wersja do wydruku Monika Jordan 19.03.2018 10:20

Protokół z XL sesji Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej w dniu 06 marca 2018 r.

Protokół
z XL sesji Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej
w dniu 06 marca 2018 r.

 

XL sesja Rady Miejskiej odbyła się w Urzędzie Stanu Cywilnego w Kuźni Raciborskiej. Obrady rozpoczęły się o godzinie 16.00 a zakończyły o 16.40. Obradom przewodniczyła Sabina Chroboczek-Wierzchowska – Przewodnicząca Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej.

Listy obecności radnych oraz Sołtysów i Przewodniczących Zarządów Osiedli stanowią odpowiednio załącznik nr 1 i 2 do protokołu.

W sesji ponadto udział wzięli:

- Burmistrz Paweł Macha,    

- Zastępca Burmistrza Sylwia Brzezicka-Tesarczyk,  

- Skarbnik Anna Szostak,

- Sekretarz Dominik Klimanek,

- Radca Prawny Aleksander Żukowski,

- Prezes GPWiK Marian Kostka,

- Dyrektor MBP – Ireneusz Wojcieski,

- Dyrektor MOPS Zbigniew Grygier,

- Kierownik ref. GN Małgorzata Pabian,

- Kierownik GCZK – Aleksander Serafin,

- podinspektor w ref. ED, Nikol Kawalec

 

Ad. 1. Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności.

Przewodnicząca Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej, Sabina Chroboczek-Wierzchowska, powitała wszystkich obecnych na XL sesji Rady.

Na podstawie podpisów na liście obecności Przewodnicząca stwierdziła kworum. Nieobecni byli radni: Grażyna Tokarska i Maciej Kriwienok oraz Sołtys Budzisk, Adrian Juraszek.

 

Ad. 2. Przyjęcie porządku obrad.

Przewodnicząca przedstawiła wniosek, jaki Burmistrz złożył w dniu 01 marca i na podstawie którego wystosowano zawiadomienia o sesji, zwołanej w trybie § 27 ust. 1 Statutu Gminy Kuźnia Raciborska oraz wniosek Burmistrza złożony w dniu dzisiejszym, o wprowadzenie do porządku obrad projektu uchwały w sprawie wyrażenia woli współfinansowania zakupu samochodu ratowniczo-gaśniczego dla jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Turzu.

Przewodnicząca przedstawiła również wniosek grupy radnych o rozszerzenie porządku obrad poprzez wprowadzenie punktu w brzmieniu – „Przedstawienie przez władze Gminy i pracowników merytorycznych szczegółowych informacji i wyjaśnień w zakresie wyłaniania podmiotu do odbierania i zagospodarowywania odpadów komunalnych powstających na terenie nieruchomości zamieszkałych na obszarze Gminy Kuźnia Raciborska na okres 2018 roku i lata następne”.

Zgodnie z zapisem § 27 Statutu Gminy, zapytała Burmistrza, z inicjatywy którego sesja została zwołana, czy wyraża zgodę na dokonanie zmian w porządku obrad. Burmistrz nie wyraził zgody, uzasadniając to tym, że pracownicy merytoryczni skończyli już pracę. Zapewnił, że gdyby wiedział o wniosku wcześniej, przygotowałby potrzebne informacje.

Wobec tego, Przewodnicząca poddała pod głosowanie porządek obrad z uwzględnieniem zaproponowanych przez Burmistrza zmian i bez uwzględnienia wniosku grupy radnych.

11 radnych głosowało „za”, 1 „przeciw”, 1 osoba wstrzymała się od głosowania.

Porządek obrad został przyjęty i przedstawia się następująco:

  1. Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności.
  2. Przyjęcie porządku obrad.
  3. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia Wieloletniego Planu Rozwoju i Modernizacji Urządzeń Wodociągowych i Kanalizacyjnych.
  4. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia trybu udzielania i rozliczania oraz trybu przeprowadzania kontroli prawidłowości pobrania i wykorzystania dotacji z budżetu gminy dla niepublicznych przedszkoli i szkół podstawowych prowadzonych na terenie Gminy Kuźnia Raciborska przez podmioty nienależące do sektora finansów publicznych.
  5. Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do partnerstwa na rzecz realizacji projektu pn. „Odnawialne źródła energii poprawą jakości środowiska naturalnego na terenie Gmin partnerskich”.
  6. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2018 rok.
  7. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany wieloletniej prognozy finansowej.

7Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia woli współfinansowania zakupu samochodu ratowniczo-gaśniczego dla jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Turzu.

  1. Zakończenie obrad.  

 

Ad. 3 Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia Wieloletniego Planu Rozwoju i Modernizacji Urządzeń Wodociągowych i Kanalizacyjnych.

Marian Kostka: w związku ze zmianą ustawy prawo wodne oraz zmianą ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę – istnieje konieczność dokonania zmian w naszych przepisach. Poprzedni wieloletni plan podjęliście Państwo w 2016 roku. On obowiązuje do roku 2019, ale w związku ze zmianą trybu zatwierdzania taryf, które będą teraz obowiązywały przez trzy lata, wieloletni plan rozwoju musi być spójny z okresem obowiązywania taryf. Nie ma w nich drastycznych zmian. Zostały dołożone dwa punkty: projekt kanalizacji w Rudach i Budziskach. Pozostałe zapisy zostały uaktualnione o terminy realizacji robót wymienionych w harmonogramie. Do tej pory wniosek taryfowy trafiał do Burmistrza, który po stwierdzeniu jego prawidłowości kierował do Rady uchwałę w sprawie przyjęcia taryf. Obecnie wniosek musimy złożyć do Wód Polskich, w terminie do 20 marca br.

Sabina Chroboczek-Wierzchowska: na 2018 rok zaplanowana jest budowa kanalizacji na Brantolce. Kiedy?

Marian Kostka: przetarg odbędzie się w tym tygodniu. Budowa ruszy w tym roku, zakończenie w przyszłym.

Sabina Chroboczek Wierzchowska: tutaj nie jest przewidziane odtworzenie nawierzchni drogi. Czy my to będziemy robić, czy zabezpieczymy to w przyszłorocznym budżecie?

Paweł Macha: musieliśmy „okroić” projekt żeby nie przekroczyć kwoty dofinansowania z PROW. Środki na odtworzenie drogi są po stronie budżetu gminy a w związku z tym, że zakończenie inwestycji będzie w roku 2019, będą musiały być w przyszłorocznym budżecie uwzględnione.

Sabina Chroboczek-Wierzchowska: amortyzacja wlicza się w koszty przedsiębiorstwa, które mają wpływ na cenę wody. W dokumentacji pokazuje Pan dwie kwoty amortyzacji.

Marian Kostka: do bilansu podaje się całą amortyzację, natomiast przy obliczaniu taryf bierzemy tylko te kwoty, które są częścią wkładu własnego. Projekt rozporządzenia taryfowego, w pierwotnej wersji mówił, że do obliczania taryf należy brać całość amortyzacji. Po konsultacjach jednak ministerstwo zmieniło ten zapis tak, że można brać całość amortyzacji, lub tak jak my to robimy tylko część wynikającą z wkładu własnego, co pozwala nie podnosić  tej ceny aż tak rażąco jak to by wyglądało w przypadku całej kwoty amortyzacji.

Manfred Wrona poprosił o doprecyzowanie zapisu dotyczącego budowy kanalizacji i oczyszczalni w Rudach, co Prezes Kostka wyjaśnił, informując, że dotyczy to oczyszczalni przy MOW-ie i kanalizacji w pozostałej części Rud. Prezes zapewnił, że mogą być rozważane inne rozwiązania, natomiast ta koncepcja wydaje się być najkorzystniejszą. Nie wykluczył możliwości innego sposobu na realizację tego zadania, jeżeli takie się pojawią. Stwierdził również, że plan można uaktualniać w miarę potrzeb i możliwości.

Paweł Macha: mówiąc o kanalizacji wygląda to tak, że na zupełnie innych zasadach ustalana jest dziś taryfa na cenę wody. Już nie składa się wniosku do Burmistrza i Rady Miasta, tylko ustalają to Wody Polskie. Ja będę sprawował tutaj władzę do listopada, po wyborach ktoś inny lub może znowu ja. Na dziś  mam przygotowane dokumenty, które Burmistrz przyszłej kadencji będzie mógł użyć przy sięganiu po środki unijne i te zadania realizować, zanim środki zostaną wykorzystane przez inne gminy. Myśmy w tym rozdaniu dostali ponad 6 milionów z RPO, 2 miliony z PROWu i jeszcze 3 miliony na 2019 rok, które są dla nas zarezerwowane na zadanie sieć wodociągowa. Kuźnia Raciborska już w 2019 roku, choć staram się, żeby już w 2018 – może przystąpić do budowy nowych ujęć wody w Solarni i poprowadzenia tej wody do naszej gminy. Takie są nasze założenia na następne lata przy wykorzystaniu w montażu finansowego  środków z WFOŚ i PROW. Plan wieloletni możemy zmieniać i będziemy go uaktualniać.

Manfred Wrona: a co z Rudą Kozielską?

Marian Kostka:  w tej koncepcji jest założenie, że ścieki z Rudy Kozielskiej pójdą do Rud.

Przewodnicząca poddała projekt uchwały pod głosowanie. Za przyjęciem uchwały głosowało 13 radnych. Uchwała nosi numer XL/358/2018.

 

Ad. 4 Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia trybu udzielania i rozliczania oraz trybu przeprowadzania kontroli prawidłowości pobrania i wykorzystania dotacji z budżetu gminy dla niepublicznych przedszkoli i szkół podstawowych prowadzonych na terenie Gminy Kuźnia Raciborska przez podmioty nienależące do sektora finansów publicznych.

Sabina Chroboczek-Wierzchowska: projekt wraca po uwagach Regionalnej Izby Obrachunkowej. Uwagi zostały uwzględnione. Projekt został poddany konsultacjom społecznym, żadne uwagi nie wpłynęły.

Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Pomocy Społecznej, Elżbieta Kozłowska poinformowała o pozytywnej opinii Komisji.

Uwag nie wniesiono. Przewodnicząca poddała projekt pod głosowanie, w wyniku którego uchwała została podjęta jednogłośnie i nosi numer XL/359/2018.

 

Ad. 5 Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do partnerstwa na rzecz realizacji projektu pn. „Odnawialne źródła energii poprawą jakości środowiska naturalnego na terenie Gmin partnerskich”.

Uwag nie wniesiono. Przewodniczący Komisji Przestrzegania Prawa i Ochrony Środowiska, Tadeusz Koral poinformował o pozytywnej opinii komisji.

Przewodnicząca poddała projekt uchwały pod głosowanie. Uchwała została podjęta 13 głosami „za” i nosi numer XL/360/2018.

 

Ad. 6 Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2018 rok.

Projekt uchwały omówiła Anna Szostak – Skarbnik Gminy.

Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów, Radosław Kasprzyk poinformował o pozytywnej opinii komisji.

Uchwała została poddana pod głosowanie, w wyniku którego została podjęta jednogłośnie 13 głosami „za”. Uchwała nosi numer XL/361/2018.

 

 

Ad. 7 Podjęcie uchwały w sprawie zmiany wieloletniej prognozy finansowej.

Anna Szostak: w związku ze zmianami w budżecie dokonano odpowiednich zmian w wieloletniej prognozie finansowej.

Uwag nie wniesiono. Projekt uzyskał pozytywną opinię Komisji Budżetu i Finansów o czym poinformował jej przewodniczący, radny Radosław Kasprzyk.

Uchwała została poddana pod głosowanie, w wyniku którego została podjęta jednogłośnie 13 głosami „za”. Uchwała nosi numer XL/362/2018.

 

Ad. 7.1 Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia woli współfinansowania zakupu samochodu ratowniczo-gaśniczego dla jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Turzu.

Projekt był opiniowany przez Komisję Budżetu i Finansów i uzyskał pozytywną opinię.

Uwag nie wniesiono. Uchwała została poddana pod głosowanie i podjęta 13 głosami „za”. Uchwała nosi numer XL/363/2018.

 

Przewodnicząca poinformowała radnych o obowiązku złożenia do końca kwietnia oświadczeń majątkowych.

 

  1. Ad. 8 Zakończenie obrad.  

W związku z wyczerpaniem porządku obrad, Przewodnicząca podziękowała wszystkim za obecność i zamknęła XL sesję Rady Miejskiej.

 

 

Protokołowała I.Burgieł                                                         Przewodnicząca Rady Miejskiej

 

                                                                                           Sabina Chroboczek-Wierzchowska

 

 

Powrót

Załączniki

Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu:Protokół z XL sesji Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej w dniu 06 marca 2018 r.
Podmiot udostępniający informację:Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej
Informację opublikował:Monika Jordan
Informację wytworzył:
Data na dokumencie:Brak
Data publikacji:19.03.2018 10:20

Rejestr zmian dokumentu

pokaż