzenie. Takich przykładów można podać wiele. Generalnie chodzi o to, że utrudnia to działanie klubom. Kolejną sprawą są badania lekarskie. W przychodni lekarskiej w Kuźni, nie można takich badań zrobić. Badania są płatne, a dodatkowo trzeba jeździć do Rybnika czy Raciborza. To są kłody, na których kluby się potykają.

Janusz Brzeźniak – każdy z klubów ma takie czy inne potrzeby i problemy. Trzeba je dokładnie przeanalizować i proporcjonalnie przydzielić środki.

Julian Zieliński – trzeba zwrócić uwagę prezesów klubów, że są instytucje przy pomocy których można uzyskać różne dotacje z funduszy unijnych.

Mariusz Kulon - klub sportowy z Siedlisk utrzymał się na tym samym poziomie. Wiem, że prezes, Pan Szram przygotowuje się do obchodów jubileuszu 20-lecia istnienia klubu. Czy mogą liczyć na jakąś dotację?

Julian Zieliński – sprawa była poruszana na jednym z ostatnich posiedzeń Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia, Sportu, Rekreacji i Pomocy Społecznej. Komisja wyraziła opinię, że z powodu napiętego budżetu, ten jubileusz klub musi uczcić
z wygospodarowanych we własnym zakresie środków.

Janusz Brzeźniak - Proszę o wyjaśnienie celowości powstania punktów świetlnych na drodze między Siedliskami a Turzem.

Manfred Wrona – o te lampy wnioskowali mieszkańcy na zebraniach wiejskich. Chodziło o poprawę stanu bezpieczeństwa na tej drodze. Doszło chyba jednak do nieporozumienia w fazie projektowej, bo faktycznie uważamy, że punktów świetlnych jest za dużo. Jest bardzo jasno i pięknie, ale nic nie jest za darmo. To nie jest autostrada. Trzeba co którąś lampę wyłączać.

Marcelina Waśniowska – lampy świecą w godzinach od 2300 do 500. Poza tymi godzinami co druga jest wyłączona.

Wojciech Kudla – w Kuźni też są ulice, które są aż nadto oświetlone, ale są
i takie, na których jest ciemno.

Ernest Emrich – na terenie miasta są założone energooszczędne żarówki, które świecą jasno, a nie pobierają tyle energii.

Manfred Wrona – W poniedziałek 26.01 br odbyło się spotkanie, między innymi z dyrektorami placówek oświatowych z terenu gminy. Szukaliśmy oszczędności. Zwróciliśmy uwagę na niejasną sytuację w przedszkolach, zwłaszcza tych tzw. “dziewięciogodzinnych”. W trakcie tego spotkania pojawiły się możliwości “odchudzenia” budżetu w tej części;

  • dopłaty do obiadów (OPS); Apelowaliśmy do dyrektorów o zwrócenie uwagi na to czy właściwe osoby korzystają z tych darmowych obiadów.
  • W ślad za zmniejszającą się liczbą uczniów powinna iść zmniejszająca się liczba nauczycieli.

Tendencja jest taka, aby po odliczeniu inwestycji, budżet oświaty nie był wyższy niż
w roku ubiegłym, gdyż sama oświata “się kurczy” .

  • zastępstwa doraźne. To była kontrowersyjna sprawa. Wiemy, że z tego powodu doszło do wielu nieporozumień i konfliktów pomiędzy nauczycielami i dyrektorami szkół. Jedni nauczycieli pobierali dodatkowe wynagrodzenie za te godziny, podczas których pełnili zastępstwo za nieobecnego kolegę, a inni nie. Obecnie sprawa ma być wyjaśniona, a nauczycielom, którzy zwrócą się o wyrównanie, zaległe wynagrodzenia mają być wypłacone.

Marcelina Waśniowska – Proponujemy następujące “cięcia”:

  • dodatki mieszkaniowe – o 100.000 zł
  • przedszkola - o 100.000 zł
  • gimnazja – o 80.000 zł
  • szkoły podstawowe – o 93.000 zł
  • MZO – o 5.000 zł
  • Świetlice – o 100.000 zł
  • rezerwa Burmistrza – kwota zostanie podana po uzgodnieniach, jakie nastąpią na posiedzeniu komisji.

Poza tym Komisja Budżetu I Finansów uważa, że należy dokonać kontroli deklaracji podatkowych w sprawie ustalenia wysokości podatku od nieruchomości.

Zastanawia również kwota 53.000 zł, zapisana jako wydatek na obsługę i eksploatacje kotłowni w dziale dot. gimnazjum. Skąd ta kwota?

Ernest Emrich – aby zaciągnąć kredyt z WFOŚ na tą inwestycje potrzebowaliśmy pieniędzy, które stanowiłyby udział własny gminy. Nie mieliśmy tych pieniędzy, dlatego skorzystaliśmy z propozycji wykonawcy zadania i przyjęliśmy od niego pożyczkę. Teraz następują spłaty rat zobowiązania. Jest ich 36.

Manfred Wrona – należy przygotować realną propozycję odpłatności za obiady od nauczycieli i osób dorosłych, oraz zastanowić się nad obniżeniem o 20.000 zł kwoty na dowożenie uczniów do szkół.

Wiesława Czogała – kwota podana w projekcie, jest kwotą którą podał wykonawca, który wygrał przetarg na tą usługę. Ze względu na wzrost ceny paliwa, wykonawca już zawnioskował o zmianę umowy. Byliśmy skłonni przychylić się do jego prośby, gdyż z innych ofert wynika, że oferta, którą wybraliśmy jest skalkulowana bardzo nisko.

Manfred Wrona - nie planujemy wzrostu wydatków w tym zakresie. Oferent powinien był skalkulować dobrze swoją propozycję. O wzroście akcyzy dawno już mówiono. Jeżeli to była jego droga do zwycięstwa w przetargu, to teraz poniesie tego konsekwencje.

Marcelina Waśniowska – czyli uważa Pani, że nie można obniżyć wydatków na dowóz dzieci do szkół?

Wiesława Czogała – uważam, że cena jest tak nisko skalkulowana, że taniej chyba się nie da.

Marcelina Waśniowska – pewne oszczędności widzimy również w dziale, gdzie zapisane są wydatki MOKSIR. W kilku sołectwach w jednym budynku mieszczą się świetlica MOKSIR-u i remiza OSP, lub Biblioteka. W budżecie oddzielnie przekazujemy środki na każdą z tych instytucji, a koszty eksploatacji budynku ponosi jedynie MOKSiR. Nasuwa się wniosek, aby koszty te proporcjonalnie podzielić pomiędzy wszystkich użytkowników.

Mariola Trepiszczonek – mogę egzekwować zwrot kosztów od LKS i OSP,
z którymi podpisano porozumienie. Nie ma natomiast żadnej umowy w tej sprawie
z Biblioteką.

Manfred Wrona – wracając do tematu oświaty. Teraz już jest na to za późno, ale warto się zastanowić, czy nie byłoby dobrym rozwiązaniem przekazanie budżetu bezpośrednio szkołom. Dyrektorzy sami by decydowali o zagospodarowaniu środków.

Wiesława Czogała – tak zrobiono w Rybniku. Trzeba jednak pamiętać, że wówczas należy przekazać placówce całą należną subwencję, wg wskaźników na jednego ucznia. Kwota, którą dopłaca gmina mogłaby być ewentualnie podzielona wg innych, indywidualnych kryteriów.

Poza tym jest jeszcze sprawa zarobków nauczycieli. Karta nauczyciela gwarantuje zachowanie ich na tym samym poziomie. To znaczy można dokonać zmiany, ale tylko na plus. Nie można z tych kwot nic odjąć. Jedyną możliwością obniżenia tych wydatków jest zwolnienie z pracy część nauczycieli.

Manfred Wrona – właśnie o tym mówimy. Skoro jest niż demograficzny, to oddziały będą się zmniejszać. Można je łączyć i redukować etaty.

Wiesława Czogała – tego też nie da się zrobić z dnia na dzień. To byłby ruch niewielki, ale i tak do wykonania dopiero od września, w przyszłym roku szkolnym. Zysk, jaki możemy wypracować może powstać w wyniku podwyższenia opłaty stałej.

W naszych placówkach pracuje 160 nauczycieli, którzy posiadają odpowiednie, wysokie kwalifikacje. Oszczędności, może i będą, ale ceną za to będzie obniżenie standardów oświatowych.

Manfred Wrona – cały czas mówimy o niżu demograficznym. Nie widać jednak tego zjawiska, patrząc na budżet.

Proszę Państwa. Przed nami dyskusja na kolejny temat – opieka społeczna. Ze względu na późną porę proponuję nie podejmować jej teraz. Poprosiłbym jedynie Panią Dyrektor o krótkie omówienie tematu. Wiem, że Komisja Budżetu i Finansów zwróciła się z wnioskiem do pozostałych komisji o przedłożenie do 10 lutego opinii na temat projektu budżetu na 2004 r. Przewodniczących komisji proszę o wnikliwe analizy i opinie.

Rozalia Konieczny – od 01.04 br wchodzi w życie nowa ustawa, która ceduje na gminę wiele zadań. Na przykład koszt pobytu jednej osoby w Domu Pomocy Społecznej to kwota 1.800 zł miesięcznie. Dotychczas koszt ten ponosił budżet państwa. Teraz pensjonariusz płacił będzie 70% wartości swojego świadczenia (emerytura, renta), pozostałą kwotę musi dopłacić gmina.

Manfred Wrona – to jaki jest rzeczywisty koszt, który będzie ponosiła gmina?

Rozalia Konieczny – w tym momencie nie odpowiem na to pytanie. Dokonam obliczeń, nie mam teraz niezbędnych do tego rachunku danych. Odpowiem na to pytanie na kolejnej sesji. Ponadto od maja dochodzi kolejne zadanie; świadczenie rodzinne. Na początku będzie dotowane, ale stopniowo ta dotacja będzie zanikać.

Marcelina Waśniowska, zabrała głos w sprawie dopłat do kursów autobusowych do Rybnika. Powiedziała między innymi: Należy rozważyć możliwość przedłużenia trasy autobusu, aby przejeżdżał przez całą gminę. Spora część młodzieży z Turza uczy się w Rybniku. Trzeba im ułatwić podróżowanie do uczelni.

Manfred Wrona – autobus najpierw jeździł tylko do Rud, potem przedłużono jego trasę do Rudy Kozielskiej a następnie do Kuźni. Wówczas była taka potrzeba, ale teraz okazuje się, że z tego kursu korzysta nieraz tylko kilka lub nawet jedna osoba!

Proszę Pana Burmistrza, aby zlecił odpowiednim służbom zbadanie celowości przedłużenia kursu do Turza.

9. Informacja Burmistrza z międzysesyjnej działalności.

Ernest Emrich, poinformował o zarządzeniach, jakie wydał w styczniu oraz
o odbytych spotkaniach. Burmistrz w tym miesiącu spotkał się między innymi:

  • 15.01 z samorządowcami z terenu gminy w Wyższej Szkole Zawodowej
    w Raciborzu, w sprawie rozszerzenia oferty uczelni
  • 22.01 z ks. Dyrektorem Caritas Diecezji Gliwickiej
  • 26.01 z Przewodniczącym Rady, Dyrektorami placówek oświatowych, Dyrektor MZO w sprawie projektu budżetu oświaty
  • 29.01 z radnymi i przedstawicielami pracowni AGO PROJEKT w sprawie koncepcji opracowania planu zagospodarowania przestrzennego dla Rud i Kuźni Raciborskiej

10. Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej dot. spraw bieżących.

1. Przewodniczący poinformował radnych, że na uchwałę – apel o zapewnieniu świadczeń zdrowotnych odpowiedzieli:

  • Minister Zdrowia,
  • Rada Miasta Wodzisław Śląski
  • Rada Miasta Knurów
  • Rada Gminy Rudzieniec
  • Rada Gminy Wielowieś.

2. Wpłynęło pismo ze Związku Gmin Śląska Opolskiego w sprawie oferty przystąpienia naszej gminy do Związku. Sprawę kieruję do zaopiniowania przez członków Komisji Przestrzegania Prawa i Ochrony Środowiska oraz Komisji Rolnictwa
i Gospodarowania Zasobami Komunalnymi Gminy.

Ernest Emrich – do Urzędu wpłynęła oferta przyłączenia się do Rybnickiego Związku, ze składką 4000 zł rocznie.

3. Manfred Wrona odczytał radnym opinię Komisji Rolnictwa i Gospodarowania Zasobami Komunalnymi Gminy w sprawie wniosku Państwa Lewandowskich,
o umożliwienie osiedlenia się w Kuźni Raciborskiej (repatrianci).

4. Przewodniczący poinformował o piśmie dyrekcji Parku Kultury i Wypoczynku w Katowicach, które kieruje do zaopiniowania przez Komisję Budżetu i Finansów.

11. Interpelacje i zapytania.

Mariola Trepiszczonek – trzeciego stycznia odbyło się spotkanie aktywu społecznego z terenu gminy. Zabawa udała się przednie. Przybyło ponad 200 osób.

Chciałam złożyć serdeczne podziękowania Sołtysom za pomoc w zorganizowaniu imprezy.

Manfred Wrona – imprezę zorganizowano społecznie, poniesiono niewielkie koszty.

Franciszek Kozłowski – dlaczego na mostach na terenie gminy nie ma tablic
z określeniem nośności mostu?

Ernest Emrich – nie ma takiego obowiązku. Mosty na terenie gminy mają nośność 30 ton, co jest zgodne z normą. Tablice należy umieszczać jedynie
w przypadkach, gdy nośność jest inna.

Manfred Wrona – który z sołtysów podał do ref. GN informacje o miejscach, które należy wykosić (nieużytki, posesje niezamieszkałe, itp.)?

(Zgłosił się sołtys Jankowic, Pan Henryk Machnik).

Mariusz Kulon – nie znam numeracji działek.

Rita Serafin – to nie jest konieczne. Wystarczy podać lokalizację takich miejsc na terenie sołectwa, w których według oceny sołtysa należy dokonać cięć.

Mariusz Kulon – według mojej oceny, należy skosić pobocza na terenie całego sołectwa.

Manfred Wrona – jak zaawansowane są prace Zespołu ds. utrzymania czystości i porządku w gminie w sprawie sporządzenia bazy danych dot. wywiązywania się z obowiązku zawierania umów na wywóz nieczystości. Chcielibyśmy zwołać posiedzenie Komisji i wskazane byłoby dysponować tymi danymi.

Rita Serafin – prace są w toku.

12. Wnioski

Janusz Brzeźniak - wnoszę o zdecydowane i konsekwentne wyegzekwowanie od PZD Rybnik oczyszczania dróg. Jadąc od Rybnika, za Paprocią wydaje się, że wkracza się w inny świat.

Innych wniosków nie zgłoszono.

13. Zamknięcie obrad sesji.

Porządek obrad został wyczerpany, Przewodniczący Rady Miejskiej dziękując wszystkim za przybycie i udział w sesji zamknął obrady.

 

PRZEWODNICZĄCY

RADY MIEJSKIEJ

(-) MANFRED WRONA

 

 

Protokół sporządziła: Ilona Burgieł

 

Powrót

Załączniki

Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu:Protokół nr XV/2004
Podmiot udostępniający informację:Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej
Informację opublikował:Aleksander Serafin
Informację wytworzył:
Data na dokumencie:Brak
Data publikacji:04.03.2004 10:31

Rejestr zmian dokumentu

pokaż