Protokół nr XLIV/2009

Protokół nr XLIV/2009

z sesji Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej

z dnia 26 listopada 2009r.

XLIV sesja Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej odbyła się w sali ślubów Urzędu Stanu Cywilnego przy ul. Słowackiego 4. Obrady rozpoczęły się o godz. 14.30 a zakończyły ok. godz. 19.00.

Lista obecności radnych w załączeniu – lista stanowi zał. nr 1 do protokołu.

Lista obecności sołtysów i przewodniczących Zarządów Osiedli w załączeniu – lista stanowi zał. nr 2 do protokołu.

Ponadto w sesji udział wzięli:

  1. Rita Serafin – Burmistrz Miasta
  2. Bogusław Wojtanowicz – Zastępca Burmistrza
  3. Anna Szostak – Skarbnik Miasta
  4. Dominik Klimanek – Sekretarz Miasta
  5. Zbigniew Grygier – dyrektor MOPS
  6. Maria Cieślik – dyrektor SP w Kuźni Raciborskiej
  7. Kinga Apollo – zastępca dyrektora SP w Kuźni Raciborskiej
  8. Witold Ciuberek – dyrektor ZGKiM
  9. Alina Mościska – zastępca dyrektora ZSOiT
  10. Adrian Plura – dyrektor ZSO w Rudach
  11. Tadeusz Magdziak – dyrektor Niepublicznej SP w Budziskach
  12. Edyta Depta – dyrektor Niepublicznego Przedszkola w Budziskach
  13. Wiesława Czogała – kierownik Referatu ED
  14. Wojciech Błajda – kierownik Referatu IB
  15. Józef Maślanka – radca prawny

Ad 1. Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności.

Przewodniczący Rady Miejskiej na podstawie podpisów na liście obecności stwierdził prawomocność obrad. Obrady prawomocne, w sesji udział wzięło 15 radnych.

Ad 2. Przyjęcie porządku obrad.

Manfred Wrona przedstawił porządek obrad XLIV sesji Rady Miejskiej oraz odczytał wniosek Pani Burmistrz o wprowadzenie do porządku obrad dwóch projektów uchwał:

  1. w sprawie uchylenia uchwały nr X/66/2007 Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej z dnia 17 maja 2007r. w sprawie zwolnienia od podatku od nieruchomości gruntów, obiektów i budowli,
  2. w sprawie przystąpienia do realizacji projektu pod nazwą „Zajęcia pozalekcyjne dla uczniów Szkoły Podstawowej we Kuźni Raciborskiej”, dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Wniosek stanowi zał. nr 3 do protokołu.

Przewodniczący Rady Miejskiej zawnioskował o wprowadzenie do porządku obrad jako ppkt 6.6 projekt uchwały w sprawie przekształcenia Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Szpitala Rejonowego im. dr Józefa Rostka w Raciborzu polegającego na ograniczeniu rodzajów jego działalności i udzielanych świadczeń zdrowotnych poprzez likwidację Oddziału Dermatologicznego oraz jako pkt 5 informacja na temat zaawansowania zadań inwestycyjnych na terenie gminy oraz przygotowania projektów przewidzianych do realizacji w 2009r..

Za wprowadzeniem pkt 5 było 15 głosów.

Za wprowadzeniem:

1)      projektu uchwały w sprawie likwidacji Oddziału Dermatologii było 15 głosów,

2)      projektu uchwały w sprawie uchylenia uchwały nr X/66/2007 z dnia 17.05.2007r. w sprawie zwolnienia od podatku od nieruchomości gruntów, obiektów i budowli było 15 głosów,

3)      projektu uchwały w sprawie przystąpienia do realizacji pod nazwą „Zajęcia pozalekcyjne dla uczniów Szkoły Podstawowej w Kuźni Raciborskiej” dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki było 15 głosów.

Porządek obrad w obecności 15 radnych został przyjęty jednogłośnie i przedstawia się następująco:

1.      Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności.

2.      Przyjęcie porządku obrad.

3.      Zatwierdzenie protokołu nr XLIII z dnia 29.10.2009 r.

4.      Informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy.

5.      Informacja na temat zaawansowania zadań inwestycyjnych na terenie gminy.

6.      Podjęcie uchwał w sprawie:

6.1. trybu udzielania i rozliczania dotacji, ustalenia stawek dotacji oraz zakresu
i trybu kontroli wykorzystania dotacji udzielonej dla przedszkoli, innych form wychowania przedszkolnego oraz szkół zakładanych i prowadzonych na terenie Gminy Kuźnia Raciborska przez inne podmioty,

6.2. zmian w budżecie gminy na 2009 rok,

6.3. wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy najmu tego samego lokalu użytkowego,

6.4. wyrażenia zgody na zawarcie kolejnych umów dzierżawy tych samych nieruchomości,

6.5. zaopiniowania projektu uchwały Rady Powiatu Raciborskiego w sprawie przekształcenia Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Szpitala Rejonowego im. dr Józefa Rostka polegającego na ograniczeniu rodzajów jego działalności i udzielanych świadczeń zdrowotnych poprzez likwidację Stacji Dializ,

6.6. zaopiniowania projektu uchwały Rady Powiatu Raciborskiego w sprawie przekształcenia Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Szpitala Rejonowego im. dr Józefa Rostka w Raciborzu polegającego na ograniczeniu rodzajów jego działalności i udzielanych świadczeń zdrowotnych poprzez likwidację Oddziału Dermatologicznego,

6.7. uchylenia uchwały nr X/66/2007 Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej z dnia 17 maja 2007r. w sprawie zwolnienia od podatku od nieruchomości gruntów, obiektów i budowli,

6.8. przystąpienia do realizacji projektu pod nazwą „Zajęcia pozalekcyjne dla uczniów Szkoły Podstawowej w Kuźni Raciborskiej” dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

7.      Interpelacje, zapytania.

8.      Wnioski.

9.      Informacja z międzysesyjnej działalności Burmistrza Miasta.

10.  Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej dot. spraw bieżących.

11.  Zakończenie obrad.

Ad 3. Zatwierdzenie protokołu nr XLIII/2009 z dnia 29.10.2009r.

Protokół bez uwag w obecności 15 radnych został przyjęty jednogłośnie.

Ad 4. Informacja o stanie bezpieczeństwa na terenie gminy.

Informację z miedzysesyjnej działalności Posterunku Policji w Kuźni Raciborskiej odczytała Sabina Chroboczek Wierzchowska. Informacja stanowi zał. nr 4 do protokołu.

Antoni Głowski zgłosił, że ok. 2 tygodnie temu przez całą noc alarm zakłócał ciszę nocną, wył do wczesnych godzin dopołudniowych. Powiedział, że nikt nie reagował. Uważa, że Policja powinna lokalizować takie miejsca i interweniować.

Informację o stanie bezpieczeństwa na terenie Posterunku Policji w Rudach odczytała Sabina Chroboczek Wierzchowska. Informacja stanowi zał. nr 5 do protokołu.

Pytań ani uwag w sprawie działalności Posterunku Policji w Rudach nie było.

Następnie Manfred Wrona odczytał wniosek kierownika Posterunku Policji w Rudach o dofinansowanie zakupu radiowozu dla PP w Rudach w wysokości 33 tys. zł. Wniosek umotywował tym, że posterunek w 2004r. otrzymał samochód Opel Astra, który do jest mocno wyeksploatowany, co wiąże się z częstymi naprawami i postojami.

Rita Serafin powiedziała, że gmina cały czas dofinansowuje Policję. Dofinansowano zakup samochodu dla Posterunku Policji w Kuźni Raciborskiej a wcześniej dla Posterunku Policji w Rudach, zabezpieczono środki na zakup fotoradaru dla rudzkich funkcjonariuszy, które po podpisaniu umowy zostaną przekazane. Sfinansowano także zakup monitoringu w Kuźni Raciborskiej oraz ponoszone są koszty związane z dodatkowymi służbami funkcjonariuszy. Pani Burmistrz uważa, że gmina w tej chwili powinna wstrzymać się z dodatkowymi wydatkami, ponieważ w budżecie brak jest środków finansowych na ten cel.

Innych głosów w tej sprawie nie było.

Manfred Wrona powiedział, że w takim razie odpowiedź ma być negatywna.

Ad 5. Informacja na temat zaawansowania zadań inwestycyjnych na terenie gminy oraz przygotowania projektów przewidzianych do realizacji w 2009r.

Informację na temat realizacji zadań inwestycyjnych na terenie gminy przedstawił Wojciech Błajda. Informacja stanowi zał. nr 6 do protokołu.

Rita Serafin poinformowała, że przygotowywane są dwa projekty do złożenia o środki unijne. Jeden z projektów dot. szlaku cysterskiego. Złożenie pełnej dokumentacji do Polskiej Organizacji Turystycznej nastąpi poprzez lidera, jakim jest Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Potrzebna będzie uchwała Rady w sprawie zabezpieczenia wkładu własnego. Środki na wkład własny gmina ma otrzymać w postaci dotacji z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Jednak do tej pory Urząd Marszałkowski nie podjął żadnych kroków umożliwiających Radzie podjęcie uchwały. Pani Burmistrz powiedziała także, że 6 listopada br. został złożony do Regionalnego Programu Operacyjnego 7.1.2 wniosek o środki na modernizacje układu komunikacyjnego ul. Świerczewskiego i ul. Działkowców. Rozstrzygnięcia tego programu można spodziewać się początkiem kwietnia 2010r.

Manfred Wrona zapytał czy Urząd Marszałkowski ma wiedzę, że ma zabezpieczyć środki finansowe na wkład gminy do programu dot. szlaku cysterskiego.

Dominik Klimanek odpowiedział, że przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego biorą udział w spotkaniach roboczych i na bieżąco są informowani. Sekretarz poinformował o terminach realizacji poszczególnych wniosków.

Sylwester Larysz zapytał o remont budynku Ośrodka Zdrowia w Rudach.

Odpowiedzi na pytanie radnego udzielił Wojciech Błajda.

Manfred Wrona powiedział, że wykonawca robót podpisał protokół, w którym zobowiązał się do wykonania pewnych robót, należy protokół odnaleźć i wyegzekwować zobowiązanie.

Wojciech Błajda odnośnie rynien powiedział, że 18 września wysłano pismo przypominające o wykonaniu robót do Pana Kampki, na które nie otrzymano odpowiedzi. Następne pismo wysłano 17 listopada, mają dwa tygodnie czasu na udzielenie odpowiedzi. Jeżeli tego ta firma nie wykona, to wykona inny wykonawca w ramach wykonawstwa zastępczego. Najpierw trzeba to zrobić i zapłacić firmie, która to wykona a potem wystąpić do sądu o odzyskanie pieniędzy.

Manfred Wrona powiedział, że prawdopodobnie rynny są połamane i woda niszczy ściany a gdy będzie mróz, to wszystko zostanie zniszczone.

Sabina Chroboczek Wierzchowska zapytała o stanowisko rzeczoznawcy w sprawie budynku ZSOiT. Powiedziała, że usterki dot. robót były na bieżąco zgłaszane, lecz firma nie poczuwała się do obowiązku ich usunięcia. Uważa, że firma Pana Kampki musi ponieść konsekwencje partackiej roboty.

Wojciech Błajda odpowiedział, że ekspertyzy jeszcze nie ma i robiona jest właśnie w tym celu.

Sylwester Larysz powiedział, że na łuku drogi przy Ośrodku Zdrowia w Rudach jest studzienka chłonna, która podczas opadów nie odprowadza należycie wody. Mieszkańcy przed zalewaniem posesji bronią się w ten sposób, że usypują kopce 

Wojciech Błajda – w przypadku intensywnych opadów studzienki nie są w stanie przyjąć tak dużej ilości wody.

Sylwester Larysz jest propozycja, aby w tym miejscu na odcinku ok. 20 m podwyższyć asfalt, który w tej chwili jest poniżej.

Wojciech Błajda powiedział, że te problemy są znane, lecz są pewne drogi, gdzie bez większych rozwiązań nie da się problemów wyeliminować.

 

Ad 6. Podjęcie uchwał w sprawie:

            6.1. trybu udzielania i rozliczania dotacji, ustalenia stawek dotacji oraz zakresu i trybu kontroli wykorzystania dotacji udzielonej dla przedszkoli, innych form wychowania przedszkolnego oraz szkół zakładanych

Manfred Wrona odczytał opinię Komisji Oświaty w tej sprawie.

Janusz Brzeźniak powiedział, że Komisja Oświaty przeanalizowała projekt uchwały. Propozycja dotacji dla szkoły w wysokości 150% uzyskała akceptację 4 głosami, 1 głos był wstrzymujący. Powiedział, że po zapoznaniu się z dokumentami ze szkoły i przedszkola w Budziskach okazało się, że przewidywana jest subwencja w przyszłym roku o 10% większa. Po informacji kierownika referatu ED ponownie przeanalizowano projekt uchwały i uznano, że należy stawkę dotacji obniżyć o 10% czyli do wysokości 140% i uaktywnić stowarzyszenie do pozyskiwania środków pozabudżetowych.

Sabina Chroboczek Wierzchowska dodała, że jednym z warunków obniżenia dotacji była prośba skierowana do kierownika ED o wyliczenie i podanie skutków obniżenia o 5% i 10%. Radna uważa jednak, że szkoła powinna otrzymać taką dotację, jaka jest potrzebna do normalnego funkcjonowania.

Rita Serafin powiedziała, że wg subwencji naliczonej na 2009r., 100% stanowi kwotę 368.758,95 zł, natomiast 150% wynosi kwotę 553.136,95 zł. Pani Burmistrz powiedziała, że propozycja 150% pojawiła się na spotkaniu ze stowarzyszeniem i dyrektorem szkoły w Budziskach. Szkole dla prawidłowego funkcjonowania potrzebna jest kwota ok. 550 tysięcy zł na rok. Nie jest wykluczone, że co roku trzeba będzie analizować budżet i wysokość procentu dotacji dostosowywać do aktualnych potrzeb.

Tadeusz Magdziak – chcę się odnieść do zaplanowanej kwoty, czyli 550 tys. zł. Jest to kwota, jaką zaplanowano wg wskaźników tegorocznych. Kwotę zaplanowano bez nadmiarów, wg konkretnych potrzeb. Na wynagrodzenia zaplanowano kwotę 485 tys. zł. W tej kwocie jest również wynagrodzenie pracowników obsługi. Na pozostałe wydatki bieżące zaplanowano 65 tys. zł. W tej pozycji ujęte są remonty, wyposażenie i zakup pomocy. Na remonty zaplanowano 18 tys. zł a konkretnie na dokończenie wymiany stolarki drzwiowej i malowanie pomieszczeń. Wzrost subwencji na przyszły rok wiąże się z przewidzianym wzrostem wynagrodzeń dla nauczycieli. Gdy będzie kwota 550 tys. zł to nauczyciele ze szkoły w Budziskach będą pozbawieni podwyżki. A założenia były takie, aby wynagrodzenie zasadnicze w szkole w Budziskach było na takim poziomie jak to jest w placówkach prowadzonych przez gminę.

Janusz Brzeźniak – wiele emocji budzą zarobki nauczycieli w Budziskach. Powiedział Pan, że jest to 75% wynagrodzenia innych nauczycieli. Proszę powiedzieć jak kształtują się zarobki na poszczególnych szczeblach awansu zawodowego?

Manfred Wrona – otrzymałem informację dyrektora Społecznej Szkoły Podstawowej i dyrektora Społecznego Przedszkola w Budziskach na temat wynagrodzenia i pozyskanych środków. Z informacji wynika, że za 10 miesięcy br. dotacja dla szkoły wyniosła 603.219,54 zł, natomiast dla przedszkola 78.773,14 zł. Szkoła Podstawowa w tym czasie pozyskała 35.974,87 zł a Społeczne Przedszkole 3.550,00 zł. Ponadto wykazano pomoc rodziców przy organizowaniu imprez szkolnych i środowiskowych.

Informacja stanowi zał. nr 7 do protokołu.

Tadeusz Magdziak powiedział, że na wynagrodzenia za 10 miesięcy wydatkowano kwotę 34.945,21 zł. 

Janusz Brzeźniak – wynagrodzenie nauczyciela dyplomowanego w szkołach prowadzonych przez gminę wynosi ok. 2.600 zł.

Tadeusz Magdziak dodał, że do funduszu płac wchodzą jeszcze inne składniki, których w społecznej szkole i przedszkolu nie ma.

Andrzej Kubiczak – byłoby dobrze, aby na następną sesją Rady, albo na posiedzenie Komisji Oświaty przygotował Pan informację o wysokości zarobków brutto w rozbiciu na poszczególne grupy nauczycieli oraz informację na temat tego czy nauczycieli w Budziskach obowiązuje 40-to godzinny tydzień pracy czy 18-to godzinny, ile dni w ciągu roku przysługuje nauczycielowi w Budziskach i jak to wygląda w okresie ferii i wakacji.

Manfred Wrona – czy kwota 550 tys. zł odpowiada wskaźnikowi 150%?

Wiesława Czogała odpowiedziała „tak”.

Manfred Wrona - czy dyrektor podtrzymuje tę kwotę? Wyliczył Pan kwotę na wynagrodzenia wg stanu tegorocznego?

Tadeusz Magdziak odpowiedział twierdząco.

Manfred Wrona - wyliczyłem, że kwota na roczne wynagrodzenie wyniesie ok. 430 tys. zł.

Tadeusz Magdziak powiedział, że potrzebną kwotę na cały rok na wynagrodzenia należy liczyć wg kwoty październikowej, bo są to aktualne płace. Od września były podwyżki a znaczna zmiana wyniknęła też ze zmian awansu zawodowego nauczycieli. Na dziesięć etatów zatrudnionych jest 13 nauczycieli, 4 uzyskało wyższy stopień zawodowy.  

Rita Serafin – w szkole jest 10,16 etatu, jeżeli podzieli się kwotę zabezpieczoną na wynagrodzenia na tę ilość etatów, to wychodzi kwota ponad 3 tys. zł na etat.

Tadeusz Koral powiedział, że trzeba mieć świadomość, że dotacja w br. została w części wykorzystana na remont budynku i jego utrzymanie. Po podjęciu uchwały powstanie problem dalszego jego utrzymywania. Drobne remonty dyrektor uwzględnił, ale potrzebne są większe remonty jak np. remont dachu czy c.o. W innych gminach gdzie funkcjonują tego typu szkoły, to do sytuacji tych szkół podchodzi się ze zrozumieniem i myśli się o ich przyszłości.

Manfred Wrona – nie można mówić o nieżyczliwości. Sytuacja jest taka, że szkoła może otrzymać tyle pieniędzy ile jest w stanie wydać, zachowując dyscyplinę finansów publicznych. Jeżeli zajdzie konieczność przeprowadzenia większego remontu to wg możliwości gminy będzie to zrobione. Rozumiem wniosek radnego Andrzeja Kubiczaka, chodzi o to, aby mieć świadomość wszystkich problemów i wysokości wynagrodzenia nauczycieli.

Przewodniczący Rady Miejskiej zarządził kilkuminutową przerwę w obradach.

Po przerwie Janusz Brzeźniak poinformował, że Komisja Oświaty stosunkiem głosów 3:2 jest za utrzymaniem 150% dotacji.

Uchwała w obecności 14 radnych została podjęta 12 głosami, 3 głosy były wstrzymujące.

            6.2. zmian w budżecie gminy na 2009 rok

Manfred Wrona powiedział, że na dzisiejszej sesji nie przewiduje się dyskusji na temat projektu budżetu gminy na 2010 rok. Poinformował, że dyrektor Przedszkola w Rudach i dyrektor Szkoły Podstawowej w Kuźni Raciborskiej wystąpiły o przyznanie dodatkowych środków w 2009r. Poinformował, że takich przesunięć nie trzeba robić uchwałą.

Anna Szostak – są to zmiany w dziale, stąd zgodnie z upoważnieniem Rady, przesunięcia będą wprowadzone na podstawie Zarządzenia Pani Burmistrz.

Zmiany w budżecie po stronie dochodów i wydatków oraz wydatki na wieloletnie programy inwestycyjne przedstawiła Skarbnik Miasta Anna Szostak.

Pytania w sprawie zmian w budżecie zadawali: Piotr Klichta, Sabina Chroboczek Wierzchowska.

Na pytania odpowiadała Anna Szostak i Rita Serafin.

Piotr Klichta poinformował, że Komisja Budżetu i Finansów zmiany w budżecie zaopiniowała pozytywnie.

Uchwała w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie.

            6.3. wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy najmu tego samego lokalu użytkowego.

Sylwester Larysz poinformował, że komisja projekt uchwały zaopiniowała pozytywnie.

Uchwała w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie.

            6.4. wyrażenia zgody na zawarcie kolejnych umów dzierżawy tych samych nieruchomości

Pytań ani uwag nie było.

Uchwała w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie.

6.5. zaopiniowania projektu uchwały Rady Powiatu Raciborskiego w sprawie przekształcenia Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Szpitala Rejonowego im. dr Józefa Rostka polegającego na ograniczeniu rodzajów jego działalności i udzielanych świadczeń zdrowotnych poprzez likwidację Stacji Dializ,

Janusz Brzeźniak poinformował, że Komisja Oświaty i Zdrowia projekt uchwały zaopiniowała pozytywnie.

Projekt uchwały przedstawił Manfred Wrona i udzielił głosu radnemu pow. raciborskiego Adrianowi Plurze.

Adrian Plura powiedział, że stacja dializ jest przekazana firmie, która wygrała przetarg. Firma ta ma mieć kontrakt z NFZ i ma przynieść ok. 800 tys. zł dochodu dla powiatu.

Piotr Klichta – pamiętam jak otwierano stację dializ, wszyscy wtedy twierdzili, że będzie to coś super nowego. Nie rozumiem dlaczego na takich samych warunkach kontraktowych firma z zewnątrz potrafi pracować a szpital nie potrafi. Przecież to są takie same pieniądze.

Adrian Plura powiedział, że jego zdaniem niepubliczny ZOZ czy stacja dializ będzie lepiej zarządzana przez firmę prywatną. Jako przykład podał niepubliczną służbę zdrowia w Kuźni Raciborskiej.

Piotr Klichta zapytał czy powiat zmierza do tego, aby szpital w Raciborzu był zakładem niepublicznym.

Adrian Plura odpowiedział, że na razie nie są prowadzone takie działania, aczkolwiek plusy i minusy takiej opcji były analizowane. Większość radnych obecnej kadencji byłaby za tym, aby go przekształcić. Jednak jak na razie działania w tym zakresie nie są podejmowane. Zgodnie z ustawą szpital najpierw musiałby być zlikwidowany.    

Przewodniczący Rady Miejskiej zwrócił się do radnych z zapytaniem czy są za tym, aby w uchwale uwzględnić negatywne czy pozytywne zaopiniowanie likwidacji. Za pozytywnym zaopiniowaniem było 5 głosów, 7 przeciw, 3 wstrzymujących.

Manfred Wrona poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie negatywnego zaopiniowania propozycji likwidacji stacji dializ.

Uchwała w obecności 15 radnych została podjęta 8 głosami za, przeciw były 3 głosy, 4 głosy były wstrzymujące.

6.6. zaopiniowania projektu uchwały Rady Powiatu Raciborskiego w sprawie przekształcenia Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Szpitala Rejonowego im. dr Józefa Rostka w Raciborzu polegającego na ograniczeniu rodzajów jego działalności i udzielanych świadczeń zdrowotnych poprzez likwidację Oddziału Dermatologicznego,

Projekt uchwały przedstawił Manfred Wrona.

Adrian Plura powiedział, że brakuje lekarzy dermatologów a NFZ nie przyzna kontraktu gdy lekarzy nie ma. Część pacjentów przejmie II Oddział Wewnętrzny i Oddział Chirurgii Szpitala Rejonowego oraz Oddział Dermatologiczny Szpitala Wojewódzkiego w Rybniku.

Gerard Hanusek zapytał dlaczego trzeba opiniować projekt likwidacji, na co nasze opinie wpłyną.

Manfred Wrona powiedział, że zgodnie z ustawą o zakładach opieki zdrowotnej projekt uchwały o likwidacji publicznego zakładu opieki zdrowotnej wymaga opinii właściwych organów gminy i powiatu, których ludności zakład udziela świadczeń zdrowotnych.

Adrian Plura dodał, że większość gmin przedłożyła opinie negatywne. Radni Powiatu Raciborskiego ten problem dostrzegają, wystąpiono z apelem do NFZ o zmianę wartości punktów

Janusz Brzeźniak powiedział, że Komisja Oświaty była przeciw likwidacji dlatego, że zmiana taka funkcjonuje od dwóch miesięcy a dopiero teraz jest wystąpienie o zaopiniowanie propozycji likwidacji.

Adrian Plura potwierdził, że wcześniej był projekt uchwały i gdy dyrektor zgłosił brak lekarzy dermatologów uznano, że sprawę należy uporządkować. Sprawa likwidacji Oddziału Dermatologicznego była przedmiotem obrad ostatniej sesji Rady Powiatu.   

Tadeusz Koral – dlaczego występuje brak dermatologów? W Raciborzu jest kilka gabinetów prywatnych, którzy przyjmują.

Adrian Plura – na dzień dzisiejszy nie ma chętnego lekarza dermatologa, który chciałby pracować w szpitalu. Jest to jednak temat na dłuższą dyskusję.

Za pozytywnym zaopiniowaniem propozycji likwidacji oddziału dermatologicznego było 0 głosów, za negatywnym zaopiniowaniem było 15 głosów.

Uchwała w sprawie negatywnego zaopiniowania propozycji likwidacji Oddziału Dermatologicznego Szpitala Rejonowego w Raciborzu w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie.

 

6.7. uchylenia uchwały nr X/66/2007 Rady Miejskiej w Kuźni Raciborskiej z dnia 17 maja 2007r. w sprawie zwolnienia od podatku od nieruchomości gruntów, obiektów i budowli.

Rita Serafin powiedziała, że projekt uchwały powstał na wniosek Komisji Budżetu i Finansów i dotyczy uchylenia zwolnień od podatku od nieruchomości podmiotów, które na naszym terenie ewentualnie by się pojawiali. Trudno w tej chwili powiedzieć o przyszłych stratach, bo nie wiadomo ile podmiotów zechciałoby podjąć działania biznesowe na terenie naszej gminy. Podmioty, które nabyły uprawnienia do zwolnień, będą z nich korzystać aż do wygaśnięcia.

 Anna Szostak przedstawiła podmioty, które korzystają z ulgi. Powiedziała, że podmioty dotychczas korzystający z ulgi, będą z niej korzystać aż do jej wygaśnięcia.

Józef Maślanka zaproponował dopisać w §2, że podmioty, które nabyły uprawnienia do korzystania ze zwolnień, będą z nich korzystać aż do wyczerpania.

Uchwała w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie.

 

6.8. przystąpienia do realizacji projektu pod nazwą „Zajęcia pozalekcyjne dla uczniów Szkoły Podstawowej w Kuźni Raciborskiej” dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Rita Serafin powiedziała, że konkurs ogłosił Urząd Marszałkowski w Katowicach, można pozyskać ponad 60 tysięcy zł. Projekt będzie realizowany od 1 stycznia do 31 grudnia 2010r. Jednym z wymaganych załączników do podpisania umowy o dofinansowanie jest uchwała.

Uchwała w obecności 15 radnych została podjęta jednogłośnie.

Kilkuminutowa przerwa w obradach.

Ad 7. Interpelacje i zapytania

Sylwester Larysz zapytał co z chodnikiem w Kolonii Renerowskiej.

Henryk Machnik powiedział, że Starosta Raciborski chce 2010 rok nazwać rokiem chodników, zamierza budować chodniki przy drogach powiatowych wszędzie tam, gdzie ich nie ma. Oczekuje na informacje z gmin, gdzie chodniki są potrzebne.

Rita Serafin odnośnie chodnika w Kolonii Renerowskiej powiedziała, że założenia planistyczne z województwa się przedłużają, trwa procedura przygotowania dokumentacji. Porozumienie zostało przedłużone.

Grażyna Tokarska zapytała czyj jest grunt, na którym znajduje się parking przy ul. Krasickiego. Przy bloku spółdzielczym jest tablica, że parking tylko dla mieszkańców bloku. Powiedziała, że jeżeli grunt stanowi własność gminy to tablicę należy zlikwidować.

Tadeusz Koral zapytał czy wysłano pisma do szkół w sprawie konkursu ekologicznego.

Rita Serafin – organizatorem jest komisja, urząd konkursów organizował nie będzie. Szkoły wiedzą co mają robić, pisma z urzędu nie poszły.

Adrian Plura – na stronie internetowej zostały opublikowane regulaminy, my jako organizatorzy nieformalni z ramienia komisji wydrukujemy regulamin i przekażemy do szkół i przedszkoli.

Grażyna Tokarska – w 2008 roku mieszkańcy wystąpili do urzędu o wykonanie parkingu przy ul. Moniuszki. Otrzymali odpowiedź, że parking będzie robiony w 2009 roku. Mija rok 2009 a parkingu nadal nie ma, mieszkańcy ul. Moniuszki nalegają, aby ująć to w budżecie 2010 i parking zrobić. W projekcie budżetu na 2010r. zadania tego nie ujęto.

Jan Krybus zgłosił, że od dwóch tygodni w Turzu nie ma lekarza, mieszkańcy są niezadowoleni, bo mają utrudnienie z dostępem do lekarza. Trzeba coś zrobić, bo mieszkańcy bardzo narzekają.

Wojciech Węglorz – od marca upominam się mostek na ul. Bocznej. Mieszkańcy zrobili drogę a mostek nadal nie jest zrobiony. Co dwa tygodnie sprawę zgłaszam u Pana Błajdy, który mi obiecuje, że będzie zrobiony a kwestia dotyczy zakopania trzech rur.

Piotr Klichta – proszę Panią Burmistrz o przedstawienie spraw, które poruszyła na posiedzeniu Komisji Budżetu i Finansów dot. biura paszportowego, karetki i fotoradaru.

Rita Serafin powiedziała, że na ostatnim konwencie padła propozycja zakupienia dla Sekcji Ruchu Drogowego raciborskiej Policji fotoradaru. Koszt to ok. 50 tys. zł, gminy partycypowałyby w kosztach zakupu. Nie jest znana wielkość partycypacji w kosztach. Na pewno będzie to w nowym roku budżetowym.

Odnośnie biura paszportowego Pani Burmistrz powiedziała, że wpłynęło pismo z  propozycją partycypowania w kosztach utrzymania biura paszportowego w Raciborzu. Jest to koszt ok. 6 tys. zł. W budżecie na 2010 rok nie jest to uwzględnione, trzeba to jeszcze przedyskutować, ponieważ paszport i tak trzeba odbierać w Rybniku. Zgodnie z informacją o ilości korzystających z biura w Raciborzu z poszczególnych gmin. Z terenu naszej gminy z biura skorzystało ok. 100 osób.

Pani Burmistrz przedstawiła także sprawę programu PEAD, który z gminnym wkładem finansowym i problemami organizacyjnymi realizowany jest na terenie gminy od kilku lat. Gmina pokrywa koszty przewozu towarów z Rudy Śląskiej do Raciborza, dystrybucji na terenie gminy, magazynowania żywności, pracy osób rozprowadzających i strażaków. W skali roku jest to koszt ponad 17 tys. zł. Osób korzystających jest 570, rozprowadza się ok. 29 ton żywności, w tym 10 ton mleka. Pani Burmistrz powiedziała, że należałoby się zastanowić nad tym czy kontynuować realizację programu czy też odstąpić od realizacji a pieniądze przeznaczyć na zasiłki celowe. Innym rozwiązaniem mogłoby być ogłoszenie konkursu. podmiot wyłoniony byłby zobowiązany do realizacji programu. Odpowiedź w sprawie przystąpienia do realizacji programu należy przekazać do 30 listopada. W informacji wynika, że w przyszłym roku zakłada się zwiększenie o 100% żywności. Pani Burmistrz powiedziała, że gmina spróbuje ogłosić konkurs, zabezpieczy środki i jeżeli znajdzie się chętny podmiot to będzie mógł realizować program.

Bogusław Wojtanowicz poinformował, że Racibórz z realizacji programu się wycofał.

Zbigniew Grygier powiedział, że 3 lata temu było 13 ton, w br. było 30 ton a w przyszłym roku ma być 50-60 ton. MOPS stoi przed dylematem, bo pracownicy nic nie będą robić tylko rozprowadzać żywność. Jest jej tyle, że nie są spełnione wymogi sanitarne. Przewóz towarów odbywa się w sposób niedozwolony. Żywność taka jak ser czy mleko łatwo się psuje zwłaszcza w okresach letnich. Stąd prośba, aby odstąpić od dystrybucji towarów ewentualnie, aby znaleźć podmiot, który ma odpowiednie magazyny i warunki do gromadzenia żywności. Gmina wydaje ok. 20 tys. zł nie licząc kosztów magazynowania czy obsługi. Wartość żywności w br. to ok. 50 tys. zł, mało jest towaru jak np. masło, który ludzie chętniej by wzięli.

Bogusław Wojtanowicz – jeżeli konkurs nie „wyjdzie” to trzeba będzie odstąpić od realizacji programu.

Antoni Głowski – właściciel posesji na skrzyżowaniu ul. Kozielskiej – Czarnieckiego osłonił płot folią przez co utrudniony jest wyjazd na drogę główną. 

Bogusław Wojtanowicz wypowiedział się w sprawie zakupu fotoradaru i ustawienia wagi do ważenia samochodów.

Manfred Wrona zapytał dyrektora Ciuberka czy jest przygotowany do zimy.

Witold Ciuberek odpowiedział, że zakład i podmioty z którymi współpracuje są przygotowane. Dyrektor zgłosił problem dot. wywozu i utylizacji nieczystości. Przewoźnik obsługujący Rudy nie wykonuje zapisów uchwały, nie pobiera opłat co miesiąc. Prawdopodobnie dogaduje się ludźmi, że kiedy wystawią to płacą. Niektórzy mieszkańcy, nasi klienci się skarżą i odchodzą, bo tam nie muszą płacić co miesiąc. Trzeba interweniować, bo nie jest realizowana uchwała Rady Miejskiej.

Poinformował, także że za 38 tys. zł zakupił samochód dostawczo-osobowy w dobrym stanie.

Ad 8. Wnioski

Janusz Brzeźniak – korzystając z obecności Pana Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Raciborskiego proszę o interwencję w następującej sprawie. Bardzo proszę, aby Pan przekazał Staroście, organowi prowadzącemu palcówkę opiekuńczo-wychowawczą  przy  „Jantarze” w Kuźni Raciborskiej przez Stowarzyszenie „Otwarte Serca Dzieciom” aby w trybie pilnym odbyć nadzwyczajne Walne Zebranie stowarzyszenia i wyjaśnić wiele nieprawidłowości graniczących z naruszeniem prawa i być może spowodować powołanie nowego składu stowarzyszenia z wyborem prezesa, zarządu i komisji rewizyjnej, gdyż do tej pory stowarzyszenie to fikcja i parasol ochronny przede wszystkim dla obecnego prezesa i jego najbliższej rodziny, w tym również żony, która pełni funkcję księgowej. Ja zobowiązałem się, że spotkam się z Wiceprzewodniczącym. Nie będę wnikał w szczegóły, ale wiedzą, jaką posiadam jestem przerażony i gdybyście państwo ją także posiadali, to sądzę, że wielu z was „włosy stanęłyby dęba na głowie”. Dodatkowe informacje przekażę Panu Wiceprzewodniczącemu. Starostwo jest władne wkroczyć w działalność stowarzyszenia. Informuję, że jeżeli tego nie uczyni, to osobiście zgłoszę wniosek do Prokuratury z podejrzeniem popełnienia przestępstwa.

Adrian Plura – przyjmuję to co Pan powiedział, jednak moje odczucie jest takie, że zwołanie przez stowarzyszenie zebrania w jakimkolwiek trybie jest w gestii stowarzyszenia, w oparciu o ustawę o stowarzyszeniach. Natomiast jeżeli jest ewidentne naruszenie prawa, to wtedy może wkroczyć organ prowadzący np. poprzez przeprowadzenie kontroli.

Sabina Chroboczek Wierzchowska - fundacja „Arka” prowadzi akcję „nie pal śmieci” , jest to typowy program edukacyjny. Czy nie byłoby warto rozważyć możliwość przystąpienia do programu po to, aby już małe dzieci uczyć jak postępować ze śmieciami i jakie są konsekwencje ich palenia.

Piotr Klichta – przygotować informację nt. inwestycji, wszystkich remontów na terenie gminy łącznie z dofinansowaniem.

Ad 9. Informacja z międzysesyjnej działalności Burmistrza Miasta.

Informację z międzysesyjnej działalności przedstawiła Burmistrz Miasta Rita Serafin. Informacja stanowi zał. nr 7 do protokołu.

Piotr Klichta zapytał odnośnie planu zagospodarowania przestrzennego i spraw z firmą Vattenffal.

Odpowiedzi udzieliła Burmistrz Miasta Rita Serafin.

Ad 10. Informacja Przewodniczącego Rady Miejskiej dot. spraw bieżących.

Przewodniczący Rady Miejskiej przedstawił następujące sprawy:

1)      zaproszenie na wielkopostne Dni Skupienia w Gliwicach,

2)      poinformował, że budżet gminy na 2010 rok będzie uchwalony w styczniu 2010 roku. Przypomniał, że trzeba przystąpić do jego analizy,

3)      poinformował o tym, że wpłynęły pisma dyrektorów placówek oświatowych w sprawie projektu budżetu na 2010 rok,

4)      odczytał pismo dyrektora ZSO w Rudach informujące o tym, że w br. środków nie braknie pomimo obcięcia ich w ciągu roku,

5)      poinformował, że spotkanie opłatkowe odbędzie się 21 lub 22 grudnia.

Ad 11. Zakończenie obrad.

Porządek obrad XLIV sesji Rady Miejskiej został wyczerpany, Przewodniczący Manfred Wrona podziękował zebranym za udział w sesji i zamknął obrady.

                                                                   PRZEWODNICZACY

                                                                                                       RADY MIEJSKIEJ

                                                                                                      (-) Manfred Wrona

Protokół sporządziła Elżbieta Podolec

Powrót

Załączniki

Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu:Protokół nr XLIV/2009
Podmiot udostępniający informację:Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej
Informację opublikował:Aleksander Serafin
Informację wytworzył:
Data na dokumencie:Brak
Data publikacji:04.01.2010 11:51

Rejestr zmian dokumentu

pokaż