Protokół nr XLVIII/2010
Protokół nr XLVIII/2010
z sesji Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej
w dniu 25 marca 2010r.
XLVIII sesja Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej odbyła się w sali ślubów USC przy ul. Słowackiego 4. Obrady rozpoczęły się o godz.
Lista obecności radnych, sołtysów i przewodniczących Zarządów Osiedli w załączeniu.
Listy obecności stanowią zał. nr 1 i nr 2 do protokołu.
Ponadto w sesji udział wzięli:
- Rita Serafin – Burmistrz Miasta
- Bogusław Wojtanowicz – Zastępca Burmistrza
- Anna Szostak – Skarbnik Miasta
- Dominik Klimanek – Sekretarz Miasta
- Józef Maślanka – radca prawny UM
- Władysław Gumieniak – radny pow. Raciborskiego
- Zbigniew Grygier – dyrektor MOPS
- Ireneusz Wojcieski – dyrektor MBP
- Marian Kostka – prezes Zarządu GPWiK
- Grzegorz Wita – Zastępca dyrektora ZGKiM
- Bożena Orzeł – pracownia Ago-Projekt
- Edward Morciniec – prezes OSP
- Krzysztof Bartoń – komendant gminny OSP
Ad 1. Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności.
Otwarcia obrad XLVIII sesji Rady Miejskiej dokonał Manfred Wrona. Na podstawie podpisów na liście obecności stwierdził prawomocność obrad. Obrady prawomocne, w sesji udział wzięło 15 radnych.
Ad.2 Przyjęcie porządku obrad.
Przewodniczący Rady Miejskiej Manfred Wrona przedstawił porządek obrad XLVIII sesji oraz wniosek Pani Burmistrz o wprowadzenie do porządku obrad w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnych umów dzierżawy tych samych nieruchomości.
Aleksandra Bartoń – na posiedzeniu Komisji Oświaty była mowa o tym, żeby wycofać z porządku obrad projekt uchwały w sprawie realizacji na terenie gminy programu PEAD. Była mowa o jej wycofaniu z dwóch powodów. Pierwszy powód to taki, że koordynatorem nie może być MOPS, natomiast drugi to fakt, że uchwalając budżet zakładano, iż w przypadku, gdy nikt nie weźmie udziału w przetargu na realizację programu, to pieniądze zostaną przeznaczone na zasiłki celowe.
Anna Szostak – projekt uchwały został przygotowany po to, aby pozostał ślad, że taki projekt był przedłożony Radzie.
Aleksandra Bartoń – jeżeli Rada uchwały nie podejmie to może być uznane, że Rada nie chce programu realizować. Uważam, że projekt uchwały należy z porządku obrad wycofać.
Rita Serafin – wnioskuję o wycofanie z porządku obrad projektu uchwały w sprawie realizacji na terenie gminy programu PEAD.
Manfred Wrona – w to miejsce jako 7.4. proponuję wprowadzić projekt uchwały, o którego wprowadzenie zawnioskowała Pani Burmistrz.
Manfred Wrona zaproponował zmianę w pkt 7 porządku obrad. Zaproponował, aby pkt 7.1. omówić jako 7.2 i odwrotnie.
Za wykreśleniem projektu uchwały w sprawie realizacji programu PEAD było 15 głosów.
Za wprowadzeniem w to miejsce projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnych umów dzierżawy tych samych nieruchomości było15 głosów.
Za zamianą pkt 7.1. na 7.2. i odwrotnie było 15 głosów.
Następnie Przewodniczący Rady Miejskiej poddał pod głosowanie cały porządek obrad XLVIII sesji Rady Miejskiej. Porządek obrad w obecności 15 radnych został przyjęty jednogłośnie i przedstawia się następująco:
1. Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności.
2. Przyjęcie porządku obrad.
3. Zatwierdzenie protokołu nr XLVII z dnia 24.02.2010r.
4. Informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy.
5. Informacja nt. zaawansowania zadań inwestycyjnych i remontowych na terenie gminy oraz przygotowania projektów przewidzianych do realizacji w 2010 roku.
6. Przedstawienie Raportu z wykonania Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii za 2009 rok.
7. Podjęcie uchwał w sprawie:
7.1. zmian w budżecie gminy na 2010 rok,
7.2. przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszarów położonych w Kuźni Raciborskiej: obszaru w rejonie ulicy Powstańców, obszaru w rejonie ulic Topolowa, Raciborska, Działkowców, Klonowa, Brzozowa i linii kolejowej oraz obszaru stanowiącego przedłużenie ulicy Klasztornej do skrzyżowania z ulicą Rudzką,
7.3. wyrażenia zgody na wyodrębnienie w budżecie gminy funduszu sołeckiego w 2011 roku,
7.4. wyrażenia zgody na zawarcie kolejnych umów dzierżawy tych samych nieruchomości,
7.5. wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy tej samej nieruchomości położonej w Siedliskach, stanowiącej własność Gminy Miasta Kuźnia Raciborska (dz. nr 6),
7.6. wyrażenia zgody na zawarcie kolejnych umów dzierżawy tych samych nieruchomości położonych w Kuźni Raciborskiej, stanowiących własność Gminy Miasta Kuźnia Raciborska (dz.nr 1008 i nr 1011/2),
7.7. wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy najmu tego samego lokalu użytkowego (PH „Unikat” Renata Kaszta ul. Świerczewskiego 2/7),
7.8. wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy najmu tego samego lokalu użytkowego (FHU „Tygrys” Zbigniew Górski ul. Świerczewskiego 2/6a)
8. Przedstawienie informacji z działalności poszczególnych komisji za 2009r.
9. Interpelacje, zapytania.
10. Wnioski.
11. Informacja z międzysesyjnej działalności Burmistrza Miasta.
12. Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej dot. spraw bieżących.
13. Zakończenie obrad.
Ad. 3 Zatwierdzenie protokołu nr XLVII z dnia 24.02.2010r.
Protokół nr XLVII/2010 w obecności 15 radnych został zatwierdzony bez uwag jednogłośnie.
Ad 4. Informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy.
Informację ze stanu bezpieczeństwa na terenie działania Posterunku Policji w Kuźni Raciborskiej za okres od 24.02.2010r.-24.03.2010r., przedłożoną przez kierownika Jerzego Matusiaka odczytała Sabina Chroboczek Wierzchowska. Informacja stanowi zał. nr 3 do protokołu.
Oczytała także pismo kierownika w sprawie używania przez funkcjonariuszy Posterunku Policji w Kuźni Raciborskiej miernika prędkości, który zakupiła gmina. Informacja stanowi zał. nr 4 do protokołu.
Andrzej Kubiczak – czy i w jaki sposób Policja na terenie miasta wykorzystuje monitoring? Czy znani są „malarze” graffiti z terenu miasta? Prośba, aby Policja zwróciła uwagę na ul. Moniuszki – odcinek drogi od kiosku warzywnego do leśniczówki, który stał się trasą testową dla motocykli i samochodów. Byłoby dobrze w tym miejscu mierzyć prędkość.
Manfred Wrona – trzeba będzie zaprosić na jedną z sesji kierowników obu posterunków i te wszystkie sprawy zgłosić. Z doświadczenia wiemy, że gdy się policjantów naciska, to są efekty.
Sabina Chroboczek Wierzchowska – mieszkańcy Starej Kuźni nie czują się bezpiecznie. Interweniowali u mnie aby Policję było widać także na ul. Drzymały, Powstańców i Nowy Świat. Mieszkańcy czują się zagrożeni. Ponadto prośba, aby funkcjonariusze pomogli organizatorom meczy sportowych pilnując porządku, gdzie na stadionie spożywany jest alkohol.
Sabina Chroboczek Wierzchowska odczytała sprawozdanie z działalności Posterunku Policji w Rudach. Sprawozdanie stanowi zał. nr 5 do protokołu.
Po otrzymaniu informacji o ilości nałożonych mandatów karnych za przekroczenie prędkości radni wykazali zadowolenie ilością i wysokością kwoty z nałożonych mandatów.
Marcelina Waśniowska – szkoda, że Policja w Kuźni Raciborskiej nie ma takich wyników pracy jak policjanci z Rud. W Turzu Policji nie widać od miesiąca.
Piotr Klichta – radna nie słuchała sprawozdania z działalności. Proszę zwrócić uwagę na ilość wykrytych przestępstw w Kuźni Raciborskiej i w Rudach, 20 razy więcej było w Kuźni a to wskazuje, że mieli dużo więcej pracy.
Janusz Brzeźniak – ludzie zaczynają się coraz bardziej obawiać napadów, jest to coraz bardziej niepokojące zjawisko.
Sabina Chroboczek Wierzchowska odczytała informację przekazaną przez komendanta gminnego OSP Krzysztofa Bartonia z działalności OSP. Informacja stanowi zał. nr 6 do protokołu.
Edward Morciniec - w tym miesiącu odbyło się spotkanie robocze ze strażakami z Bolatic poświęcone organizacji imprezy z okazji 10 rocznicy współpracy oraz udziału w VI ogólnopolskiej pielgrzymce strażaków na Jasną Górę w miesiącu kwietniu. Ustalono, że obchody 10 lecia współpracy z Bolaticami odbywać się będą w Kuźni Raciborskiej we wrześniu lub październiku. W dniu 24 kwietnia odbyło się uroczyste przekazanie przez KRUS placówki terenowej w Raciborzu zestawu ratownictwa przedlekarskiego dla OSP w Rudach.
Informacja dot. spraw bieżących OSP stanowi zał. nr 7 do protokołu.
Pytań nie było.
Ad 5. Informacja nt. zaawansowania zadań inwestycyjnych i remontowych na terenie gminy oraz przygotowania projektów przewidzianych do realizacji w 2010 roku.
Informację dot. zaawansowania zadań inwestycyjnych i remontowych na ternie gminy w 2010r. przedstawiła Rita Serafin. Informacja stanowi zał. nr 8 do protokołu.
Aleksandra Bartoń – prośba do Pana Bandurskiego, szefa firmy remontowo – budowlanej, który remontuje drogi gminne. Dzieje się tak, że prace rozpoczynają w piątek, wycinają dziury, brak jest jakiekolwiek ostrzeżenia, że prowadzony jest remont drogi. W sobotę były opady deszczu, wszystkie dziury wycięte zostały zalane. Jako mieszkanka tej gminy wiem, że takie remonty są prowadzone, ale gdy drogą przejeżdżają osoby spoza terenu gminy, to mają kłopoty. Nie dość, że dziur w drogach jest bardzo dużo to jeszcze dokładanych jest więcej. Proszę, aby Pan Burmistrz uczulił firmę, że jeżeli na drogach coś robią, to powinni roboty prawidłowo oznakować. Drugie pytanie – czy skończony jest remont drogi wojewódzkiej przy kościele czy są w trakcie remontu? Na skrzyżowaniu w drodze przy znaku „Stop” jest jedna wielka dziura a po przeciwnej stronie dziury są zaklejone. Czy zalepianie dziur wybierali losowo, czy brakło im masy do wylania?
Rita Serafin – remont rozpoczęli wczoraj, przyjechali z masą jednym wozem, która w całości „poszła” na dziury po prawej stronie. Prace będą kontynuowane.
Piotr Klichta – czy to jest jakaś moda, że dziury wycina się w piątek a zalewa dopiero w poniedziałek?
Bogusław Wojtanowicz – zależało nam na tym, aby w poniedziałek zalać wszystkie dziury. Być może za dużo dziur wycięto. Było ustawionych kilka pachołków. Będziemy rozmawiać, aby w przyszłości roboty drogowe lepiej oznakować.
Piotr Klichta – po co nam zaserwowano dziury w piątek? Przecież przez sobotę i niedzielę na drogach nic się nie robi.
Bogusław Wojtanowicz – jest dość chłodno, masa szybko twardnieje dlatego przywożą po jednym samochodzie.
Ad 6. Przedstawienie Raportu z wykonania Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii za 2009 rok.
Raport z wykonania Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii za 2009 rok stanowi zał. nr 9 do protokołu.
Manfred Wrona – każdy otrzymał raport i miał możliwość dokładnego zapoznania. Czy są uwagi?
Sabina Chroboczek Wierzchowska – czytając raport zastanawiałam się czy na terenie gminy jest problem z narkotykami. Słychać w środowisku, że jest problem, z informacji tego nie wiadomo.
Bogusław Wojtanowicz – w ub. roku aby wesprzeć działania korzystaliśmy z psychologa, który jest w MOPS. Gminna Komisja wyasygnowała pewną kwotę na ten cel. W ub. roku kilka osób do komisji się zgłosiło, skierowaliśmy je do psychologa. Problem jest trudny, ponieważ rzadko zdarza się aby osoby mające problem mówiły o nim i aby zechciały skorzystać z pomocy.
Dominik Klimanek - działania podejmujemy na podstawie zgłoszeń, w większości są to jednak zgłoszenia dot. problemów z alkoholem.
Sabina Chroboczek Wierzchowska – kiedyś przeprowadzano szkolenia dla osób, które mają kontakt z młodymi ludźmi mającymi różne problemy. Byłoby dobrze, aby takie szkolenia kontynuować.
Ad 7. Podjęcie uchwał w sprawie:
7.1. zmian w budżecie gminy na 2010 rok.
Zmiany przedstawiła Skarbnik Miasta Anna Szostak.
Piotr Klichta – komisja zaopiniowała pozytywnie wszystkie zmiany, ale w związku z tym, że zał. nr 2 pkt 1 zawiera wydatki na OSP, prosiliśmy o przygotowanie specyfikacji wydatkowania kwoty 46.106,25 zł. Wolałbym, aby dzisiaj wyłączyć ten wydatek z zał. 2 pkt 1 i aby komisje w przyszłym miesiącu szczegółowo zajęły się specyfikacją, bo temat „dotyka” wszystkich jednostek OSP w poszczególnych sołectwach. Powinni wszyscy się wypowiedzieć czy na takie obniżenia się decydują czy nie. Jeżeli jest taka możliwość to proponuję wycofać zapis z projektu uchwały.
Anna Szostak – umowa jest podpisana, pieniądze muszą być w budżecie zabezpieczone.
Edward Morciniec – umowa jest podpisana, ale nie ma jeszcze specyfikacji i nic nie stoi na przeszkodzie, aby część środków zabezpieczyć w przyszłym miesiącu.
Rita Serafin – aby podpisać umowę z wykonawcą po przetargu, muszą być zabezpieczone pieniądze. Przystępując do projektu z wykorzystaniem środków unijnych w naszych dokumentach musi być zapisana odpowiednia kwota.
Anna Szostak odczytała pismo od E.Morcińca dot. zabezpieczenia w budżecie środków finansowych na realizację projektu pn. „system wczesnego ostrzegania przed zagrożeniami na pograniczu”. Powiedziała, że jeżeli chce się do projektu przystąpić, to w każdej umowie projektowej jest klauzula o zabezpieczeniu środków.
Rita Serafin – za poprawność dokumentów odpowiadamy przed Euroregionem Silesia. Urząd Marszałkowski żadnego wniosku nie przyjmie, gdy nie przedłożymy uchwały.
Manfred Wrona – rozumiem, że podejmując tę uchwałę będziemy dłużni straży 46 tys. zł?
Edward Morciniec – tak. Środki do gminy mogą nadejść najwcześniej w lutym przyszłego roku.
Manfred Wrona – jesteśmy poważni ludzie. Trzeba się umówić i zapisać w protokole. Jeżeli pojawią się pieniądze po stronie dochodów, wówczas zostaną przekazane strażom. Chodzi o to, aby nie zwiększać deficytu.
Piotr Klichta – komendanci i prezesi OSP mogą być niezadowoleni.
Edward Morciniec zapewnił, że straże na realizację bieżących zadań pieniądze na razie mają. Przedstawił remonty, które w poszczególnych jednostkach zostały wstrzymane.
Tadeusz Koral – zastanówmy się, może nie będziemy robić tego programu? Ze szczupłego budżetu OSP zabieramy 46 tys. zł a niektóre remonty trzeba już robić. Nie można czekać do października. Popieram radnego Klichtę, być może należy wstrzymać się jeszcze miesiąc.
Aleksandra Bartoń zapytała E. Morcińca czy są pieniądze na bieżącą działalność jednostek OSP.
Edward Morciniec powiedział, że zostały „ściągnięte” pieniądze z remontów i zakupów bieżących.
Anna Szostak - pieniądze zostały „ściągnięte” na razie tylko z remontów.
Aleksandra Bartoń – skoro E. Morciniec twierdzi, że środków wystarczy na miesiąc, lub dwa a pieniądze do straży „wrócą”, to uważam, że można zmiany w budżecie w tej wersji przyjąć.
Manfred Wrona – jeżeli do budżetu gminy wpłyną pieniądze inne niż z kredytu, to straż je otrzyma.
Marcelina Waśniowska – co z dachem w Turzu, zalewany jest Ośrodek Zdrowia.
Rita Serafin – to są tego typu dylematy, które trzeba rozwiązać. Na takie zadania pieniądze trzeba będzie przeznaczyć.
Ernest Drazik - uważam, że remonty w OSP powinny być już robione. W budżecie są środki przeznaczone na ciągnik dla ZGKiM , 150 tys. zł. Kwotę 46 tys. zł należy z tego zadania zabrać i przeznaczyć dla OSP.
Sabina Chroboczek Wierzchowska - to na jedno „wyjdzie”, gdyż zabierając w tej chwili strażom czy ZGKiM, docelowo trzeba będzie jednym lub drugim pieniędzy dołożyć.
Rita Serafin – w tej chwili rozpoczętych jest niewiele zadań inwestycyjnych, przetargi będą dopiero organizowane. Po przetargach, będą znane kwoty wykonania konkretnych zadań.
Innych uwag nie zgłoszono, zmian w projekcie budżetu nie wprowadzono.
Za podjęciem uchwały było 11 głosów, 2 głosy były przeciw, 2 wstrzymujące.
7.2. przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszarów położonych w Kuźni Raciborskiej: obszaru w rejonie ulicy Powstańców, obszaru w rejonie ulic Topolowa, Raciborska, Działkowców, Klonowa, Brzozowa i linii kolejowej oraz obszaru stanowiącego przedłużenie ulicy Klasztornej do skrzyżowania z ulicą Rudzką,
Projekt uchwały przedstawił Manfred Wrona.
Bożena Orzeł powiedziała, że projekt uchwały dotyczy trzech terenów. Pierwszy teren znajduje się przy ul. Powstańców, dla którego obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W planie teren ten przeznaczony jest pod składy i magazyny. W nowym projekcie, przewidywanym do sporządzenia proponuje się wprowadzenie innych funkcji usługowych z dopuszczeniem, w ramach przeznaczenia uzupełniającego funkcji mieszkaniowej. Drugi obszar dot. ul. Topolowej, Raciborskiej, Działkowców, Klonowej, Brzozowej i linii kolejowej obejmuje część miasta dla której brak jest miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Propozycja sporządzenia planu polega na wykreowaniu wielofunkcyjnej struktury fragmentu miasta. Zostało zawieszone postępowanie w sprawie wydania decyzji na lokalizację budowy wieży telefonii komórkowej. W związku z tym, że wpłynęły protesty mieszkańców nie akceptujących lokalizacji wieży, mieszkańcy będą mogli aktywnie brać udział w opracowaniu planu zgodnego z ich oczekiwaniami. Obszar ten również obejmuje teren ogródków działkowych. Zgodnie z ustawą o rodzinnych ogrodach działkowych, ich istnienie powinien uwzględniać miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Grunty stanowiące własność Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego, przeznaczone w planie pod rodzinne ogródki działkowe, przekazuje się nieodpłatnie w użytkowanie Polskiemu Związkowi Działkowców. Aby nieodpłatnie przekazać, potrzebny jest plan. Obszar ten uwzględnia fragment ul. Działkowców, dla którego brak jest planu a w razie wystąpienia o środki unijne na wykonanie tej ulicy, plan zagospodarowania przestrzennego jest warunkiem pozyskania środków. Trzeci teren objęty projektem uchwały to przedłużenie ul. Klasztornej do skrzyżowania z ul. Rudzką. Chodzi tu o usprawnienie dojazdu do oczyszczalni ścieków. W związku z tym, że proponowana droga przebiega przez teren leśny, potrzebna będzie zgoda Ministerstwa Ochrony Środowiska na wyłączenie gruntu z terenów leśnych. Wystąpienie o wyłączenie terenu leśnego wymaga aktualnego planu zagospodarowania przestrzennego.
Piotr Klichta zapytał czy teren po prawej stronie od ul. Świerczewskiego, gdzie są ogródki działkowe posiada plan zagospodarowania przestrzennego.
Bożena Orzeł – otrzymałam informację, że to będzie ostatni teren ogrodów nie objęty planem zagospodarowania przestrzennego.
Odnośnie terenu leśnego, który stanowi drogę dojazdową do oczyszczalni ścieków Bogusław Wojtanowicz powiedział, że nowa droga ma wyeliminować ruch ciężkich samochodów ul. Klasztorną.
Uchwała w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie.
7.3. wyrażenia zgody na wyodrębnienie w budżecie gminy funduszu sołeckiego w 2011 roku.
Manfred Wrona przedstawił projekt uchwały i powiedział, że w terminie do końca marca Rada musi się wypowiedzieć czy w przyszłym roku fundusz sołecki ma być wyodrębniony.
Pytań ani uwag nie było.
Uchwała w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie.
7.4. wyrażenia zgody na zawarcie kolejnych umów dzierżawy tych samych nieruchomości
Manfred Wrona przedstawił projekt uchwały, uwag nie zgłoszono. Uchwała została podjęta 15 głosami.
7.5. wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy tej samej nieruchomości stanowiącej własność Gminy Kuźnia Raciborska, położonej w Siedliskach
Po przedstawieniu projektu uchwały przez Manfreda Wronę, uchwała w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie.
7.6. wyrażenia zgody na zawarcie kolejnych umów dzierżawy tych samych nieruchomości stanowiących własność Gminy Miasta Kuźnia Raciborska, położonych w Kuźni Raciborskiej
Projekt uchwały przedstawił Manfred Wrona, pytań nie było. Uchwała została podjęta 15 głosami.
7.7. wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy najmu tego samego lokalu użytkowego („Unikat” R. Kaszta)
Pytań ani uwag nie było, uchwała została podjęta 15 głosami.
7.8. wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy najmu tego samego lokalu użytkowego (FUH Z.Górski)
Uchwałę przedstawił Manfred Wrona, pytań nie było. Uchwała w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie.
Przewodniczący Rady Miejskiej zarządził kilkuminutową przerwę.
Ad 8. Przedstawienie informacji z działalności poszczególnych komisji za 2009 rok.
Przewodniczący Rady Miejskiej zaproponował, aby przewodniczący poszczególnych komisji sprawozdania z działalności komisji za 2009 rok załączyli do protokołu.
Sprawozdania przedłożyli:
- Marcelina Waśniowska – przewodnicząca Komisji Rewizyjnej. Sprawozdanie stanowi zał. nr 10 do protokołu.
- Piotr Klichta – przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów. Sprawozdanie stanowi zał. nr 11 do protokołu.
- Janusz Brzeźniak – przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Pomocy Społecznej. Sprawozdanie stanowi zał. nr 12 do protokołu.
- Sylwester Larysz – przewodniczący Komisji Rolnictwa i Gospodarowania Zasobami Komunalnymi Gminy. Sprawozdanie stanowi zał. nr 13 do protokołu.
- Tadeusz Koral – przewodniczący Komisji Przestrzegania Prawa i Ochrony Środowiska. Sprawozdanie stanowi zał. nr 14 do protokołu.
- Adrian Lepiarczyk – przewodniczący Komisji Promocji, Rozwoju Gminy, Sportu i Rekreacji. Sprawozdanie stanowi zał. nr 15 do protokołu.
Ad. 9. Interpelacje i zapytania
Sabina Chroboczek Wierzchowska – w związku z planami budowy kanału Odra – Dunaj chciałam zapytać czy nasza gmina ma w stosunku do tych zamierzeń jakieś plany? Czy były może jakieś rozmowy na ten temat prowadzone?
Rita Serafin – Pan Burmistrz poinformuje o tym, co było mówione na ten temat na spotkaniu w Starostwie w Raciborzu. Ja mogę powiedzieć to co słyszałam w sprawie. Ma to być inwestycja o wartości 8 mld euro, propozycja jest na etapie omawiania w strukturach europejskich. Wg nieoficjalnych informacji Czechy i Austria miałyby być głównymi państwami w realizacji zadania. Byłaby to inwestycja realizowana ewentualnie za kilka lub kilkanaście lat. Biorąc pod uwagę problemy, jakie w tej chwili mamy z terenem pod wały, to przystąpienie do realizacji inwestycji, będzie gigantycznym przedsięwzięciem także pod kątem uregulowania własności. Jeżeli będzie więcej wiadomości w sprawie, będziemy je sukcesywnie przekazywać.
Bogusław Wojtanowicz – z przedstawicielem Urzędu Marszałkowskiego w tej sprawie odbyło się spotkanie u Starosty Raciborskiego. Realizacja inwestycji może nastąpić za 100-120 lat. Przedstawicieli gmin zapytano co byśmy na swoim terenie nadodrzańskim widzieli. W naszej gminie w Turzu zaplanowalibyśmy przystań dla pływadeł i punkt informacyjny.
Władysław Gumieniak – sprawa kanału odżyła dlatego, że Słowacy i Czesi bardzo mocno zainteresowani są sprawą. Zdaniem fachowców, jeżeli do 7 lat z kanałem nie „ruszą”, to nic z tego nie będzie. Czesi do końca 2010r. mają mieć tzw. plan wykonalności kanału. Kanał przebiegałby częściowo przez teren naszej gminy i Gminy Nędza. Mapa jest opracowana, wytypowane są trzy warianty: A,B,C. Wg jednego z nich kanał wpadałby do Odry w miejscu, gdzie jest wał w Rudzie. Następne spotkanie w sprawie odbędzie się z udziałem parlamentarzystów i eurodeputowanych. Problemem głównym jest to, że Polska jako jedyny kraj UE nie przystąpiła do tzw. umowy w sprawie budowy dróg śródlądowych. Przedsięwzięcie, które odżyło jest wspaniałe. Do udziału w spotkaniu będą na pewno proszeni przedstawiciele gmin, chodzi o to, aby gminy kwestię tę uwzględniły w planach zagospodarowania przestrzennego.
Następną sprawą związaną z bezpieczeństwem przeciwpowodziowym jest budowa wałów. Lewobrzeżna część Odry od strony Lasok i Rudnika w 2011r. zostanie zamknięta wałem. W naszej gminie brakuje
Bogusław Wojtanowicz poinformował, że uczestniczył w naradzie poświęconej ochronie przeciwpowodziowej z udziałem ministerstwa, jednak o wałach jedynie wspomniano. Odbędą się spotkania: w Katowicach i w Ministerstwie Rolnictwa w sprawie wywłaszczenia i zamiany gruntów. Kwestia dot. ok.
Piotr Klichta – ul. Świerczewskiego - Działkowców, na jakim jesteśmy etapie? Na jakim etapie jesteśmy z przejęciem drogi leśnej? Kiedy droga będzie drogą gminną? Dlaczego gmina wykonuje tam roboty, skoro nie jest to droga gminna?
Rita Serafin – jeżeli chodzi o projekt, to jesteśmy po rozstrzygnięciu, jednak złożyliśmy protest, ponieważ Urząd Marszałkowski żądał od nas pozwolenia na budowę na bazie dokumentu, którym jest program funkcjonalno – użytkowy a nie rzeczywisty projekt. Na nasz protest na razie brak jest odpowiedzi. Jeżeli chodzi o naprawę drogi w lesie, to dziury są klejone, bo Nadleśnictwo tego nie zrobi.
Bogusław Wojtanowicz – gmina będzie musiała odkupić kawałek gruntu pod drogę, trwa procedura związana z podziałem.
Piotr Klichta – kiedy można się spodziewać, że to będzie zrobione? Sprawa się bardzo długo ciągnie i chyba będę musiał stwierdzić, ze jest to nieudolność urzędników. Następne pytanie - co ze stadionem? W styczniu 2009r. było spotkanie, miał być realizowany program.
Rita Serafin - projekt nie został przyjęty do realizacji, nie uzyskaliśmy dofinansowania. Wiatę trzeba będzie rozebrać i póki co na tym miejscu na razie nic nie powstanie.
Piotr Klichta – w marcu ub. roku miał być opracowany nowy regulamin utrzymania czystości i porządku w gminie. Co z programem? Na terenie gminy miały być prowadzone czynności egzekucyjne dot. wywozu śmieci. Jak to jest realizowane?
Grzegorz Wita – czynności egzekucyjne polegają na tym, że zawiadamiamy Policję w Kuźni Raciborskiej i w Rudach aby podjęła działania wobec osób, które zalegają z opłatami za wywóz nieczystości albo wobec osób, które zerwały umowy na wywóz śmieci. Policja karze mandatami, ludzie przychodzą, płacą i podpisują umowy, ewentualnie sprawa kierowana jest do sądu. Gminny program utrzymania porządku i czystości ma być aktualizowany ze względu na zmianę przepisów ustawy o odpadach i ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie. 22 stycznia weszła w życie ustawa o odpadach, znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości w gminie na razie nie ma.
Piotr Klichta – co z obwodnicami? Co robi się w urzędzie w tym zakresie?
Rita Serafin – zadania będą realizowane przez ZDW. W tej chwili usilnie zabiegamy o remont drogi nr 425 i mówienie o obwodnicach na razie nie ma najmniejszego sensu.
Adrian Lepiarczyk zapytał czy będzie w tym roku organizowany wyścig Gracja - Orlova i jaką trasą pojadą.
Bogusław Wojtanowicz odpowiedział, że wyścig odbędzie się 1 maja, trasa będzie taka sama jak w latach ubiegłych.
Sylwester Larysz – potrzebuję pomocy w zakresie doprowadzenia do należytego stanu drogi stanowiącej ul. Rogera w Rudach. Nie mogę się doprosić dyrektora Zimona, aby naprawiono te miejsca, gdzie zakładano studzienki, teren jest nierówny.
Manfred Wrona – otrzymałem pismo z ZDW, w którym informują, że zobowiązali ZDP w Rybniku do wyremontowania drogi od skrzyżowania w kierunku cmentarza. Trwa zmiana organizacji ruchu, most w Rudach będzie miał nośność do 30 ton.
Sylwester Larysz – kiedy planuje się zbiórkę gabarytów?
Manfred Wrona – jest to w gestii sołtysa, o terminie trzeba powiadomić urząd.
Sylwester Larysz zapytał kto będzie sprzątał pozostały na ul. Rogera piasek po zimie
Manfred Wrona – ja sprzątam koło siebie, od mostu aż do sąsiada, każdy też może to robić.
Janusz Brzeźniak – jakie są przesłanki zmierzające do tego, aby od nowego roku szkolnego zmniejszyć ilość grup w Przedszkolu Nr 2 w Kuźni Raciborskiej a uruchomić jedną grupę więcej w Przedszkolu Nr 1. Likwidacja grupy będzie skutkować zwolnieniem co najmniej trzech pracowników pedagogicznych i obsługi. Może należy się zastanowić nad utworzeniem grupy piątej zarówno w jednym jak i drugim przedszkolu.
Rita Serafin – a skąd takie informacje?
Janusz Brzeźniak – ze strony dyrekcji przedszkola.
Rita Serafin – w ub. tygodniu rozmawiałam z dyrektor przedszkola i przekazała mi zupełnie inne informacje. Dzieci w wieku przedszkolnym w 100% mają możliwość uczęszczania do przedszkola. Podział na grupy jest w miarę równy. Panie dyrektorki z tymi sprawami radzą sobie bardzo dobrze.
Mariola Wajda – w budżecie gminy duże pieniądze przeznaczane są dla ZGKiM na utrzymanie czystości. Mam zastrzeżenia do utrzymania czystości i porządku w mieście. Wszędzie leży dużo piasku, jest brudno. Należy zmobilizować zakładowe służby do należytego oczyszczania ulic, zwłaszcza tych zapomnianymi jak ul. Słoneczna czy Arki Bożka. Trawniki i zieleńce wyglądają okropnie. Nieczystości i suche liście zalegają jeszcze od jesieni.
Grzegorz Wita – ul. Arki Bożka nie jest ulicą gminną. Na pewno zgłoszonym tematem nasi pracownicy się zajmą. Na razie pracują na ulicach: Krzyżowa, Drzymały i Powstańców. Po zakończeniu robót w tym rejonie, roboty będą wykonywane w innych miejscach.
Piotr Klichta zapytał czy prawdą to, że są zamierzenia dot. przeniesienia Szkoły Podstawowej do budynku na ul. Piaskową a w to miejsce uruchomienia ośrodka wychowawczego.
Rita Serafin odpowiedziała, że na razie nie, ale jeżeli wszystkie prognozy demograficzne się sprawdzą, to trudno powiedzieć. Nie wiadomo także jakie będą zamiary ministerstwa dot. funkcjonowania szkół ponadgimnazjalnych. Wtedy może zrodzić się dyskusja czy stać gminę na utrzymanie dwóch obiektów nienależycie wykorzystanych.
Ad 10. Wnioski
Sabina Chroboczek Wierzchowska – dzwonili do mnie rodzice dzieci Przedszkola Nr 2 w sprawie uszkodzonego podestu przy wejściu do budynku. Pani Burmistrz, czy można tam wysłać ekipę z urzędu, aby ocenili stan tego podestu, bo istnieje zagrożenie, że ktoś upadnie i złamie nogę.
Ad 11. Informacja z międzysesyjnej działalności Burmistrza Miasta.
Informację z międzysesyjnej działalności przedstawiła Rita Serafin. Informacja stanowi zał. nr 16 do protokołu.
Ad 12. Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej dot. spraw bieżących.
Przewodniczący Rady Miejskiej przypomniał, że osoby, które jeszcze nie odebrały sprawozdania z wykonania budżetu gminy za 2009 rok mają możliwość odbioru materiałów.
Przypomniał także o obowiązku złożenia w terminie do dnia 30 kwietnia oświadczeń majątkowych.
Odczytał:
1) wniosek Pani Doroty Stareczek z Rud dot. zmiany planu zagospodarowania przestrzennego dla Rud,
2) wniosek dyrekcji Kopalnia Kruszywa Górażdże w sprawie poszerzenia terenu wydobycia kruszywa w obrębie Rudy.
Rita Serafin poinformowała, że zarząd kopalni zadeklarował przyjazd do Kuźni Raciborskiej w celu przedstawienia koncepcji poszerzenia terenu wydobycia kruszywa.
Manfred Wrona – zaprosimy zarząd kopalni na następną sesję Rady Miejskiej.
Na zakończenie obrad Burmistrz Rita Serafin poinformowała, że finał konkursu ekologicznego odbędzie się 7 maja 2010r. w Rudach.
Ad 13. Zakończenie obrad.
Porządek obrad XLVIII sesji Rady Miejskiej został wyczerpany, Przewodniczący Rady Miejskiej dziękując za udział w sesji, zamknął obrady.
Protokół sporządziła Elżbieta Podolec
PRZEWODNICZĄCY
RADY MIEJSKIEJ
(-) Manfred Wrona
Metryka dokumentu
Tytuł dokumentu: | Protokół nr XLVIII/2010 |
---|---|
Podmiot udostępniający informację: | Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej |
Informację opublikował: | Aleksander Serafin |
Informację wytworzył: | |
Data na dokumencie: | Brak |
Data publikacji: | 04.05.2010 09:52 |
Rejestr zmian dokumentu
04.05.2010 09:52 | Utworzenie dokumentu. (Aleksander Serafin) |
---|